Pantone wybrał Kolor Roku 2018 – Ultra Violet

Instytut Pantone wybrał Kolor Roku 2018. Został nim Ultra Violet, czyli głęboki, wyrazisty fiolet. To spora odmiana po Greenery – świeżej zieleni z 2017 roku. Fiolet jest wszak bardziej kojarzony z duchowością niż przyziemna zieleń. To on będzie nadawał kolorystyczny ton w 2018 roku.

Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet

 

Ultra Violet, czy też Pantone 18-3838 to Kolor Roku 2018 według Instytutu Pantone. Jest to odcień fioletu niemal nieziemski, złożony, zmierzający ku chłodniejszym odcieniom. Przywodzi na myśl nieskończoność wszechświata, duchowość i kreatywną moc.

Co było inspiracją za wyborem Koloru Roku 2018?

„Fiolet ma bogate, różnorodne powiązania. Często jest utożsamiany z czymś boskim, duchowym, mistycznym. Ma w sobie także odrobinę magi” – mówi Leatrice Eiseman, dyrektor Pantone Color Institute.

Z pewnością fiolety, niezależnie od odcienia, są szalenie sugestywne. Od wieków kojarzone są z władzą królewską, dobrobytem, rzemiosłem, z siłą duchową, ale też kontrkulturą. Eiseman opisuje go jako „niekonformistyczny”. To silny i rezonujący odcień, a jednak zaskakująco przystępny.


Zagraniczne portale komentując wybór fioletu na Kolor Roku 2018, zauważają, że fiolet ma tendencję do wchodzenia w modę w ważnych punktach zwrotnych w historii. Fiolet był ulubionym kolorem fowistów w rewolucyjnej pierwszej dekadzie XX wieku. Był też jednym z kolorów artystów późnych lat 60. i wczesnych 70., jak Jimi Hendrix, będących na szczycie ruchu kontrkulturowego. Czyżby wybór na Kolor Roku 2018 odcienia Ultra Violet miał zwiastować nadejście kulturalnego renesansu?

Fiolet ma zarówno ciepłe jak i zimne tony, dlatego jest bardziej uniwersalny, niż większość osób sądzi. Fiolety nie tylko się świetnie łączą ze sobą, ale też służą jako mocny uzupełniający kolor – być może także dla zeszłorocznej Greenery. Ultra Violet mówi przede wszystkim o zmienności współczesnej kultury

– powiedziała Eiseman.

Z pewnością fiolet to kolor zdecydowanie bardziej magiczny niż zeszłoroczna, przyziemna zieleń. Ma w sobie szlachetność i nieprzewidywalność. Jest rzadko spotykany w naturze, dlatego kojarzy się z czymś wyjątkowym, czasem nawet nadnaturalnym. Nie jest to jednak najłatwiejszy kolor do stosowania ani we wnętrzach, ani w modzie. Ten rok pokaże, jak sobie z nowym kolorem roku poradzą projektanci.

Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet Kolor Roku 22018 według Pantone Ultra Violet

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.