TOP 12: Najlepsze komedie, czyli naprawdę śmieszne filmy

Komedia, która naprawdę śmieszy, to trudny do znalezienia rodzaj filmu. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu gatunkowi filmowemu. Szczerze mówiąc, nie było łatwo, ale o to jest – zestawienie 12 najlepszych komedii. Poznajcie wszystkie filmy, które rozśmieszą was do łez.

Komedia jest według filmowców najtrudniejszym gatunkiem filmowym, a jednocześnie, ku ironii losu, najmniej szanowanym. Najtrudniejszym, ponieważ naprawdę trudno kogoś rozśmieszyć bez tandety, popadania w schematy i bez żenady. Trzeba się naprawdę natrudzić, żeby osiągnąć komiczny, a jednocześnie naturalny efekt. Wymaga to od twórców wielkiej inteligencji i znajomości ludzkiej psychiki. Niestety przy tym wszystkim komedie nie cieszą się zbyt wielką estymą w filmowym świecie. Dużo bardziej cenione są dramaty i inne “poważne” gatunki. Rozśmieszanie widzów, nie jest uznawane za wartościowe. Znajduje to potwierdzenie choćby na ceremoniach oscarowych. Przeglądając listy nominowanych i zwycięzców, z trudem można tam znaleźć jakiekolwiek komediowe tytuły.

Tymczasem komedie to zupełnie wartościowe filmy, które są równie potrzebne, co dramaty. W końcu każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu rozrywki i oderwania się od szarej rzeczywistości. Zresztą często komedie podejmują bardzo ważne tematy, a nawet trudne. W komediowej formie łatwiej je przetrawić i zrozumieć. Wywołując uśmiech, jednocześnie wywołują refleksję. To chyba najlepsze, czego można się spodziewać od naprawdę dobrej komedii, poza oczywiście znakomitą zabawą.

Zobacz także:
15 najlepszych komedii romantycznych
Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Komedie, jakie znalazły się w tym rankingu, są niezwykle różnorodne. Są tu zarówno komedie obyczajowe, romantyczne, ale też animowane. Rozśmieszać można bowiem na wiele sposobów. Z pewnością na tej liście każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonajcie się sami i wybierzcie swoją ulubioną komedię.

NAJLEPSZE KOMEDIE, KTÓRE NAPRAWDĘ ŚMIESZĄ


12. Dzikie historie (Relatos salvajes, 2014)


najlepsze komedie - śmieszne filmyZestawienie otwiera bardzo mocny film. “Dzikie historie” to czarna komedia argentyńskiego reżysera Damiana Szifrona, który opowiada sześć różnych historii. We wszystkich są pokazani ludzi w pozornie zwyczajnych sytuacjach. Jednak bohaterom każdej z nich w pewnym momencie puszczają nerwy, co prowadzi do zupełnie nieoczekiwanego obrotu spraw. Ta komedia operuje bardzo czarnym humorem, ale jednocześnie jakże bliskim rzeczywistości. Znakomity, błyskotliwy film, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
11. Praktykant (The Intern, 2015)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy Kolejna komedia ma delikatniejszy charakter niż pierwszy film na liście. “Praktykant” to ciepła i mądra komedia, która porusza wiele współczesnych zagadnień. Ben jest owdowiałym emerytem, który zwyczajnie nudzi się na emeryturze. Żeby nie popaść w depresję, postanowił “wyjść do ludzi”. Zgłosił się jako praktykant do firmy internetowej. Tam został osobistym asystentem szefowej firmy – Jules. Ta wymagająca, młoda kobieta, początkowa niechętna Benowi, szybko zmienia o nim zdanie.10. Zwyczajna przysługa (A Simple Favor, 2018)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy “Zwyczajna przysługa” to pełna werwy komedia, która jest pełna zaskakujących zwrotów akcji. Stephani i Emily to dwie zupełnie różne kobiety. Pierwsza jest słodką, naiwną entuzjastką kulinariów, druga wyrafinowaną, wyniosłą kobietą sukcesu. Mimo wszystko zaprzyjaźniają się ze sobą. Pewnego dnia Emily znika, a Stephani postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, co się stało. To prowadzi do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Niewinna z pozoru historia nabiera wątków kryminalnych, by w końcu przeistoczyć się w rasową czarną komedię.
9. Deadpool (2016)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy “Deadpool” to jedynym w zestawieniu komedii film o superbohaterze. Nie jest to jednak typowy film tego gatunku, bowiem jego bohater nie jest typowy. “Deadpool” nie jest miły, kulturalny, nie kieruje nim misja ratowania świata, ba – on nawet nie lubi ludzi. Nabiera nadzwyczajnych mocy w wyniku eksperymentu medycznego i wcale się z tego nie cieszy, wręcz przeciwnie – chce wrócić do normalności, a wcześniej dokonać zemsty. Ten niepoprawny film, rozśmieszy was do łez. Znakomita rola Ryana Reynoldsa.
8. Druhny (Bridesmaids, 2011)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy Ten film powstał jako odpowiedź na “Kac Vegas”. Miał być jego “damską” wersją. W mojej opinii trafia także do męskiej części publiczności. Przedstawia perypetie dwóch przyjaciółek. Jedna wychodzi za mąż i przeżywa najszczęśliwsze dni swojego życia, a druga ma zostać jej druhną. Niestety nie znosi tego najlepiej, jej życie bowiem dalekie jest od ideału. Jest samotna, traci pracę, nie ma pieniędzy i musi znów zamieszkać z mamą. Bycie trzydziestokilkuletnią druhną jest dla niej co najmniej upokarzające. Komiczne sytuacje nadarzają się same. W końcu tematy około-ślubne to częsty temat komedii. “Druhny” jednak nie owijają w bawełnę.
7. Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral, 1994)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy Klasyczna komedia, która nie traci na aktualności od ponad 20 lat. Żarty w tym filmie niezmiennie śmieszą i wprawiają w dobry nastrój. Cała fabuła została osnuta wokół życia miłosnego Charlesa, w którego wcielił się Hugh Grant. Na jednym z tytułowych wesel poznaje piękną Amerykankę. Musi upłyną jeszcze kilka podobnych wydarzeń i w końcu jeden pogrzeb, żeby Charles zmienił swój stosunek do związków małżeńskich i pozwolił sobie na prawdziwą miłość.
6. Wykolejona (Trainwreck, 2015)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy “Wykolejona” to bezkompromisowa komedia z Amy Schumer w roli głównej. Jej bohaterka nie przebiera w środkach i słowach. Jest szczera do bólu, nie przejmuje się opiniami innych, a jej najważniejszym celem w życiu jest dobra zabawa. Seks i używki nie są dla niej żadnym tematem tabu. Ten film jest niepoprawny, dynamiczny i przezabawny. O ile pozbędziecie się uprzedzeń, będziecie się na nim znakomicie bawić.
5. Dziennik Bridget Jones 3 (Bridget Jones’s Baby, 2016)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy Seria filmów o pociesznej Bridget Jones to prawdziwa klasyka komedii. Trzeci film z serii był obarczony dużym ryzykiem. Wydawało się, że po dwóch pierwszych, nic lepszego nie da się już powiedzieć o Bridget. Na szczęście twórcy komedii nie zawiedli. Trzeci epizod to znakomity film, który zaskakuje i bawi do rozpuku. Tym razem nasza bohaterka zmaga się z nieplanowaną ciążą i nowym kochankiem. Scena, w której dwaj mężczyźni zawożą ją do szpitala, gdy zaczyna rodzić, już przeszła do historii kina.
4. Dzień Świra (2002)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy Jedyna polska komedia w zestawieniu. Niestety polskie kino ma tendencję do operowania dość prymitywnym humorem. “Dzień świra” tymczasem odwołuje się do najlepszych tradycji komediowych, a jednocześnie stanowi trafny, choć gorzki, komentarz o współczesnym życiu w naszym kraju. Adaś Miauczyński to typowy nieudacznik, którego życie jest ciągiem frustracji. Z tej znakomitej komedii pochodzi wiele kultowych kwestii, które weszły do codziennego słownika.
3. Shrek (2001)


