Modna kuchnia 2024. 7 trendów w aranżacji kuchni

Co będzie modne w aranżacji kuchni w 2024 roku? Jakie trendy wnętrzarskie zdominują wygląd tego pomieszczenia? Wydaje się, że czeka nas sporo nowości, ale też kontynuacji istniejących już nurtów. Poznaj siedem najważniejszych trendów w projektowaniu kuchni w nadchodzących miesiącach.

Modna kuchnia 2024

Choć aranżacja kuchni to wybór na lata, warto trzymać rękę na pulsie i śledzić bieżące trendy w urządzaniu tego pomieszczenia. A w nadchodzącym roku pojawi się sporo nowości, ale też kontynuacji bieżących tendencji. Z pewnością będziemy dążyć do kreowania przestrzeni bardziej indywidualnych, dopasowanych do użytkownika. Już nie chcemy kuchni, jak z katalogu salonu meblowego, a wnętrz, które prawdziwie współgrają z naszym gustem i zastaną przestrzenią. Co zatem będzie modne w aranżacji kuchni 2024? Poznaj siedem najważniejszych trendów.

Przeczytaj także: Modne wnętrza 2024: 7 trendów w aranżacji wnętrz


1. Modna kuchnia 2024: Ciepłe, bogate kolory

Modna kuchnia 2024

Jednym z najważniejszych trendów w aranżacji kuchni w 2024 jest ten związany z kolorystyką. Tutaj zachodzi bowiem duża zmiana w stosunku do ostatnich sezonów. Będziemy obserwować radykalne odejście do szarości, błękitów i zieleni. Nadchodzący rok to będzie czas ciepłych i głębokich odcieni. Modne meble kuchenne będą mieć kolory beżowe, naturalnego drewna, brzoskwiniowe, w tonach ciepłego różu, ale też brązu czy burgundu. Ważne, aby barwy w kuchni nie były oklepane i kreowały przytulną, zapraszającą atmosferę. Jako ich uzupełnienie będą się pojawiać biel, kremowy, akcenty złota i czerni. Trend na taką kolorystykę wykroczy poza kuchnię i obejmie całe wnętrza. Trzeba przyznać, że takie odcienie w kuchni to wybór ponadczasowy, który będzie się bronił wraz z upływem lat. Zarazem jednak jest daleki od przebrzmiałych już szarości, bieli czy czerni.


2. Modna kuchnia 2024: Zaokrąglenia

Modna kuchnia 2024

Moda na koliste, miękkie formy dotarła również do kuchni. Tutaj manifestuje się głównie w zaokrąglonych formach wysp kuchennych oraz miękkich zakończeniach ciągów szafek wiszących i stojących. Zaokrąglenia pomagają kreować pomieszczenia bardziej otwarte, bezpieczne i przyjazne. Do tego tworzą nietuzinkowy look. Wszak kuchnia jest zdominowana przez kąty proste. W przypadku mebli kuchennych wybór szafek z kolistymi formami oznacza konieczność wykonania ich na zamówienie.


3. Modna kuchnia 2024: Mniej szafek wiszących

Modna kuchnia 2024

Już od kilku sezonów można obserwować tendencję do projektowania kuchni z mniejszą liczbą szafek wiszących, a nawet bez nich. Dzięki temu pomieszczenie nabiera lekkości i traci typowo kuchenny wyraz, co jest rzeczą pożądaną zgodnie z najnowszymi trendami. Jednak trzeba jakoś zrekompensować brak miejsca na przechowywanie. Tu projektanci proponują zaaranżowanie jednej całej ściany w zabudowie meblowej. Idealnie jeśli miałaby ona dość neutralny wyraz, a pierwsze skrzypce odgrywała ściana z dolnym ciągiem szafek i efektownym zwieńczeniem ściany nad blatem. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności w kuchniach połączonych z salonem. Łatwiej wówczas wykreować spójną aranżację dla obu części. Wszędzie tam, gdzie całkowita rezygnacja z szafek wiszących nie jest możliwa, wart przynajmniej ograniczyć ich liczbę i częściowo zastąpić je otwartymi półkami.

