Najlepsze filmy romantyczne o miłości. Seans do zakochania się

Filmy romantyczne to nie tylko komedie romantyczne, ale też klasyczne romanse i dramaty. Ważne, żeby wzruszały i pokazywały miłość. Romantyczny powinien być też ich nastrój, atmosfera panująca na ekranie. Jest sporo filmów, którym udało się osiągnąć taki efekt. Poniżej znajdziecie najlepsze filmy romantyczne o miłości.

Film romantyczny to nie zawsze komedia romantyczna. To także dramaty i melodramaty, rzadziej filmy akcji czy inne gatunki. Zawsze to jednak produkcje, w których miłość jest najważniejsza, jest motorem napędowym całej akcji. Zazwyczaj więc filmy romantyczne pokazują historie dwójki ludzi i ich perypetie miłosne.

Zastanawiasz się gdzie obejrzeć filmy online z tego gatunku? Bardzo dużą część tych produkcji wyszukasz poprzez stronę Multifilmy.pl, która zawiera recenzje filmowe, a także pozwala na wyszukiwanie najnowszych produkcji. Poprzez popularną wyszukiwarkę VOD dowiesz się w szybki sposób, którą platformę wybrać, by zobaczyć wybrany seans.

W klasycznym filmie romantycznym o miłości przeważnie najbardziej burzliwe są początki związków. Mamy wewnętrzną walkę bohaterów, czasem walkę z nieprzychylnym otoczeniem, komplikacje życiowe, jak choroby i inne związki wchodzące w grę. Nie wszyscy reżyserzy potrafią dobrze obrazować takie historie i wykreować naprawdę romantyczny film. Do tego dochodzi jeszcze umiejętność wykreowania odpowiedniej scenerii i atmosfery. Całość musi być na tyle dobrze pokazana, aby widzowie mogli uwierzyć w uczucie pary bohaterów. Dlatego o naprawdę dobre romantyczne filmy miłosne nie jest łatwo. W tym temacie nietrudno wszak popaść w banał czy tani sentymentalizm.

Wzruszające filmy romantyczne

Wydaje się, że filmy romantyczne stały się specjalnością hollywoodzką. Są wręcz aktorzy niemal przypisani do tego rodzaju filmów. Niegdyś byli wśród nich Meg Ryan czy Meryl Streep, obecnie Rachel McAdams i Channing Tatum. Oni najlepiej odnajdują się w produkcjach wymagających pokazania emocji, szczególnie tak osobistych jak miłość. Amerykanie mają też wiele sposobów na mówienie o miłości. W końcu to oni wykreowali gatunek, jakim jest komedia romantyczna. Tworzą też znakomite melodramaty, pokazujące głębię miłości.

Choć filmy romantyczne wspaniale się ogląda na ekranie i sprawiają, że serce bije mocniej, to pamiętajmy jednak, że prezentują bardzo wyidealizowany świat. Warto sobie okazywać uczucia na co dzień i zdobywać się na romantyczne gesty, nie oczekujemy jednak po obejrzeniu filmu, że nasi partnerzy będą się zachowywać, jak filmowi amanci. Oglądajmy, wzruszajmy się i oddzielajmy fikcję od rzeczywistości.

Zobacz także:

NAJLEPSZE FILMY ROMANTYCZNE


12. Zanim się pojawiłeś (Me Before You, 2016)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Listę najlepszych filmów romantycznych otwiera rasowy melodramat. Film „Zanim się pojawiłeś” opowiada o spotkaniu dwójki osób z zupełnie różnych środowisk i o odmiennych życiowych doświadczeniach. Ona jest młoda, energiczna, wiecznie poszukująca i z ubogiej rodziny. On jest bogaty i sparaliżowany, od wypadku jest cyniczny i pozbawiony chęci do życia. Kiedy ona zostaje jego opiekunką, starając się w ten sposób nieco zarobić, zaczyna mu pokazywać świat w nowych barwach. Ten film romantyczny to emocjonalna podróż warta zobaczenia.


11. Kocha, lubi, szanuje (Crazy, Stupid, Love, 2011)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

W gronie filmów romantycznych nie mogło zabraknąć tej komedii w doborowej obsadzie. Steve Carell wcielił się w poczciwego czterdziestoparolatka, Cala, któremu z dnia na dzień świat się zawalił. Żona przyznała się do romansu i zażądała rozwodu. Przypadkowo poznany w barze dużo młodszy Jacob, staje się randkowym mentorem naszego bohatera. Uczy go jak się ubierać, zachowywać i rozmawiać z kobietami. Dzięki temu Cal odzyskuje wiarę w przyszłość. Nie wie jednak, że jego mentor romansuje z jego dorosłą córkę. Ten film romantyczny jest pełen uroku oraz humoru, które wciągają widzów od pierwszych chwil.


10. I że cię nie opuszczę (The Vow, 2012)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Kolejny na liście film romantyczny jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Poznajemy w nim młode kochające się małżeństwo. Ich sielankę przerywa tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego Paige traci pamięć. Nie poznaje swojego męża, ani ich wspólnego mieszkania i nie pamięta nic, co wydarzyło się w ciągu pięciu ostatnich lat. Leo musi na nowo rozkochać w sobie swoją żonę. Niestety rodzina kobiety nie pała do niego sympatią. Amnezja Paige jest im wyjątkowo na rękę. Ta wyjątkowo romantyczna, ale też poruszająca historia, chwyta za serce.


9. Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice, 2005)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

W zestawieniu najlepszych filmów romantycznych nie mogło zabraknąć ekranizacji powieści Jane Austen – mistrzyni romansu. Wybór padł na „Dumę i uprzedzenie” z Keirą Knightly. Pokazuje życie pięciu średnio zamożnych sióstr. W spokojne życie wkrada się odrobina chaosu, gdy do miasta przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Pani Bennet, seniorce rodu, zależy, aby córki poznały tego kawalera. Dobrze wie, że bogate wyjście za mąż, to jedyna szansa dla jej córek na dobre życie. Tymczasem panny Bennet wikłają się w romanse. Czekają na nie zawody miłosne, uniesienia i kłopoty.


8. Amelia (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Francuska produkcja, „Amelia”, nie jest romansem per se jest to jednak bardzo romantyczny film. Tytułowa bohaterka jest sekretną bojowniczką w służbie miłości. Pomaga z ukryciu otaczających ją ludziom odnaleźć miłość i szczęście. Miłości zaczyna szukać także dla siebie. Szczególna jest w tym filmie atmosfera pełna czaru i uroku, które sprawiają, jakbyśmy znaleźli się w innym świecie.


7. 500 dni miłości ((500) Days of Summer, 2009)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Ta propozycja to nietypowa komedia romantyczna. Porzucony przez Summer Tom wraca myślami do 500 dni ich znajomości, by odkryć, co poszło nie tak. Od razu więc wiemy, że tu nie będzie happy endu, co jednak nie umniejsza uczucia, które łączyło parę. A wydawali się wyjątkowo dobrze dopasowani, wręcz stworzeni dla siebie. Okazuje się jednak, że miłość ma wiele form i nie zawsze jest taka, jakbyśmy chcieli. Film romantyczny, nieco nostalgiczny, a przy okazji po prostu mądry.


6. P.S. Kocham Cię (P.S. I love You, 2007)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Bohaterką kolejnego filmu romantycznego jest Holly. Poznajemy ją w szalenie trudnym dniu, pogrzebu jej męża, Gerry’ego. Holly nie może się pogodzić, z tym co się stało. Kilka tygodniu po pogrzebie, w dniu jej trzydziestych urodzin dostaje list od zmarłego męża. Obmyślił to jeszcze przed śmiercią. Listy zaczynają przychodzić regularnie i wyrywać Holly z rozpaczy. Dzięki wiadomościom od zmarłego męża, a także przy pomocy przyjaciół oraz hałaśliwej i kochającej rodziny, Holly znów zaczyna śmiać się, płakać, śpiewać, tańczyć i staje się silniejsza niż kiedykolwiek. Ta miłość pokonała śmierć.


5. I tak cię kocham (The Big Sick, 2016)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

W filmach romantycznych kluczowe jest z reguły to, jak bohaterowie pokonują przeciwności losu, na które napotykają. Emily i Kumail są z odmiennych kultur i światów, a mimo to zakochują się w sobie. Jednak w pewnym  momencie różnice wydają się nie do pokonania i para się rozstaje. Wtedy Emily zaczyna poważnie chorować, jej życie jest zagrożone. Kumail musi wtedy zadać sobie pytanie, czy jest gotowy stracić ukochaną dosłownie i w przenośni.


4. Co się wydarzyło w Madison County? (The Bridges of Madison County, 1995)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Z miłością jest ten problem, że nie zawsze przychodzi w odpowiednim czasie. Działa z zaskoczenia, i o tym jest m.in. ten film romantyczny. Francesca jest mężatką z nastoletnimi dziećmi. Nie wydaje się zbytnio szczęśliwa w swoim życiu. Rutyna dnia codziennego pozbawia ją energii. Gdy mąż wyjeżdża w interesach, do hrabstwa przyjeżdża fotograf. Zatrzymuje się w jej domu. Między nimi rodzi się wzajemna fascynacja i w końcu romans. Film został wygrany na niezwykle subtelnych nutach, które po prostu chwytają za serce.


3. Jeden dzień (One Day, 2011)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Już sam koncept tego filmu można uznać za romantyczny. Emma i Dexter to para przyjaciół z różnych środowisk, którzy przez 20 lat spotykają się tylko raz w roku, 15 lipca. Ona jest w nim zakochana, jednak on jest uwodzicielem, poprzestają więc na przyjaźni, tak im się przynajmniej wydaje. Przez dwadzieścia lat wchodzą w rożne związki, mają romanse, sukcesy i porażki. Aż tyle czasu musiało upłynąć, zanim znaleźli siebie.


2. Czas na miłość (About Time, 2013)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Kolejny film romantyczny, to produkcja w której wykorzystano elementy fantasy. Tutaj głównym bohaterem jest Tim, który ma niezwykły dar cofania się w czasie. Odziedziczył go po ojcu. Wykorzystuje go, gdy poznaje Mary, w której z miejsca się zakochuje. Zdobycie jej serca jest wyzwaniem, ale wycieczki w czasie z pewnością pomagają. Nie obawiajcie się jednak nie jest to film typu „Powrót do przyszłości”. To poruszająca opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne. Ten film prawdziwie wzrusza.


1. Pamiętnik (The Notebook, 2004)


Filmy romantyczne, które warto obejrzeć. Miłość na ekranie

Na szczycie listy filmów romantycznych jest „Pamiętnik”. Trudno znaleźć osobę, która nie uroniłaby choćby jednej łzy w trakcie seansu tego filmu. „Pamiętnik” zasługuje na miano najbardziej romantycznego i najbardziej wzruszającego filmu wszech czasów. Ponownie jest to historia miłosna ludzi z dwóch zupełnie różnych światów. Ich związek wymaga zatem poświęceń z obu stron, aby miał szansę przetrwać. Noah zasługuje na miano największego romantyka kina.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.