Trendy w projektowaniu kuchni na 2020 rok znamionują coraz wyraźniejsze odejście od aranżacji w tradycyjnym wydaniu, o wyraźnym „kuchennym” charakterze. W dalszym ciągu będziemy preferować wnętrza, które nie zdradzają wprost swego przeznaczenia. Oznacza to między innymi ukrywanie sprzętów AGD i eleganckie materiały. Jakie jeszcze trendy kuchenne nas czekają w 2020 roku?
fot. L’Ottocento
Kuchnia w każdym domu ma ogromne znaczenie. Odkąd stała się równoprawnym pomieszczeniem co salon czy jadalnia, przestała być sprowadzana do funkcji czysto użytkowych. A trzeba pamiętać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu kuchnie były planowane na tyłach domów, a goście nie mieli do nich dostępu. Współcześnie nastąpiło całkowite odwrócenie funkcji i znaczeń. Kuchniami chcemy się chwalić i zapraszać do nich odwiedzających. Łączymy ją z salonem, co dobitnie pokazuje, jak wielkie przypisujemy jej znaczenie. Nic więc dziwnego, że jest szczególnym obiektem zainteresowania designerów i producentów wyposażenia wnętrz, a także każdego kto interesuje się tematyką wnętrzarską.
10 trendów w projektowaniu kuchni 2020
Na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy w projektowaniu kuchni wiele trendów, stanowiących odejście od typowego „kuchennego” charakteru tego pomieszczenia. Nie inaczej będzie w 2020. Modna kuchnia to kuchnia nowoczesna, nieco ukrywająca swą prawdziwą funkcję. Z drugiej strony gotowanie w niej ma być jeszcze prostsze i wygodniejsze. Stąd rozwiązania inspirowane tradycyjnymi. W nowych trendach kuchennych znajdą też coś dla siebie ci, którym ciężko się opowiedzieć między nowoczesnym wystrojem, a tym klasycznym.
1. Mniej górnych szafek
fot. L’Ottocento
Zabudowywanie kuchni jednolitymi ciągami dolnych i górnych szafek powoli odchodzi do lamusa. W konsekwencji otwierania kuchni na salony i dążeniu ku bardziej minimalistycznym przestrzeniom od kilku już sezonów obserwujemy trend na rezygnacją, a co najmniej ograniczenie górnych szafek. Taki zabieg sprawia, że kuchnia wydaje się bardziej przestronna i lżejsza. Zamiast szafek wiszących w modnych kuchniach stosuje się półki oraz jednolite zabudowy całych ścian. Zazwyczaj bez górnych szafek pozostawia się strefę, gdzie jest zlew i płyta grzewcza. Wówczas na znaczeniu zyskuje sama ściana i jej dekoracja. W trendzie jest wykładanie takiej ściany aż do sufitu płytkami, marmurem bądź ozdobienie jej kilkoma półkami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w małych kuchniach, gdzie z reguły brakuje miejsca na przechowywanie, górne szafki nie są wyborem a koniecznością. Dlatego w takich przypadkach projektanci proponują choćby zmianę ich frontów na zupełnie gładkie, tak aby wydawały się lżejsze.
2. Niebieskie szafki kuchenne
fot. Cult Furniture
Trend na kolor niebieski i jego odcienie nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Nie dość, że classic blue został wybrany kolorem roku 2020, to już od dobrych kilku sezonów obserwujemy zwrot ku takim barwom. Po długim okresie dominacji frontów białych i szarych w końcu zapragnęliśmy barw, ale wciąż bez wielkiego szaleństwa. Klasyczny odcień niebieskiego i jego ciemniejszy kuzyn – granat – wydają się doskonale odpowiadać tym potrzebom. Są to barwy szalenie uniwersalne, klasyczne, które w zależności od aranżacji potrafią także wyglądać niezwykle nowocześnie. Nie są przy tym narzucające się – z pewnością nie zdominują przestrzeni, w zamian stając się jej cichymi bohaterami kuchni. Wydaje się, że trend na niebieskie i granatowe kuchnie może pozostać z nami na dłużej. Zresztą na fali wznoszącej są także ciemnozielone fronty kuchenne, które do swojej oferty wprowadziło wiele popularnych sieciówek oraz bardziej wyszukane odcienie beżów i brązów.
3. Blat i ściana z jednego materiału
fot. Julia Marmi
Ten trend kuchenny już u nas zagościł i będzie dalej aktualny w 2020 roku. W modzie są bowiem blaty i ściany z tego samego materiału. Najczęściej z kwarcu, kamienia bądź drewna. Takie rozwiązanie nadaje każdej kuchni nowoczesnego, eleganckiego i przemyślanego wyglądu. Aranżacja jest spójna i jednorodna stylistycznie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich ceniących czysty w wyrazie design. Co istotne blaty i ścianę z tego samego materiału można wprowadzić w kuchniach w różnych stylach. ostateczny efekt zależy bowiem od materiału, który wykorzystamy. Warto jeszcze dodać, że takie materiały jak spieki kwarcowe i korian pozwalają na wykonanie blatu i umywalki jednocześnie. Wówczas wszystkie powierzchnie mogą być z jednego tworzywa. Jest to doskonałe rozwiązanie do minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeni.
