Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Filmy romantyczne o miłości mogą przybierać różne formy od komedii, przez dramaty, po romanse. Ważne, żeby wzruszały i pokazywały prawdziwe uczucia. Romantyczny powinien być też ich nastrój, atmosfera panująca na ekranie. Jest sporo filmów, którym udało się osiągnąć taki efekt. Poniżej znajdziecie najlepsze z nich.

Filmy romantyczne to nie zawsze komedie romantyczne. To także dramaty i melodramaty, rzadziej filmy akcji czy inne gatunki. Zawsze to jednak produkcje, w których miłość jest najważniejsza, jest motorem napędowym całej akcji. Zazwyczaj więc są to historie dwójki ludzi i ich perypetie miłosne. Przeważnie najbardziej burzliwe są początki związków. Mamy wewnętrzną walkę bohaterów, czasem walkę z nieprzychylnym otoczeniem, komplikacje życiowe, jak choroby i inne związki wchodzące w grę. Nie wszyscy reżyserzy potrafią dobrze obrazować takie historie i wykreować naprawdę romantyczny film. Do tego dochodzi jeszcze umiejętność wykreowania odpowiedniej scenerii i atmosfery. Całość musi być na tyle dobrze pokazana, aby widzowie mogli uwierzyć w uczucie pary bohaterów. Dlatego o naprawdę dobre romantyczne filmy miłosne nie jest łatwo. W tym temacie nietrudno wszak popaść w banał czy tani sentymentalizm.

Specjaliści od filmów romantycznych

Wydaje się, że filmy romantyczne stały się specjalnością hollywoodzką. Są wręcz aktorzy niemal przypisani do tego rodzaju filmów. Niegdyś byli wśród nich Meg Ryan czy Meryl Streep, obecnie Rachel McAdams i Channing Tatum. Oni najlepiej odnajdują się w produkcjach wymagających pokazania emocji, szczególnie tak osobistych jak miłość. Amerykanie mają też wiele sposobów na mówienie o miłości. W końcu to oni wykreowali gatunek, jakim jest komedia romantyczna. Tworzą też znakomite melodramaty, pokazujące głębię miłości.

Choć filmy romantyczne wspaniale się ogląda na ekranie i sprawiają, że serce bije mocniej, to pamiętajmy jednak, że prezentują bardzo wyidealizowany świat. Warto sobie okazywać uczucia na co dzień i zdobywać się na romantyczne gesty, nie oczekujemy jednak po obejrzeniu filmu, że nasi partnerzy będą się zachowywać, jak filmowi amanci. Oglądajmy, wzruszajmy się i oddzielajmy fikcję od rzeczywistości.

Zobacz także:
15 najlepszych komedii romantycznych
Filmy o miłości, które wzruszają. 12 najlepszych produkcji

NAJLEPSZE FILMY ROMANTYCZNE


12. Zanim się pojawiłeś (Me Before You, 2016)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościNa początek rasowy melodramat. Film “Zanim się pojawiłeś” opowiada o spotkaniu dwójki osób z zupełnie różnych środowisk i o odmiennych życiowych doświadczeniach. Ona jest młoda, energiczna, wiecznie poszukująca i z ubogiej rodziny. On jest bogaty i sparaliżowany, od wypadku jest cyniczny i pozbawiony chęci do życia. Kiedy ona zostaje jego opiekunką, starając się w ten sposób nieco zarobić, zaczyna mu pokazywać świat w nowych barwach. Ten film to emocjonalna podróż warta zobaczenia.
11. Love, Rosie (2014)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłości“Love, Rosie” to film, na którym trudno się nie wzruszać. A przy tym nie jest smutny, wręcz przeciwnie – jest pełen zabawnych momentów. Jest to romantyczna historia o miłości, która dojrzewa. Główni bohaterowie znają się bowiem od dzieciństwa. Dopiero jednak, gdy nadchodzi czas rozłąki, uświadamiają sobie, jak wiele ich łączy. Film niesie ważne przesłanie, że na miłość warto czekać.10. I że cię nie opuszczę (The Vow, 2012)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłości

