Modny salon 2023. Trendy w aranżacji salonu

Modny salon, czyli jaki? Czy dalej w jego urządzaniu króluje styl skandynawski, a może został wyparty przez loftowy? Jakie są modne kolory ścian w salonie? Choć trudno o jednoznaczną odpowiedź, to jednak są pewne wyraźne tendencje. Poniżej znajdziecie zestawienie trendów w aranżacji tego pokoju na 2023 rok.

Modny salon 2020. Trendy w aranżacji salonu
fot. H&M Home

Aranżacje salonów tak samo ulegają trendom, co pozostałe pomieszczenia. Tutaj nawet są one bardziej widoczne, w końcu jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu, a przy tym stosunkowo łatwe do zmiany. W przeciwieństwie do kuchni czy łazienki nowy wystrój nie wiąże się z idącym w kilkanaście i więcej tysięcy złotych remontem i tygodniami prac renowacyjnych. Odświeżenie salonu to proces dużo łatwiejszy i szybszy. Można go wręcz przeprowadzać co sezon bez wielkiej straty dla portfela. Co zatem jest teraz modne w aranżacji salonu? W trendach 2023 jest przede wszystkim komfort, wygoda i odrobina luksusu. Poniżej znajdziecie znacznie więcej szczegółów.

Przeczytaj także: Salon w stylu glamour – jak go urządzić?

Jak wygląda modny salon?

Wydaje się, że główną zmianą, jaką obserwujemy już od dłuższego czasu, jest brak dominacji określonego stylu w aranżacji salonów. Być może jest to wynikiem nacisku na indywidualizm i dążenia do wnętrz odpowiadających na specyficzne potrzeby. Dlatego teraz nie można powiedzieć, że w modzie jest salon w stylu skandynawskim czy boho. Najogólniej rzecz ujmując, ma być on nowoczesny, ale nie ostentacyjnie, dobrze jak jest naturalny i ma unikalne dekoracje. Poza tym niemal wszystkie chwyty stylistyczne są dozwolone. Nieco więcej się dzieje w odniesieniu do poszczególnych rozwiązań — mebli do salonu, kolorów czy dekoracji ściennych.

Przeczytaj także:

MODNY SALON 2023: 8 TRENDÓW W ARANŻACJI SALONU


1. Modny salon 2023: Monochromatyczny salon


Modny salon 2020. Trendy w aranżacji salonu
fot. Delightfull

Nieważne w błękitach, szarościach, różach czy brązach — ważne, żeby salon był utrzymany w wąskiej, jednolitej tonacji kolorystycznej zdominowanej przez jeden odcień. Dzięki temu cała aranżacja jest spójna, harmonijna i sprzyjająca relaksowi. Taki salon z miejsca wydaje się bardziej elegancki i stylowy. Decydując się na takie rozwiązanie, zdecydowanie lepiej trzymać się jaśniejszych i neutralnych kolorów, szczególnie jeśli mamy niewielki salon. W dużych przestrzeniach można sobie pozwolić zarówno na ciemniejsze barwy, jak i odważniejsze. Warto jednak zastosować paletę przyjazną, nawet nieco zachowawczą, aby salon był miłym miejscem dla wszystkich domowników.


2. Modny salon 2023: Welwet wciąż modny


Już od kilku sezonów tkaniny pluszowe, czyli welwet, welur czy aksamit, robią we wnętrzach zawrotną karierę. Pojawiają się głównie na sofach, fotelach i pufach, zatem tych wszystkich meblach nieodzownie związanych z salonem. Obite nimi sprzęty z miejsca wnoszą do pomieszczenia szyk i wrażenie luksusu, co też tłumaczy ich niesłabnącą popularność. W tym sezonie będą obecne w aranżacji salonów także na zasłonach, krzesłach i poduszkach. Co istotne, są nie tylko miłe dla oka, ale także wyjątkowo przyjemne w dotyku. Warto też zauważyć, że tkaniny te prezentują się znakomicie niezależnie od ich koloru. Welwetowa sofa będzie zatem równie dobrze wyglądać w salonie w szarościach i beżach, jak i w butelkowej zieleni.

Przeczytaj także: Jak wybrać wygodny fotel do salonu? – specjalista radzi


3. Modny salon 2023: Poduszki w centrum uwagi


Przez jakiś czas traktowaliśmy je jak piąte koło u wozu, produkt zupełnie zbędny. Na szczęście teraz dużo bardziej doceniamy siłę poduszek dekoracyjnych w aranżacji salonu. Mają one wielką moc w kreowaniu jego stylu i nastroju. Już nawet dwie trafnie dobrane mogą stanowić wielką zmianę. Warto jednak wprowadzić ich więcej. Dobrze jak korespondują z kolorem tapicerki kanapy czy fotela, a także szerzej całego pokoju. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej wdzięcznych trendów w aranżacji salonu w nadchodzącym czasie.


