Modny salon w stylu skandynawskim. Jak go urządzić?

Styl skandynawski niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Cenimy go za prostotę, naturalność, funkcjonalność i przytulność. Bywa jednak, że styl ten jest błędnie rozumiany. Dlatego przyjrzymy mu się bliżej i sprawdźmy, jak urządzić salon w prawdziwym skandynawskim stylu.

Salon w stylu skandynawskim

 

Jeszcze kilkanaście lat temu ulubionym przez Polaków stylem urządzania wnętrz był prowansalski. Nieco później amerykański, a konkretnie Hampton, spopularyzowany przez film „Lepiej późno niż później”. Obecnie bezapelacyjnie króluje styl skandynawski. Jest obecny już nie tylko w naszych domach, ale także restauracjach, kawiarniach i hotelach – jednym słowem – wszędzie.

Przeczytaj także: Jak zaaranżować wnętrza w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to przed wszystkim prostota, funkcjonalność i przestronność. Wnętrza w tym duchu charakteryzują się czystością formy i stonowanymi barwami. Są przytulne, wygodne i przyjazne użytkownikom. Nie znajdziemy w nich zbyt wiele mebli i sprzętów, co nie znaczy jednak, że są minimalistyczne. Ale wszystko co do nich trafia jest przemyślane i dopasowane do potrzeb swoich mieszkańców. Jeżeli chcesz, żeby twój salon też nosił te cechy, mam kilka wskazówek.

Przeczytaj także: Idealny fotel dla Ciebie



Podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w salonach urządzonych w stylu skandynawskim powinna być wykonana z drewna. Drewniane deski mogą pozostać w swoim naturalnym odcieniu, często stosuje się także ich bielenie lub po prostu maluje farbą kryjącą na biało. Dopuszczalnym kolorem na podłogach jest też szarość. Podłogi przykrywa się chodnikami i dywanami w neutralnych kolorach. Popularne są także delikatne wzory, np. zygzak albo romby. Taka podłoga stanowi dobrą bazę do tego co na niej postawimy.

Przeczytaj także: Jak wybrać wygodny fotel do salonu? – specjalista radzi

Salon w stylu skandynawskim

Salon skandynawski: jasna sprawa

Niezwykle ważną rolę w skandynawskich wnętrzach odgrywa światło – musi być jasne i w miarę możliwości naturalne. Urządzając salon zadbaj o kilka źródeł światła – górne, podłogowe i stołowe. Jeśli masz ładne okna, możesz z powodzeniem zrezygnować z firan i zasłon, które w skandynawskich mieszkaniach są rzadko spotykane. Najczęściej zastępuje się je roletami, bądź stylowymi drewnianymi żaluzjami. Dzięki temu wpuszczamy do wnętrz więcej naturalnego światła.

Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, nie może być ono zbyt mocne i agresywne. Najlepsze jest światło rozproszone. Dlatego jedna lampa jest niewystarczająca, potrzebnych jest kilka, które równomiernie oświetlą cały salon.

Wrażenie jasności i przestronności w skandynawskich wnętrzach potęgują także jasne kolory. Ściany, meble i wspomniane na początku podłogi są zazwyczaj utrzymane w bielach, szarościach oraz beżach. Takie barwy wyglądają świeżo i dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenia. Do neutralnej, jasnej bazy dobrze dodać ciemniejsze elementy, np. fragment ściany pomalować na głęboki odcień zieleni bądź dobrać intensywniejsze dodatki. Chodzi o zachowanie równowagi.

Czym udekorować skandynawski salon?

W salonie w stylu skandynawskim nie może zabraknąć tkanin – poduszek, koców, narzut, chodników i pledów. Ocieplają one wnętrza i tworzą domowy klimat. Do tego warto dobrać świeczniki, świece, ramki na zdjęcia czy dekoracyjne butelki. Istotną rolę w stylu skandynawskim odgrywają wzory, szczególnie chevron, ale też naturalne roślinne motywy.

Cechy typowe dla stylu skandynawskiego:

  • Jasna kolorystyka. Rekompensuje niedobór naturalnego światła. Ściany i podłogi są zwykle malowane na biało, taką barwę ma też większość wyposażenia. Żywsze kolory, a ostatnio nawet czerń, pojawiają się w dodatkach.
  • Naturalne materiały. Króluje drewno – w jasnych barwach albo bielone, rzadziej malowane na inne kolory. Dużo jest szkła i ceramiki, od niedawna coraz więcej metalu. Z tkanin – bawełna, len, wełna, a także skóry i futra.
  • Ergonomiczne formy. Sofy, krzesła i fotele są tak wyprofilowane, by zapewniały jak największą wygodę. Najczęściej mają opływowe, zaokrąglone kształty, przez co wyglądają na mniejsze i lżejsze.
  • Wyraziste wzory. Charakterystyczne są ornamenty roślinne, mocno uproszczone, zgeometryzowane. Dużą popularnością cieszą się również motywy typograficzne, czyli kompozycje z liter, napisy, sentencje.

Salon w stylu skandynawskimSalon w stylu skandynawskimSalon w stylu skandynawskimSalon w stylu skandynawskimSalon w stylu skandynawskim



About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. O jejuuu! Krzesła z drugiej fotografii są obłędne! Ja bym tu widziała jeszcze drewniane zegary jak zamawiałąm na casabella.com.pl 🙂 idealnie by pasowały.

  2. Katarzyna Pilarek

    Styl skandynawski od wielu sezonów święci tryumfy i nie traci na popularności. Jego istotne wyznaczniki to prostota i jasne kolory. Planując aranżację wnętrza w stylu skandynawskim warto dobrze zastanowić się nad strukturalnymi elementami wnętrza takimi jak ściany, stolarka drzwiowa i okienna i podłogi. Dobrze jest na całej powierzchni mieszkania lub domu połozyć taką samą podłogę, co będzie sprzyjać wrażeniu przestronności i ujednolici stylistycznie wnętrza. Dobrze sprawdzą się tutaj wodoodporne panele winylowe Arbiton w wybarwieniach doskonale imitująych naturalne drewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.