4. Styl transitional
fot. Cult Furniture
Choć w większości trendów kuchennych na 2020 rok widoczne jest wyraźne dążenie do nowoczesności i ujednolicania powierzchni, to jednak pojawiają się też i te stanowiące ukłon ku bardziej klasycznym gustom. Zdecydowanie w modzie będą kuchnie w stylu trasitional, czyli przejściowym. Polega on na łączeniu nowoczesnych rozwiązań z tradycyjnymi. W przypadku kuchni często przejawia się stosowaniem frontów szafek z frezowaniem. Tego typu szafki w USA nazywają się „shakers cabinets” od nazwy sekty szejkersów, która słynęła ze snycerki i wyrobu mebli. Mają one dość klasyczny wyraz, ale nie są przesadnie tradycyjne. Dla ich uwspółcześnienia często nadaje się im wyszukane odcienie, np. błękitu, złamanych zieleni czy grantu. Styl ten uwielbiają osoby, które nie odnajdują się w ostentacyjnie nowoczesnej estetyce, a jednocześnie nie chcą się okopywać w tradycji. Jest to bowiem doskonały kompromis między nowym a starym.
5. Złote akcenty
fot. Studio McGee
W dalszym ciągu ważnym trendem kuchennym będzie stosowanie złotych dodatków i wykończeń. Przede wszystkim chodzi o złote uchwyty szafek, ale też baterie kuchenne, lampy i nieco większe obiekty, jak zlewozmywaki, a nawet okapy. Jakiś czas temu wyparły one dość dość mocno zaznaczające swoją obecność miedziane wykończenia i dodatki kuchenne. na nowo doceniamy klasyczny, szlachetny i ponadczasowy blask złota. Wprowadzając je do kuchni podkreślamy, że jest to pomieszczenie, które jest coraz ważniejsze w naszych mieszkaniach. Ma wręcz znaczenie reprezentacyjne.
6. Drewniane fronty
fot. Verpan
Kolejny trend, który już zaczął dość mocno dawać o sobie znać, to naturalne drewniane fronty szafek kuchennych. Już nie chcemy ukrywać pod farbą, okleinami i laminatami naturalnego wyglądu drewna. Pokazujemy ich faktyczny odcień i usłojenie. W dużej mierze ten trend wynika z mody na eko, ale też tęsknoty za naturą i tym co autentyczne w naszym najbliższym otoczeniu. W nowo powstających kuchniach popularnym zabiegiem jest wprowadzenie do górnych szafek naturalnie drewnianych frontów i zestawienie ich z dolnymi w innych odcieniach, np. szarym bądź białym. Łączenie szafek o różnych wybarwieniach daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych.
7. Kwarcowe blaty
fot. Silestone
Materiałem, który w wystroju kuchni zyskuje najbardziej na popularności, jest zdecydowanie konglomerat kwarcowy stosowany przede wszystkim na blaty. Moda na niego rozkręca się na dobre. Konglomerat kwarcowy składa się w 95 proc. z naturalnego surowca, najczęściej piasku, związanego żywicą poliestrową z pigmentem. Dzięki temu materiał ten zyskuje specjalne właściwości, a do tego może niemal perfekcyjnie imitować wygląd naturalnych kamieni. Blaty kwarcowe są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i zaplamienia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób docenia ich zalety i wybiera zamiast choćby naturalnego marmuru, który jest zdecydowanie bardziej podatny na uszkodzenia.
8. Głębokie szuflady
fot. IKEA
Kolejnym trendem kuchennym, który będzie coraz silniej dawał o sobie znać w 2020 roku są głębokie szuflady. Są one szczególnie praktycznym rozwiązaniem przy kuchence i piekarniku. Są zdecydowanie łatwiej dostępne niż dolne szafki i pozwalają na optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Nawet to, co ustawimy an samym końcu takich szuflad można bez problemu wyciągnąć w każdej chwili, czego nie można powiedzieć o klasycznych szafkach. Już teraz w wielu projektach kuchni wprowadza się zamiast wszystkich szafek dolnych szuflady.
9. Duże zlewy
fot. Hausera
Ciekawym trendem, który będziemy obserwować w nadchodzącym roku w urządzaniu kuchni, będzie powrót dużych zlewozmywaków. Przez lata systematycznie je zmniejszaliśmy, aż w końcu najpopularniejsze okazały nieduże modele jednokomorowe. Okazuje się jednak, że nie są w pełni funkcjonalne, i to nawet przy założeniu, że niemal standardowym wyposażeniem każdej kuchni jest zmywarka. W końcu choćby duże garnki i tak zazwyczaj myjemy w zlewozmywaku, a na te jedna nieduża komora, to zazwyczaj za mało. Dlatego będziemy obserwować powrót dużych zlewów, ale bez ociekaczy. Wydaje się, że ociekacze powoli odchodzą do lamusa. W zamian będziemy wybierać duże jedno lub dwukomorowe zlewozmywaki.
10. Metaliczne szafki
fot. Uform
Ostatnim wartym wspomnienia trendem, który będziemy obserwować w projektowaniu kuchni, to metaliczne szafki, przy czym nie stalowe, a miedziane bądź o odcieniu brudnego złota. Wprowadzają one bardzo ciekawy efekt do każdej kuchni. Sprawiają, że pomieszczenie to traci swój „kuchenny” charakter. W zamian nabiera elegancji i szyku. Jest to coś, co z pewnością będziemy obserwować w kuchniach z wyższej półki.