Salon w filmowym stylu. Trzy aranżacje z filmów do skopiowania

Salon jak z filmu? Czemu nie! W wielu produkcjach można znaleźć pięknie zaaranżowane przestrzenie, które stanowią znakomite źródło inspiracji. Żeby osiągnąć podobny efekt, należy zidentyfikować kluczowe elementy przesądzające o stylu wnętrza i spróbować je odtworzyć. Wybrałam salony z trzech filmów godne naśladowania. 

Wnętrza pokazywane w filmach to z reguły doskonale przemyślane aranżacje, która są tworzone tak, aby jak najwięcej mówiły o swoich mieszkańcach. Muszą być autentyczne, nosić ślady używania, wyrażać zainteresowania, gusta i osobowości swoich właścicieli. Szczególnie lubię te filmowe wnętrza, który mają wyrazisty styl. Staram się wychwycić w nich te elementy, które przesądzają o ostateczny wyrazie, np. kolory, kształty, wzory czy zestawienia materiałów. Na tej podstawie można próbować wykreować podobną aranżację. I wcale nie chodzi przy tym o szukanie identycznych mebli czy dodatków, jak te na ekranie, ale znalezienie w tym samym stylu. Odtworzenie dokładnie takich samych filmowych aranżacji niemal zawsze jest skazane na porażkę, ale inspirowanie się nimi już nie. Poniżej zebrałam trzy salony z popularnych filmów, każdy jest inny i wyrazisty zarazem. Podpowiadam, jak osiągnąć podobny efekt, jak na ekranie.

Przeczytaj także: Jak wybrać wygodny fotel do salonu? – specjalista radzi
1. Rzeź


Salon w filmowym styluSalon w filmowym stylu„Rzeź” to film Romana Polańskiego, który rozgrywa się tylko w jednej przestrzeni – mieszkaniu nowojorskiego małżeństwa. A nawet więcej, bo tylko w jednym pokoju, ich salonie. Daje to nam sporo czasu na przyjrzenie się aranżacji. Od razu widać, że jest to mieszkanie zaaranżowane gustownie. Baza wystroju jest klasyczna i stonowana – króluję tu wyszukane beże i drewno. Nie ma jednak mowy o nudzie w tym salonie. Jest to zasługa etnicznym akcentom, które odzwierciedlają zainteresowania pani domu. Mamy więc orientalne tkaniny i obiekty sztuki ludowej. Dzięki jednolitej kolorystyce te egzotyczne dodatki nie wybijają się na plan pierwszy, a harmonijnie łączą z całością. Żeby osiągnąć podobny efekt, należy sięgnąć po proste, wysokiej jakości meble o neutralnych barwach i zestawić je z obiektami o bardziej zdecydowanym charakterze. Paleta barwna powinna być spójna, a żaden z elementów niezbyt krzykliwy.

Poniżej zebrałam meble i sprzęty, które pomogą wykreować salon w stylu tego z filmu „Rzeź”. 


2. Seks w wielkim mieście 2


Salon w filmowym styluSalon w filmowym styluDalej pozostajemy w Nowym Jorku, ale już w zupełnie innej stylistyce. Carrie Bradshaw słynna bohaterka serii „Seks w wielkim mieście” po latach mieszkania w uroczym lokalu z kultową już garderobą, w filmowej wersji doczekała się wspólnego mieszkania z Mr. Bigiem. W pierwszym filmie znalezienie nowego domu nie do końca im wyszło, na szczęście w drugim dopięli celu. Zajmują wspaniały apartament, który Carrie urządziła własnoręcznie. Widać, że wszystko jest świeżo urządzone, a każdy element dokładnie przemyślany. Nasza bohaterka postawiła na jakże nowojorski eklektyzm, ale z dużą dozą wyrafinowania. Szczególnie ciekawa jest tu paleta barwna. Z jednej strony mamy szare ściany o trudnym do uchwycenia odcieniu, z drugiej intensywnie granatową sofę i nad nią mocny akcent żółtego na abstrakcyjnym obrazie. Meble to miks klasyki i nowoczesności. W dodatkach jest więcej ducha glamour, ale też ekstrawagancji. Mamy bowiem choćby podpórki do książek w o formach chińskich smoków i oryginalny puf.

Kluczem do tej aranżacji jest wyszukana kolorystyka, zabawa z klasyką i odpowiednie dodatki, które ożywiają całość.


3. Holiday


Salon w filmowym stylu

Salon w filmowym stylu

Ostatni salon przenosi nas w zupełnie inny klimat. Jest to bowiem angielska chatka z filmu „Holiday”. Tutaj styl angielski płynnie połączył się z rustykalnym. W tym salonie jest niesamowicie przytulnie, klimatycznie i swojsko. Trzy materiały niepodzielnie królują w tym pomieszczeniu i kreują jego atmosferę – kamień, tkaniny i drewno. Kamienne ściany wnoszą chropowatość i surowość, którą łagodzą wszechobecne, wzorzyste, miękkie tkaniny. Warto przy tym dodać, że mamy tu zarówno wełnę, płótno czy aksamit, które choć z innych światów, to doskonale ze sobą współgrają. Drewno podkreśla naturalność i przytulność. Jakby tego było mało, to są tu jeszcze różnorodne wzory. Od typowo angielskich kwiatów, przez perskie desenie na dywanie i kultowy wzór paisley. Na szczęście stonowana, łagodna kolorystyka sprawia, że nie ma tu żadnych zgrzytów ani wrażenia przesytu.

Naturalność i przytulność to dwa słowa klucze, które powinny nam towarzyszyć w kreowaniu podobnej aranżacji salonu.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Czyżbym jako jedyna wybierała „Rzeź”? 🙂

  2. Patrycja Raczyńska

    Aranżacja z „Seks w wielkim mieście 2” zdecydowanie do mnie przemawia! 😀

  3. Bardzo fajne propozycje 🙂 Nam do gustu najbardziej przypadła aranżacja z „Seksu w wielkim mieście”, ponieważ jest najbardziej elegancka i nowoczesna, a przy tym bardzo przytulna.

  4. Zdecydowanie styl z filmu Holiday jest najbliższy moim upodobniom 🙂 Bardzo lubię takie klimatyczne salon – super wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.