Beżowe ściany to świetne tło dla niemal każdej aranżacji wnętrz. Jest to kolor neutralny, dlatego łatwo połączyć go z innymi barwami. Z drugiej jednak strony może wydawać się nudny. Na szczęście można temu łatwo zaradzić. Zobacz, jaki kolor pasuje do beżu we wnętrzach.
Beżowe ściany są obecne w naszych domach od lat. Jest to kolor ciepły, neutralny, nienarzucający się i łatwy do aranżacji. Tylko nieumiejętnie stosowany może dać wrażenie nudy, a czasem także posępności. Dlaczego beżowe farby ścian zyskały taką popularność? Przyjęło się bowiem uważać, że pasują do wszystkiego, są ponadczasowe, uniwersalne i można je stosować w dosłownie każdym pomieszczeniu. Bez wątpienia beż był numerem jedne w polskich domach przez wiele lat. Teraz jego dominująca pozycja została zachwiana przez rosnącą popularność szarości oraz powrót do czystych bieli. Nie wydaje się jednak, żeby kolor beżowy miał zniknąć ze ścian w naszych domach. Dlatego lepiej dowiedzieć się jakie kolory do niego pasują, żeby wykreować piękną aranżację wnętrz.
Przeczytaj także:
- Beżowa łazienka – inspiracje, aranżacje, płytki, porady
- Beżowa kuchnia. Jak urządzić kuchnię w beżu?
Jak działa na nas kolor beżowy?
Kolor beżowy powstał z połączenia brązu i bieli. W zależności od proporcji można uzyskać ciemniejszy bądź jaśniejszy odcień. Co ciekawe, francuska nazwa écru oznacza dosłownie surowy lub niefarbowany i używano jej na określenie właśnie naszego beżu. Jednak dziś écru uważa się za inny kolor, nie mający tyle wspólnego z brązem co beż.
Przeczytaj także: Malowanie ścian w 2023 roku – moda i trendy
Beż to jeden z kolorów ziemi. Jest przypisywany osobom ceniącym klasykę, ponadczasową elegancję i twardo stąpającym po ziemi. Jednakże uważa się też, że jest to kolor osób pozbawionych fantazji, ale z drugiej strony jest to barwa osób poszukujących wolności i przestrzeni dla siebie. We wnętrzach kolor beżowy działa neutralizująco i łagodząco. Sprzyja relaksowi, nie męczy bowiem zmysłów. Jest także dobrym kolorem w pomieszczeniach, gdzie się pracuje, gdyż pomaga się skoncentrować. Beż powoduje też, że wnętrza odbieramy jako przytulne i uporządkowane.
Jakie kolory pasują do beżowego?
Beż w połączeniu z bielą stanowi świetne tło dla mebli i sprzętów. Jasnym, kremowym odcieniem beżu można z powodzeniem pomalować wszystkie ściany w pokoju. Jeśli jednak decydujemy się na ciemniejszy, tutaj lepiej ograniczyć się do jednej, maksymalnie dwóch ścian.
Przeczytaj także: Jakie dodatki do brązowych mebli wybrać?
Naturalnym towarzyszem beżu jest brąz. Należy jednak starannie dobrać odcienie, żeby nie stworzyć zbyt mdłej kompozycji. Głęboki, czekoladowy brąz będzie świetnym wyborem. Natomiast lepiej unikać brązu wpadającego w żółty i czerwony. Jest to dobra podstawa do aranżacji wnętrz w kawowych odcieniach. Warto jednak taką paletę uzupełnić o jeden zdecydowany kolor, jak błękit czy zieleń. Beżowy świetnie się też łączy z kolorami niebieskim i turkusowym. Takie zestawienia kolorów wprowadza do pokoju lekki, wakacyjny klimat.
Kolor beżowy na ścianach dobrze się komponuje z zielenią, zarówno w pastelowym odcieniu, jak głębokim. Ciemna zieleń z beżem i złotem wykreuje aranżację wnętrza w stylu glamour. Jest to też dobry zestaw kolorystyczny dla świątecznych dekoracji. Jeśli natomiast poszukujemy klasycznych zestawów, warto ograniczyć paletę do beżu, brązu, czerni i bieli. Takie połączenie barw we wnętrzu zawsze się obroni. Gdy natomiast chcemy czegoś bardziej wyrafinowanego, warto pomyśleć o kolorach, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z beżem. Chodzi przede wszystkim o szarości, ale też czerń czy granat.
To koloru beżowego pasuje też fiolet. Muszę przyznać, że nie jestem fanką fioletów we wnętrzu, ale z beżem naprawdę dobrze się prezentują.
Jakie kolory nie pasują do beżu?
Zasadniczo nie ma koloru, który wyglądałby rażąco źle w towarzystwie beżowych ścian. Warto jednak uważać z kolorem różowym. Róż lepiej wypada przy chłodnych odcieniach. Przy beżu nieładnie gaśnie. Również, jak już wyżej padło, nie każdy brąz będzie ciekawie wyglądał z beżem. Nie dotyczy to wszelkich kolorów drewna. Jeśli jednak planujemy pomalować jedną ze ścian na brązowo, dobierzmy starannie odcień, żeby nie powiało nudą. Zawsze też wszelkie kompozycje biało-beżowe warto uzupełnić o choć jeden wyrazisty kolor, żeby nie zrobiło się zbyt mdło. Na koniec połączenie beżu i czerwieni — zasadniczo wygląda w porządku, ale dużo ciekawszą kompozycję wykreujemy, łącząc beż z kolorem rudym.
Aranżacje wnętrz z kolorem beżowym
Fot. Comptoir des Industries Françaises
te kolorki i zdjęcia są piękne, Brawa do autora artykułu 😛 Patrzy na to naprawdę przyjemnie 🙂 ja mam w salonie beże i mocne dodatki. Malował mąż śnieżką i do tej pory kolor ładny, nie wyblakł. Mam teraz chęć zmienić wystrój ale to poczekam po świętach, a dziś zamierzam ubierać choinkę, może trochę wcześnie, ale co tam 😉