Najlepsze komedie romantyczne. Fajne filmy o miłości

Komedia romantyczna to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Powstaje ich naprawdę wiele, ale lista tych naprawdę dobrych nie prezentuje się już tak okazale. Okazuje się, że stworzenie komedii romantycznej, która szczerze śmieszy i wzrusza, to prawdziwa sztuka. Filmy, które znalazły się na tej liście są najlepsze w tym gatunku.

Komedie romantyczne bywają często dyskredytowane. Wszystko dlatego, że o dobry film w tym gatunku jest naprawdę ciężko. Z reguły są dość naiwne, albo wręcz przeciwnie – przekombinowane. Rzadko też bywają naprawdę śmieszne, częściej są wręcz żenujące i niesmaczne. Podstawą dobrej komedii romantycznej są scenariusz i gra aktorska. Wszystko inne jest w zasadzie nieistotne; nawet najpiękniej nakręcony film bez solidnego scenariusza i odpowiedniej obsady się po prostu nie obroni. Nic więc dziwnego, że jest wielu aktorów, o których można powiedzieć, że się wyspecjalizowali w komediach romantycznych, bo jest to tak trudny do obsadzenia gatunek. Wystarczy wspomnieć o Meg Ryan, Katherine Heigl czy Kate Hudson. Wszystkie są naturalne, mają niewymuszony wdzięk i łatwo się z nimi identyfikować.

Przeczytaj także: TOP 12: Śmieszne komedie – filmy komediowe, które naprawdę bawią

Komedia romantyczna: film nie dla każdego

Sięgając po komedię romantyczną, należy mieć świadomość, że prezentują wyidealizowany obraz miłości, a może nawet nieistniejący. Filmy te wpychają kobiety i mężczyzn w tradycyjne role rodem z eposów rycerskich – on ma ją zdobywać, a ona mu w końcu ulec. Jeśli ktoś wierzy w mit księcia na białym koniu, prawdopodobnie w ogóle nie powinien oglądać tego typu filmów. Komedia romantyczna to pewna kreacja, na poły baśniowa, na poły prawdziwa. Jeśli przyjmiemy to do wiadomości i zaakceptujemy ten fakt, będziemy mogli czerpać przyjemność z oglądania tego rodzaju filmów. Do tego najlepsze okażą się te, które zrywają z tradycyjną formułą. Zatem, które komedie romantyczne stanęły na wysokości zadania i udało im się stworzyć zabawną opowieść o miłości, której chcielibyśmy być częścią? Ta lista zawiera najlepsze komedie romantyczne. Są tu zarówno klasyki gatunku, jak i filmy dużo młodsze, które dopiero czekają na status klasycznych. Zobaczcie wszystkie i wskażcie swój ulubiony.

Przeczytaj także: Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

 

 

15 NAJLEPSZYCH KOMEDII ROMANTYCZNYCH


15. Jak to robią single? (How to Be Single, 2016)


najlepsze komedie romantyczne - jak to robią single?

Listę najlepszych komedii romantycznych otwiera film „Jak to robią single?”. Alice po rozstaniu z wieloletnią szkolną miłością wyjeżdża do Nowego Jorku. Tam rozpoczyna nową pracę, szuka miłości i nawiązuje przyjaźnie. Jej przewodnikiem po świecie nowojorskich singli jest przebojowa Robin. A pulchna blondynka czerpie z życia pełnymi garściami. Przygody miłosne i jej przyjaciół to istny poligon doświadczalnych. Ci młodzi ludzie jednak się poddają w poszukiwaniu drugiej połówki. Zabawne, a czasem żenujące sytuacje po drodze w ogóle ich nie zrażają. „Jak to robią single?” to komedia romantyczna na miarę naszych czasów.
14. Bajecznie bogaci Azjaci (Crazy Rich Asians, 2018)