4. Modny salon 2023: Gdzie jest telewizor?


Modny salon 2020. Trendy w aranżacji salonu
fot. Delife

Czasy, kiedy to telewizor wyznaczał i narzucał układ salonu, bezpowrotnie mijają. Już nie chcemy wielkich, czarnych dziur na ścianach. Wynika to jednak nie tylko z kwestii estetycznych, ale także zmiany w konsumowaniu mediów. Telewizji jako takiej oglądamy mniej. Walkę o widza coraz częściej wygrywają serwisy streamingowe, do których wystarczy laptop czy tablet oraz oferta internetowa. Chcemy filmy czy seriale oglądać w dogodnym dla nas czasie i miejscu, a to już nie zawsze jest salon. Choć telewizory raczej nie wyjdą całkowicie z naszych salonów, to z pewnością będą bardziej na uboczu. Będziemy je też bardziej kamuflować choćby przesuwnymi ściankami. Same telewizory też stają się bardziej dyskretne, czego najlepszym przykładem jest model Frame marki Samsung.


5. Modny salon 2023: Kinkiety w salonie


Ten typ oświetlenia niegdyś był częstym gościem w salonach. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach kinkiety niemal całkowicie zniknęły ze ścian. Teraz na nowo je doceniamy. Stanowią nie tylko źródło światła, ale także doskonałą ozdobę ścienną, która z powodzeniem zastąpi typowe obrazy czy zdjęcia. Duże kinkiety mogą na ścianach salonu występować samodzielnie, natomiast mniejsze warto wprowadzać parami. Szczególnie dobrze się prezentują, gdy flankują jakiś obiekt, np. kanapę czy komodę. Dużo oczywiście zależy także od konkretnego modelu, jego kolorystyki i estetyki. Niemniej stanowią znakomite narzędzie w aranżacji salonu i do budowania nastroju w tym pomieszczeniu.


6. Modny salon 2023: Salon pełen przestrzeni


Modny salon 2020. Trendy w aranżacji salonu
fot. Woodendot

Kolejny trend w aranżacji salonów to zachowanie w nich wrażenie przestronności. Oznacza to koniec z zastawianiem każdego centymetra kwadratowego — nie wszędzie musi coś stać. Chodzi o uzyskanie oddechu, wrażenie przestrzeni i powietrza. Daje to lżejsze w wyrazie aranżacje, które nie przytłaczają, w których jest miejsce na nowe i na zmiany. Zresztą właśnie wolna przestrzeń jest współcześnie najcenniejszą walutą.


7. Modny salon 2023: Konsola wkracza do salonu


Konsole to meble, które w ostatnich latach mocno zyskiwały na popularności. Przy czym nie były postrzegane jako meble salonowe. Chętnie je wprowadzaliśmy do przedpokojów i sypialni, ale już do salonów niekoniecznie. Teraz jednak to się zmienia. Te lekkie, przyścienne stoliki często lepiej się sprawdzają w niedużych salonach niż ciężkie komody, a w tych większych pozwalają domknąć aranżację stylowym akcentem. Szczególną popularnością cieszą się konsole w duchu industrialnym, jak i te bardziej glamour z marmurowym blatem i metalową podstawą.


8. Modny salon 2023: Komfort ponad styl


Modny salon 2020. Trendy w aranżacji salonu

Istotna zmiana, jaka zachodzi w aranżacji wnętrz w ogóle, a nie tylko salonów, wiąże się ze zmianą w trybie życia. Prawda jest taka, że coraz więcej czasu spędzamy w domach. Nic zatem dziwnego, że chcemy, aby były bardziej komfortowe i wygodne. Przekłada się to wprost na formy mebli. Są one większe, szersze, bardziej wyoblone. Przy ich wyborze częściej będziemy się kierować subiektywnym wrażeniem wygody przy korzystaniu z nich niż względami estetycznymi. Co do zasady, nie jest to złe podejście. Miejmy jedynie nadzieję, że odrzucenie estetyki nie będzie całkowite.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Uwielbiam poduszki, mogłabym mieć je dosłownie wszędzie, nawet w łazience czy toalecie, są takie miękkie i wygodne, szczególnie praktyczne podczas filmowych wieczorów na kanapie 🙂

  2. Teraz tak naprawdę niemal wszystko dostosowujemy do siebie, co jest mega wygodne. Myślę, że wielu osobom wnętrza z gazet i katalogów znudziły się i teraz ustępują własnym widzimisię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.