Styl transitional we wnętrzach. Jak wygląda i jak go osiągnąć?

Styl transitional, czyli przejściowy to współczesne połączenie tradycji i nowoczesności. Wnętrza w tym stylu to idealny wybór dla osób, które postrzegają tradycyjne meble jako staromodne i zbyt formalne, a nowoczesne jako zimne i bezosobowe. Być może styl transitional jest właśnie dla ciebie.

Wnętrza styl transitional

 
Nazwa tego stylu nie jest w Polsce upowszechniona. Dlatego styl transitional może uchodzić za nowość, mimo że nowością wcale nie jest. Polega bowiem na płynnym łączeniu elementów tradycyjnych z nowoczesnymi we wnętrzach.


Czym wyróżnia się styl transitional?

Styl transitional czerpie z tradycji i nowoczesności to co najlepsze. Lubi dobry design, ale też ceni wygodę i przytulność. Nie jest ani zbyt formalny, ani chłodny, ale też nie jest zbyt „luzacki”. We wnętrzach urządzonych w tym stylu znajdziemy zarówno kultowe modele mebli, jak słynny fotel Eamsów, ale też tradycyjne krzesła, jak i nowoczesne stoliki ze szkła i metalu. Ważne, żeby zastosowane we wnętrzu materiały były wysokiej jakości – drewno, metal, marmur, mięsiste tkaniny, szkło i lustra. We wnętrzach w stylu transitional nie ma miejsce na tworzywa sztuczne i tanie materiały na jeden sezon. Szczególnie istotne w budowaniu aranżacji są tkaniny, bo to one tworzą przytulny klimat, ale jednocześnie dodają wnętrzom szyku. Jeśli chcemy wprowadzić do takich wnętrz ultranowoczesne przedmioty, niech to będą dodatki. Nowoczesność raczej należy wprowadzać w akcentach.

Aranżacje wnętrz w stylu transitional

Ze względu na łączenie rzeczy z różnych porządków ważne w stylu transitional jest zachowanie spójnej kolorystyki. Kolory we wnętrzu powinny być stonowane, najlepiej sprawdzają się biele, beże, brązy, szarości i błękity. Z kolei z ciemniejszych odcieni – czerń i granat. Żywsze barwy mogą się pojawiać jedynie w akcentach. Chodzi o to, żeby barwy nie przytłaczały i nie dominowały. Ważne jest wrażenie harmonii i spokoju we wnętrzu. Co jeszcze istotne, wnętrza w stylu transitional nie powinny być przeładowane. Nie lubią one nadmiaru drobiazgów i bibelotów. Lepiej postawić na jeden wyrazisty przedmiot, wokół którego można zbudować całą aranżację.

Styl transitional to dobry wybór dla osób ceniących eleganckie i zarazem przytulne wnętrza. Amerykanie już docenili jego zalety. W Polsce też można spotkać aranżacje w tm stylu, jednak powstające raczej nieświadomie.

Wnętrza styl transitional

Wnętrza styl transitional

Wnętrza styl transitional

Wnętrza styl transitional

Wnętrza styl transitional

 


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.