najlepsze komedie romantyczne -bajecznie bogaci Azjaci

Ta komedia romantyczna okazała się wielkim światowym hitem. Pochodząca z Nowego Jorku Rachel Chu jedzie ze swoim chłopakiem, Nickiem, do Singapuru na ślub jego najlepszego przyjaciela. Dla dziewczyny będzie to wyjazd mocno zaskakujący. Okazuje się bowiem, że Nick jest krezusem, a jego rodzina jest jedną z najzamożniejszych w Singapurze. Dla skromnej Rachel to szok i wyzwanie, musi się bowiem przypodobać wymagającej rodzinie partnera. Ta jednak jest mocno sceptyczna wobec biednej z ich punktu widzenia łowczyni posagów. Jednego można być pewnym, będzie zabawnie i na bogato.
13. Niedobrani (Long Shot, 2019)


najlepsze komedie romantyczne - niedobrani

Charlize Theron nie jest aktorką kojarzoną z komediami romantycznymi. Film „Niedobrani” to jeden z wyjątków w jej filmografii. Tutaj wcieliła się w piękną i ambitną sekretarz stanu USA, Charlotte. Na jednym ze służbowych przyjęć spotyka dawnego znajomego z dzieciństwa. Wojowniczy dziennikarz, Fred, z wyglądu bardziej pasuje do baru przy autostradzie niż do politycznych salonów. A jednak Charlotte daje mu szansę i zatrudnia w swoim sztabie. Zgodnie z tytułem dawni znajomi dziś stanowią wyjątkowo niedobraną parę, a jednak między tą dwójką iskrzy. Czy pokonają oczywiste przeszkody?
12. Emma. (2020)


najlepsze komedie romantyczne - Emma.

Wśród komedii romantycznych niewiele jest filmów kostiumowych. „Emma.” jest pod tym względem chlubnym wyjątkiem. Najnowsza ekranizacja powieści Jane Austen, to w końcu zgodnie z intencją pisarki rasowa komedia. Tytułowa bohaterka to piękna i bogata młoda dziedziczka, która zajmuje się głównie salonowymi intrygami. Swoją rolę swatki bierze wyjątkowo poważnie, a własne życie miłosne niejako zawiesza. Liczne pomyłki i wpadki w ogóle jej nie zrażają. Przy okazji film jest doskonałą satyrą na podziały klasowe w Anglii. Dodatkową wisienką na torcie są znakomite kostiumy i wyjątkowa scenografia.
11. Do wszystkich chłopców, których kochałam (To All the Boys I’ve Loved Before, 2018)


najlepsze komedie romantyczne - Do wszystkich chłopców, których kochałam

Kolejna na liście komedia romantyczna powstała z myślą o młodszych widzach, jednak doskonale się ją ogląda niezależnie od wieku. Lara Jean to nieśmiała nastolatka, która daje upust swoim licznym zauroczeniom pisząc listy do chłopców. Nigdy jednak ich nie wysyła. Pewnego dnia odkrywa jednak, że listów nie ma. Jak się szybko okazuje trafiły do adresatów. Można by pomyśleć, że to początek katastrofy. Nic jednak z tych rzeczy, w końcu w jej życiu miłosnym następuje ożywienie. Nie oznacza to jednak, że droga do prawdziwej miłości będzie prosta.
10. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001)


najlepsze komedie romantyczne - Dziennik Bridget Jones

W poczciwej Bridget może się odnaleźć każda kobieta. Nasza bohaterka daleka jest od ideału: ma nadwagę, pije, pali, nie umie gotować i nie znosi swojej pracy. Ma też trudne relacje z rodzicami i pecha do mężczyzn. Matka regularnie swata ją z jakimś nieudacznikiem. Tymczasem Bridget sekretnie fantazjuje o swoim szefie – Danielu. W końcu fantazja przekształca się w rzeczywistość i para nawiązuje romans. Daniel jednak nie chce ujawniać relacji z Bridget, szybko wychodzi na jaw, że ma narzeczoną. Niespodziewanie Bridget znajduje pocieszenie w ramionach jednego z mężczyzn podsyłanych jej przez matkę. „Dziennii Bridget Jones” to rasowa komedia, której wiele ze scen zyskało status kultowych, jak ta z niebieską zupą czy swetrem z reniferem.
9. Twój Simone (Love, Simon, 2018)


