Modne ozdoby świąteczne 2020. Trendy na Boże Narodzenie

Ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie tak samo ulegają trendom, jak inne elementy wyposażenia wnętrz. Choć trudno tu mówić o rewolucyjnych zmianach, to pewne przemiany z roku na rok są zauważalne. Poniżej zebrałam najważniejsze tendencje w dekoracjach świątecznych na rok 2020.

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. H&M Home

Niewiele osób wie, że producenci dekoracji świątecznych planowanie nowych kolekcji zaczynają każdego roku tuż po Bożym Narodzeniu. Podczas, gdy większość z nas rozbiera swoje choinki, oni już wiedzą, jak będą wyglądać przyszłoroczne. Wielki pokaz świątecznych dekoracji ma co roku miejsce w styczniu bądź lutym na targach Christmasworld we Frankfurcie nad Menem. Podczas tego wydarzenia producenci i handlowcy nie tylko nawiązują kontakty handlowe, ale co najważniejsze sprawdzają, jakie będą trendy w dekoracjach świątecznych za rok. Organizatorzy poświęcają całą jedną halę wystawową tylko na zaprezentowanie tego, jakie ozdoby bożonarodzeniowe będą modne. Oczywiście nie wszystkie trendy rodząc się w ten sposób. Niektóre wyznaczają sklepy, a inne rodzą się „oddolnie”. Zatem, jakie dekoracje świąteczne będą modne w tym roku?


Ozdoby świąteczne 2020: Naturalne dekoracje

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. Westwing

Już od dłuższego czasu obserwujemy zwrot w dekoracjach świątecznych na Boże Narodzenie ku ozdobom naturalnym. Już nie chcemy sztucznych choinek, plastikowych zawieszek czy multikolorowych lampek choinkowych. Chętniej wybieramy ozdoby produkowane z naturalnych tworzyw, jak drewno, szkło, ceramika, papier czy trawy. Dzięki temu świąteczne dekoracje prezentują się bardziej szlachetnie i subtelnie. Mają w sobie zarazem rustykalną surowość, jak i ponadczasowy wdzięk. Na fali tego trendu świątecznego coraz chętniej wprowadzamy do domów żywe drzewka na choinki. Przy czym wcale nie muszą być duże, już niewielka choinka w zupełności wystarczy, i to najlepiej w donicy. Wiele osób pozostawia takie drzewka w ogóle bez dekoracji, ewentualnie zdobi je lampkami choinkowymi. Podkreśla się w ten sposób piękno samej natury. Naturalne ozdoby bożonarodzeniowe nie są krzykliwe. Zazwyczaj są utrzymane w dość wąskiej palecie kolorystycznej, choć nie jest to zasadą. Jest to trend, który z pewnością przemówi do wielbicieli stylów skandynawskiego i boho.

Poniżej wybrane ozdoby świąteczne doskonale wpisują się w ten trend bożonarodzeniowy:
Ozdoby świąteczne 2020: Powrót bombek

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. John Lewis & Partners

Kolejny trend rozwija się już do jakiegoś czasu w ozdobach świątecznych i jest to powrót do tradycyjnych bombek w starym stylu. Są to bombki, które wyglądają jak małe rzeźby, czy wręcz dzieła sztuki rzemieślniczej. Stoją one w wyraźnej kontrze do bombek świątecznych, jakie od lat zalewają nasz rynek. Chodzi tu o masowo produkowane, zazwyczaj jednokolorowe, plastikowe kulki. Znudzeni ich sztucznością i powtarzalnością, znów chętnie wracamy do bombek, jakie królowały na choinkach naszych dziadków. A tamte przybierały rozmaite, nawet bardzo wyrafinowane kształty. Były pięknie malowane, zazwyczaj ręcznie i budziły niekłamany podziw. Stanowią one prawdziwą ozdobę każdej choinki, wprowadzają na nią odrobinę magii. Takie bombki można nawet podarować w prezencie świątecznym, szczególnie dla starszych osób. Będzie to dla nich niczym nostalgiczna podróż do przeszłości.

Oferta dekoracyjnych bombek w starym stylu jest coraz szersza. Imponujących modeli jest tak dużo, że można w tym bogactwie się zagubić. Poniżej zebrałam najciekawsze propozycje z polskich sklepów:

Ozdoby świąteczne 2020: Dekoracje hand-made

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. IKEA

Święta Bożego Narodzenia to jedna z tych nielicznych okazji, żeby wykonać coś własnoręcznie. Nie tylko pozwala to stworzyć niepowtarzalne dekoracje świąteczne, ale także wyzwala kreatywną energię i pozwala miło spędzić czas, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Dlatego na czasie są ręcznie robione wianki na drzwi, ozdoby choinkowe, łańcuchy, stroiki i inne dekoracje. Niektóre z nich są szalenie proste do zrobienia, a przy tym niezwykle efektowne, jak choćby gwiazdki i śnieżynki z papieru. Każdy kto ma w domu papier i nożyczki bez trudu je zrobi. Z kolei choinkę zamiast bombkami, można udekorować kokardkami samodzielnie zaplecionymi bądź łańcuchami z szyszek, żołędzi czy popcornu, co jest popularne w USA. Możliwości jest naprawdę wiele. Takie ozdoby świąteczne mają przewagę nad innymi, gdyż są autentyczne, unikatowe i robione z sercem. Unikamy wówczas taniej masowej produkcji, która zalewa przed świętami półki sklepów i rezygnujemy z uczestnictwa w konsumpcyjnym wyścigu. Oczywiście można też kupić dekoracje ręcznie robione przez lokalnych twórców i rzemieślników.

