„To skomplikowane” to jedna z najlepszych komedii romantycznych ostatnich lat. Atutem filmu jest scenariusz autorstwa mistrzyni gatunku Nancy Meyers, doborowa obsada z Meryl Streep na czele i w końcu scenografia. Dom głównej bohaterki to wymarzona letnia rezydencja.
Nancy Meyers słynie z ogromnego zaangażowania w prace nad projektowaniem planu zdjęciowego. Wieletni współpracownik reżyserki, scenograf Jon Hutman powiedział: „Nancy, być może bardziej niż jakikolwiek inny reżyser, z którym pracowałem, rozpoczyna prace nad filmem z jasną i konkretną wizją świata, w którym ma się rozgrywać historia”. Zawsze w jej filmach możemy znaleźć stylowo urządzone domy, które stają się niejako przedłużeniem osobowości swoich lokatorów. Tak jest w filmach „Czego pragną kobiety” (2000), „Lepiej późno niż później” (2003) czy „Holiday” (2006). Nie inaczej jest też w „To skomplikowane”. Bohaterką filmu jest Jane Adler (Meryl Streep) – rozwódka z trójką dorosłych dzieci. Jane prowadzi własną cukiernię i mieszka na zacisznych przedmieściach Santa Barbara. Poznajemy ją w momencie, kiedy z domu wyprowadza się najmłodsza córka Gabby, co oznacza, że Jane po raz pierwszy w życiu będzie mieszkać całkiem sama. Wówczas podejmuje decyzję o przebudowie domu. Dla wielu jest to decyzja zaskakująca, gdyż dom prezentuje się znakomicie bez remontu.
„To skomplikowane”: hiszpańska willa pod miastem
Jane mieszka w parterowym domu w stylu hiszpańskim. Budynek ma bielone ściany oraz dachówki w ceglanym odcieniu. W otoczeniu wysokich dębów wygląda zacisznie i malowniczo. W rzeczywistości posiadłość znajduje się w mieście Thousand Oaks w Kalifornii. Budynek wzniesiono w latach 20. XX wieku i na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał właścicieli, należał nawet do kilku celebrytów. Dom jest usytuowany nieco na uboczu, dzięki czemu mieszkańcy mogą liczyć na zachowanie prywatności. „Przez wiele lat mieszkałam w niemal identycznym domu. To było zdecydowanie otoczenie jakie sobie wyobrażałam dla Jane” – powiedziała Meyers.
Kilka lat temu posiadłość wraz z otaczającym terenem została wystawiona na sprzedaż za 12 mln dolarów. Nowy nabywca z pewnością korzysta z uroków zacisznej lokalizacji. Wnętrza domu Jane kręcono już w studiu w nowojorskim Brooklynie.
„To skomplikowane”: Kuchnia marzeń
W środku znajdujemy kontynuację hiszpańskich nawiązań – łuki, jasne ściany, drewniane meble, rustykalne dodatki i stonowane barwy niczym wypalone słońcem. Po przekroczeniu progu trafiamy do otwartej strefy dziennej połączonej z kuchnią.
Choć Jane mówi, że chciałaby mieć kuchnię z prawdziwego zdarzenia, tej obecnej niczego nie brakuje. Jest jasna, z wyspą po środku i z doskonałym wyposażeniem, w końcu Jane jest profesjonalnym cukiernikiem, a gotowanie to jej największa pasja. Do pozazdroszczenia jest szczególnie okno tuż nad zlewem oraz sąsiadująca spiżarnia.
Kuchnię od jadalni oddziela szeroki łuk. Taki rozkład sprzyja urządzaniu przyjęć, a Jane jest mistrzynią w ich urządzaniu. Przygotowywane przez nią potrawy wyglądają niezwykle apetycznie, i jak zapewniają bohaterowie filmu, tak też smakują. Na ekranie Jane przygotowuje m.in. croque monsieur, lody lawendowe, ciasto czekoladowe czy croissanty z czekoladą.
Na wymienionych pysznościach lista się nie zamyka. Co istotne Jane nie tylko świetnie gotuje, ale także sama sama uprawia warzywa, z których przyrządza potrawy dla rodziny i przyjaciół. Jej grządki są starannie wypielęgnowane i obfitujące w dorodne warzywa.
„To skomplikowane”: rustykalnie i przytulnie
Z jadalni przechodzimy do salonu. A w nim znajdujemy kominek, wygodną kanapę i miękkie fotele – każdy nieco inny. Przy jasnej sofie zamiast stolika ustawiono wiklinowe kosze. W salonie znajduje się szafa z postarzanego drewna, w której ukryty jest telewizor. Inaczej sprzęt elektroniczny zakłócał by nieco rustykalny i sielankowy charakter tego pomieszczenia.
Do mebli zostały starannie dobrane dodatki. Wiele z nich osobiście wybierała Nancy Meyers, jak chociażby książki. To ona zatwierdzała z osobna każdy tytuł, jaki miał trafić na półki Jane. Dowodzi to perfekcjonizmu z jakim podchodzi do filmowych przestrzeni.
Dom liczy cztery sypialnie jednak mamy szansę zajrzeć tylko do jednej z nich – Jane. Do pokoju prowadzi korytarz z jedną przeszkloną ścianą. W środku znajdujemy lekką i jasną kolorystykę w nieco chłodniejszych odcieniach niż w pozostałych pomieszczeniach. Do sypialni przylega łazienka. W niej główną rolę odgrywa stylizowana wolno stojąca wanna. To w niej Jane bierze kąpiel podczas pogawędki z byłym mężem.
Przyglądając się wnętrzom, aż dziwi, że Jane chce dokonać przebudowy – miejsce wydaje się niemal idealne. Jednak nie ma tego złego. Waszak to za sprawą planowanego remontu bohaterka poznaje nowego mężczyznę. Przebudowa staje się natomiast symbolicznym gestem odcięcia od przeszłości i gotowości na nadchodzącą przyszłość.