TOP 15: Najlepsze komedie romantyczne – do śmiechu i do łez

Komedia romantyczna to chyba jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Powstaje ich naprawdę wiele, ale lista tych naprawdę dobrych nie prezentuje się już tak okazale. Okazuje się, że stworzenie komedii romantycznej, która szczerze śmieszy i wzrusza, to prawdziwa sztuka. Filmy, które znalazły się na tej liście są najlepsze w tym gatunku.

Komedie romantyczne bywają często dyskredytowane. Wszystko dlatego, że o dobry film w tym gatunku jest naprawdę ciężko. Z reguły są dość naiwne, albo wręcz przeciwnie – przekombinowane. Rzadko też bywają naprawdę śmieszne, te najnowsze bywają wręcz żenujące i niesmaczne. Podstawą dobrej komedii romantycznej są scenariusz i gra aktorska. Wszystko inne jest w zasadzie nieistotne; nawet najpiękniej nakręcony film bez solidnego scenariusza i odpowiedniej obsady się po prostu nie obroni. Nic więc dziwnego, że jest wielu aktorów, o których można powiedzieć, że się wyspecjalizowali w komediach romantycznych, bo jest to tak trudny do obsadzenia gatunek. Wystarczy wspomnieć o Meg Ryan, Katherine Heigl czy Kate Hudson. Wszystkie są naturalne, mają niewymuszony wdzięk i łatwo się z nimi identyfikować.

Przeczytaj także: TOP 12: Śmieszne komedie – filmy komediowe, które naprawdę bawią

Komedia romantyczna: film nie dla każdego

Sięgając po komedię romantyczną, należy mieć świadomość, że prezentują wyidealizowany obraz miłości, a może nawet nieistniejący. Filmy te wpychają kobiety i mężczyzn w tradycyjne role rodem z eposów rycerskich – on ma ją zdobywać, a ona mu w końcu ulec. Jeśli ktoś wierzy w mit księcia na białym koniu, prawdopodobnie w ogóle nie powinien oglądać tego typu filmów. Komedia romantyczna to pewna kreacja, na poły baśniowa, na poły prawdziwa. Jeśli przyjmiemy to do wiadomości i zaakceptujemy ten fakt, będziemy mogli czerpać przyjemność z oglądania tego rodzaju filmów. Do tego najlepsze okażą się te, które zrywają z tradycyjną formułą. Zatem które komedie romantyczne stanęły na wysokości zadania i udało im się stworzyć zabawną opowieść o miłości, której chcielibyśmy być częścią? Ta lista zawiera najlepsze komedie romantyczne. Są tu zarówno klasyki gatunku, jak i filmy dużo młodsze, które dopiero czekają na status klasycznych. Zobaczcie wszystkie i wskażcie swój ulubiony.

Przeczytaj także: Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

15 NAJLEPSZYCH KOMEDII ROMANTYCZNYCH


15. Zatańcz ze mną (Shell We Dance, 2004)


Zatańcz ze mnąZestawienie najlepszych komedii romantycznych otwiera „Zatańcz ze mną”. Film nietypowy, choć z weteranem gatunku w roli głównej, Richardem Gerem. Nietypowy bowiem nie mówi o szalonej, pełnej porywów namiętności miłości. Opowiada o małżeństwie z ponad 20-letnim stażem. John Clark, choć ma kochającą żonę, dobrą prace, dwójkę dzieci i ładny dom na przedmieściach, to jest nieco zmęczony swoim życiem. Zaczyna mu czegoś w nim brakować. Dość nieoczekiwanie, po tym jak zobaczył piękną kobietę w oknie szkoły tanecznej, zapisuje się na naukę tańca. Dzięki lekcjom, znów zaczyna odczuwać radość. Niestety zataja całą sprawę przed żoną. Bardzo przyjemny film, z piękną muzyką, wpisujący się przy okazji w modny nurt filmów tanecznych.
14. Jak w niebie (Just Like Heaven, 2005)


