Modne kolory do wnętrz 2020. Trendy kolorystyczne

Jakie kolory będą modne we wnętrzach w 2020 roku? Producenci farb ściennych już zaprezentowali swoje typy. Czy będę odległe od Living Coral, który został wybrany kolorem roku 2019? Wydaje się, że w dalszym ciągu w trendach są barwy nieco bardziej stonowane, wyszukane i łączące tradycję z nowoczesnością.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. AkzoNobel

Kolor jest jednym z najważniejszych środków wyrazu w aranżacji wnętrz. To od barw w końcu zależy ostateczny wyraz pomieszczeń. Dlatego, to jakie będą panować trendy w tym zakresie w nadchodzącym roku już od kilku miesięcy zaprząta głowy designerów, producentów wyposażenia wnętrz i każdego miłośnika designu. Wydaje się, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy kolorystycznej rewolucji nie będzie. Za to możemy oczekiwać utrwalania się pewnych trendów.

Przeczytaj także: Antracyt – kolor do modnych wnętrz. Z czym łączyć antracytowy?

Trendy kolorystyczne 2020 we wnętrzach

Wszystko wskazuje na to, że wciąż będziemy sięgać po kolory wyszukane, niejednoznaczne i nieco bardziej wyciszone. Niezmiennie w doborze barw głównym źródłem inspiracji będzie natura w całej jej okazałości. Oznacza to odrzucenie odcieni sztucznych, jaskrawych i barw czystych. Za to będziemy chętnie poruszać się w palecie kolorów ziemi, ale też szarychbłękitów, jakie obserwujemy na niebie w zależności od zachmurzenia i nasłonecznienia oraz ciemniejszych odcieni. Z drugiej strony wciąż zachwycamy się luksusowymi aranżacjami wnętrz i tym, jak w nich jest stosowany kolor. Stąd będziemy dalej chętnie sięgać po odcienie złota i zbliżony kolor mosiądzu. Luksusowe przestrzenie słyną także z palety beżów, jak i ciemniejszych, ale za to złamanych granatów, zieleni czy szarości.

Przeczytaj także: Modne kolory ścian. Trendy kolorystyczne do kuchni, salonu i nie tylko 


Kolor roku 2020 według Pantone

Instytut Pantone za kolor roku 2020 wybrał Classic Blue – ponadczasowy i zwyczajnie piękny. Ten odcień broni się zawsze, niezależnie od czasu i szerokości geograficznej. Wybór ten jest potwierdzeniem Trwających już od pewnego czasu trendów. Odzwierciedla poszukiwanie spokoju, trwałości, stabilizacji. Jest symbolem wiedzy, mądrości, ale też kosmosu, obszarów niezbadanych i tajemniczych. Po raz pierwszy od lat wybór Instytutu Pantone’a wydaje się idealnie odzwierciedlać rzeczywistość i faktycznie panujące tendencje. Wielu producentów farb zresztą dokładnie tak samo zdiagnozowało aranżacyjne trendy.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

Modne kolory ścian 2020

Większość producentów farb wybiera swój własny kolor roku, niezależny od wyboru dokonywanego przez Instytut Pantone. Global Aesthetic Center AkzoNobel, a więc największy producent farb na świecie oraz właściciel m.in. marki Dulux, jako kolor roku 2020 wskazał Tranquil Dawn. W dosłownym tłumaczeniu nazwa tego odcienia oznacza spokojny świt. W polskich sklepach w palecie Dulux widnieje jednak pod nazwą Miętowa Szarość. Obie nazwy dobrze oddają niejednoznaczność tej barwy. Ma ona w sobie tony błękitu, szarości i zieleni. Wszystkie te odcienie można zaobserwować na porannym, zamglonym niebie. Jest to zdecydowanie kolor spokojny, wręcz kojący, który doskonale sprawdza się we wnętrzach nawet w dużych ilościach.

fot. AkzoNobel

Specjaliści z Global Aesthetic Center AkzoNobel uzasadniając swój wybór, mówią, że rok 2020 to koniec dekady i początek nowej. Określenie świt jest tu więc jak najbardziej na miejscu. Do tego, żyjąc w szybko pędzącym świecie cyfrowym, coraz bardziej potrzebujemy chwil wyciszenia, spokoju, które to odcień Tranquil Dawn gwarantują. Do tego ma on w sobie orzeźwiającą świeżość, bez typowej dla pasteli jaskrawości. Dzięki temu we wnętrzach w tym kolorze można łatwo odpocząć.

Miętowa szarość czy też Tranquil Dawn doskonale się komponują z różnymi odcieniami szarości, błękitów, granatów i zieleni. Z pewnością będzie też dobrze się prezentować z pastelami. Paletę tę warto ocieplić naturalnymi odcieniami drewna. Warto poszukać poduszek dekoracyjnych w odcieniach dopełniających kolor roku Dulux. Całą ich gamę można znaleźć w sklepie Poduszkowiec.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Poduszkowiec

Modny kolor roku 2020 – Chinese Porcelain

Kolejnym producentem farb, który wybrał swój kolor roku 2020 jest marka PPG Paints, właściciel marki Dekoral. Tutaj numerem jeden został odcień Chinese Porcelain, czyli chińska porcelana. Nazwa jednak nie odwołuje się do odcienia samej porcelany, a do ciemnoniebieskiego barwnika, jakim wykonywano słynne zdobienia. Jest to zatem odcień oscylujący między kobaltem, a kolorem atramentu. Jest to kontynuacja trendu na ciemne, nasycone odcienie, który obserwujemy już od kilku sezonów i wybór zbieżny ze wskazaniem Instytutu Pantona. Wpisuje się także w poszukiwanie kolorów kojących, spokojnych, a zarazem wyrafinowanych.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. PPG Paints

Chinese Porcelain to kolor głęboki, który potrafi zarazem wyglądać bardzo tradycyjnie, jak i szalenie nowocześnie. Dee Schlotter, senior color marketing manager PPG, tłumaczy ten wybór następująco:

Potrzeba prostoty i ucieczki od technologii jest po części powodem, dla którego konsumenci pragną wyciszenia. Odcień Chinese Porcelain kojarzy się im z naturą, np. morzem i niebem, tworząc atmosferę spokoju w każdej przestrzeni. Nasi klienci są zmęczeni surowymi szarościami i szukają nasyconych kolorów, które zachwycą zmysły.

