Zmiana jest jedyną stałą w życiu i dotyczy to wszystkich jego stref. Dlatego w 2020 roku nieuchronnych zmian można się spodziewać także w aranżacji wnętrz. Będziemy obserwować wiele nowych trendów i wygaszanie już przebrzmiałych. Zatem, jakie będą modne wnętrza 2020? Zobacz przegląd 10 najważniejszych trendów wnętrzarskich.
fot. Bonaldo
Trendy w aranżacji wnętrz nie zmieniają się tak szybko jak w modzie, niemniej na przestrzeni ostatnich kilku lat wyraźnie nabrały przyśpieszenia. Zmiany zachodzące w świecie – klimatyczne, technologiczne, polityczne i społeczne – mają bowiem coraz silniejsze przełożenie na to, jak projektujemy swoje mieszkania. Dlatego w aranżacji wnętrz w 2020 roku będziemy obserwować wiele ciekawych trendów. Wiele z nich już dawało o sobie wyraźnie znać w mijającym roku.
Przeczytaj także: Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?
Co będzie modne we wnętrzach w 2020 roku?
Na pewno w modzie pozostaną wnętrza zdrowe, pełne zieleni i naturalnych materiałów, w których odrzuca się sztuczność, czyli przede wszystkim plastikowe produkty. Wydaje się, że w 2020 roku coraz mniejsze znaczenie będą mieć stylowe podziały, jakimi je znaliśmy. Zresztą w kontekście globalizacji pojęcia stylów stają się coraz bardziej płynne. Ze stylistycznych etykiet rezygnujemy też, gdyż w urządzaniu własnych przestrzeni chcemy coraz bardziej pokazywać własny charakter i indywidualizm. To z kolei będzie prowadzić do odchodzenia od wystudiowanych wnętrz. Na tym jednak nie koniec nowości, trendów i zmian w projektowaniu wnętrz, jakie czekają nas w 2020 roku. Poniżej znajdziecie 10 najważniejszych tendencji, które określą wnętrzarski krajobraz najbliższych 12 miesięcy.
10 TRENDÓW W ARANŻACJI WNĘTRZ W 2020 ROKU
1. Biophilic Design
fot. Downsing and Reynolds, Design Shanghai
Sam termin może nie brzmi zachęcająco, ale opisuje jeden z najważniejszych trendów w urządzaniu wnętrz nie tylko na 2020 rok, ale i całą dekadę. Biofilia to nic innego jak miłość do natury, Biophilic Design to zatem projektowanie wyrażające ową miłość. Prawda jest taka, że przez ostatnie lata zrobiliśmy bardzo dużo, żeby się od natury odsunąć. Coraz więcej osób żyje i pracuje w całkowicie zurbanizowanych przestrzeniach, gdzie wszystko jest wykreowane i kontrolowane ludzką ręką. Szacuje się, że do 2050 roku już 65 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Tracimy przez to namacalny kontakt z naturą. Nie dziwi więc, że zaczęliśmy za nią tęsknić, co przełożyło się na rozwój trendu na Biophilic Design w aranżacji wnętrz. Już w naszych mieszkaniach zaroiło się od żywych roślin doniczkowych, tworzymy nawet zielone ściany czy wprowadzamy do pomieszczeń surowe drewno. Będziemy coraz chętniej powracać także do zimowych ogrodów, domowych oranżerii i zielonych balkonów oraz tarasów. W domach natomiast będzie się zacierać granica między naturalnym otoczeniem a wnętrzem, dając poczucie bliskości z przyrodą.
2. Monochromatyczne i neutralne wnętrza
fot. H and G design
Monochromatyczne, utrzymane w neutralnej palecie kolorystycznej wnętrza wracają w wielkim stylu. Już w 2019 roku zaznaczyły swoją obecność we wnętrzarskich trendach. Teraz jednak staną się naprawdę modne. Przede wszystkim będziemy aranżować wnętrza w ciepłej, zmysłowej, pełnej niuansów palecie nude. Wielką karierę będą dalej robić wszelkie odcienie wyszukanych beżów, jak taupe, złamane biele, zamglone szarości czy spokojne tony zieleni. Obok nich będą się pojawiać granat, atramentowy błękit czy ciemny brąz, który zastąpi zbyt dosłowną w wyrazie czerń. Krótko mówiąc pełne mocy, ale zarazem dystyngowane kolory, które wyrażają elegancję i wyrafinowanie.
