Jaki kolor pasuje do fioletowego we wnętrzach?

Fiolet to kolor, który wraca teraz do łask, zarówno we wnętrzach, jak i modzie. Warto więc zadać sobie pytanie, jakie kolor pasuje do fioletowego? Z czym go łączyć, żeby podkreślić jego walory? Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy o kolorze fioletowym we wnętrzach.

Fioletowy kolor we wnętrzach fot. Pixers

Ultra Violet, czyli po prostu fiolet, został wybrany Kolorem Roku 2018 przez Instytut Pantone. Będzie on zatem spotykany dosłownie wszędzie, zarówno w modzie, jak i wnętrzach. Choć jest to barwa pod wieloma względami wyjątkowa – kojarzy się z magią i duchowością – to jednak jest też dość trudna do stosowania. Fiolet w końcu nie jest często występującym kolorem. Nie jest to barwa uniwersalna, która wszystkim pasuje i do wszystkiego. Zacznijmy zatem od podstaw.

Przeczytaj także: Pantone wybrał Kolor Roku 2018 – Ultra VioletZnaczenie koloru fioletowego

Kolor fioletowy od zawsze był przypisywany władzy i duchowości. To ulubiony kolor ezoteryków i osób związanych z religiami. Księża noszą fioletowe szaty liturgiczne w okresach Adwentu, wielkiego postu i w czasie mszy za zmarłych. Ma w sobie szlachetność, ale też magię, wszak pojawia się w zewnętrznej otoczce ognia. Często w filmach i baśniach we fiolecie przedstawiane są wróżki i czarownice. Fiolet jest to też kolor pojawiający się w kosmosie i na nocnym niebie. Nic dziwnego, że ma w sobie element niezwykłości. Podobno szczególnie lubią go osoby bardzo religijne, dla który wiara jest najważniejszym drogowskazem w życiu. Ale słabość mają też od niego osoby poszukujące, odkrywające siebie, albo takie, które po prostu lubią się wyróżniać, akcentować swoją odmienność, a także wyjątkowość.

Fioletowy w aranżacji wnętrz

Zanim wprowadzimy fiolet do wnętrz warto pamiętać, że tutaj umiar jest mocno wskazany, choćby dlatego, że jest to jednak kolor dość ciemny. Jeśli chcemy go wprowadzić w wersji total look, to musimy go uzupełnić o jasne odcienie. Na początek więc warto się ograniczyć do dodatków – fioletowe poduszki, narzuta, abażury, fioletowe serwetki i obrus. Właśnie na stole fioletowy może wyglądać szczególnie efektownie, zwłaszcza na ciemnobrązowym stole w towarzystwie złotych bądź srebrnych dodatków. Takie nakrycie stołu będzie wyglądać efektownie i szykownie. Sprawdzi się na szczególne okazje jak święta, urodziny i rocznice.

Fioletowy kolor we wnętrzach fot. Ubranara

Jeśli chcemy pomalować ściany na kolor fioletowy, najlepiej ograniczyć się do jednej. Powinna to być ściana dobrze oświetlona i wyeksponowana. Dobrze wygląda połączenie kilku odcieni fioletu na ścianach, np. jedna w ciemnym fiolecie, pozostałe w jasnym, pastelowym odcieniu.

Jakie kolory pasują do fioletu?

Żeby powstała farba o w kolorze fioletowym, należy w odpowiednich proporcjach zmieszać brąz z czerwienią. Dlatego więc naturalnymi sojusznikami fioletu są brązy, w szczególności ciemne, i czerwień. To drugie połączenie może się wielu osobom wydawać zaskakujące. Faktycznie wygląda odważnie, ale też szalenie efektownie, szczególnie jeśli odpowiednio dobierze się odcienie obu kolorów. Jednak jest to dobre zestawienie kolorystyczne w modzie, nie zawsze już we wnętrzach. Na ubraniach prezentuje się szykownie, a we wnętrzach może wyjść zbyt ciemno i męcząco dla zmysłów. W aranżacji wnętrz zdecydowanie lepiej łączyć fioletowy z brązem. Dobrze też wypada z beżem i kremowymi odcieniami. Warto też łączyć fioletowe kolory farb z szarościami. To modne zestawienie kolorystyczne szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach. Mowa zarówno o ciemnych, nasyconych odcieniach fioletu, jak i jasnych, niemal pastelowych. Warto też spróbować połączyć fiolet z błękitem.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do szarego we wnętrzach?

Jakie kolory nie pasują do fioletu?

Najsilniejszy kontrast kolorystyczny fiolet tworzy z żółtym i pomarańczem. Dobrze to wygląda na dodatkach, np. talerzach, ale już nie na dużych powierzchniach ścian i mebli. Nie najlepiej się też prezentuje fiolet z granatowym. Te dwie barwy gaszą się nawzajem. Stosunkowo rzadko we wnętrzach maluje się też ściany fioletowymi i zielonymi farbami. Ten zestaw także jest dość intensywny i bardzo dominujący. Lepiej więc go unikać.

Aranżacje wnętrz z kolorem fioletowym

 
Jaki kolor pasuje do fioletu we wnętrzach?fot. Dulux

Kolor fioletowy w łazience fot. Dulux

Kolor fioletowy w sypialnifot. Arthouse

Kolor fioletowy we wnętrzachfot. Benjamin Moore

Kolor fioletowy we wnętrzachfot. Gilian Kyle

Kolor fioletowy we wnętrzufot. Benjamin Moore

Fioletowe ścianyfot. Dulux

 


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.