Dywan w stylu boho. Modne dywany we wzory

Styl boho w aranżacji wnętrz należy obecnie do najpopularniejszych. Instagram jest pełen zdjęć mieszkań w tym duchu, a sklepy mebli i dodatków. Te ostatnie dla stylistyki boho są zdecydowanie najważniejsze. Wybieramy dywany, które sprawdzą się idealnie.

Wnętrza boho

Dywany są bardzo ważne w aranżacji wnętrz w stylu boho. Nie mogą być przypadkowe. Żeby wybrać właściwe, warto poznać zasady tego stylu.

Przeczytaj także: Sznurkowy dywan do kuchni

Wnętrza w stylu boho

Estetyka boho jest pełna kolorów, wzorów i orientalnych inspiracji. Unika symetrii, geometrycznych podziałów i motywów, a w zamian preferuje swobodę, luz, a nawet kontrolowany nieład. Sama nazwa pochodzi od słowa la bohème, oznaczającego po francusku cyganerię artystyczną. Jej rozkwit obserwowaliśmy we Francji w XIX wieku. Wówczas artyści odstąpili od sztywnych norm społecznych. Nosili się swobodnie i swobodnie mieszkali. We wnętrzach preferowali meble i dekoracje z odległych krajów i dość „beztrosko” łączyli je z miejscowymi. Stawili na orientalne tkaniny i lampiony, plecione kosze i szklane paciorki. Kierowali się intuicją i odrzucali modę. To były początki stylu boho, a zdefiniowanie nastąpiło dopiero pod koniec lat 60 XX wieku wraz z nastaniem epoki dzieci kwiatów. Wówczas aranżacje w tym duchu zaczęto uzupełniać o frędzle, plecionki, patchworkowe tkaniny i rękodzieło.

Przeczytaj także: Styl boho we wnętrzach. Jak stworzyć boho aranżację?


W ostatnich latach styl boho w urządzaniu wnętrz został zdefiniowany na nowo. Wciąż opiera się na swobodzie, naturalności, łączeniu wzorów i tekstur, ale jednocześnie nie jest już tak przesadny. W uwspółcześnionej wersji zazwyczaj efekt boho determinują dodatki. Meble są przeważnie proste, o niewyszukanych formach, a ściany białe. Na takim tle mogą bez problemu wybrzmieć wszystkie wzory i kolory. Przy czym obok multikolorowej wersji wnętrz boho, mamy druga – monochromatyczną, utrzymaną w bielach i beżach z domieszką czekoladowego brązu i czerni. Ta stonowana paleta powstała w wyniku nasilania się wpływów estetyki skandynawskiej.

Wnętrza w stylu bohofot. Norsu Interiors

Dywany w stylu boho

Dywany w stylu boho ocieplają wnętrza, dodają im przytulności i wprowadzają wzory. A powinny to być wzory orientalne, choć miel widziane są też klasyczne paski (najlepiej multikolorowe), jak i kilka geometrycznych deseni. Szczególnie popularne są obecnie wełniane dywany marokańskie. Mają ona przeważnie proste powtarzające się wzory – romby, paski, strzałki itp. Nie są one jednak wyrysowane z geometryczna precyzją, a raczej jak ludowe dekoracje, czyli nieco nieregularnie i drżącą ręką. To właśnie przesądza o ich wyjątkowym wyrazie.

Dywany bohofot. Urban Cuture

Dywan bohofot. Ovesrstock

Takie bądź podobne dywany dostępne są w wielu polskich sklepach.

dywany marokańskieNa zdjęciu: Dywan z wełny Tiflet i dywan z wełny Beni od marki Mandulay.

Orientalny rodowód mają także dywany z juty oraz z trawy morskiej. Są dosyć ciężkie, szorstkie i mają widoczne sploty. Są surowe w wyrazie i bardzo naturalne. Mogą być zaplatane na wiele sposobów. Najciekawsze sploty mają okrągłe, które często mają ażurowe wzory. Potrafią wyglądać naprawdę efektownie, a do tego są wytrzymałe, więc mogą bez problemu leżeć w miejscach przechodnich.

Wnętrza bohofot. Audenza

Dywan z juty Shyam od Mandulay Na zdjęciu: Dywan z juty Shyam od Mandulay.

Powyższe dywany świetnie się sprawdzą we wnętrzach boho o zawężonej kolorystyce. Gdy jednak nie boimy się barwnych aranżacji można sobie pozwolić na perski dywan. Należy jednak uważać na stare, babcine modele. Wariacje na temat perskich dywanów często wyglądają niezwykle oryginalnie. Wciąż mają klimat swoich poprzedników, ale też nie brakuje im indywidualizmu.

Boho wnętrzafot. One Kings Lane

Perskie dywanyNa zdjęciu: Perski dywan, Ian Snow. Dywan Baktjar, CarpetVista.

Bardzo w duchu boho są wielobarwne chodniki tkane płasko. One zresztą też orientalny rodowód.

Dywan bohoNa zdjęciu: Wielokolorowy dywan, Ian Snow.

Oczywiście na tym repertuar dywanów wpisujących się w stylistykę boho się nie wyczerpuje. Poniżej zebrała jeszcze dodatkowe modele. Wszystkie one dają wyobrażenie, co pasuje do wnętrz w stylu boho, a co nie.

Dywan Berber, Liv Interiorfot. Dywan Berber, Liv Interior

Dywan Coral & Navy, Ian Snowfot. Dywan Coral & Navy, Ian Snow

Dywan wełniany Diamond, Isan Snowfot. Dywan wełniany Diamond, Isan Snow

Dywan Zarma, Ian Snowfot. Dywan Zarma, Ian Snow

Dywan Morellow, Ian Snowfot. Dywan Morellow, Ian Snow

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.