Styl boho we wnętrzach. Jak stworzyć boho aranżację?

Styl boho w aranżacji wnętrz zyskuje na popularności. Ma w sobie niewymuszony luz, swobodę, artystyczny sznyt i odrobinę egzotyki. A to wszystko można osiągnąć przy stosunkowo niewielkich nakładach. W stylu boho na pierwszy plan wychodzą bowiem kolory, materiały i dodatki.

Styl boho we wnętrzachfot. Catherine Kleeli

Po pełnych umiaru i powściągliwości wnętrzach w stylach skandynawskim i minimalistycznym przyszła moda na wnętrza w stylu boho. Wydaje się wręcz, że całkowicie opanowały Instagram. Są pełne artystycznej swobody, luzu i orientalnych akcentów. Niejednokrotnie granica między stylem boho a etno się wręcz zaciera. Kieruje nimi bowiem to samo zamiłowanie do egzotyki i kultur ludowych, ale także unikanie schematów. Są jednak pewne istotne czynniki, które wyróżniają styl boho. Żeby go lepiej zrozumieć, warto sięgnąć do początków tego nurtu w aranżacji wnętrz.

Przeczytaj także: Dywan w stylu boho. Modne dywany we wzory


Jak się narodził styl boho we wnętrzach?

Już sama nazwa tego nurtu w urządzaniu wnętrza ma mocno artystyczne konotacje. Stanowi skrót od terminu „bohema”. Jest to cyganeria artystyczna. Termin ten przyjął się w odniesieniu do żyjących w Paryżu w dość swobodnej atmosferze artystów. Środowisko to ukształtowało się mniej więcej w połowie XIX wieku. Ówcześnie malarze, literacie, poeci, aktorzy odrzucali zastane normy społeczne. Żyli i tworzyli wedle własnych zasad. Większość odrzucała też akademickie nauczanie, choć wielu skończyło formalną edukację. Pragnęli nieskrępowanej twórczości, często eksperymentowali, stosowali niesztampowe techniki, nie stronili również od używek. Głosili hasła wolności, wykazywali żywe zainteresowanie odmiennymi kulturami, często tymi pierwotnymi, nieograniczonymi przez sztywne ramy społeczne.

Wnętrza w stylu bohofot. Mkumodels

To jak owi artyści żyli, przejawiało się w sposobie ubierania, często niedbałym bądź wręcz przeciwnie, starannie dopracowanym, ale bez podążania za trendami. Strój miał wyrażać osobowość lub pomóc się wyróżnić. Także mieszkania miały szczególny charakter. Sztuka była w nich elementem obowiązkowym. Często wyróżniało je nagromadzenie dodatków z różnych porządków kulturowych i stylistycznych. Były pełne wzorów i kolorów. To wszystko stworzyło podwaliny dla stylu, który tak naprawdę ukształtował się w pełni dopiero w dobie Dzieci Kwiatów.

Wnętrza w stylu bohofot. Simple Living

Ruch hippisowski powrócił w dużej mierze do stylu, jaki XIX-wieczna bohema zapoczątkowała. Oni także chcieli wolności w każdym aspekcie swojego życia, w tym w urządzaniu wnętrz. Budowali swoje domowe przestrzenie, zapełniając je etnicznymi dodatkami, głownie ze wschodnich kultur, rzeczami robionymi ręcznie oraz vintage, często własnoręcznie odnowionymi. Meble i sprzęty były więc mniej formalne; zamiast sztywnych sof wstawiali do salonów niskie kanapy oraz liczne pufy i poduchy, które bardziej niż do siedzenia skłaniały do leżenia. Do tego wszystkiego dochodziły wzory – kwiatowe, ale też o orientalnym rodowodzie, jak wszelkiego rodzaju plecionki, zygzaki itp.

Styl boho we współczesnych wnętrzach

Tak powstały podstawy stylu boho. Dziś do nich wracamy, jednak w nieco bardziej oczyszczonej formie. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim boho aranżacje już nie muszą krzyczeć feerią barw i deseni. Mogą mieć zawężoną paletę kolorystyczną, najlepiej do barw ziemi. Boho wnętrze można zbudować niemal wyłącznie za pomocą dodatków. Gładkie białe ściany oraz drewniane podłogi będą stanowić doskonałą bazę. Również wystarczą im proste drewniane meble, nawet stare.

Nie może za to w nich zabraknąć odpowiednich siedzisk – niskich foteli, puf, ławek, taboretów, leżanek czy poduch podłogowych. Pożądane są też tak zwane pawie krzesła z wikliny o rozbudowanych oparciach przypominających pawi ogon oraz podwieszane fotele oraz hamaki. Do tego dochodzą tkaniny. Nie może zabraknąć wzorzystych pledów, koców, narzut, dekoracyjnych poduszek, dywanów, makramowych dekoracji czy kilimów. Warto za pośrednictwem tkanin wprowadzić motyw indyjskiej mandali, która doskonale wpisuje się w estetykę boho.

Wnętrza w stylu bohofot. Amberley

5 zasad stylu boho we wnętrzach

  1. Mieszaj tkaniny o różnych wzorach i różnym rodowodzie. Powinny mieć wyraziste faktury i określoną paletę kolorystyczną.
  2. Unikaj symetrii, postaw na swobodny, nawet nieco przypadkowy układ mebli i sprzętów
  3. Wprowadzaj naturalne materiały – drewno, wełnę, skórę, szkło, wiklinę, rattan, trawę morską, wszelkie plecionki i tkaniny.
  4. Wprowadź akcenty z odległych kultur np. marokańskie dywany, indyjskie meble, japońskie drzeworyty.
  5. Nie zapomnij o sztuce, roślinach oraz rzeczach ręcznie robionych.

W stylu boho warto postawić także na takie akcenty jak – frędzle, tkane dywany, kosze z trawy morskiej, wiklinowe fotele, skórzane pufy, rośliny doniczkowe o dużych, wyrazistych liściach, makramę, pompony i meble z surowego drewna. Oczywiście na tym repertuar możliwości się nie wyczerpuje. Poniżej zebrałam zdjęcia z wnętrzami urządzonymi w stylu boho. Dostarczają one wielu inspiracji.

Wnętrza w stylu boho fot. Etsy

Wnętrza w stylu bohofot. Zara Home

Wnętrza w stylu boho

fot. Bohemia Design Limited

Wnętrza w stylu bohofot. Bohemia Design Limited

Boho we wnętrzachfot. Pinterest

 

 

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Kiedyś myślałam, że styl boho to zupełnie nie są moje klimaty, ale powoli zaczynam się do niego przekonywać 🙂 Te wszystkie wiklinowe elementy wyglądają naprawdę super.

  2. Piękne wnętrza. Bardzo inspirujący wpis. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.