TOP 15: Najlepsze filmy świąteczne na Boże Narodzenie

Filmy świąteczne to już niemal element obowiązkowy obchodów Bożego Narodzenia. Ten ranking jest dla tych, co chcą się wprawić w świąteczny nastrój, bądź po prostu szukają filmu do obejrzenia w Boże Narodzenie. Zestawienie najlepszych filmów świątecznych to 15 sprawdzonych pozycji, które pozwolą wam poczuć magię świąt.

Te filmy można oglądać co roku i za każdym razem czerpać nich tę samą radość. Filmy świąteczne bowiem są skonstruowane tak, żeby wyzwalać w nas konkretne uczucia — wzruszenie, radość, ale też skłaniają do refleksji i zawsze wprawiają w świąteczny nastrój. Nic dziwnego, że wiele filmów na święta zyskało już status kultowych. 

Filmy świąteczne, czyli jakie?

Filmów świątecznych jest naprawdę wiele, co roku do kin trafia kilka nowych produkcji. W ostatnich kilku latach z nowości mamy filmy: „Cicha noc”, „Co wiecie o swoich dziadkach”, „Mikołaj i spółka”, „Magiczna zima u Muminków”, „Zimowe przygody Jill i Joy” oraz „Listy do M. 3”. Starsze produkcje naprawdę trudno zliczyć. Wiele z nich weszło już na stałe do kanonu kina, nie tylko świątecznego. Warto przy tym dodać, że wśród filmów świątecznych znajdziemy zarówno komedie, komedie romantyczne, animacje, filmy familijne, ale też dramaty i musicale.

Obok typowo świątecznych filmów mamy cały szereg nieświątecznych, w których znajdziemy pamiętne sceny bożonarodzeniowe. Żeby wymienić tylko kilka: „Masz wiadomość”, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Złap mnie jeśli potrafisz”, „Poradnik pozytywnego myślenia”, „Bezsenność w Seattle”, „Edward Nożycoręki”, „Był sobie chłopiec”.

Nie przedłużając już więcej, zapraszam na ranking najlepszych filmów świątecznych na Boże Narodzenie.

Przeczytaj także:

TOP 15: NAJLEPSZE FILMY ŚWIĄTECZNE


15. Rodzinny dom wariatów (The Family Stone, 2005)


Rodzinny dom wariatówZestawienie najlepszych filmów świątecznych otwiera film „Rodzinny dom wariatów”. Święta Bożego Narodzenia to nieodłącznie czas rodzinnych spotkań. Jednak im większa rodzina tym większe prawdopodobieństwo konfliktów i zaskakujących zwrotów akcji, tak jak w filmie „Rodzinny dom wariatów”. Tam pięcioro dorosłych dzieci przyjeżdża na święta do rodziców, do domu, w którym się wychowali. Everett (Dermot Mulroney) przybywa z nową narzeczoną Meredith (Sarah Jessica Parker), którą ma po raz pierwszy przedstawić rodzinie. Katastrofa wisi w powietrzu, gdyż sztywna Meredith jest przeciwieństwem otwartej i bezpośredniej gromadki Stone’ów.
14. W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju (Christmas Vacation, 1989)


W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty MikołajuClark Griswold chce dla swojej rodziny zorganizować idealne Boże Narodzenie. Niestety, mimo dobrych chęci i wyjątkowych starań, wciąż prześladuje go pech. Seria niefortunnych wydarzeń nie niszczy jednak jego optymizmu i naiwnego podejścia do świata. Ten film z roku na rok docenia się bardziej, wszak czyje święta są idealne?
13. Family Man (2000)


The Family ManKolejny świąteczny film opowiada o tym, co w życiu najważniejsze. Święta to ten czas, kiedy szczególnie silnie odczuwamy potrzebę bliskości i rodzinnego ciepła. Jackowi Campbellowi wydaje się, że ma wszystko. Jest odnoszącym sukcesem biznesmanem. Dopiero kiedy z niewyjaśnionych przyczyn budzi się jako ktoś zupełnie inny – mąż i ojciec – zaczyna uświadamiać sobie, że jednak czegoś mu brakuje. A wszystko to z Bożym Narodzeniem w tle.
12. Grinch: świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas, 2000)