Jak w niebie komedia romatycznaTych dwoje połączyło się w dość nietypowy sposób. David wynajmuje piękne mieszkanie w San Francisco. W nowym miejscu stara się uporać z pustką po stracie żony. Nie jest to jednak proste, gdyż zaczyna go nawiedzać duch byłej mieszkanki. Elizabeth uległa wypadkowi i jest w śpiączce, jednak jej duch, nie wie co się dzieje i prosi Davida o pomoc. Choć nie przepadam za wątkami duchów, to w tym filmie, wypadają naprawdę dobrze. Jak się można domyśleć David i Elizabeth zaczyna łączyć coś więcej. Wisienką na torcie jest tu niesamowite mieszkanie, w którym żyją główni bohaterowie.
13. Jak stracić chłopaka w 10 dni (How to Lose a Guy in 10 Days, 2003)


Jak stracić chłopaka w 10 dni„Jak stracić chłopaka w 10 dni” to film lekki i przyjemny, na którym można się naprawdę dobrze bawić. Andie ma napisać artykuł o najczęściej popełnianych błędach w związkach przez kobiety. W tym celu ma się z kimś związać, żeby przeprowadzić eksperyment. Wybór pada na poznanego w barze Bena. Ten natomiast założył się z kolegami z pracy, że rozkocha w sobie dowolną dziewczynę i ma być nią właśnie Andy. Ewidentny konflikt interesów nieuchronnie prowadzi do wielu zabawnych sytuacji.12. Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta (Hitch, 2005)


Hitch, filmTytułowy Hitch prowadzi dość nietypową działalność. Można powiedzieć, że jest trenerem personalnym, ale wyłącznie nieśmiałych mężczyzn, którzy mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z kobietami. Krótko mówiąc, uczy podrywania. W czasie, gdy prowadzi jednego ze swoich klientów, sam poznaje interesującą kobietę. Choć stosuje niemal wszystkie sztuczki, jakich sam uczy, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się, że na uczucia nie ma jednego, uniwersalnego sposobu. „Hitch” to dobra zabawa z Willem Smithem i Evą Mendes w rolach głównych.
11. Wpadka (Knocked Up, 2007)


Film wpadkaDwoje nieznajomych, poznaje się w klubie i spędza ze sobą noc. Ta niezobowiązująca przygoda okazuje się mieć daleko idące konsekwencje. Alison zachodzi w ciążę. Postanawia poinformować o tym Bena. Oboje są równie zaskoczeni, ale ostatecznie postanawiają sprostać wyzwaniu. Nie jest to jednak łatwe – są skrajnie różni i mają odmienne spojrzenie na życie. Czy jednak ta wpadka rozpali w nich uczucia? Film ma prawdopodobnie więcej wspólnego z rzeczywistością niż większość komedii romantycznych. Życie wszak się po prostu dzieje i trzeba mu jakoś stawić czoła. Jak dla mnie to jeden z lepszych filmów Katherine Heigl, współczesnej królowej komedii romantycznych.10. To skomplikowane (It’s Complicated, 2009)


To skomplikowaneMiłość zdarza się w każdym wieku, spójrzmy jednak prawdzie w oczy – z czasem te sprawy nie stają się łatwiejsze. W końcu każdy ma za sobą jakąś historię, jakąś miłość, rodzinę i wiele skomplikowanych relacji, a czasem i kilka bruzd. Jane Adler od 10 lat jest rozwódką z trójką dorosłych dzieci. Były mąż Jake ją zdradzał i teraz jest w związku z dużo młodszą kobietą. Gdy byli małżonkowie spotykają się na uroczystości ukończenia szkoły przez swojego syna, oboje wypijają trochę za dużo i lądują w łóżku. Zaczyna się romans, napędzany nowo odkrytą namiętnością i poczuciem winy. Jednak w życiu Jane pojawia się też ktoś zupełnie nowy. Ta komedia romantyczna jest pełna wigoru, znakomitej gry aktorskiej i pięknych wnętrz. To coś dla osób w każdym wieku.
9. Holiday (2006)


