Kornwalijski dom z filmu „Czas na miłość” cichym bohaterem

„Czas na miłość” to jeden z najpiękniejszych filmów o miłości i życiu w ogóle. Rozgrywa się w Anglii, a konkretnie w Kornwalii, gdzie znajduje się dom głównych bohaterów. Budynek ten jest na tyle interesujący, że warto przyjrzeć się mu bliżej.

Dom z filmu "Czas na miłość"
fot. mat. prasowe

Są takie filmy, które nie tracą na aktualności. Jednym z nich jest „Czas na miłość”. To obraz łączący elementy romansu, komedii i fantasy. Główny bohater w wieku 21 lat nabywa szczególną umiejętność – może podróżować w czasie. Musi jednak bardzo uważać, gdyż „poprawianie” przeszłości, czasem nawet drobne, ma wielkie konsekwencje dla teraźniejszości.

Przewodnikiem Tima (Domhnall Gleeson) po nowo odkrytym darze jest jego ojciec (Bill Nighy). Staje się on też swoistym przewodnikiem po życiu w ogóle. Tymczasem Tim wykorzystuje swoje umiejętności, aby zdobyć serce dziewczyny poznanej przypadkowo w pociągu. Główną areną zdarzeń jest rodzinny dom naszych bohaterów. Jest to imponujący budynek z historią. Warto poznać go bliżej.

Przeczytaj także: Mniej znane filmy, które warto obejrzeć dla pięknych wnętrz vol. 2

„Czas na miłość”: dom nad morzem

Rodzinny dom głównego bohatera filmu „Czas na miłość” znajduje się w Kornwalii i istnieje naprawdę. Nazywa się Porthpean House i wyróżnia się ciekawą architekturą oraz malowniczym położeniem. Budynek wznosi się się wysoko na klifach w pobliżu miejscowości St Austell. Ten zabytkowy dom zbudowany na początku XIX wieku posiada osiem sypialni, sześć łazienek, trzy sale recepcyjne, dwie kuchnie i 10 akrów terenu. Niestety w filmie nie widzimy tego wszystkiego.

Dom z filmu "Czas na miłość"

Na potrzeby filmu „Czas na miłość” zmieniono kolor okiennic na błękitny, a większość wnętrz zbudowano od podstaw w studiu filmowym. Wspaniale jednak pokazano malowniczą bryłę budynku, urozmaiconą przez zaokrąglone narożniki. Filmowcy doskonale też wykorzystali usytuowanie posiadłości na klifie.

Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"

Mieszkańcy domu w filmie „Czas na miłość” czerpią z budynku pełnymi garściami. Korzystają z bliskości morza i urządzają pikniki na plaży, ponadto leżakują i spotykają się wokół domu, a nawet urządzają filmowe projekcje na fasadzie budynku.

Dom z filmu "Czas na miłość"

W filmie „Czas na miłość” mamy też polski akcent. Na jednym z przyjęć na świeżym powietrzu na stole doskonale widoczne są naczynia z Bolesławca – dzbanek i kilka mis zdobionych charakterystyczną techniką stemplekową.

Dom z filmu "Czas na miłość"

„Czas na miłość”: wnętrza starego domu

Architektura budynku zobowiązuje. Dlatego we wnętrzach znajdziemy mnóstwo historyzujących elementów, jak ozdobne portale kominkowe, angielska boazeria, łuki tudorów, wzorzyste tapety czy wbudowane meble. Podkreślają one zabytkowy charakter domu. Jednocześnie scenografowie zadbali o to, aby wnętrza wyglądały jak żywy dom rodzinny, a nie muzeum. Dlatego obok antyków i starszych elementów, mamy zupełnie współczesne meble i sprzęty, które razem tworzą spójną całość.

Dom z filmu "Czas na miłość"

Można się domyślić, że wnętrza domu nie były szczególnie projektowane, one raczej narastały z czasem i rosły wraz ze swoimi lokatorami. Meble nie od kompletu, z różnych epok, liczne dekoracje, książki i bibeloty są wizualną ekspresją barwnych osobowości mieszkańców tego domu.

  • Jadalnia. To pomieszczenie wyróżnia intensywnie zielony kolor ścian, który stanowi kontrapunkt dla zgromadzonych tu antyków. Mocna barwa nadaje jadalni charakteru i osobowości.
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
  • Salon. Tutaj mamy istną mieszankę mebli i stylów. Centralny punkt stanowi stylowy kominek, wokół którego zostały zorganizowane meble. Duże okna zapewniają dostateczną ilość światła i piękny widok na morze.
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
  • Gabinet. To przestrzeń ojca Tima, pełen książek, rozmaitych artefaktów i mebli z różnych porządków. Mimo niedobrani mebli, cały wystrój układa się w spójną całość.
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"

Powyższe przestrzenie zostały pokazane w filmie „Czas na miłość” najlepiej. Kamera zagląda jeszcze do pomieszczenia rekreacyjnego ze stołem pingpongowym czy do pokoju głównego bohatera – Tima.

Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"

Nie można zaprzeczyć, że pokazany na ekranie dom ma osobowość, jest pełen osobliwego uroku, jak cały film. Dobra wiadomość jest taka, że można w nim zamieszkać! Budynek Porthpean House można wynająć na weekend bądź na wydarzenia okolicznościowe. W jego ogrodzie odbywają się malownicze wesela i przyjęcia. To zdecydowanie oferta dla osób będących pod wrażeniem filmu „Czas na miłość”.

„Czas na miłość”: mieszkanie w Londynie

Choć dom rodzinny głównego bohatera filmu „Czas na miłość” zdecydowanie ekranie show, to w produkcji jest jeszcze jedna warta uwagi nieruchomość. Jest nim mieszkanie, w jakim zatrzymuje się Tim po przeprowadzce do Londynu. Mieszka tam razem z przyjacielem swojego ojca, scenarzystą, Harrym.

Mieszkanie jest zlokalizowane w Queen’s Park i ma podobny klimat co dom w Kornwalii. Jest pełne książek, obrazów, plakatów i różnorodnych obiektów. Wyróżnia go także ciekawa architektura i odważne użycie koloru.

Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"
Dom z filmu "Czas na miłość"

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.