How the Grinch Stole Christmas

W małej wiosce o nazwie Ktosiowo trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. Nieopodal mieszka Grinch, który różni się od innych zielonym i owłosionym ciałem. Jest zgorzkniałym outsiderem, który nienawidzi świąt. Chce, żeby wszyscy byli tak samo nieszczęśliwi jak on. Czy jest coś, bądź ktoś, kto zdoła odmienić jego serce? Fantazyjna opowieść o Grinchu to dla wielu widzów prawdziwy powrót do dzieciństwa.
11. Kochajmy się od święta (Love the Coopers, 2015)


Kochajmy się od świętaCzęsto słyszymy, że na święta trzeba odłożyć wszelkie spory. Jednak tylko ten, kto próbował, wie jak to jest trudne. Doskonale może się o ty przekonać rodzina Cooperów. W czteropokoleniowym klanie o spory naprawdę łatwo, tym bardziej, że niemal każdy z członków rodziny jest w dość trudnym momencie życia. Mimo wszystko film „Kochajmy się od święta” ma w sobie sporo ciepła i kilka wartych zapamiętania mądrości. Do tego pięknie się prezentuje dom głównych bohaterów, co zawsze jest znakomitym bonusem.
10. Białe Boże Narodzenie (White Christmas, 1954)


White ChristmasTen musical to już świąteczna klasyka. Opowiada historię dwóch utalentowanych piosenkarzy i dwóch piosenkarek, którzy razem wyruszają na wielkie świąteczne tournee do Vermont. Występują m.in. w lokalu, który należy do ich dawnego dowódcy wojskowego. Okazuje się, że ten ma poważne problemy finansowe. Piosenkarze postanawiają mu pomóc. To jeden z tych filmów podnoszących na duchu, a do tego pełen znakomitej muzyki, z hitem „White Christmas” na czele.
9. Ekspres polarny (The Polar Express, 2004)


Ekspres polarny Jedyny film animowany w zestawieniu. „Ekspres polarny” wyreżyserował Robert Zemeckis. Opowiada historię chłopca powątpiewającego w magię świąt Bożego Narodzenia. Zostaje on pasażerem pociągu zmierzającego na biegun północny do siedziby św. Mikołaja. Niech pozory was nie zmylą – to nie jest film tylko dla najmłodszych. Świetnie zrealizowany i bardzo mądry.
8. Elf (2003)


Elf

Zabawna i niesztampowa opowieść o Elfie pracującym dla świętego Mikołaja. Tytułowy bohater jednak nie jest typowym elfem. Wyróżnia się znacznym wzrostem i ma poczucie niedopasowania. Elf z bieguna północnego wyrusza do Nowego Yorku, żeby odszukać swojego ojca. Jak odnajdzie się w brutalnym, rzeczywistym świecie?7. Listy do M. (2011)


Listy do M. Jedyna polska produkcja w rankingu filmów świątecznych. Film ten opowiada historie kilku luźno powiązanych ze sobą osób rozgrywających się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Stanowi wielowymiarowe spojrzenie na miłość, związki i rodzinę. „Listy do M.” szybko zyskały status świątecznego klasyka i w tym roku na ekrany weszła już trzecia część filmu.
6. W drodze do domu (Hjem til jul, 2010)


W drodze do domu Czy wiecie, że film „Listy do M.” był inspirowany hitowym „To właśnie miłość”? Nie tylko Polacy postanowili stworzyć jego własną wersję. Również Norwegowie nakręcili wielowątkowa opowieść o luźno powiązanej ze sobą grupie ludzi celebrujących święta Bożego Narodzenia. Ta wersja jest nieco bardziej przejmująca, wciąż pełna uśmiechu i wzruszeń, ale też mądrości.
5. Holiday (2006)