Przeczytaj także: Aranżacje kuchni bez górnych szafek


4. Modna kuchnia 2024: Fronty z frezowaniem

Modna kuchnia 2024

Zupełnie gładkie fronty kuchenne, a w szczególności te na wysoki połysk zdecydowanie wypadają z trendów kuchennych. W 2024 modne będą meble kuchenne z frezowanymi oraz ryflowanymi frontami. Frezy to delikatne ramki na frontach. Pomagają wykreować aranżację kuchni o ponadczasowym wyrazie. Sprawdzają się zarówno w klasycznych pomieszczeniach, jak i nowoczesnych. Wszak frezowanie może być wykonane na szereg różnych sposobów. Z kolei ryflowane fronty mają różnego typu żłobienia, najczęściej pionowe. Sprawiają, że meble kuchenne zyskują na trójwymiarowości. Ich popularność wywodzi się z niedawnej mody na lamele ścienne. Ryflowane fronty mogą prezentować się zarówno szalenie nowocześnie, jak i nieco bardziej oldschoolowo. Z pewnością stanowią ciekawe urozmaicenie w świecie typowych frontów kuchennych. Przy czym w nadmiarze, mogą prowadzić do wizualnego przesytu. Dlatego lepiej nie wybierać ryflowanych frontów na całą zabudowę kuchenną.


5. Modna kuchnia 2024: Subtelne uchwyty

Modna kuchnia 2024

Po modzie na fronty bezuchwytowe, uchwyty skórzane i na loftowe, przyszedł czas na zwrot ku delikatniejszym rozwiązaniom. W trendach kuchennych 2024 będą dominować subtelne gałki i uchwyty meblowe, najlepiej z metalu w odcieniach różowe złota, ewentualnie mosiądzu. Do łask powoli powraca też chrom. Mile widziane są też inne odcienie uchwytów, które będą się wpisywać w kolorystykę kuchennej zabudowy. Ważne, aby uchwyty nie wychodziły na plan pierwszy, ale dyskretnie zdobiły, niczym minimalistyczna biżuteria.


6. Modna kuchnia 2024: Marmur i kamień o efektownym rysunku

Modna kuchnia 2024

W kuchni moda na marmurowe i kamienne blaty kwitnie od kilku sezonów. W nadchodzącym roku będzie ewoluować ku kamieniom o wyrazistym, a wręcz dramatycznym rysunku. Ich nieprzewidywalność, a nawet naturalne skazy będzie zaletą. Chodzi właśnie o zachowanie naturalności i realizmu. Popularne w 2024 roku w aranżacji kuchni będą również ziemiste odcienie i żywe żyłki blatów kwarcowych. Korzystanie z tego typu materiałów nie tylko zapewnia połączenie funkcjonalności z pięknem naturalnego świata, ale także wywołuje poczucie harmonii. Z drugiej strony w odwrocie będą blaty drewniane, które nastręczają wielu wyzwań w pielęgnacji. Natomiast jeśli blaty laminowane, to jak najwyższej jakości, tak aby łudząco przypominały swoje naturalne pierwowzory.

Przeczytaj także: Problemy z marmurowymi blatami, o których nikt nie mówi



7. Modna kuchnia 2024: Witryny i kredensy

Modna kuchnia 2024

Miejsca na przechowywania nigdy za dużo w żadnym pomieszczeniu, zwłaszcza w kuchni. Dlatego od kilku już lat witryny i kredensy kuchenne wracają do łask. Przestrzeń do przechowywania zastawy stołowej, szkła, naczyń jest więcej niż na wagę złota, a gdy jeszcze przybiera efektowną formę witryny – wszyscy wygrywają. Ważne jednak, żeby te meble były integralną częścią zabudowy kuchennej, a nie oddzielnym bytem, który zamiast porządkować przestrzeń, to ją jedynie zabierają. Dlatego witryn i kredensów nie kupujemy oddzielnie, a projektujemy razem z resztą kuchni. Mają mieć takie same lub pasujące fronty, a jeśli mają czymś się różnić to przeszkleniami. Dalej w cenie są szklane drzwi ze szkła ryflowanego.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.