W tym artykule przyglądamy się kuchniom industrialnym, które coraz chętniej są aranżowane w polskich domach i mieszkaniach. Skąd taka popularność stylu industrialnego, czym się charakteryzuje i jak wprowadzić go do kuchni? Sprawdzamy też, jakie blaty kuchenne najlepiej wyglądają w przemysłowym wnętrzu.
Styl industrialny – historia i cechy charakterystyczne
Historia stylu industrialnego, zwanego też loftowym, sięga właściwie już XVIII wieku, gdy w USA powstawały pierwsze przemysłowe budynki. Brak elektryczności wymuszał stosowanie dużych okien. Architektura była prosta i surowa. Z końcem XIX wieku, wraz z postępem technologicznym, budynki zostały gruntownie zmodernizowane. We wnętrzach pojawił się beton i stal. W latach 70. XX wieku nowojorskie fabryki były masowo opuszczane przez przedsiębiorców. Ogromne, pofabryczne lokale zaczęli zajmować artyści. Podupadłe budynki stały się centrum pracy, życia i spotkań. Urządzane w nich mieszkania zaczęto nazywać loftami.
Architekci zainteresowali się surowymi, pofabrycznymi przestrzeniami w latach 80., projektując w podobnym klimacie drogie nowojorskie apartamenty. Odważny krok okazał się strzałem w dziesiątkę! Zaledwie kilka lat później styl industrialny dotarł do Europy. Obecnie ma zwolenników na całym świecie. Wnętrza industrialne to otwarte, ascetycznie urządzone przestrzenie ze swobodnym dostępem do naturalnego światła. Dominują w nich surowe materiały jak beton, cegła, lite drewno i metal. Odsłonięte instalacje, odrapane ściany, wiszące kable, lampy pozbawione kloszy czy popękane podłogi stanowią wyłącznie atut industrialnej aranżacji.
Styl industrialny w kuchni
Kuchnia w stylu industrialnym może przypominać nowoczesne laboratorium, restaurację z kuchnią molekularną albo typowy loft. To od Ciebie zależy, jaki klimat ostatecznie chcesz zbudować. Typowo industrialne wnętrze uzyskasz, stosując metalowy, kamienny, drewniany lub laminowany szary blat kuchenny oraz cegłę, kamień i lite drewno na podłogach i ścianach. Najlepiej, jeśli na kuchnię uda Ci się wygospodarować przestronne i wysokie pomieszczenie z dużymi oknami. Kolorystyka zwykle jest ciemna, oparta na szarościach, grafitach i czerni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jako koloru bazowego użyć bieli. Przytulnej atmosfery dodadzą wnętrzom lampy z dekoracyjnymi żarówkami i metalowe dodatki.
Blat roboczy do kuchni industrialnej – inspiracje
Jak już wspomnieliśmy, ze stylem industrialnym najlepiej współgrają blaty kuchenne drewniane, metalowe, kamienne i betonowe. Jednak wykonane ze tych surowców blaty kuchenne bywają bardzo ciężkie, drogie i problematyczne w konserwacji. Dlatego warto rozważyć tańszą, lżejszą i praktyczniejszą alternatywę – wysokiej jakości blaty laminowane wykonane z płyty typu Eurospan. Gdzie kupić taki blat kuchenny? Najlepiej odwiedzić stacjonarny sklep meblowy, np. Salony Agata, aby z bliska przyjrzeć się fakturze i przy okazji sprawdzić cenę blatu kuchennego. Dekor wiernie imituje naturalne materiały. Jaki blat roboczy zasługuje na uwagę?
- W kolorze betonu, urozmaicony zdobieniem – genialnie podkreśli industrialny charakter kuchni i doda jej elegancji.
- W odcieniu vintage naturalnym – dekor w kolorze surowego drewna o delikatnie postarzanej fakturze znakomicie imituje strukturę naturalnego materiału.
- W czarnym kolorze, najlepiej w wersji matowej – idealnie komponuje się z metalowymi, srebrnymi i chromowanymi elementami.
- W kolorze metal rock antracytowy – dekor ma naturalną strukturę, przypominając ciemną skałę z metalicznym odcieniem, przez co doskonale podkreśla surowość i prostotę wystroju.
Podsumowanie
Kuchnia w stylu industrialnym to raj dla wielbicieli oryginalnych wnętrz. Odpowiednio dobrane blaty robocze pozwolą Ci wydobyć i podkreślić surowy, przemysłowy klimat kuchni oraz zapewnią wygodę pracy.