Najlepsze komedie - śmieszne filmy Podium otwiera film animowany i jednocześnie jeden z najśmieszniejszych filmów w historii. “Shrek” ma już status klasyka. To znakomita opowieść o odmienności, odrzuceniu i akceptacji siebie. Opowiedziana z werwą historia pełna jest kulturowych odniesień. Autorzy w pełen humoru sposób polemizują z kulturowymi kliszami i stereotypami. Choć “Shrek” to animacja, to jednak trafia zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie.
2. Bruce Wszechmogący (Bruce Almighty, 2003)


Najlepsze komedie - śmieszne filmyJim Carrey to niekwestionowany król współczesnych komedii. Nie wszyscy jednak przepadają za humorem w stylu “Głupi i głupszy”. Na szczęście ten znakomity aktor ma w swoim dorobku także ten film – “Bruce Wszechmogący”. Jest to ciekawa komedia dla całej rodziny. Bruce ma ciężki okres w życiu, po serii upokorzeń w pracy w końcu zostaje zwolniony. To prowadzi z kolei do kłopotów w związku. Wszystko się zmienia, gdy Bruce odbiera wiadomość od samego Boga. Tak, Boga, w którego wcielił się Morgan Freeman.
1. Forrest Gump (1994)


Najlepsze komedie - śmieszne filmyForrest to mało inteligentny chłopak, który z prostotą i akceptacją znosi wszystko, co mu przyniesie los. Może właśnie dzięki temu spotykają go najprzedziwniejsze rzeczy, jakie można sobie wyobrazić. Trafia w sam środek wojny w Wietnamie, poznaje kilku prezydentów, trafia na Olimpiadę jako reprezentant USA w pingponga, staje się krewetkowym potentatem i zaczyna biegać dookoła Stanów Zjednoczonych, zyskując rzesze naśladowców. Ta komedia to jeden z najlepszych film wszech czasów. Niekwestionowany numer jeden – mądry, ciepły i przezabawny.

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. “Dzień świra” to klasyk, niezastąpiony i zawsze tak samo zabawny jak pozostałe historie Adasia Miauczyńskiego. Forrest Gump nie jest dla mnie głównie komedią, to bardzo ciekawy i często smutny i wzruszający film. Zestawienie mi się podoba, obejrzałem w sumie wszystkie te filmy i w większości nawet się uśmiałem 😉

  2. Ciekawe propozycje. Przy okazji polecam komedię francusko-rosyjską pt. “Koncert”, z 2009 roku. Rewelacja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.