najlepsze komedie romantyczne - Twój Simon

Kolejna komedia romantyczna, której bohaterami są nastolatkowie, ale jest uniwersalną pozycją dla wszystkich widzów. Tytułowy nastoletni Simon skrywa tajemnicę – jest gejem i jeszcze nigdy nikomu o tym nie powiedział. Im jednak jest starszy, tym jest mu z tym trudniej. Chciałby kogoś poznać, ale boi się reakcji rodziców i szkolnych kolegów. Zwierza się ze swoich problemów pod pseudonimem komuś poznanemu na szkolnym czacie. To staje się początkiem jego kłopotów. Przy okazji film jest znakomitą lekcją tolerancji.
8. Kocha, lubi, szanuje (Crazy, Stupid, Love., 2011)


najlepsze komedie romantyczne - Kocha lubi szanuje

Porządna dawka humoru okraszona romansem to najlepsze streszczeni tej komedii romantycznej. Życie poprawnego do bólu Cala wydaje się ułożone i harmonijne. Sielanka nie trwa jednak długo – żona go zdradza i to jest początkiem końca życia, jakie znał. Jako 40-latek ponownie trafia na rynek matrymonialny i w ogóle się na nim nie odnajduje. Nieoczekiwanie z odsieczą nadciąga atrakcyjny i dużo młodszy, Jacob. On wie, jak rozmawiać z kobietami i szybko staje się przewodnikiem Cala po świecie współczesnych randek. Na widzów czeka sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji.
7. 500 dni miłości ((500) Days of Summer, 2009)


najlepsze komedie romantyczne - 500 dni miłości

Ta komedia romantyczna jest zdecydowanie inna niż wszystkie. Z jednej strony ma wszystko co konieczne w tym gatunku – romans, lekkość, poczucie humoru, nietuzinkowe sytuacje. Ale przy okazji jest w tym filmie mnóstwo czaru i spora doza realizmu. Główny bohater, Tom, zakochuje się w koleżance z pracy, Summer. Zachwyca się nie tylko jej urodą, ale i osobowością. Po pewnym czasie dziewczyna odwzajemnia uczucie. Dla Toma jest to początek 500 najpiękniejszych dni w jego życiu. Jest więcej niż pewne, że tą komedię romantyczną docenią zarówno niepoprawni romantycy, jak i cyniczni realiści.
6. Palm Springs (2020)


najlepsze komedie romantyczne - palm springs

„Palm Springs” to jeden z najlepszych filmów 2020 roku i zarazem film wymykający się sztampie. Nyles i Sarah są gośćmi weselnymi w tytułowym Palm Springs. On jest osobą towarzyszącą jednej z koleżanek panny młodej, a ona jest siostrą panny młodej. Oboje wpadają do pętli czasowej, przez co przeżywają wciąż dzień wesela na nowo. Początkowy szok, wkrótce przeradza się w desperację, potem w obojętnością, aż w końcu w radosną akceptację. W tym ostatnim pomaga obojgu rozkwitające między nimi nieoczekiwane uczucie. Pozorny spokój burzy odkrycie Sary na temat jej współtowarzysza niedoli. Ta komedia romantyczna was rozbawi, rozczuli i zaintryguje. Świetna zabawa gwarantowana.
5. Notting Hill (1999)


najlepsze komedie romantyczne - notting Hill

Brytyjska komedia romantyczna, która zyskała status kultowej. Hugh Grant to przeciętny facet. Jest rozwodnikiem, prowadzi księgarnię i mieszka z dość ekscentrycznym współlokatorem. Jego zwyczajne życie staje na głowie, gdy pewnego dnia do jego sklepu wchodzi znana aktorka, Anna Smith. Nawiązują dość burzliwy romans, choć nie od razu. Można powiedzieć, że jest to współczesna opowieść o Kopciuszku, tylko na odwrót. Kopciuszkiem bowiem jest tu mężczyzna. Ten film pełen jest znakomitego humoru, który broni się nawet pomimo upływu lat, w dużej mierze jest to zasługa bezpretensjonalnego Hugh Granta. Ten film należy do jego najlepszych.
4. To skomplikowane (It’s Complicated, 2009)


