„Czwarta władza” w tradycyjnym domu Katharine Graham

„Czwarta władza” to nie tylko historia o dziennikarstwie i triumfie prawdy, ale też o wyjątkowej kobiecie, która z głowy domu, musiała się przekształcić w głowę wielomilionowego biznesu. W filmie Stevena Spilberga zaglądamy nie tylko w jej codzienne rozterki, ale także do pięknego domu. Zobaczcie jak mieszkała jedna z najważniejszych kobiet w Waszyngtonie.

Czwarta władza dom Kathrine Graham

 

„Czwarta władza” to film o jednym z najważniejszych momentów w historii amerykańskiego dziennikarstwa. Opowiada o tym, jak dziennikarze opisali tzw. Pentagon Papers, raport rządowy dotyczący amerykańskiego udziału w wojnie w Wietnamie. Obnażał on bezsens konfliktu i beznadziejną pozycję wojsk USA. Rząd amerykański jednak zataił raport, gdyż nie chciał stracić „twarzy”. Wysyłał więc kolejnych żołnierzy na front i pewną śmierć.

Jedną z bohaterek afery Pentagon Papers była Katharine Graham, właścicielka „The Washington Post”. Kim była kobieta, w którą brawurowo wcieliła się Meryl Streep i do której życia oraz domu możemy zajrzeć za pośrednictwem kamery?


Czwarta władza w rękach Katharine Graham

Katharine Graham, z domu Meyer, urodziła się w 1917 roku w zamożnej rodzinie. Jej ojciec był finansistą, a matka dziennikarką. W 1933 roku ojciec Graham kupił na aukcji upadającą gazetę – „Washington Post”. Rodzina Meyerów obracała się wśród towarzyskich, politycznych i finansowych elit kraju. Rozbudowywali swoje biznesy, a Meyer piastował także urzędy publiczne. Katharine odebrała najlepsze możliwe wykształcenie i szybko wyszła za mąż. W 1940 roku była już żoną Philipa Grahama. Mieli razem czwórkę dzieci, którymi Kay zajmowała się na pełen etat.

Przeczytaj także: 20 najpiękniejszych domów z filmów w historii kina

Kilka lat po ślubie ojciec Kay przekazał Philipowi firmę. Ten, obok Washington Post, kupił też Newsweeka i zaczął inwestować w telewizję. Z zewnątrz wszystko wyglądało idealnie – mieli pieniądze, wpływy i piękną rodzinę. Jednak życie domowe Grahamów dalekie było od ideału. Philip przerzucił cały ciężar prowadzenia domu na Kay, co nie przeszkadzało w nieustannym pomniejszaniu wartości żony . Sam starał się o karierę w polityce i romansował na potęgę. Na tym nie koniec, Philip miał problemy natury psychicznej. Stwierdzono u niego chorobę dwubiegunową. Jednak wówczas nie znano jeszcze odpowiednich leków, więc jedno załamanie przychodziło po drugim.

Czwarta władza dom Kathrine Graham

Można by zapytać, gdzie w tym wszystkim jest Katharine? Czy tak wygląda życie jednej z najbardziej wpływowych kobiet w USA? Czy była tylko żoną swojego męża? Do pewnego stopnia tak, ale do czasu. Gdy wydawało się, że stan Philipa się poprawia, popełnił samobójstwo. Był rok 1963. Kay miała wtedy 48 lat i jak słyszymy w filmie „Czwarta władza”, nigdy wcześniej nie musiała pracować, aż tu nagle straciła męża i musiała stanąć na szczycie potężnej firmy mediowej. Wziąć na siebie niewyobrażalną odpowiedzialność.