Ten bliski granatowi odcień w aranżacji wnętrz doskonale wypada w towarzystwie z bielą, jasnymi odcieniami szarości, piaskowym beżem, ale też błękitem, brązem i musztardowym odcieniem żółtego. Można go zatem zestawiać zarówno z ciepłymi, jak i chłodniejszymi odcieniami. Poniżej kilka przykładów, z jakimi barwami komponować odcień Chinese Porcelain z poduszkami ze sklepu Poduszkowiec.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Poduszkowiec

Jakie kolory na rok 2020 proponują inni producenci?

Najwięksi producenci farb na świecie widocznie skłaniają się ku odcieniom chłodniejszym, raczej stonowanym. W nieco innym kierunku zmierza choćby marka Tikkurila. Wywodzący się z Finlandii producent farb na kolor roku 2020 wybrał odcień Lemonade. Jest to jedna z barw kolekcji Tikkurila Color Now 2020, który firma stworzyła we współpracy z projektantką mody Laury Juslin i architektką Lilli Maunula. Jest to jasny, ale nie jaskrawy odcień żółtego. Nie razi więc w oczy jak słoneczny żółty, a jednocześnie jest lżejszy od musztardowego. Jest to kolor łagodny, ale też radosny i optymistyczny.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Tikkurila

Swój kolor roku marka Tikkurili promuje amerykańskim powiedzeniem: „Kiedy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę”. Doskonale to oddaje przesłanie optymizmu i patrzenia na jaśniejszą stronę życia. Barwa ta zdecydowanie wpisuje się w nurt odchodzenia od barw silnie nasyconych.

Obecny w polskich sklepach amerykański producent farb, Benjamin Moore, na swój kolor roku 2020 wybrał z kolei odcień First Light, czyli pierwsze światło. Jest to jasny, świeży odcień pastelowego różu. Kryje się za nim podobna filozofia, co w przypadku koloru Tranquil Dawn wybranego przez AkzoNobel. Producent przekonuje, że barwa ta w nowej dekadzie wejdzie w poczet kolorów neutralnych i będzie stosowana we wnętrzach podobnie jak beż czy szary. Benjamin Moore tym wyborem wydaje się nie odchodzić zbyt daleko od zeszłorocznego koloru roku Instytut Panton, czyli Living Coral.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Kolor roku 2020 marki Benjamin Moore: Firts Light

Mniej znani w Polsce producenci farb także wskazali kolorystyczne trendy na 2020 rok. Amerykańska marka Behr Paint Company wytypowała odcień Back to Nature. Jest to ciekawa zieleń, przypominająca kolor oliwkowy. Z kolei brytyjska firma Graham & Brown słynąca z tapet oraz farb do wnętrz swoim kolorem roku 2020 ogłosiła barwę Adeline. To z kolei ciemny, głęboki odcień zieleni. Butelkowa i szmaragdowa zieleń już od kilku sezonów są na topie. Wybór brytyjskiej firmy jedynie to potwierdza.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Kolor roku 2020 marki Graham & Brown: Adaline 

Na koniec warto wspomnieć o tym, jaki kolor na przyszły rok wybrała marka Sherwin-Williams, czyli kolejny amerykański producent farb. Tutaj wybór padł na Naval, czyli mocny, głęboki odcień granatu z domieszką kobaltu. Jest tu widoczna duża zbieżność z wyborem zarówno Instytut Pantona, jak i PPG Paints pokazująca, że granaty mają się naprawdę dobrze.

Trendy kolorystyczne 2020

Jak widać, powyższe wybory są raczej przypieczętowaniem funkcjonujących już trendów kolorystycznych w wystroju wnętrz, niż próbą kreowania nowych. Zainteresowanie ciemnymi, nasyconymi odcieniami wciąż nie słabnie, podobnie jak barwami złamanymi. Już nie chcemy czystych i zarazem oczywistych kolorów w swoim otoczeniu. Wolimy te, które mają szansę faktycznie występować w naturze. Wszak powrót do naturalności w aranżacji wnętrz jest najważniejszym już od lat trendem, do którego odnoszą się wszystkie inne.

Poniżej jeszcze więcej inspiracji kolorystycznych od producentów farb.

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Kolor roku 2020 marki Behr: back to Nature

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Kolor roku 2020 marki Sherwin-Williams: Naval

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Magnat

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Magnat

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. Benjamin Moor

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. AkzoNobel

Modne kolory do wnętrz 2020. Jakie trendy kolorystyczne będą dominować?

fot. AkzoNobel

Partnerem wpisu jest klep Poduszkowiec.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Chyba coś w tym jest Pani Aniu z tym kolorem niebieskim i jego odcieniami. Sama zauważyłam większe zainteresowanie i sprzedaż od września tego roku. Prowadzę sklep internetowy kilka lat a te kolory miałam już wycofać bo praktycznie się nie sprzedawały. Dziękuje za utwierdzenie mnie w tym fakcie że w 2020 będzie lepiej:) Pozdrawiam i życzę natchnienia w dalszych publikacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.