W kinie dzieje się prawdziwa magia. Mało kto mieszka w zwykłym, przeciętnym domu. Mamy większe szanse zobaczyć na srebrnym ekranie włoską willę niż peerelowską kostkę. Dlatego wybrałam 20 najpiękniejszych domów z filmów w historii kina. Zobacz wszystkie i wybierz swój ulubiony.
Jest naprawdę dużo filmów, w których można zobaczyć piękne domy. Niektóre jednak się zdecydowanie wyróżniają, i to one trafiły do zestawienia najpiękniejszych domów z filmów. Niektóre z nich istnieją naprawdę, inne zostały zbudowane specjalnie na potrzeby produkcji. Jedne są duże i okazałe, inne skromne, ale za to pełne uroku. Wydaje się, że największe wrażenie wywierają te o klasycznych formach i nawiązujące do tradycji. W zestawieniu znalazło się zdecydowanie mniej nowoczesnych domów, jednak kilka modernistycznych budynków trafiło na listę. W istocie znajdziecie tu szeroki przegląd stylów architektonicznych. Są domy drewniane, ceglane i z kamienia, jak i całkowicie przeszklone. Niektóre z nich z pewnością widzieliście wielokrotnie na ekranie, inne będą dla was pewnym zaskoczeniem, bo pochodzą z mniej znanych filmów. Wszystkie jednak są warte uwagi. Bez dalszego przeciągania, poznajcie 20 najpiękniejszych domów z filmów w historii kina.
20. Pamiętnik (Notebook, 2004)
„Pamiętnik” to klasyczny wyciskacz łez z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Grany przez niego bohater w młodym wieku zakochuje się w pochodzącej z bogatego domu dziewczynie. Próbując zdobyć jej serce, pokazuje jej stary zniszczony dom. Obiecuje, że kiedyś go odnowi i uczyni domem dla nich obojga. Młodzieniec dotrzymuje obietnicy, choć jej realizacja zajmuje mu kilka lat. Odnowił dom tak pięknie, że odzyskał względy ukochanej. Budynek faktycznie prezentuje się pięknie. Został wzniesiony w klasycznym amerykańskim stylu. Takie domy wznoszono głównie na południu kraju. Białe, reprezentacyjne fasady to ich znak rozpoznawczy.
19. Holiday (2006)
Film „Holiday” zyskał już miano świątecznego klasyka. Z pewnością w uzyskaniu tego tytułu pomogła urocza, kamienna chatka położona nieopodal Londynu. Domek wygląda niezwykle malowniczo, niemal jak z pocztówki. Jest na swój sposób bardzo brytyjski, ale też ma w sobie coś uniwersalnie pięknego. Mieszkała tutaj bohaterka grana przez Kate Winslet, która na święta zamieniła się domami z pewną donoszącą sukcesy mieszkanką Los Angeles. Choć jej kalifornijski dom także był piękny, to ta chatka skradła serca publiczności.
18. Kevin sam w domu (Home Alone, 1999)
Podejrzewam, że nie ma osoby, która nie znałaby tego domu. Stał się klasykiem zupełnie, jak film, w którym wystąpił – „Kevin sam w domu”. Ma piękną ceglaną fasadę z dużymi, białymi oknami. Całości dopełniają czarne okiennice. Jest klasyczny, elegancki, ale i przytulny zarazem. Dzięki filmowi mogliśmy poznać każdy jego zakamarek. Trzeba przyznać, że wnętrza ma równie imponujące. Dom zrobił taką furorę, że codziennie jest nawiedzany przez fanów nieśmiertelnego Kevina.
17. Dom nad jeziorem (The Lake House, 2006)
Bohater filmu „Dom nad jeziorem” jest architektem, który sam dla siebie zaprojektował tytułowy dom. Jest to niezwykła konstrukcja na palach, z całkowicie przeszklonymi ścianami. Żeliwny stelaż wygląda nowocześnie i klasycznie zarazem. Choć mieszkanie w tym domu wydaje się nieco trudne, ze względu na brak ścian, trudno się nim nie zachwycać. Tym bardziej, że został zaprojektowany i zbudowany specjalnie na potrzeby filmu.
16. Lepiej późno niż później (Something’s Gotta Give, 2003)
Ten film dla wielu fanów aranżacji wnętrz jest absolutnym numerem jeden. Akcja „Lepiej późno niż później” toczy się bowiem w pięknym domu nad oceanem w Hamptons. Stanowi niemal podręcznikową realizację stylu Hamptons. (Przeczytaj: Styl Hampton we wnętrzach na przykładzie „Lepiej późno niż później”) Nie tylko wnętrza tego domu imponują. Bryła jest klasyczna i zarazem w morskim duchu. Liczne podcienia, tarasy i duże okna otwierają dom na pobliski ocena. Czy można chcieć czegoś więcej od nadmorskiego domu?
