Styl kolonialny w aranżacji wnętrz – połączenie kultur

Styl kolonialny we wnętrzach to efekt zetknięcia się różnych porządków. Gdy spotykają się dwie odmienne kultury, mogą się one na siebie zamknąć, bądź wręcz przeciwnie – otworzyć. Z takiego otwarcia narodził się styl kolonialny. Zgodnie z nazwą pochodzi z okresu wielkich podbojów.

Wnętrze w stylu kolonialnym Fot. Micasa Revista

Jak narodził się styl kolonialny we wnętrzach? Można to zilustrować przykładem. W „Pożegnaniu z Afryką” Karen Blixen wspomina, jak przeprowadzając się do Kenii, zabrała z rodzimej Danii całe wyposażenie domu – meble, porcelanę, kryształy, gramofon, pościel, obrusy i zasłony. Swój nowy dom pod Nairobi, urządziła dokładnie tak, jak ten który opuściła. Wraz z upływem czasu we wnętrzach zaczęły się pojawiać miejscowe meble i sprzęty. Skóry zwierząt, ręcznie tkane kilimy, drobne rzeźby, gliniane naczynia, drewniane krzesła. Stare z nowym stworzyło mieszankę, która nie była już ani duńska, ani afrykańska. Blixen na przykładzie swojego domu opisała, jak mniej więcej 200 lat wcześniej rodził się styl kolonialny.

Przeczytaj także: „Pożegnanie z Afryką”: Karen Blixen i jej afrykańska farmaStyl kolonialny: trudne początki

Początki stylu kolonialnego w aranżacji wnętrz sięgają XVIII wieku i są wprost związane z historią brytyjskich podbojów w Azji i Afryce. Już wtedy do odległych krajów wraz z całym dorobkiem przenosiły się brytyjskie rodziny. Byli to zazwyczaj wysoko postawieni urzędnicy i przedsiębiorcy, którzy w Indiach czy RPA urządzali wnętrza wedle wzorców, które znali z ojczyzny. Z czasem w nowych domach pojawiały się elementy właściwe dla miejscowych kultur, bądź meble o brytyjskich formach, ale z lokalnych materiałów. W naturalnym procesie asymilacji powstał styl kolonialny łączący europejską tradycję z egzotyką. Choć czasy kolonialne mamy dawno za sobą styl pozostał. Do dziś urzeka elegancją, wygodą, naturalnością i pobrzmiewająca w nim nutą egzotyki. Jest doskonałym kompromisem dla osób przywiązanych do tradycyjnego wzornictwa, a jednocześnie marzących o dalekich podróżach.

Wnętrza w stylu kolonialnym Fot. Cole & Son, Pixers

Jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?

Kluczem do urządzenia wnętrza w stylu kolonialnym jest łączenie. Na ścianach pokrytych kwiatowymi tapetami zawieszamy afrykańskie maski, a w oknach obok mięsistych zasłon bambusowe rolety. Klasyczne tapicerowane meble wypoczynkowe sąsiadują z meblami wzorowanymi na wiktoriańskich, ciężkimi o klasycznych kształtach. Te ostatnie powinny być wykonane z ciemnego drewna z wykończeniami o egzotycznej prominencji zaczerpniętej np. z indyjskiego lub afrykańskiego rękodzieła.

Wnętrza w stylu kolonialnym Fot. Micasa Revista

Właśnie drewniane meble odgrywają w stylu kolonialnym kluczową rolę. To w nich najsilniej przejawia się mariaż klasyki z orientem. Szczególnie popularne są komody, ciężkie biurka, przeszklone witryny czy filigranowe konsole. Drewno powinno się pojawiać też na podłogach, a nawet suficie w formie belek, które świetnie się wpisują w kolonialną stylizację. Żeby od nadmiaru ciemnego drewna nie zrobiło się zbyt „ciężko”, warto wprowadzić do wnętrza typowe dla azjatyckich krajów wiklinę i rattan, a także lekkie tkaniny i jasne barwy – najlepiej beże, biele, pastelowe odcienie żółtego, czy odrobinę zieleni.

Wnętrza w stylu kolonialnymFot. Juliet Travers

Styl kolonialny: siła dodatków

Kluczowe w kreowaniu kolonialnych wnętrz są dodatki. W sypialni kolonialny styl wprowadzimy za pomocą baldachimu, moskitiery nad łóżkiem oraz bambusowych rolet w oknach, a w łazience dzięki wzorzystym płytkom i miedzianej umywalce. Salon natomiast można ozdobić tkaninami pokrytymi wzorami typowymi dla odległych kultur, jak paisley wywodzącym się z Persji.

Styl kolonialny wnętrzaFot. Lombok

Jako, że styl kolonialny zwykło się łączyć z podróżami i podróżnikami, dobrze widzianymi elementami wystroju są oprawione mapy, motyw walizki (np. w postaci szafki wykonanej ze starych walizek) oraz pamiątki z dalekich wojaży. Najlepiej, jeśli są to wyroby lokalnych rzemieślników, plecione maty czy rzeźbione figurki z imitacji kości słoniowej. Pamiętajmy też o roślinach doniczkowych, najlepsze będą duże, kwitnące o mięsistych liściach. Dla osób nieprzedających za żywymi roślinami idealne będą tkaniny lub tapety z kwiecistymi motywami.

Najlepsze aranżacje w stylu kolonialnym powstają w naturalnym procesie nawarstwiania rzeczy, dokładnie tak jak to opisywała Karen Blixen. Jeśli jednak na urządzanie mieszkania nie chcemy poświęcać długich lat, skupmy się na przemyślanych połączeniach elementów tradycyjnych z orientalnymi.


Styl kolonialny w pigułce

Cechy: naturalność, harmonia, różnorodność, otwartość na zmiany, czerpanie inspiracji z różnych kultur, szacunek dla tradycji

Kolory: biel, wanilia, beże, pastelowe odcienie żółtego, odcienie ciemnego drewna, zieleń, brązy
Materiały: ciemne drewno, najlepiej egzotyczne gatunki – mahoń i palisander, rattan, wiklina, glina, naturalne tkaniny, plecionki, muślin

Dodatki: pamiątki z podróży, wyroby rękodzielnicze, ręcznie rzeźbione figurki, plecione maty, moskitiery, żywe rośliny, oprawione mapy, motyw walizki

Lampe BergerFot. Lampe Berger

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.