Zasady stylu industrialnego w urządzaniu wnętrz

Styl industrialny jest surowy i minimalistyczny, ale na swój sposób także luksusowy. Wyszedł z fabryk i przebojem wdarł się do przestrzeni mieszkalnych. Jak w tym duchu urządzić własne cztery kąty? Poznajcie zasady stylu industrialnego w aranżacji wnętrz.

Kuchnia w stylu industrialnymfot. Cult Furniture

Styl industrialny w aranżacji wnętrz najczęściej kojarzy się z loftami – wysokimi i przestronnymi mieszkaniami w pofabrycznych budynkach. A jego właściciele – z dobrze usytuowanymi singlami, nieprzytłoczonymi nadmierną ilością mebli i rodzinnych pamiątek. Chłodna elegancja mieszkań w stylu industrialnym ma jednak dramatyczne korzenie. A to, co dziś uważa się za luksusowe, początkowo było domeną bohemy, outsiderów i balansujących na granicy bankructwa artystów.

Przeczytaj także: Aranżacje wnętrz – jaki styl wybrać?



Jak się narodził styl industrialny?

Dziesięć miesięcy po zakończeniu I wojny światowej gospodarka Stanów Zjednoczonych się załamała. Rozpoczął się jeden z największych kryzysów gospodarczych, nazywany przez historyków depresją roku 1920. Fabryki, które wcześniej dzięki wojnie rozkwitły, teraz zaczęły się kurczyć, a wiele z nich upadło. Ludzie tracili pracę i, nie mając pieniędzy na czynsz, coraz częściej przenosili się do opustoszałych fabrycznych hal, które można było wynająć za grosze. Adaptowane przestrzenie wypełniano zaś równie nieoczywistymi sprzętami. Często pozostałościami po mieszczących się w nich wcześniej zakładach – fabrycznymi stołami i metalowymi szafami.

Przeczytaj także: Kuchnia w stylu industrialnym – jakie blaty kuchenne są warte uwagi?

Salon w stylu industrialnymfot. Cult Furniture

Powtórkę z historii przyniosły lata pięćdziesiąte i amerykańska recesja, która nastąpiła po zakończeniu II wojny światowej. Dla wielu powtórzył się też dokładnie ten sam scenariusz mieszkaniowym, którym tym razem dał początek nowemu stylowi, który dziś nazywamy industrialnym i już dawno przestał być atrybutem gorzej sytuowanych. Wręcz przeciwnie, a fabryczna stylizacja przeżywa właśnie swoje pięć minut.

Przeczytaj także: Jakie kinkiety do salonu w stylu loftowym? Podpowiadamy, co wybrać!

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

To, co obecnie kryje się pod hasłem – styl industrialny, różni się od podyktowanego smutną ekonomią oryginału. Może dlatego, że industrialne aranżacje najlepiej wypadają w przestronnych loftach, które do tanich nie należą. Przy sporej determinacji można go jednak wprowadzić także w „zwykłym” mieszkaniu – najczęściej potrzebny jest do tego duży młot… Styl industrialny potrzebuje bowiem przestrzeni, wszak wywodzi się z przestronnych fabrycznych hal. Uznaje się więc, że każda ściana, której zburzenie nie doprowadzi do zawalenia się konstrukcji, jest niepotrzebna.

Poprzemysłową estetykę cechuje też niechęć do zasłaniania architektonicznych „bebechów”. Rury, kable, stalowe wsporniki i stropy, wszystkie techniczne elementy konstrukcji są jak najmilej widziane we wnętrzach w stylu industrialnym. Podobnie z materiałami budowlanymi. Ani ceglana ściana, ani betonowa podłoga nie powinny być niczym maskowane. W przypadku nowych budynków efekt „surowej ściany” uzyskuje się dzięki nałożeniu specjalnego rodzaju tynku imitującego beton lub ściennych okładzin imitujących stare cegły.

Salon w stylu industrialnymfot. Muuto

Podobne wybiegi stosowane są w innych strefach aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Przykładowo ci, którym nie udało się zdobyć oryginalnych, starych desek, kupują specjalnie postarzane drewno, na którym malowane są nawet imitujące stemple transportowe napisy. Pożądane są też poprzemysłowe meble – robocze blaty, stoły z maszyn do szycia lub maszyn dziewiarskich, stalowe regały i blaszane szafki, najlepiej na kółkach. O tym, jak bardzo w cenie są takie sprzęty świadczy chociażby fakt, że dziś rzadko która fabryka wyrzuca stare sprzęty. Meble, maszyny i lampy zamiast na śmietnik lądują na aukcjach.

Przeczytaj także: Kuchnia industrialna – jak urządzić? Inspiracje i porady

Oświetlenie w stylu industrialnym

Jednym z podstawowych wymogów stylu industrialnego jest też odpowiedni dobór oświetlenia. Ci, którzy chcą mieć mieszkanie w fabrycznym stylu szukają więc pozbawionych ozdób metalowych lamp, przywodzących na myśl rzemieślnicze pracownie, odsłoniętych żarówek czy nawet zwykłych świetlówek. Lampy industrialne powinny być surowe, funkcjonalne i wyraziste w wyrazie. Są one jednak tylko dodatkiem do dużych, pozbawionych firan okien, najlepiej poprzecinanych przywodzącymi na myśl kolejowe dworce epoki modernizmu małymi szybkami.

Wnętrza w stylu industrialnymfot. Pinterest

Surowość ścian, podłóg i wyposażenia nie oznacza jednak, że właściciele mieszkań w stylu industrialnym całkowicie wyrzekają się elementów dekoracyjnych. Niechęć do koronek, falbanek i deseni rekompensuje upodobanie do trybików, patyny i grafik. Bywa, że stara metalowa reklama jest jedynym kolorowym akcentem w całym domu.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego:

  • Cechy: surowość, minimalizm.
  • Kolory: szarości, beże, rdzawe odcienie brązu, ceglany, złamana biel i czerń, zgaszone błękity.
  • Materiały: beton, metal, szkło, stare drewno, surowe tkaniny i grubym splocie włókien.
  • Dodatki: stare plakaty, metalowe tablice, butelki i karafki, proste metalowe lampy, stare sprzęty elektryczne, np. maszyna do szycia.

Aranżacje wnętrz w stylu industrialnym

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych aranżacji wnętrz w stylu industrialnym. Zobaczcie wszystkie i zaisnpirujcie się.

Wnętrza w stylu industrialnymfot. HK Living

Wnętrza w stylu industrialnymfot. HK Living

wnętrze w stylu industrialnymfot. HK Living

fot. HK Living

Salon w stylu industrialnymfot. Linnets

Salon w stylu industrialnymfot. My Wearhouse Home

Salon w stylu industrialnymfot. Cult Furniture

Kuchnia w stylu industrialnymfot. L’Ottocento


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.