Dowiedz się więcej: Kolor beżowy we wnętrzach znów modny. Aranżacje nude
3. Aranżacje wnętrz w służbie wellbeing
fot. Swarzęd Home, Grohe
Postępująca urbanizacja przekłada się także na spadek aktywności fizycznej mieszkańców miast, złą jakość powietrza, hałas i stres. Dlatego ważnym trendem wnętrzarskim na 2020 rok będzie kreowanie wnętrz sprzyjających zachowaniu wellbeing, czyli zdrowia i dobrego samopoczucia. A jak pokazują raporty, mieszkańcy miast spędzają już blisko 90 proc. dnia w pomieszczeniach. Stąd presja, aby uczynić nasze domy, ale też miejsca pracy miejscami w pełni przyjaznymi. Powinno w nich być czyste powietrze, dostęp do naturalnego światła, przefiltrowanej wody i zdrowej żywności. Dlatego coraz chętniej będziemy inwestować w takie rzeczy jak: oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza, baterie filtrujące wodę czy lampy solne. Więcej – mieszkania powinny nam ułatwiać aktywność fizyczną. Stąd takie innowacyjne produkty, jak choćby interaktywne lustro od mirror.co, na którym wyświetla się live stream z trenerem personalnym. Nie musimy więc już nawet wychodzić na siłownię, ani zamawiać prywatnej sesji z trenerem, aby pracować nad sylwetką. Nie musimy jednak iść aż tak daleko, aby dbać o zdrowie. Wystarczą ergonomiczne meble, czy takie, które sprzyjają zachowaniu odpowiedniej postawy, jak choćby aktywne siedzisko Bamp A od Swarzędz Home. Do tego wszystkiego, będziemy starali się maksymalnie ograniczyć tworzywa sztuczne w mieszkaniach, materiały uczulające i trudne do utrzymania w czystości.
4. Powrót analagowości
fot. Bivalubus
Powyższy trend będzie miał jeszcze jedną konsekwencję – odcinanie się od technologii. Mając jej przesyt na co dzień, przede wszystkim w pracy, w domach będziemy się próbować od niej odciąć. Zresztą, jak przekonuje Michelle Ogundehin na łamach portalu dezeen.com, osiągnęliśmy punkt cyfrowego entuzjazmu, w którym w modnych restauracjach już nie zobaczymy ludzi z laptopami, a domy inteligentne, nie będą już tak mądre. “Było to nieuniknione, ponieważ millenialsi, którzy dorastali z technologią cyfrową, stosują analog jako znak indywidualności”. Trudno się z tymi twierdzeniami nie zgodzić. Choć wirtualni asystenci, jak Siri Apple’a i Alexa Amazona mają się bardzo dobrze, to jednak koncepcja zdalnego sterowania wszystkim w domu, czyli smart home, nie cieszy się już takim entuzjazmem. Wiele osób czuje się wręcz niekomfortowo we wnętrzach w pełni sterowanych pilotem czy telefonem. Już nie czujemy też potrzeby umieszczania ekranów w każdym pokoju. Telewizory powoli znikają już z niektórych pomieszczeń, jak a sypialni, do których jeszcze niedawno tak chętnie je wprowadzaliśmy. Co więcej, będziemy powracać do papierowych książek, zamiast e-booków, do tradycyjnych materiałów, zamiast ultranowoczesnych. Ten analogowy trend tłumaczy także renesans winyli czy prowadzenia papierowych dzienników. Krótko mówiąc, technologie wcale nie będą determinować wyglądu naszych wnętrz, jak jeszcze niedawno przewidywano.