15. Wolny dzień Ferrisa Buellera (Ferris Bueller’s Day Off, 1986)
Takie filmy o nastolatkach powstawały w latach 80. „Wolny dzień Ferrisa Buellera” to historia licealisty, który symuluje chorobę, żeby nie iść do szkoły. Zamiast jednak leżeć w łóżku Ferris wyrusza w miasto i wstępuje do domu swojego przyjaciela, a jest nim ta niezwykła modernistyczna konstrukcja. To faktycznie istniejący dom, znany jako Ben Rose Home. Tak naprawdę składają się na niego dwa budynki skonstruowane głównie ze szkła i stali. Oba są usytuowane na zboczu wzgórza i zostały oparte na wysokich palach. Dom zaprojektowali A. James Speyer i David Haid w 1953 roku.
14. Cud na 34. ulicy (Miracle on 34th Street, 1994)
Kolejny świąteczny klasyk. „Cud na 34. ulicy” to remake oryginalnej wersji z 1947 roku. Dom, który widać na zdjęciu pojawia się dopiero pod koniec filmu i ma stanowić wymarzony dom pewnej małej dziewczynki, która rozpaczliwie pragnie mieć pełną rodzinę. Jest to dom, który jest zarazem klasyczny, jak i unikatowy. Zawdzięcza to wysokiemu, spadzistemu dachowi, wyższemu w środkowej części domu. Oryginalna bryła w połączeniu ze słoneczną kolorystyką nadaje mu niepowtarzalnego uroku.
13. Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun, 2003)
Na tym zdjęciu stara włoska willa może nie prezentuje się najlepiej, ale to co zrobiła z nim bohaterka grana przez Diane Lane jest niesamowite. „Pod słońcem Toskanii” to historia przeżywającej rozwód Frances. Pod wpływem impulsu kobieta kupuje starą, a jednak pełną magii willę, którą postanawia odnowić. Dom na przestrzeni filmu zmienia się nie do poznania, choć oczywiście przy zachowaniu jego włoskiego charakteru.
12. Spotkamy się w St. Louis (Meet Me in St. Louis, 1944)
„Spotkajmy się w St. Louis” to klasyczny amerykański musical z Judy Garland w roli głównej. Akcja rozgrywa się w 1903 roku i daje nam znakomity wgląd w kulturę i architekturę tamtych czasów. Możemy podziwiać m.in. ten niezwykły wiktoriański dom. Jego bryła z czerwonym łamanym dachem wygląda jak z bajki. Ma wszystko to, co w wiktoriańskiej architekturze było istotne – wykusze, łuki, wysokie okna i snycerskie wykończenia. Takich perełek już prawie się nie spotyka.
11. Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle, 1993)
Ten dom może nie należy do najbardziej okazałych, zdecydowanie jednak zasługuje na uwagę. Jest to bowiem dom na wodzie. Główny bohater „Bezsenności w Seattle” jest architektem i prawdopodobnie to jedna z jego kreacji. Dom został wzniesiony na palach i otacza go ze wszystkich stron dość szeroki taras. Jego zaletą są duże okna, dzięki czemu ma się nieustanny widok na jezioro.
10. To skomplikowane (It’s Complicated, 2009)
Ten domy znają wszystkie fanki Meryl Streep. W filmie „To skomplikowane” grana przez nią bohaterka postanawia przebudować dom, w którym mieszka od 10 lat. Decyzja ta jest jednak całkowicie niezrozumiała, gdyż dom w obecnym stanie prezentuje się znakomicie. Reprezentuje kalifornijsko-hiszpański styl. Jest jednopiętrowy, rozłożysty i ma charakterystyczne podcienia. Od strony ogrodu przypomina hiszpańską hacjendę. Ten dom wygląda stylowo i sielsko zarazem. Wydaje się, że jakiekolwiek zmiany są w nim całkowicie zbędne.
9. Totalna magia (Practical Magic, 1998)
Magia z tytułu tego filmu, przeniknęła także do domu. Jest to wiktoriański budynek (kolejny w zestawieniu) w nieco morskim wydaniu – ma wieżę, która przypomina latarnię morską. Jest to nawiązanie do jego nadmorskiego położenia, dom bowiem istnieje naprawdę i znajduje się na wyspie San Juan w stanie Waszyngton w USA, tuż przy linii brzegowej. Budynek wzniesiono w 1850 roku.