Holiday film

Amanda i Iris zamieniają się domami na święta Bożego Narodzenia. Jedna więc trafia do ciasnej chatki pod Londynem, druga do luksusowej willi w Los Angeles. Obie uciekają przed zawodami sercowymi i mają nadzieję, że zmiana scenerii pomoże im rozwiązać wszystkie problemy. Ciepły i świetnie zrealizowany film, którego dodatkowym atutem są piękne wnętrza w dwóch różnych stylach.
4. Cud na 34. ulicy (Miracle on 34th Street, 1994)


Cud na 34. ulicy

Nowsza wersja filmu z 1947 roku o tym samym tytule. Opowiada historię człowieka, który naprawdę wierzy w to, że jest świętym Mikołajem. Otoczenie jednak nie daje temu wiary i bierze go za aktora. Tak nasz Mikołaj znajduje zatrudnienie w centrum handlowym, gdzie ma wysłuchiwać życzeń dzieci siadających mu na kolanach. Staje się hitem sklepu i ratuje go przed upadkiem. Ten film to niewątpliwa klasyka, zrealizowany w klasyczny sposób.3. To wspaniałe życie (It’s a Wonderful Life, 1946)


To wspaniałe życie„To wspaniałe życie” to film inspirowany Opowieścią wigilijną. George Bailey czuje się niespełniony i niepotrzebny w swoim życiu. Postanawia popełnić samobójstwo. Wtedy pojawia się jego anioł stróż, który pokazuje mu, jak świat wyglądałby bez niego. To pozwala Georgowi docenić, jak wiele ma i jak bardzo jest kochany przez swoich bliskich. „To wspaniałe życie” pokazuje ważną prawdę – za bardzo skupiamy się na tym czego nie mamy, a za mało na tym co mamy. Warta zapamiętania myśl, szczególnie w czasie świąt.
2. Kevin sam w domu (Home Alone, 1990)


Kevin sam w domu Czy ktoś w ogóle wyobraża sobie święta bez Kevina? Ten film to swoisty fenomen. Kojarzy się z obchodami Bożego Narodzenia tak samo jak święty Mikołaj i choinka. To doskonale wyważona komedia, która szczerze wzrusza, bawi i trzyma w napięciu, niezależnie od tego, ile razy się ją widziało. Z pewnością legendę Kevina w dużej mierze współtworzą znakomita muzyka i efektowna scenografia, w tym imponujący dom 8-latka.
1. To właśnie miłość (Love Actually, 2003)


To właśnie miłośćTo ile emocji wzbudza kręcenie drugiej części tego filmu, stanowi jedynie potwierdzenie tego, jak stał się ważny dla widzów. „To właśnie miłość” to opowieść o kilkunastu osobach i ich zmaganiach uczuciowych. Okazuje się, że miłość niejedno ma imię, rzadko kiedy bywa łatwa i przewidywalna, a mimo to nie ma nic lepszego na świecie, jak miłość właśnie. „To właśnie miłość” to nowa świąteczna klasyka.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Kilka pozycji muszę nadrobic, np Kochajmy się od święta, niektóre znam 🙂

  2. Andrzej Steinmetz

    Lista dość zbieżna z moją, ale ponieważ na Święta przedkładam wesoły nastrój, nad pozycje ambitne, to zamieniłbym „W drodze do domu” na świetne ” Święta lat minute” . A ” kochajmy się od święta” choć dobry i że wzruszający końcem, jest trochę specyficznym filmem i po obejrzeniu go dwa lata z rzędu stwierdzam, że odpocznie na półce kilka lat, a w to miejsce polecam jeden z moich ulubionych filmów ” Najpiękniejsza Gwiazdka”, lub ” Santa Who” czyli Święty ktoś, lub pod innym tytułem Walnięty Święty. Polecam też mało znany film ” Booky & the Secret Santa „

  3. Nie wszystkie widziałam, zapisuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.