Warte uwagi #7. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. Public Domain Pictures/CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „McQueen”

Aleksander McQueen to postać, której wielbicielom mody nie trzeba przedstawiać. Pozostali pewnie potrzebuję słowa wyjaśnienia. Był dosłownie człowiekiem znikąd. Pochodził z biednej dzielnicy Londynu, pucołowaty, nieokrzesany, z wyglądu przypominał kibica piłkarskiego, żeby nie powiedzieć kibola. Wbrew wszystkiemu, ten człowiek stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę, a o miejsca na jego pokazach gwiazdy się niemal dosłownie zabijały. Mimo skromnego zaplecza udało mu się podbić świat mody. Już za życia był ikoną, wyznaczał nowe kierunki nie tylko w modzie, ale i sztuce. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? Pod powłoką prostego i bezpośredniego gościa, jak się okazuje kryła się szalenie wrażliwa dusza, której nagła sława nie wyszła na dobre. Fascynująca postać, fascynujący film.

McQueenfot. Gutek Film

Koncert Siła Kobiet

To właśnie w Lublinie 100 lat temu ogłoszono prawa kobiet, a Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze. Jest to zatem idealne miejsce, żeby celebrować siłę kobiet. 21 lipca na placu Zamkowym w Lublinie na jednej scenie wystąpią Kayah, Katarzyna Nosowska, Brodka i Paulina Przybysz. Te wyjątkowe i wyraziste artystki zaśpiewają swoje największe przeboje. W trakcie koncertu zostaną przybliżone kobiety Lublina, które miały niezwykły wpływ na rozwój społeczny naszego miasta, walczyły o wolność, były aktywne w tworzeniu historii. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Koncert siła kobietfot. mat. prasowe

Carnawał Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów to największy w Polsce festiwal poświęcony sztuce nowego cyrku i sztuce ulicy. Odkryją one przed publicznością swoje wyjątkowe oblicze. To celebracja ludzkich umiejętności pełnych akrobatyki, zaskakujących trików i sztuczek oraz zabawnych gagów. Każde przedstawienie to gwarancja niepowtarzalnych wrażeń. W programie znalazły się m.in. spektakl Marée Basse w wykonaniu duetu Cie Sacekripa, pokaz iluzji z wykorzystaniem pirotechniki Pana Ząbka czy występ meksykańskiej grupy Los Kamer pełen latynoskimi rytów. Nie zabraknie też spektakularnej akrobatyki i żonglerki, serwowanej między innymi przez kobiecą grupę Sisus Sircus z Finlandii. Więcej informacji na stronie sztukmistrze.eu

Karnawał sztukmistrzów 2018 fot. mat. prasowe

Bal w Pałacu i na Placu

Bal w Pałacu to święto wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy codziennie aktywnie wpływają na kształt miasta, którzy swoimi decyzjami nadają mu kierunek. Bohaterem wieczoru będzie miasto i warszawiacy, wielowątkowi i różnorodni, ale też Pałac Kultury, którego urodziny wypadają 22 lipca. Format wydarzenia nawiązuje do tradycji bali warszawskich. Wieczór poprowadzą miejscy wodzireje, a towarzyszyć im będzie najlepsza polsko-brazylijska drużyna muzyczna. Do tego bal umilą m.in. Ania Rusowicz i Natalia Przybysz. Zapowiada się szampańska zabawa. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Bal w Pałacau i na placu

fot. mat. prasowe

Książka „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia”

Autor Daniel Tammet cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Urodził się 31 stycznia 1979 roku. I od pierwszego dnia mierzy się z tym co go dotknęło. Książka jest opowieścią o niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także o problemach, z którymi mierzy się jako dorosły człowiek. Warto dodać, że Daniel ma wyjątkowy talent do liczb. Potrafi dokonywać obliczeń, do których normalnie potrzeba komputera. Ta książka daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

fot. Wydawnictwo Czarne

Urodziny osiedla Przyjaźń

Osiedle Przyjaźń to zabytkowy układ drewnianych domów na Bemowie, który w tym roku kończy 66 lat. To już jedno z niewielu takich miejsc, dlatego tym bardziej warto je celebrować. Urodzinowe uroczystości odbędą się 22 lipca, w niedzielę. Zaplanowano spacer historyczny po osiedlu. Głównodowodzącą będzie Małgorzata Leszko, współautorka rozdziału o Osiedlu Przyjaźń we właśnie powstającej książce o Bemowie. W programie jest też Sąsiedzka wymiana ubrań oraz wieczorna potańcówka w klubie Karuzela przy dźwiękach kapeli o tej samej nazwie. Zapowiadają się wyjątkowe urodziny. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. mat. prasowe

Miejsce w sieci: Cyfrowi Nomadzi

Jeśli szukacie miejsca w internecie, które zainspiruje was do wielkiej zamiany w życiu, a przy okazji dostarczy praktycznych wskazówek, jak ją wprowadzić, to zajrzyjcie do Cyfrowych Nomadów. Justyna i Bartek nie widzieli się jako przywiązani do biurek pracownicy korpo. Marzyli życiu pełnym podróży i doznań. Dlatego od 2014 r. pracują zdalnie, „łącząc rozwój zawodowy z realizacją podróżniczych marzeń i sportowych pasji”. Ich biuro jest tam, gdzie oni w danym momencie, a byli już m.in. na Karaibach, w Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich, na Bali, w Panamie, Kolumbii, Nikaragui, Argentynie, w Hiszpanii czy w Tajlandii. To ludzie, którzy z pewnością inspirują i otwierają oczy na nowe możliwości. Do tego ich strona jest kopalnią wiedzy dla freelancerów i wszystkich tych, którzy chcą „pracować na swoim”. Zaglądajcie na cyfrowinomadzi.pl

Cyfrowi Nomadzi

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.