Holiday film„Holiday” to komedia romantyczna w świątecznym klimacie. Dwie zupełnie obce sobie kobiety, nawiązują kontakt przez pewną stronę internetową i na czas świąt zamieniają się domami. Jak się okazuje obie robią to, by uciec od swoich miłosnych rozterek. I tak Iris trafia do słonecznego Los Angeles, a Amanda do zimnej wioski pod Londynem. Jak się można spodziewać, przed miłością nie ma ucieczki i obie poznają kogoś nowego. „Holiday” to film pełen uroku, ciepła i kilku życiowych mądrości, podanych w przyjemnej i zabawnej konwencji. Polecam szczególnie w okresie zimowym.
8. Kiedy Harry poznał Sally (When Harry Met Sally…, 1989)


Kiedy Harry poznał sally

Ten film to absolutna klasyka. Od niego zaczęła się kariera Meg Ryan, niekwestionowanej królowej komedii romantycznych. Film jest zapisem trwającej kilkanaście lat znajomości tytułowych bohaterów – Harry’ego i Sally. Poznają się w momencie, gdy oboje przeprowadzają się do Nowego Jorku. Ich pierwsze spotkanie nie było jednak udane. Mieli zdecydowanie odmienne poglądy na życie i miłość. Po latach wpadają na siebie ponownie. Przypadkowe spotkania stają się coraz częstsze, aż w końcu początkowa niechęć zmienia się w przyjaźń. Upłynie jeszcze sporo czasu aż odkryją do siebie nieco głębsze uczucia. Cała historia jest opowiedziana lekko i wciągająco zarazem. Ten film zasługuje na szczególne wyróżnienie za jedną z najbardziej znanych scen w historii kina – symulowanego orgazmu w restauracji.7. Lepiej późno niż później (Something’s Gotta Give, 2003)


Lepiej późno niż późniejKolejny film w zestawieniu o miłości dojrzałej. Erica jest kobietą sukcesu, zrobiła karierę jako scenarzystka teatralna. Ma piękny dom w Hampton i dorosłą córkę, która spotyka się z dużo starszym mężczyznom. Para zaskakuje Ericę w jej domu. Sytuacja niezręczna, ale niestety całe towarzystwo postanawia pozostać razem w Hampton. Niestety, bo Harry dostaje ataku serca. Z końcem weekendu wszyscy muszą powrócić do Nowego Jorku, dlatego opiekę nad rekonwalescentem obejmuje Erica. Pomimo początkowej niechęci zaczynają się do siebie zbliżać. Czy jednak stroniący od trwałych związków Harry, da się w końcu usidlić, i to dojrzałej kobiecie? Ten film rozprawia się z wieloma stereotypami dotyczącymi wieku i miłości.6. Masz wiadomość (You’ve Got Mail, 1998)


Masz wiadomośćKolejny film z Meg Ryan, co tylko potwierdza jej dominację w komediach romantycznych. Mimo że Kathleen i Joe są w stałych związkach, to sekretnie romansują ze sobą w sieci. Nie znają jednak swoich prawdziwych tożsamości, co sprawia, że znajomość wydaje się dość niewinna. Okazuje się jednak, że w realu są biznesowymi rywalami. Joe jest właścicielem sieci księgarni, prze którą Kathleen musi zamknąć swój rodzinny interes. W tym samym czasie ich wirtualna znajomość kwitnie. Czy po poznaniu swoich prawdziwych tożsamości, dalej będą chcieli ze sobą rozmawiać? Warto się przekonać.
5. To właśnie miłość (Love Actually, 2003)


To właśnie miłość Ten film to zlepek historii luźno powiązanych ze sobą osób i ich rozterek sercowych. Jedni szukają miłości, drudzy starają się uporać z jej stratą. Niektórzy zdradzają, inni są zdradzani. Jedni rezygnują z miłości, inni o nią walczą. Okazuje się, że to najpiękniejsze z uczuć ma wiele twarzy i każda jest inna. Mnie najbardziej wzruszyły historie Daniela, który stara się pozbierać po śmierci ukochanej żony, oraz Karen, której mąż zalicza skok w bok. Natomiast najbardziej śmieszą niezastąpiony Billy Mack i Premier, w którego wcielił się Hugh Grant. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego filmu, to poważne niedopatrzenie. „To właśnie miłość” możecie też znaleźć w tym zestawieniu: TOP 15: Najlepsze filmy świąteczne na Boże Narodzenie.
4. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001)