najlepsze komedie romantyczne - To skomplikowane

Miłość zdarza się w każdym wieku, spójrzmy jednak prawdzie w oczy – z czasem te sprawy nie stają się łatwiejsze. W końcu każdy ma za sobą jakąś historię, jakąś miłość, rodzinę i wiele skomplikowanych relacji, a czasem i kilka bruzd. Jane Adler od 10 lat jest rozwódką z trójką dorosłych dzieci. Były mąż Jake ją zdradzał i teraz jest w związku z dużo młodszą kobietą. Gdy byli małżonkowie spotykają się na uroczystości ukończenia szkoły przez swojego syna, oboje wypijają trochę za dużo i lądują w łóżku. Zaczyna się romans, napędzany nowo odkrytą namiętnością i poczuciem winy. Jednak w życiu Jane pojawia się też ktoś zupełnie nowy. Ta komedia romantyczna jest pełna wigoru, znakomitej gry aktorskiej i pięknych wnętrz. To coś dla osób w każdym wieku.
3. Czas na miłość (About Time, 2013)


najlepsze komedie romantyczne - Czas na miłość

„Czas na miłość” to komedia romantyczna z odrobiną fantasy. Poczciwy Tim w dniu swoich 21 urodzin dowiaduje się, że ma wyjątkową umiejętność. On, podobnie, jak wszyscy męscy członkowie rodziny, mają zdolność podróżowania w czasie. Po początkową szoku, Tim uczy się, jak nietypowy talent wykorzystać na swoją korzyść, w tym w zdobyciu wymarzonej dziewczyny. Gdy poznaje uroczą Mary, zdolność faktycznie się przydaje. Musi bowiem wyjątkowo długo o nią zabiegać. Choć magia często się przydaje Timowi, to z czasem odkrywa, że nie ma nic cenniejszego niż codzienność, nawet ta banalna. Piękny, pełen ciepła film i najlepszego brytyjskiego humoru to pozycja ponadczasowa.
2. I tak cię kocham (The Big Sick, 2017)


najlepsze komedie romantyczne - I tak cię kocham

Znajdująca się na drugim miejscu komedia romantyczna opowiada prawdziwą historię. Kumail jest Pakistańczykiem mieszkającym w Chicago. Jego rodzina jest bardzo przywiązana do tradycji przywiezionych z Pakistanu, dlatego stara się zaaranżować Kumailowi małżeństwo. Ten jednak w tajemnicy przed rodziną zaczyna się spotykać z Emily. Choć ich uczucie kwitnie, to w końcu dopadają ich różnice kulturowe, które stają się barierą nie do pokonania. Gdy wydaje się, że między nimi już wszystko skończone, Emily zaczyna poważnie chorować. W naszym multikulturowym społeczeństwie, ten film wydaje się szczególnie ważny. Nie bójcie się jednak, nie wszystko jest tu na poważnie. „I tak cię kocham” pełne jest wspaniałego humoru. Na tym filmie nie będziecie mogli przestać się śmiać.
1. To właśnie miłość (Love Actually, 2003)


najlepsze komedie romantyczne - To właśnie miłość

Na szczycie listy najlepszych komedii romantycznych, nie mogło być innego tytułu. Ten film to zlepek historii luźno powiązanych ze sobą osób i ich rozterek sercowych. Jedni szukają miłości, drudzy starają się uporać z jej stratą. Niektórzy zdradzają, inni są zdradzani. Jedni rezygnują z miłości, inni o nią walczą. Okazuje się, że to najpiękniejsze z uczuć ma wiele twarzy i każda jest inna. Mnie najbardziej wzruszyły historie Daniela, który stara się pozbierać po śmierci ukochanej żony, oraz Karen, której mąż zalicza skok w bok. Natomiast najbardziej śmieszą niezastąpiony Billy Mack i Premier, w którego wcielił się Hugh Grant. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego filmu, to poważne niedopatrzenie. „To właśnie miłość” możecie też znaleźć w tym zestawieniu: TOP 15: Najlepsze filmy świąteczne na Boże Narodzenie.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Komedie romantyczne to odskocznia do idealnego świata miłości, która na co dzień wygląda troszkę inaczej. Mój ulubiony z zestawienia to Hitch. Nieźle się ubawiłam i polecam innym.

  2. Większość oglądałam :). Masz wiadomość dostałam w prezencie od mojego męża, który jeszcze wtedy nie był jeszcze mężem :), a był tylko (dopiero tylko) chłopakiem poznanym przez internet :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.