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiada wyjątkowo poruszającą historię. Młode małżeństwo bardzo się kocha. Ich sielankę przerywa tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego Paige traci pamięć. Nie poznaje swojego męża, ani ich wspólnego mieszkania i nie pamięta nic, co wydarzyło się w ciągu pięciu ostatnich lat. Leo musi na nowo rozkochać w sobie swoją żonę. Ta wyjątkowo romantyczna, ale też poruszająca historia chwyta za serce.
9. Uwierz w ducha (Ghost, 1990)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłości“Uwierz w ducha” to klasyka gatunku. Historia o miłości tak silnej, że nie przerywa jej nawet śmierć. Sam zostaje zastrzelony i powraca do swojej żony jako duch, żeby ją ostrzec przed niebezpieczeństwem. Choć wątki fantasy rzadko kiedy brzmią romantycznie, tutaj udało się wykreować twórcom wspaniałą, poruszającą atmosferę. Scena przy kole garncarskim już przeszła do historii kina.
8. Amelia (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościFrancuska produkcja nie jest romansem per se jest to jednak bardzo romantyczny film. Tytułowa bohaterka jest sekretną bojowniczką w służbie miłości. Pomaga z ukryciu otaczających ją ludziom odnaleźć miłość i szczęście. Miłości zaczyna szukać także dla siebie. Szczególna jest w tym filmie atmosfera pełna czaru i uroku, które sprawiają, jakbyśmy znaleźli się w innym świecie.
7. 500 dni miłości ((500) Days of Summer, 20009)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościTa propozycja to nietypowa komedia romantyczna. Porzucony przez Summer Tom wraca myślami do 500 dni ich znajomości, by odkryć, co poszło nie tak. Od razu więc wiemy, że tu nie będzie happy endu, co jednak nie umniejsza uczucia, które łączyło parę. A wydawali się wyjątkowo dobrze dopasowani, wręcz stworzeni dla siebie. Okazuje się jednak, że miłość ma wiele form i nie zawsze jest taka, jakbyśmy chcieli. Film romantyczny, nieco nostalgiczny, a przy okazji po prostu mądry.
6. P.S. Kocham Cię (P.S. I love You, 2007)


Njalepsze filmy romantyczne

Bohaterką kolejnego filmu romantycznego jest Holly. Poznajemy ją w szalenie trudnym dniu, pogrzebu jej męża, Gerry’ego. Holly nie może się pogodzić, z tym co się stało. Kilka tygodniu po pogrzebie, w dniu jej trzydziestych urodzin dostaje list od zmarłego męża. Obmyślił to jeszcze przed śmiercią. Listy zaczynają przychodzić regularnie i wyrywać Holly z rozpaczy. Dzięki wiadomościom od zmarłego mężak, a także przy pomocy przyjaciół oraz hałaśliwej i kochającej rodziny, Holly znów zaczyna śmiać się, płakać, śpiewać, tańczyć i staje się silniejsza niż kiedykolwiek. Ta miłość pokonała śmierć.
5. I tak cię kocham (The Big Sick, 2016)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłości

W filmach romantycznych kluczowe jest z reguły to, jak bohaterowie pokonują przeciwności losu, na które napotykają. Emily i Kumail są z odmiennych kultur i światów, a mimo to zakochują się w sobie. Jednak w pewnym  momencie różnice wydają się nie do pokonania i para się rozstaje. Wtedy Emily zaczyna poważnie chorować, jej życie jest zagrożone. Kumail musi wtedy zadać sobie pytanie, czy jest gotowy stracić ukochaną dosłownie i w przenośni.
4. Co się wydarzyło w Madison County? (The Bridges of Madison County, 1995)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościZ miłością jest ten problem, że nie zawsze przychodzi w odpowiednim czasie. Działa z zaskoczenia. Francesca jest mężatką z nastoletnimi dziećmi. Nie wydaje się zbytnio szczęśliwa w swoim życiu. Rutyna dnia codziennego pozbawia ją energii. Gdy mąż wyjeżdża w interesach, do hrabstwa przyjeżdża fotograf. Zatrzymuje się w jej domu. Między nimi rodzi się wzajemna fascynacja i w końcu romans. Film został wygrany na niezwykle subtelnych nutach, które po prostu chwytają za serce.
3. Jeden dzień (One Day, 2011)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościJuż sam koncept tego filmu można uznać za romantyczny. Emma i Dexter to para przyjaciół z różnych środowisk, którzy przez 20 lat spotykają się tylko raz w roku, 15 lipca. Ona jest w nim zakochana, jednak on jest uwodzicielem, poprzestają więc na przyjaźni, tak im się przynajmniej wydaje. Przez dwadzieścia lat wchodzą w rożne związki, mają romanse, sukcesy i porażki. Aż tyle czasu musiało upłynąć, zanim znaleźli siebie.
2. Czas na miłość (About Time, 2013)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościKolejny film, w którym wykorzystano elementy fantasy. Tutaj głównym bohaterem jest Tim, który ma niezwykły dar cofania się w czasie. Odziedziczył go po ojcu. Wykorzystuje go, gdy poznaje Mary, w której z miejsca się zakochuje. Zdobycie jej serca jest wyzwaniem, ale wycieczki w czasie z pewnością pomagają. Nie obawiajcie się jednak, nie jest to film typu “Powrót do przyszłości”. To poruszająca opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne. Ten film prawdziwie wzrusza.
1. Pamiętnik (The Notebook, 2004)


Filmy romantyczne. Najlepsze filmy o miłościTrudno znaleźć osobę, która nie uroniłaby choćby jednej łzy w trakcie seansu tego filmu. “Pamiętnik” zasługuje na miano najbardziej romantycznego i najbardziej wzruszającego filmu wszech czasów. Ponownie jest to historia miłosna ludzi z dwóch zupełnie różnych światów. Ich związek wymaga zatem poświęceń z obu stron, aby miał szansę przetrwać. Noah zasługuje na miano największego romantyka kina.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.