8. Wielkie wesele (The Big Wedding, 2013)
Piękny, duży i do tego położony nad jeziorem, czy można chcieć czegoś więcej? Dom z filmu „Wielkie wesele” naprawdę imponuje. Oprócz malowniczego położenia wyróżnia go fasada z czerwonej cegły i białe wykończenia, które pięknie ze sobą kontrastują. Dookoła dom ma tarasy, na których można zjeść śniadanie z widokiem na jezioro, jak to robią bohaterowie filmu. Wisienką na torcie jest prywatna przystań.
7. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind, 1939)
Legendarna Tara, czyli posiadłość należąca do rodziny O’Hara, to równoprawny bohater „Przeminęło z wiatrem”. Jest to ukochane miejsce Scarlett. Nic dziwnego, dom imponuje dostojeństwem, ale zarazem pewną swojskością. Budynek został wzniesiony specjalnie na potrzeby filmu i był wzorowany na klasycznych przykładach amerykańskiego budownictwa mieszkalnego z okresu wojny secesyjnej.
6. Jestem miłością (Io sono l’amore, 2009)
„Jestem miłością” to szalenie stylowy film z Tildą Swinton. Stylowy musiał być też dom głównych bohaterów. Jest to faktycznie istniejąca willa w Mediolanie – Villa Necchi Campiglio. Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Piero Portaluppiego i wzniesiony w latach 1932-1935 dla Angelo Campiglioniego, jego żony Giginy Necchi i jej siostry Neddy. Dom jest wyjątkową mieszanką stylu art deco i modernizmu. Jego bryła jest niezwykle dostojna i elegancka.
5. Stalowe magnolie (Steel Magnolias, 1989)
Ten dom ma w sobie wyjątkowy urok. Otoczony zielenią ceglany budynek wzniesiony w stylu kolonialnym wybudowano w ok. 1830 roku w stanie Luizjana. Jest jednym z typowych przykładów architektury tamtego okresu i do tego zachowanym w znakomitym stanie. W „Stalowych Magnoliach” budynek posłużył jako dom Sally Field i jej rodziny, w tym córki granej przez Julię Roberts. Obecnie mieści się tam niewielki hotel typu Bed & Brekfeast.
4. Dom (House, 1986)
To jeden z najmniej znanych domów w zestawieniu. Pochodzi bowiem z niezbyt głośnego horroru z lat 80. Zagrał w nim tytułową rolę i na ekranie zamiast zachwytów miał wzbudzać strach. Jeśli jednak oderwie się go od filmowego kontekstu, trudno się nim nie zachwycać. Ponownie mamy tu przykład architektury wiktoriańskiej. Dom ten wyróżnia błękitna fasada i piękny ganek z rzeźbionymi w drewnie detalami.
Dom z kultowego filmu „Big Lebowski” sam zyskał status kultowego. Został zbudowany między 1961 a 1963 rokiem w Beverly Crest, nieopodal Beverly Hills, dla Helen i Paula Sheatsów i piątki ich dzieci. Zaprojektował go dla nich uznany amerykański architekt John Lautner. Budynek został wbudowany w skalną półkę na wzgórzu i wyróżnia go nietypowa, modernistyczna konstrukcja wykonana z betonu. Obok niego trudno pozostać obojętnym.
2. Samotny mężczyzna (A Single Man, 2009)
„Samotny mężczyzna” to reżyserski debiut Toma Forda. Akcję osadził w pięknym domu w Los Angeles. Dom został również zaprojektowany przez architekta Johna Lautnera w 1949 roku. Willa jest znana jako dom Schaefferów i była już gwiazdą innego filmu: „Szczęśliwe zakończenia” z 2005 roku. Jednak dopiero w obrazie Toma Forda zostały wyeksponowane wszystkie zalety posiadłości. Prezentuje ona modernizm w najlepszym wydaniu. Posiada otwartą przestrzeń dzienną z uchylnymi, szklanymi panelami, które zapraszają by wejść do środka. We wnętrzu dominuje drewno, które znajduje się na podłodze, ścianach i meblach, tworząc naturalną paletę barw.
1. Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 2013)
Film „Wielki Gatsby” olśniewa przepychem. Choć zdecydowanie „bogatszy” w wyrazie jest dom tytułowego bohatera, to druga willa pokazana w filmie, robi zdecydowanie większe wrażenie. Wielki klasyczny budynek z kolumnowym portykiem wygląda imponująco. Do tego wrażenia przyczynie się także wypielęgnowany, otaczający go ogród. Zdecydowanie numer jeden.
Ciekawe zestawienie! Dodałabym jeszcze dom Cullenow ze „Zmierzchu”. Film jak film, ale willa zachwyca. Pozdrawiam serdecznie!