„Na pokuszenie” Sofii Coppoli, stary dom i Beyonce. Co je łączy?

„Na pokuszenie” to najnowszy film Sofii Coppoli z Nicole Kidman i Collinem Farrellem w rolach głównych. Po raz kolejny reżyserka wybrała formułę filmu kostiumowego. Historyczne są zatem nie tylko stroje, ale też domy i wnętrza. Te, które pokazała Coppola nie po raz pierwszy pojawiły się na srebrnym ekranie.

"Na pokuszenie" film Sofi Coppoli

 

Sofia Coppola swój nowy film „Na pokuszenie” osadziła w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej. Jesteśmy jednak daleko od bitewnych pół – w szkole dla dziewcząt w stanie Wirginia. Seminarium Farnsworth prowadzi Panna Martha (Nicole Kidman). Mimo toczącej się wojny jej podopieczne wiodą spokojne życie. Wszystko się jednak zmienia, kiedy w szkole pojawia się ranny żołnierz Północy, kapral McBurney (ColinFarrell). Młode kobiety postanawiają pomóc przybyszowi. Ten uwodzi wszystkie po kolei, co diametralnie zmienia relacje między dziewczętami.


W „Na pokuszenie”, podobnie jak w innych filmach Sophii Coppoli, równie ważny co sama fabuła, a może nawet ważniejszy, jest nastrój. Coppola kreuje go niezwykle precyzyjnie za pośrednictwem poetyckich ujęć, oświetlenia i wnętrz. Seminarium Farnsworth, gdzie mieszkają dziewczęta, zagrały aż trzy autentyczne budynki z XIX wieku, wszystkie zlokalizowane w stanie Luizjana. Najważniejszym z nich była dawna plantacja trzciny cukrowej Madewood. Okazała posiadłość z kolumnowym portykiem w stylu neogreckim wygląda wręcz pocztówkowo. Jej wnętrza dobrze wpisują się w ducha epoki. Pełne są stylizowanych mebli i dekoracji z tamtych czasów, jednak w delikatnym wydaniu – w końcu mieszkankami domu są same kobiety. Dlatego dominuje jasna, pudrowa kolorystyka. Dom Madewood posłużył filmowcom jako fasada filmowej szkoły, jadalnia i kuchnia. Pozostałe pomieszczenia kręcono w innych budynkach.

Dom z filmu "Na pokuszenie" Sofii Coppoli

„Na pokuszenie” i Beyonce

Scenografka Anne Ross przedstawiła Coppoli zarówno książkę, jak i film. To ona również zwróciła jej uwagę na plantację Meadwood, w której kręcono wiele kluczowych scen. Jednak ekipa „Na pokuszenie” nie była pierwszą ekipą filmową, która realizowała tu filmy. Ostatnio kręciła tam swój słynny już teledysk “Lemonade”, Beyonce. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, które na Instagramie zamieściła Elle’a Fanning, która zagrała w „Na pokuszenie”.

#lemonade

Post udostępniony przez Elle Fanning (@ellefanning)

Beyonce w swoim teledysku skorzystała z mebli, które były na miejscu w domu plantacji Madewood. Z kolei ekipa Sofi Coppoli przywiozła ze sobą swoje własne meble, które wybrała w Nowym Orleanie dekoratorka Amy Beth Silver. Również na potrzeby filmu „Na pokuszenie” wprowadzono kilka zmian w fasadzie budynku, żeby widać było w nim wojenne tony. „Wprowadziliśmy dużo drzew, roślin i gałęzi, żeby zbudować wrażenie, iż posiadłość jest zaniedbana i wszystko zarasta” – powiedziała Ross.

Plantacja Madewood ukochana przez filmowców

Madewood Plantation House wielokrotnie pojawiała się na ekranie. Jest znakomicie zachowana i jest w stanie pomieścić wiele osób, jakie zazwyczaj muszą się pojawić na planie. Czym jeszcze się wyróżnia? Budynek został wzniesiony w 1846 roku. Zaprojektował go architekt irlandzkiego pochodzenia, Henry Howard. Dom jest uznawany za jeden z najlepszych przykładów realizacji w stylu neogreckim na amerykańskim południu. Amerykanie praktycznie uważają neogrecki za swój swój styl narodowy. Madewood Plantation House jest jego doskonałym przykładem, ze swoim imponującym kolumnowym portykiem.
Dom z filmu "Na pokuszenie" Sofii Coppoli
Dom zbudowano dla plantatora i pułkownika Thomasa Pugha, który zmarł w czasie wojny secesyjnej. Nie za długo miał więc okazję cieszyć się swoim domem. W czasie wojny na trawnikach wokół posiadłości urządzono polowy szpital dla wojsk Konfederacji. Okazuje się zatem, że plantacja ma nie tylko filmowe związki z wojną secesyjną. W 1968 roku plantacja zyskała nowego właściciela, który przeprowadził gruntowny remont, zachowując tyle z oryginalne struktury, ile tylko było możliwe. Dom został nawet wpisany do narodowego rejestru zabytków.

Dziś Medawood jest zarówno atrakcją turystyczną jak i pensjonatem, w którym chętnie się zatrzymują znane osoby, z Beyonce i Bradem Pittem na czele. Część hotelowa i „muzealna” powodują, że obiekt ten jest także tak dobrym planem zdjęciowym. „Na pokuszenie” Sofii Coppoli najlepiej pokazuje zalety posiadłości.

Dom z filmu "Na pokuszeniu" Sofi Coppoli

Wnętrza w „Na pokuszenie”

W filmie Coppoli znajdziemy znacznie więcej ciekawych wnętrz, ale i plenerów. Warto wspomnieć, że otwierająca scena, w której spaceruje młoda aktorka Oona Laurence została nakręcona na plantacji Evergreen w mieście Edgard. Widzowie znają tą posiadłość z kultowego już filmu „Django” Quentina Tarrantino.

Natomiast pozostałe większa szkoły kręcono w domu aktorki Jennifer Coolidge (możecie ją znać jako mamę Stiflera z „American Pie:Zjazd absolwentów”). Znajduje się on w Lower Garden District w Nowym Orleanie. W jego pięknych wnętrzach kręcono sceny rozgrywające się w sypialniach, salonie i pokoju muzycznym.

Wnętrza z filmu "Na pokuszenie" Sofii Coppoli

Wnętrza z filmu "Na pokuszenie" Sofii Coppoli

Wnętrza z filmu "Na pokuszenie" Sofii Coppoli

Wnętrza z filmu "Na pokuszenie" Sofii Coppoli

Dom z filmu "Na pokuszeniu" Sofi Coppoli

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.