Wnętrza w stylu nowojorskim podpatrzone w filmach

Wnętrza w stylu nowojorskim to tak naprawdę stylistyczna mieszanka. Jest w nich klasyka, vintage, odrobina industrialnych wpływów, jaki i nieco francuskiej nonszalancji. Najlepiej uczyć się urządzania wnętrz w stylu nowojorskim w ich naturalnym środowisku – Nowym Yorku. Moim ukochanym mieście.

Każdy, kto był w Nowym Yorku przyzna, że panuje tam swoisty mikroklimat. Najrozmaitsze kultury mieszają się tam, architektura w niemal niezauważalny sposób łączy nowoczesność z klasycznymi formami. W jednej chwili można się znaleźć na potwornie zatłoczonym Times Square, by za sekundę cieszyć się spokojem jednej z uliczek przy Central Parku. Jest to miasto, które z jednej strony jest mekką trendsetterów, a z drugiej neurotycznych intelektualistów pokroju Woody’ego Allena. Ta różnorodność przenosi się do wnętrz, do tego stopnia, że zdefiniowano odrębny styl aranżacji mieszkań, nazwany od miejsca narodzin – nowojorskim.

Kadr z filmu „Zeszłej nocy”

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim, najlepiej przyjrzeć się filmowym produkcjom osadzonym w Nowym Yorku. W nich można podpatrzeć najlepsze wzorce. Począwszy od nowojorskich klasyków wspomnianego Woody’ego Allena jak „Manhattan”, „Annie Hall” czy „Zagraj to jeszcze raz sam”, po nowe produkcje, jak „Praktykant” i serial „Plotkara”. Zacznijmy jednak od kilku faktów – czym charakteryzuje się styl nowojorski w urządzaniu wnętrz.


Cechy stylu nowojorskiego

Jak w niemal wszystkich amerykańskich wnętrzach, tak i w tych nowojorskich mamy duże, wysokie okna i jasną bazę kolorystyczną. Podstawowe kolory to biele, szarości i beże okraszone szczyptą czerni. Z reguły baza jest klasyczna – drewniane podłogi, delikatne sztukaterie, ściany wykończone ozdobimy listwami. Często pojawia się też ozdobny portal kominkowy. Aranżacje wnętrz mogą być inspirowane stylami industrialnym, art deco, vintage, etnicznym, jak i angielskim czy francuskim. Ten swoisty eklektyzm niemal natychmiast można zdefiniować jako nowojorski styl. Niezwykle ceni się w tych wnętrzach niewymuszoną elegancję i wygodę. Należy jednak pamiętać, że mieszkania w Brooklynie czy Village mają bardziej swobodny charakter, często z artystycznym zacięciem. Z kolei na Upper East Side mamy szykowne apartamenty najbogatszych. I jedne, i drugie reprezentują styl nowojorski.

W obu przypadkach najważniejsze jest:

  • stylowe oświetlenie,
  • symetria, która wprowadza porządek i harmonię – jeśli więc fotele to dwa,
  • drewniane meble,
  • galerie zdjęć, luster bądź/i obrazów,
  • tapety i sztukaterie na ścianach.

Nowojorskie wnętrza w filmach

W Nowym Yorku rozgrywa się trudna do zliczenia liczba filmów i seriali. Stanowią one doskonałą okazję do podpatrzenia wnętrz w stylu nowojorskim. Pokazanie ich tutaj wszystkich nie jest możliwe. Ograniczyłam się zatem do kilku, w których styl ten jest dobrze reprezentowany.

„Praktykant”

Filmy Nancy Meyers – autorki takich filmów jak „Lepiej późno niż później”, „Holiday” czy „To skomplikowane” – znane są z pięknych wnętrz. Nie inaczej jest w przypadku jej ostatniej produkcji „Praktykanta” z Robertem de Niro i Anne Hathaway. Hathaway gra młodą bizneswoman, mieszkającą wraz z rodziną na Brooklynie w kamiennym, miejskim domu. Stanowi ona znakomity przykład stylu nowojorskiego oscylującego między klasyką a nowoczesnością. Szczególne wrażenie wywiera kuchnia.



„Plan Maggie”

Maggie to bohaterka, która szuka miłości i spełnienia w nietypowy sposób. Poznajemy ją kiedy mieszka w niewielkiej kawalerce pełnej książek. Gdy zakłada rodzinę, przenosi się do dużego loftu. Jednak to mieszkanie byłej żony jej męża ma typowo nowojorski klimat.




„Niania w Nowym Yorku”

Skromna dziewczyna z przedmieść Nowego Yorku przeprowadza się do szykownego apartamentu w luksusowej dzielnicy Manhattanu. Ma tam pracować jako niania. Wnętrza są bardzo eleganckie i klasyczne w wyrazie. Tak mieszkają najbogatsi nowojorczycy.



„Zagraj to jeszcze raz Sam”

Klasyczny film Woody’ego Allena, który – jak to często u niego bywa – jest o poszukiwaniu miłości. Allan nie może pogodzić z rozwodem. Mieszka sam w niewielkim studiu. Ściany jego mieszkania wypełniają plakaty filmowe, co odnosi się do jego profesji – jest krytykiem filmowym.



„Masz wiadomość”

Klasyczna komedia romantyczna z Meg Ryan w roli głównej to także klasyczne wnętrza. Mieszkanie głównej bohaterki jest niezwykle ciepłe i przytulne.



„Plotkara”

Serial młodzieżowy „Plotkara” daje nam wgląd do wielu interesujących wnętrz. Jednak najbardziej nowojorskie jest mieszkanie, a w zasadzie apartament Blair Waldorf. Dwupoziomowe mieszkanie ma bezpośrednie wejście do windy i imponującą klatkę schodową.




„Jestem legendą”

Rzadko sięgam po filmy science fiction, dla tego jednak robię wyjątek. Will Smith gra człowieka, który przetrwał zarazę w Nowym Yorku. Jest jedynym ludzkim mieszkańcem Manhattanu. Ma mieszkanie przy placu Waszyngtona, czyli w prestiżowej lokalizacji. Co ważniejsze jest ono pełne designerskich smaczków.

Oczywiście filmów z ciekawymi wnętrzami w stylu nowojorskim jest znacznie więcej. Ja polecam jeszcze „Oczy szeroko zamknięte”, „Wall Street: Pieniądz nie śpi”, „Zielona karta”, „Czego pragną kobiety”, „Wpływ księżyca”, „Seks w wielkim mieście” i wiele innych.

Przeczytaj także: Amerykańskie wnętrza. Czym się wyróżnia amerykański styl w urządzaniu wnętrz?

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.