Dziennika Brodget JonesW poczciwej Bridget może się odnaleźć każda kobieta. Nasza bohaterka daleka jest od ideału: ma nadwagę, pije, pali, nie umie gotować i nie znosi swojej pracy. Ma też trudne relacje z rodzicami i pecha do mężczyzn. Matka regularnie swata ją z jakimś nieudacznikiem. Tymczasem Bridget sekretnie fantazjuje o swoim szefie – Danielu. W końcu fantazja przekształca się w rzeczywistość i para nawiązuje romans. Daniel jednak nie chce ujawniać relacji z Bridget, szybko wychodzi na jaw, że ma narzeczoną. Niespodziewanie Bridget znajduje pocieszenie w ramionach jednego z mężczyzn podsyłanych jej przez matkę. „Dzienki Bridget Jones” to rasowa komedia, której wiele ze scen zyskało status kultowych, jak ta z niebieską zupą czy swetrem z reniferem.3. Notting Hill (1999)


Notting Hill film

Brytyjska komedia, która zyskała status kultowej. Hugh Grant to przeciętny facet. Jest rozwodnikiem, prowadzi księgarnię i mieszka z dość ekscentrycznym współlokatorem. Jego zwyczajne życie staje na głowie, gdy pewnego dnia do jego sklepu wchodzi znana aktorka, Anna Smith. Nawiązują dość burzliwy romans, choć nie od razu. Można powiedzieć, że jest to współczesna opowieść o Kopciuszku, tylko na odwrót. Kopciuszkiem bowiem jest tu mężczyzna. Ten film pełen jest znakomitego humoru, który broni się nawet pomimo upływu lat, w dużej mierze jest to zasługa bezpretensjonalnego Hugh Granta. Ten film należy do jego najlepszych.
2. I tak cię kocham (The Big Sick, 2017)


I tak cię kocham Najmłodsza ze wszystkich produkcji w zestawieniu, a do tego opowiadająca prawdziwą historię. Kumail jest Pakistańczykiem mieszkającym w Chicago. Jego rodzina jest bardzo przywiązana do tradycji przywiezionych z Pakistanu, dlatego stara się zaaranżować Kumailowi małżeństwo. Ten jednak w tajemnicy przed rodziną zaczyna się spotykać z Emily. Choć ich uczucie kwitnie, to w końcu dopadają ich różnice kulturowe, które stają się barierą nie do pokonania. Gdy wydaje się, że między nimi już wszystko skończone, Emily zaczyna poważnie chorować. W naszym multikulturowym społeczeństwie, ten film wydaje się szczególnie ważny. Nie bójcie się jednak, nie wszystko jest tu na poważnie. „I tak cię kocham” pełne jest wspaniałego humoru. Na tym filmie nie będziecie mogli przestać się śmiać.
1. Pretty Woman (1990)


Pretty Woman

„Pretty Women” po prostu musiała się znaleźć na pierwszym miejscu. Ten film wyznaczył kanon dla wszystkich późniejszych komedii romantycznych. Jak już pewnie nie raz słyszeliście, jest to współczesna wersja opowieści o Kopciuszku, z tym, że tu Kopciuszek jest prostytutką, a księciem jest jej klient. Największym atutem tego obrazu są role Richarda Gere’a i Julii Roberts. Razem stworzyli elektryzujący duet. Bez nich z pewnością ten film nie byłby tym samym.

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Komedie romantyczne to odskocznia do idealnego świata miłości, która na co dzień wygląda troszkę inaczej. Mój ulubiony z zestawienia to Hitch. Nieźle się ubawiłam i polecam innym.

  2. Większość oglądałam :). Masz wiadomość dostałam w prezencie od mojego męża, który jeszcze wtedy nie był jeszcze mężem :), a był tylko (dopiero tylko) chłopakiem poznanym przez internet :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.