Dom z filmu „Pamiętnik”. Ryan Gosling i metamorfoza domu

„Pamiętnik” z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams to już klasyczny wyciskacz łez. Film na podstawie powieści Nicholasa Sparksa jest uznawany za jedną z najpiękniejszych historii miłosnych. „Pamiętnik” zawiera także jedną z najciekawszych wnętrzarskich metamorfoz pokazanych w kinie. Dokonał jej sam Ryan Gosling.

Film Pamiętnik Ryan Gosling

 

„Pamiętnik” to film, który przypieczętował aktorską karierę Ryana Goslinga i stał się nowym wyznacznikiem filmów o miłości. Melodramat opowiada historię związku chłopaka z niezbyt zamożnej rodziny, Noaha (Gosling) i bogatej dziewczyny Allie (McAdams). Połączyła ich namiętna miłość, która przetrwała liczne przeszkody, próby i wyzwania. Po drodze nie było jednak łatwo. Po pełnych uniesień początkach, nastąpiło dramatyczne rozstanie – on udał się na wojnę, a ona planowała ślub z innym. Do ponownego połączenia kochanków przyczynił się stary, zniszczony dom. Gdy jeszcze miłość między bohaterami kwitła, Noah zabrał Allie do mocno podupadającego budynku. Mówiąc wprost, to była zamieszkana jedynie przez chwasty rudera. Noah jednak dostrzegł potencjał starego domostwa. Obiecał ukochanej, że kiedyś kupi nieruchomość i uczyni z niej dom dla nich obojga.


Pamiętnik film dom

Remont domu w filmowym stylu

Gdy każde z bohaterów „Pamiętnika” poszło w swoją stronę, wydawało się, że z marzeń o domu nic nie pozostanie. Jednak po powrocie z wojny Noah kupił posiadłość. Jak można sobie wyobrazić, remont tak zniszczonego budynku nie mógł być rzeczą łatwą. Wymiany wymagało niemal wszystko. Do tego Noah remont przeprowadzał samodzielnie przy okazjonalnej pomocy swojego ojca. Poświęcił się jednak temu całkowicie. Odnowienie domu było dla niego poniekąd sprawą honorową – w końcu obiecał to ukochanej. Mimo że nie byli już razem, obietnica była obietnicą – ach ci mężczyźni starej daty.

Pamiętnik film dom

Metamorfoza jakiej dokonuje bohater filmu jest zdumiewająca. Ruderę przekształcił w piękny, imponującym dom. Z frontowego portyku usnął taras i dobudował werandy z tyłu domu. Fasada zyskała białe panele i niebieskie okiennice, jest też nowy dach i zadbany ogród dookoła. Wyczyn Noaha spotkał się z dużym odzewem miejscowej społeczności. Przemiana starego domu została opisana w lokalnej gazecie. Owa gazeta trafiła także w ręce szykującej się do ślubu z innym Allie. Dziewczyna dostrzegła niebieskiego okiennice, o które poprosiła przed laty. Zdjęcie w gazecie uświadomiło jej wiele rzeczy – Noah nigdy o niej nie zapominał i dotrzymał danego słowa. Zaaranżował nawet dla niej pracownię, w której mogłaby malować. Czy to nie zmiękczyłoby serca każdej dziewczyny?

Pamiętnik film dom

Gdzie z znajduje się dom z filmu „Pamiętnik”?

Historia o wyczynie młodego Noaha i miłości, która nie zważa na nic podbiła serca publiczności. Sam dom stał się symbolem filmu „Pamiętnik”. Wielu z widzów zaczęło się zastanawiać, czy wyremontowana posiadłość faktycznie istnieje. Okazuje się, że tak. Znajduje się na plantacji Martin’s Point na wyspie Wadmalaw w stanie Południowa Karolina. Został zbudowany w 1772 roku w typowym południowym stylu. Oznaczało to, że miał obowiązkowo białą fasadę i frontowy portyk. Musiał być duży, skrojony po to by imponować. We wnętrzu najważniejsza była klatka schodowa widoczna już z drzwi wejściowych. Wszystkie te elementy miały podkreślać status lokatorów. W podobnym duchu były utrzymane domy z takich filmów jak „Służące” czy „Przeminęło z wiatrem”.

Pamiętnik film dom

Dom, który posłużył filmowcom do zdjęć w „Pamiętniku” to prywatna rezydencja i obecni właściciele nie życzą sobie odwiedzin filmowych fanów. Podobno wielokrotnie wzywali policję na widok krążących wokół ich domu nieproszonych gości.

Wnętrza domu z „Pamiętnika”

Noah odnowił także wnętrza starego domu. Tutaj postawił na prostotę i klasykę. Ściany ozdobił klasycznymi, drewnianymi lamperiami, które można spotkać w wielu „bogatych” domach z tamtego okresu. Lamperiom towarzyszą delikatne tapety z kwiatowymi motywami.

Pamiętnik film dom Pamiętnik film dom

W jadalni jest okazały kominek także z drewnianymi wykończeniami. W tym samym pomieszczeniu znajduje się fortepian. Po za tym sprzętów jest niewiele. W sypialni ciekawie prezentuje się łóżko z bardzo wysokim drewnianym zagłówkiem. Wystrój wnętrz dopełniają proste firany, zasłony i oświetlenie (widać sporo kinkietów na ścianach). Wnętrze wygląda jakby było dopiero w procesie powstawania. Jest w nim ustalona baza, ale cały wystrój dopiero czeka na skompletowanie. Zupełnie jakby Noah czekał na kobietę, z którą będzie mógł stworzyć prawdziwy dom.

Pamiętnik film, dom

Film „Pamiętnik” z pewnością ukontentuje wszystkich poszukiwaczy filmowych wzruszeń, bo tych w tym obrazie nie brakuje. Na pewno też nie będą rozczarowani fani pięknych domów i remontowych klimatów.

 


W STYLU DOMU NOAHA:

1. Regał drewniany rustykalny, meble-z-drewna.pl, 1540 zł. 2. Krzesło A-37e Fameg, nordicdecoration.com, 390 zł. 3. Sztalugi, Sas Art, 146 zł. 4. Tkany koc Funky Chunky, Vanilla Frog, 159 zł. 5. Zestaw pędzli, Ali Express. 6. Kubek emaliowany, makutra.com, 35 zł.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Kocham ten film! Jest zdecydowanie moim ulubionym ! <3 Nie wiedziałam, że ten dom ktoś obecnie zamieszkuje! Zazdroszczę ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.