Pantone wybrał Kolor Roku 2018 – Ultra Violet

Instytut Pantone wybrał Kolor Roku 2018. Został nim Ultra Violet, czyli głęboki, wyrazisty fiolet. To spora odmiana po Greenery – świeżej zieleni z 2017 roku. Fiolet jest wszak bardziej kojarzony z duchowością niż przyziemna zieleń. To on będzie nadawał kolorystyczny ton w 2018 roku.

Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet

 

Ultra Violet, czy też Pantone 18-3838 to Kolor Roku 2018 według Instytutu Pantone. Jest to odcień fioletu niemal nieziemski, złożony, zmierzający ku chłodniejszym odcieniom. Przywodzi na myśl nieskończoność wszechświata, duchowość i kreatywną moc.

Co było inspiracją za wyborem Koloru Roku 2018?

„Fiolet ma bogate, różnorodne powiązania. Często jest utożsamiany z czymś boskim, duchowym, mistycznym. Ma w sobie także odrobinę magi” – mówi Leatrice Eiseman, dyrektor Pantone Color Institute.

Z pewnością fiolety, niezależnie od odcienia, są szalenie sugestywne. Od wieków kojarzone są z władzą królewską, dobrobytem, rzemiosłem, z siłą duchową, ale też kontrkulturą. Eiseman opisuje go jako „niekonformistyczny”. To silny i rezonujący odcień, a jednak zaskakująco przystępny.


Zagraniczne portale komentując wybór fioletu na Kolor Roku 2018, zauważają, że fiolet ma tendencję do wchodzenia w modę w ważnych punktach zwrotnych w historii. Fiolet był ulubionym kolorem fowistów w rewolucyjnej pierwszej dekadzie XX wieku. Był też jednym z kolorów artystów późnych lat 60. i wczesnych 70., jak Jimi Hendrix, będących na szczycie ruchu kontrkulturowego. Czyżby wybór na Kolor Roku 2018 odcienia Ultra Violet miał zwiastować nadejście kulturalnego renesansu?

Fiolet ma zarówno ciepłe jak i zimne tony, dlatego jest bardziej uniwersalny, niż większość osób sądzi. Fiolety nie tylko się świetnie łączą ze sobą, ale też służą jako mocny uzupełniający kolor – być może także dla zeszłorocznej Greenery. Ultra Violet mówi przede wszystkim o zmienności współczesnej kultury

– powiedziała Eiseman.

Z pewnością fiolet to kolor zdecydowanie bardziej magiczny niż zeszłoroczna, przyziemna zieleń. Ma w sobie szlachetność i nieprzewidywalność. Jest rzadko spotykany w naturze, dlatego kojarzy się z czymś wyjątkowym, czasem nawet nadnaturalnym. Nie jest to jednak najłatwiejszy kolor do stosowania ani we wnętrzach, ani w modzie. Ten rok pokaże, jak sobie z nowym kolorem roku poradzą projektanci.

Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.