Jeśli chcesz zrobić samodzielnie ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie, poniżej znajdziesz kilka projektów DIY:Ozdoby świąteczne 2020: Złoto i barok

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. H&M Home

Można powiedzieć, że w kontrze do powyższych stoi kolejny trend świąteczny, który odzwierciedla mody, jakie panują w aranżacji wnętrz w ogóle. Otóż od kilku już sezonów obserwujemy odejście od estetyki minimalistycznej. Na nowo pragniemy otaczać się rzeczami, a do tego o luksusowym wyrazie. Niektórzy nazywają to zjawisko maksymalizmem inni neobarokiem. Niemniej ma ono przełożenie także na ozdoby świąteczne. Tutaj dekorujemy domy okazale, stawiamy na efekt. Jest więc dużo złota choćby w formie świeczników, bombek, ale też dekoracyjnego oświetlenia i błyszczących powierzchni. Co jednak ciekawe pojawia się tu także sporo ciemnych, głębokich kolorów, jak bordo, butelkowa zieleń czy granat, którym mogą towarzyszyć brudny róż, ochra czy metaliczne barwy. Dzięki takiej palecie kolorystycznej efekt jest wyrafinowany i szykowny. Jednocześnie można zaobserwować tu dążenie do wprowadzenia do wnętrza oryginalnych dekoracji świątecznych, zamiast oklepanych Mikołajów, reniferów czy aniołków.

Poniżej wybrane ozdoby świąteczne doskonale wpisują się w ten trend bożonarodzeniowy:


Ozdoby świąteczne 2020: Klasyka na stole

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. Zara Home

Ważnym miejscem, które dekorujemy na Boże Narodzenie jest stół. Ozdabiamy go na uroczysty, świąteczny posiłek – dla jednych będzie to wigilijna kolacja, dla innych bożonarodzeniowy obiad. Wydaje się, że w ostatnich latach panowała moda na stoły „ubrane” kolorowe i bezpretensjonalnie. Eksperymentowaliśmy z kolorami, różnymi zastawami i tekstyliami. Teraz wracamy do klasycznych rozwiązań. Na świątecznym stole znów królują białe eleganckie obrusy, kryształowe kieliszki i porcelanowe talerze ze złotymi rantami. Mają one podkreślać uroczysty charakter spotkania i uświetniać te chwile. Do tego pojawiają się na nich stroiki, świeczniki z białymi bądź złotymi świecami i stylowe dodatki.

Poniżej wybrane ozdoby świąteczne doskonale wpisują się w ten trend bożonarodzeniowy:
Ozdoby świąteczne 2020: Świetliście i skandynawsko

ozdoby świąteczne 2019: trendy dekoracyjne na Boże Narodzenie

fot. Markslojd

Ostatnim wartym wyróżnienia trendem w ozdobach świątecznych na 2020 rok jest oświetlenie. Przez lata wzorowaliśmy się na Amerykanach, którzy dekorują swoje domy milionami lampek i świetlnych ozdób. Ta pełna przesytu i kolorów estetyka przestała jednak do nas dłużnej przemawiać. Zatęskniliśmy za czymś mniej ostentacyjnym, bardziej stonowanym, a jednocześnie wciąż efektownym. Tak nasz wzrok padł na kraje skandynawskie, a szczególnie Szwecję. Tam również panuje zwyczaj rozświetlania domów na święta, ale w zupełnie innym duchu niż w USA. Przede wszystkim stosuje się niemal wyłącznie białe lampki, które prezentują się bardziej elegancko. Do tego większy nacisk kładzie się na to, co wewnątrz, a nie na zewnątrz domów. Przy czym Szwedzi lubią stawiać lampy i lampiony w oknach, aby były widoczne z ulicy. Są to głównie lampy w formie gwiazd, świeczniki adwentowe i świece. Lubią też wszelkie świetlne girlandy, delikatne lampki choinkowe druciki i tym podobne rozwiązania. Nie stronią też od ledowych lampek śnieżynek i gwiazdek. Za ich pomocą kreują w domach wyjątkowy nastrój. Często wszelkie inne ozdoby świąteczne są już zbędne.

Poniżej wybrane ozdoby świąteczne doskonale wpisują się w ten trend bożonarodzeniowy:About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Dekoracje DIY są wspaniałe! Od razu drzewko bożonarodzeniowe zyskuje charakteru!

  2. czekam z utesknieniem na nowe pomnysły.
    pozdrawiam halina, czerkam na swieta bardzo
    jp2gmd

  3. Fajnie przygotowany artykuł. Trudno nadążyć za świątecznymi trendami, ale klasyka zawsze będzie w modzie:) Ważne, żeby to nam się podobało i żebyśmy czerpali radość ze wspólnego ubierania choinki i świątecznego czasu.

  4. Osobiście jestem fanką stylu skandynawskiego, czyli minimalistyczne dodatki z naturalnych materiałów. Jedni mogą czuć się mało przytulnie, ale ja uwielbiam ten styl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.