Jak stworzyć harmonijną przestrzeń mieszkalną? 5 porad dekoracyjnych

Urządzanie własnego mieszkania jest wprawdzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem, ale stanowi też duże wyzwanie – trzeba zadbać o to, by przestrzeń była jednocześnie funkcjonalna i komfortowa. Jak zaaranżować mieszkanie, by uzyskać taki efekt? 

Jak stworzyć harmonijną przestrzeń mieszkalną? 5 porad dekoracyjnych

Zacznij od pozbycia się zbędnych rzeczy

Niezależnie od tego, czy ktoś remontuje swoje mieszkanie, czy też może przeprowadza się do nowego domu, warto zacząć od pozbycia się zbędnych rzeczy – tak, by nie zagracać nowej przestrzeni. Pomoże to też w utrzymaniu harmonii po zakończeniu remontu czy przeprowadzki. 

Zadbaj o stonowaną kolorystykę

Mimo że wiele osób jest miłośnikami żywych, jaskrawych barw, to przy urządzaniu mieszkania wybór takich kolorów jako dominujących może nie być najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej postawić na stonowaną kolorystykę – w takich pomieszczeniach czujemy się znacznie lepiej i swobodniej, zwłaszcza jeśli mamy spędzać w nich sporo czasu. Dodatkowo warto też pamiętać, że przy stonowanej kolorystyce łatwiej zachować spójność przy urządzaniu wnętrza, a także wybrać pasujące meble i dodatki. W przypadku żywych, jaskrawych barw jest to trudniejsze; szybko też można uzyskać niechciany efekt przytłoczenia. 

Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu

Kolejnym elementem, który jest niezwykle istotny przy urządzaniu mieszkania i ma duży wpływ na to, czy nowa przestrzeń będzie spójna i harmonijna, jest oświetlenie. W pierwszej kolejności najlepiej maksymalnie wykorzystać naturalne światło; z tego względu lepiej unikać ciężkich, ciemnych zasłon, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach. Należy też pamiętać o dobrym doświetleniu tych miejsc, do których światło naturalne nie dochodzi lub dochodzi tylko przez część dnia; dotyczy to zwłaszcza kuchni. Warto też zwrócić uwagę na dobór światła do sypialni – najlepiej, jeśli będzie łagodne, ciepłe i rozproszone, dzięki czemu łatwiej będzie odprężyć się przed snem. 

Postaw na naturalne materiały 

Aby przestrzeń była możliwie jak najbardziej harmonijna, warto również zwrócić uwagę na dobór materiałów – zarówno jeśli chodzi o meble, jak i tkaniny. Jeśli chodzi o szafki, komody i półki, dobrym wyborem zawsze będzie drewno; w przypadku tekstyliów warto postawić na bawełnę czy len. Wszystkie te materiały ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest bardziej harmonijne. 

Wydziel strefy odpoczynku i pracy 

To rada, którą powinny mieć na uwadze zwłaszcza osoby posiadające mniejsze mieszkanie. Harmonijna, ale i funkcjonalna przestrzeń jest możliwa, gdy wydzielone zostaną strefy odpoczynku i pracy; w innym wypadku zarówno relaks, jak i skupienie się na wykonywanych zadaniach mogą być ciężkie. 

Chcesz dowiedzieć się jak profesjonalnie urządzać wnętrza? Zapisz się na kurs 

Osoby, które chciałyby nauczyć się, jak dekorować wnętrza – zarówno na własne potrzeby, jak i dla ewentualnych klientów – mogą zapisać się na kurs dekoratora wnętrz w Żaku (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz. Na zajęciach nauczą się nie tylko projektowania i ergonomii wnętrz mieszkalnych, ale też roli, jaką odgrywają światło i kolor we wnętrzach, poznają style w aranżacji wnętrz czy tricki dekoratorskie. Osoby, które ukończą taki kurs dekoracji wnętrz, mogą podjąć pracę zawodową jako dekorator – m.in. w biurach architektonicznych, firmach budowlanych i wykonujących wykończenia wnętrz, pracowniach designerskich czy otworzyć własną działalność. 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.