Czwarta władza dom Kathrine Graham

W „Czwartej władzy” sama o sobie mówi, że do tej pory urządzała przyjęcia i dbała o dom. W świecie polityki i biznesu nie czuła się pewnie, ale postanowiła podołać zadaniu. Pierwszym wielkim testem miało być dla niej wprowadzenie spółki na giełdę, ale dużo ważniejszy test przyszedł wcześniej – Pentagon Papers. Jak go przeszła przekonacie się, oglądając „Czwartą władzę”. Tutaj natomiast przyjrzymy się miejscu, w którym Kay czuła się najlepiej – jej wspaniałym domu w Waszyngtonie.


„Czwarta władza”: Królestwo Kathrine Graham

Katharine Graham mieszkała w miejskiej rezydencji o klasycznej bryle. Fasada była biała i stosunkowo skromna. Znacznie ciekawiej prezentowało się wnętrze – klasyczne, dostojne, w duchu europejskiej arystokracji. Pani Graham była mistrzynią w urządzaniu przyjęć i ten dom stwarzał jej ku temu wymarzone wręcz warunki – liczne salony i saloniki połączone szerokimi przejściami, jadalnia z długim stołem, przy którym wygodnie może zasiąść nawet kilkadziesiąt osób. Do tego wewnętrzny zamknięty dziedziniec.

Dom jaki widzimy w „Czwartej władzy” nie jest wierną kopią faktycznej rezydencji Grahamów. Po śmierci Katharine w 2001 roku posiadłość zmieniła właściciela, a z wnętrz zachowało się stosunkowo niewiele zdjęć. Scenografowie jednak zdołali wykreować przestrzeń „bogatą” i nie onieśmielającą, elegancką, urządzoną ze smakiem i – nie ma co ukrywać – z wielkimi pieniędzmi.

Czwarta władza dom Kathrine Graham Na zdjęciu powyżej jest jeden z salonów. Dominują tu jasna kolorystyka, kwiatowe motywy, porcelana, antyki wymieszane ze współczesnymi meblami, kryształy i kosztowne tkaniny. Jest szykownie, ale bez zbędnego zadęcia w stylu Donalda Trumpa. W końcu pamiętajmy, że Kay urządzała ten dom z myślą o rodzinie i dzieciach, musiał więc być jednocześnie przytulny.

Czwarta władza dom Kathrine Graham W hallu wejściowym delikatna, kwiatowa tapeta kontrastuje z ciemnymi, „męskimi” meblami.

Czwarta władza dom Kathrine Graham Uwagę zwracają wykończenia – sztukaterie i obramienia okien. Do tego mamy elementy podnoszące prestiż wnętrza – bogato zdobiony portal kominkowy, stary zegar stojący, lustro w złoconej ramie i obiekty sztuki. Bogato dekorowane elementy wystroju są tonowane przez proste meble, jak sofy, fotele i stoliki pomocniki.

Czwarta władza dom Kathrine Graham Gabinet Kay to już zupełnie inna historia. Wyłożone drewnem ściany przywodzą na myśl angielskie gabinety. Jest tu też sporo sztuki i prywatnych zdjęć. To męskie w wyrazie wnętrze Kathrine nieco złagodziła wprowadzając jasny dywan, szklany ozdobny stolik kawowy, kwiaty oraz liczne lampy.

Czwarta władza dom Kathrine Graham

Smak i luksus bez ostentacji to najlepszy opis domu Kathrine Graham. A wam jak się podoba?W STYLU DOMU GRAHAM:

Czwarta władzaNa zdjęciu: 1. Żyrandol pozłacany, Almi Decor. 2. Tapeta ścienna Graham & Brown Elegance, tapetuj.pl, 73,99 zł. 3. Kinkiet Jupiter, Laguna Light, 296 zł. 4. Lustro Rude, Jysk, 120 zł. 5. Okrągła poduszka Velvet, Miss Lemonade, 156 zł. 6. Konsolka, Live Time, 702 zł. 7. Sofa Kreativo, Bydgoskie Meble. 8. Dywan kwiatowy Woodstock White, Carpets & More, 2680 zł.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.