TOP 12: Śmieszne komedie – filmy komediowe, które naprawdę bawią

Komedia, która naprawdę śmieszy, to trudny do znalezienia rodzaj filmu. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu gatunkowi filmowemu. Szczerze mówiąc, nie było łatwo, ale o to jest – zestawienie 12 najlepszych komedii. Poznajcie wszystkie filmy, które rozśmieszą was do łez.

Komedia jest według filmowców najtrudniejszym gatunkiem filmowym, a jednocześnie, ku ironii losu, najmniej szanowanym. Najtrudniejszym, ponieważ naprawdę trudno kogoś rozśmieszyć bez tandety, popadania w schematy i bez żenady. Trzeba się naprawdę natrudzić, żeby osiągnąć komiczny, a jednocześnie naturalny efekt. Wymaga to od twórców wielkiej inteligencji i znajomości ludzkiej psychiki. Niestety przy tym wszystkim komedie nie cieszą się zbyt wielką estymą w filmowym świecie. Dużo bardziej cenione są dramaty i inne „poważne” gatunki. Rozśmieszanie widzów, nie jest uznawane za wartościowe. Znajduje to potwierdzenie choćby na ceremoniach oscarowych. Przeglądając listy nominowanych i zwycięzców, z trudem można tam znaleźć jakiekolwiek komediowe tytuły.

Przeczytaj także: Najlepsze komedie dekady. Najśmieszniejsze filmy

Śmieszne komedie dla każdego

Tymczasem komedie to zupełnie wartościowe filmy, które są równie potrzebne, co dramaty. W końcu każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu rozrywki i oderwania się od szarej rzeczywistości. Zresztą często śmieszne komedie podejmują bardzo ważne tematy, a nawet trudne. W komediowej formie łatwiej je przetrawić i zrozumieć. Wywołując uśmiech, jednocześnie wywołują refleksję. To chyba najlepsze, czego można się spodziewać od naprawdę dobrej komedii, poza oczywiście znakomitą zabawą.

Zobacz także: Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Komedie, jakie znalazły się w tym rankingu, są niezwykle różnorodne. Są tu zarówno komedie obyczajowe, romantyczne, ale też animowane. Rozśmieszać można bowiem na wiele sposobów. Z pewnością na tej liście każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonajcie się sami i wybierzcie swoją ulubioną komedię.

NAJLEPSZE KOMEDIE, KTÓRE NAPRAWDĘ ŚMIESZĄ


12. Dzikie historie (Relatos salvajes, 2014)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Zestawienie otwiera bardzo mocny film. „Dzikie historie” to czarna komedia argentyńskiego reżysera Damiana Szifrona, który opowiada sześć różnych historii. We wszystkich są pokazani ludzi w pozornie zwyczajnych sytuacjach. Jednak bohaterom każdej z nich w pewnym momencie puszczają nerwy, co prowadzi do zupełnie nieoczekiwanego obrotu spraw. Ta komedia operuje bardzo czarnym humorem, ale jednocześnie jakże bliskim rzeczywistości. Znakomity, błyskotliwy film, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
11. Praktykant (The Intern, 2015)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Kolejna komedia ma delikatniejszy charakter niż pierwszy film na liście. „Praktykant” to ciepła i mądra komedia, która porusza wiele współczesnych zagadnień. Ben jest owdowiałym emerytem, który zwyczajnie nudzi się na emeryturze. Żeby nie popaść w depresję, postanowił „wyjść do ludzi”. Zgłosił się jako praktykant do firmy internetowej. Tam został osobistym asystentem szefowej firmy – Jules. Ta wymagająca, młoda kobieta, początkowa niechętna Benowi, szybko zmienia o nim zdanie.10. Zwyczajna przysługa (A Simple Favor, 2018)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