5. Mieszanie stylów
fot. Gorenje
Tak jak już padło powyżej, jednorodne stylistycznie wnętrza, staną się znakiem minionej epoki. Teraz będziemy pełnymi garściami czerpać z różnych porządków i estetyk. Ten trend już obserwujemy. Nikt już nie chce zamykać się w wąskiej stylistycznej szufladce. To wszak nie sprzyja możliwości pokazania własnego ja. Tylko poprzez łączenie rzeczy z różnych stylów jesteśmy w stanie wykreować indywidualną przestrzeń. Do tego globalizacja, przenikanie kultur oraz wpływów sprawiają, że kreowanie jednorodnych przestrzeni jest zwyczajnie coraz trudniejsze.
6. Powrót do klasyki
fot. Melody Maison, Mind the Gap
Mieszanie stylów powoduje, że coraz chętniej wracamy do tych nawet bardzo odległych. Szczególnie widoczne będą w 2020 roku powroty do dziedzictwa starożytnych Grecji i Rzymu. Już w minionym roku zwiastował ten trend wielki powrót marmurów i terazzo. Teraz będziemy sięgać także po inspirowane antykiem rzeźby, dekoracje i wykończenia. Motywy kolumny czy amfor nie będą niczym niezwykłym. Wprowadzone do współczesnych wnętrz, pomogą wykreować eklektyczną aranżację.
7. Eko jest piękne
fot. Essential Home
Meble i wnętrza w duchu eko to trend, który obserwujemy od dawna. Jeśli jednak w dalszym ciągu kojarzą się wam z niezgrabnymi i nieco surowymi w wyrazie projektami, to czas na zmianę. Aby ekologiczne i zrównoważone projektowanie miało w ogóle szanse na przejście do mainstreamu, musi estetycznie przemawiać do masowego odbiorcy. Dlatego wielkim trendem wnętrzarskim 2020 będzie “sexy eko”, jak to określiła przytaczana już Michelle Ogundehin. Rzeczy z materiałów z recyklingu będę, a w zasadzie już są, równie efektowne, jak te z zupełnie nowych tworzyw. To przyczynia się do dalszego wykorzystywania śmieci i przetworzonych odpadów w designie oraz aranżacji wnętrz, a przede wszystkim ich popularyzacji.
8. Coraz wygodniej
fot. Chaplins Furniture
Skoro tak dużo czasu spędzamy w domach, a jednocześnie chcemy się w nich coraz lepiej czuć, będzie to miało przełożenie na design mebli. Tapicerowane sprzęty będą jeszcze większe, bardziej zaokrąglone i wygodniejsze. Całą swą formą będą zachęcać, aby się w nich zanurzyć, mieć przyjemną w dotyku tapicerkę i dawać należyte podparcie. Już widać tę tendencję w designie krzeseł – łatwiej teraz znaleźć modele tapicerowane niż tradycyjne drewniane oraz kanap, wśród których królują obszerne narożniki. Jednocześnie coraz mniej w naszych domach będzie mebli formalnych.
9. Meblarski recykling
fot. Garden Trading
W 2020 roku zdecydowanie nie osłabnie moda na meble z recyklingu. Wręcz coraz więcej osób zamiast kupowania nowych mebli, woli przerabiać stare, i to przerabiać samodzielnie. Przy czym przestał to być sposób na oszczędność, jak jeszcze do niedawna, a bardziej na indywidualność, niepowtarzalność i kreatywną ekspresję. Jednocześnie meble z recyklingu wpisują się w trend eko i zrównoważonego designu. Potwierdzeniem tej mody jest mnogość warsztatów, publikacji, targów jak warszawskie Przeróbmy oraz renesans DIY.
10. Umiar
fot. Garden Trading
Minimalistyczna skandynawska estetyka długo wyznaczała trendy wnętrzarskie. Za nią poszedł minimalizm w nowoczesnym surowym wydaniu. W ostatnich latach, niejako w reakcji na te lata powściągliwości, zaczęliśmy zmierzać w zupełnie przeciwnym kierunku. „Maksymalizm” stał się doktryną obowiązującą. Teraz jednak będziemy się starali znaleźć złoty środek między tymi dwiema skrajnościami. Ani przesadna obfitość rzeczy, ani ekstremalny brak przedmiotów nie będą już wyznaczać normy. Równowaga i umiar będą hasłami przewodnimi w aranżacji wnętrz w 2020 roku.