„Zwyczajna przysługa” to pełna werwy komedia, która jest pełna zaskakujących zwrotów akcji. Stephani i Emily to dwie zupełnie różne kobiety. Pierwsza jest słodką, naiwną entuzjastką kulinariów, druga wyrafinowaną, wyniosłą kobietą sukcesu. Mimo wszystko zaprzyjaźniają się ze sobą. Pewnego dnia Emily znika, a Stephani postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, co się stało. To prowadzi do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Niewinna z pozoru historia nabiera wątków kryminalnych, by w końcu przeistoczyć się w rasową czarną komedię.
9. Deadpool (2016)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

„Deadpool” to jedyny w zestawieniu komedii film o superbohaterze. Nie jest to jednak typowy film tego gatunku, bowiem jego bohater nie jest typowy. „Deadpool” nie jest miły, kulturalny, nie kieruje nim misja ratowania świata, ba – on nawet nie lubi ludzi. Nabiera nadzwyczajnych mocy w wyniku eksperymentu medycznego i wcale się z tego nie cieszy, wręcz przeciwnie – chce wrócić do normalności, a wcześniej dokonać zemsty. Ten niepoprawny film, rozśmieszy was do łez. Znakomita rola Ryana Reynoldsa.
8. Druhny (Bridesmaids, 2011)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Ta wyjątkowo śmieszna komedia powstała jako odpowiedź na „Kac Vegas”. Miała być jego „damską” wersją. Jednak w mojej opinii trafia także do męskiej części publiczności. Przedstawia perypetie dwóch przyjaciółek. Jedna wychodzi za mąż i przeżywa najszczęśliwsze dni swojego życia, a druga ma zostać jej druhną. Niestety nie znosi tego najlepiej, jej życie bowiem dalekie jest od ideału. Jest samotna, traci pracę, nie ma pieniędzy i musi znów zamieszkać z mamą. Bycie trzydziestokilkuletnią druhną jest dla niej co najmniej upokarzające. Komiczne sytuacje nadarzają się same. W końcu tematy około-ślubne to częsty temat komedii. „Druhny” jednak nie owijają w bawełnę.
7. Szkoła melanżu (Booksmart, 2019)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Ta komedia może być dla wielu zaskoczeniem. Przede wszystkim jest to film dość niszowy, ale za to wyreżyserowany przez Olivię Wild. Do tego polski tytuł jest zwodniczy. Cały film rozgrywa się jednego dnia i jednej nocy. Dwie dziewczyny kończą liceum i są przekonane, że spędziły szkolne lata właściwie – na nauce i osiąganiu kolejnych celów. Gdy się okazuje, że koledzy, którzy ostro imprezowali także dostali się do wymarzonych szkół, zrozumiały, że zabrakło w ich życiu zabawy. Idą więc na ostatnią licealną imprezę. Szalona noc jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Środowisko amerykańskich licealistów jest za pewne wyidealizowane, ale jakże dobrze się to ogląda.
6. Wykolejona (Trainwreck, 2015)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

„Wykolejona” to bezkompromisowa komedia z Amy Schumer w roli głównej. Jej bohaterka nie przebiera w środkach i słowach. Jest szczera do bólu, nie przejmuje się opiniami innych, a jej najważniejszym celem w życiu jest dobra zabawa. Seks i używki nie są dla niej żadnym tematem tabu. Ten film jest niepoprawny, dynamiczny i przezabawny. O ile pozbędziecie się uprzedzeń, będziecie się na nim znakomicie bawić.
5. Dziennik Bridget Jones 3 (Bridget Jones’s Baby, 2016)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Seria filmów o pociesznej Bridget Jones to prawdziwa klasyka komedii. Trzeci film z serii był obarczony dużym ryzykiem. Wydawało się, że po dwóch pierwszych, nic lepszego nie da się już powiedzieć o Bridget. Na szczęście twórcy komedii nie zawiedli. Trzeci epizod to znakomity film, który zaskakuje i bawi do rozpuku. Tym razem nasza bohaterka zmaga się z nieplanowaną ciążą i nowym kochankiem. Scena, w której dwaj mężczyźni zawożą ją do szpitala, gdy zaczyna rodzić, już przeszła do historii kina.
4. Dzień Świra (2002)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Jedyna polska komedia w zestawieniu. Niestety polskie kino ma tendencję do operowania dość prymitywnym humorem. „Dzień świra” tymczasem odwołuje się do najlepszych tradycji komediowych, a jednocześnie stanowi trafny, choć gorzki, komentarz o współczesnym życiu w naszym kraju. Adaś Miauczyński to typowy nieudacznik, którego życie jest ciągiem frustracji. Z tej znakomitej komedii pochodzi wiele kultowych kwestii, które weszły do codziennego słownika.
3. Shrek (2001)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Podium otwiera film animowany i jednocześnie jeden z najśmieszniejszych filmów w historii. „Shrek” ma już status klasyka. To znakomita opowieść o odmienności, odrzuceniu i akceptacji siebie. Opowiedziana z werwą historia pełna jest kulturowych odniesień. Autorzy w pełen humoru sposób polemizują z kulturowymi kliszami i stereotypami. Choć „Shrek” to animacja, to jednak trafia zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie.
2. Bruce Wszechmogący (Bruce Almighty, 2003)


Najlepsze komedie - śmieszne filmyJim Carrey to niekwestionowany król współczesnych komedii. Nie wszyscy jednak przepadają za humorem w stylu „Głupi i głupszy”. Na szczęście ten znakomity aktor ma w swoim dorobku także ten film – „Bruce Wszechmogący”. Jest to ciekawa komedia dla całej rodziny. Bruce ma ciężki okres w życiu, po serii upokorzeń w pracy w końcu zostaje zwolniony. To prowadzi z kolei do kłopotów w związku. Wszystko się zmienia, gdy Bruce odbiera wiadomość od samego Boga. Tak, Boga, w którego wcielił się Morgan Freeman.
1. Forrest Gump (1994)


TOP 12: Śmieszne komedie, czyli najlepsze filmy do śmiechu

Forrest to mało inteligentny chłopak, który z prostotą i akceptacją znosi wszystko, co mu przyniesie los. Może właśnie dzięki temu spotykają go najprzedziwniejsze rzeczy, jakie można sobie wyobrazić. Trafia w sam środek wojny w Wietnamie, poznaje kilku prezydentów, trafia na Olimpiadę jako reprezentant USA w pingponga, staje się krewetkowym potentatem i zaczyna biegać dookoła Stanów Zjednoczonych, zyskując rzesze naśladowców. Ta komedia to jeden z najlepszych film wszech czasów. Niekwestionowany numer jeden – mądry, ciepły i przezabawny.

Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. karolina_smalczuk

    z zabawnych filmów to ja polecam produkcje od Mariusz Pujszo – gość wie co to poczucie humoru, zawsze robi mega smieszne filmy i potwierdzam to! nawet teraz jakoś będzie premiera jego „ściemy po polsku” – zwiastun mega, tylko czekać!

    • wow, ja też na to czekam!! xD uwielbiam komedie amerykańskie, ale z polskich to tylko od Pujszo, on wie jak rozbawić i co poruszyć w filmie aby było z czego boki zrywać 😀 „Ściema po polsku” myśle że będzie super, zwiastun daje rade!!

  2. „Dzień świra” to klasyk, niezastąpiony i zawsze tak samo zabawny jak pozostałe historie Adasia Miauczyńskiego. Forrest Gump nie jest dla mnie głównie komedią, to bardzo ciekawy i często smutny i wzruszający film. Zestawienie mi się podoba, obejrzałem w sumie wszystkie te filmy i w większości nawet się uśmiałem 😉

    • Co to za kpina! Forrest Gump to nie komedia,bliżej mu do dramatu obyczajowego. Deadpool, druhny, dzień świra to jedyne filmy na których uśmiech nie schodzi z twarzy. Reszta jest lata świetlne od prawdziwych komedii. Stuj bo mamuśka strzela jest dużo bardziej zabawna od reszty gniotów. No może po za Brucem.

  3. Ciekawe propozycje. Przy okazji polecam komedię francusko-rosyjską pt. „Koncert”, z 2009 roku. Rewelacja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.