TOP 15: Najlepsze filmy akcji, które nie pozwalają oderwać się od ekranu

Dobry film akcji czy też sensacyjny musi mieć kilka cech. Przede wszystkim odpowiednie tempo, wciągającą intrygę i charyzmatycznego bohatera. Tak naprawdę wybuchy i sceny walk schodzą na dalszy plan. Jest sporo filmów akcji, które zasługują na miano dobrych, ale już zdecydowanie mniej na miano tych najlepszych. Poniżej znajdziecie je wszystkie.

Jeśli komuś się wydaje, że filmy akcji to tylko strzelanki, bijatyki i wybuchy jest w błędzie. Oczywiście stanowią ważny element, ale bez dobrej historii i bohatera z charyzmą tracą one na wartości. A współczesnych widzów proste historie o gangsterach i policjantach to już za mało. Oczekują bardziej złożonych postaci, relacji i postaw. Wcale nie musimy od razu wiedzieć, kto jest dobry, a kto zły. Dużo istotniejsze jest to, żeby opowieść była wciągająca, niejednoznaczna i utrzymana w dobrym tempie. Właśnie to są składniki dobrego filmu akcji.

Film akcji czy sensacyjny?

Jeszcze do niedawna w Polsce częściej mówiliśmy o filmach sensacyjnych niż filmach akcji. Są to dwa terminy na oznaczenie tego samego rodzaju filmów – trzymających w napięciu, które mają dostarczać rozrywki poprzez napady, pościgi i sceny walki. Termin „sensacyjny” to polskie określenie na tego typu produkcje. Jednak od kilku-kilkunastu lat częściej można usłyszeć drugi termin „akcji”. Jest on bowiem bezpośrednim tłumaczeniem angielskiego terminu action movie. Lepiej też oddaje założenia tego gatunku, który wszak opiera się na wartkiej akcji.

Najlepsze filmy akcji

Filmy akcji to bardzo lubiany gatunek filmowy, dlatego powstaje dużo tego typu produkcji. Zazwyczaj zarzuca się im niskie walory artystyczne, ale za to przypisuje duże walory rozrywkowe. W ostatnich latach jednak to podejście się zmienia. Pojawia się coraz więcej filmów, które nie tylko trzymają w napięciu, ale także pozostawiają głębsze wrażenia. Odcinają się tym samym do klasyki gatunku z lat 80. i 90., jak „Gorączka”, „W godzinach szczytu” czy „48 godzin”. Do tego współczesne kino akcji stało się dużo bardziej widowiskowe, nastawione ana efekty specjalne i „fajerwerki”. To wszystko powoduje, że ten gatunek ewoluuje i wciąż dostarcza zaskakujących produkcji. Poniżej znajdziecie najlepsze filmy sensacyjne.

 

TOP 15: FILMY AKCJI

 


15. John Wick


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiO Johnie Wicku powstały już aż trzy filmy. Choć cała seria jest mocno krytykowana przez prasę, to zyskała ogromne uznanie w oczach publiczności, która zapełnia sale kinowe przy okazji każdej kolejnej premiery. W pierwszy filmie z serii poznajemy głównego bohatera – byłego płatnego zabójcę, który dla ukochanej wycofuje się z profesji. Niestety kobieta umiera na nieuleczalna chorobę, pozostawiając Johnowi jedynie psa. Gdy zwierz zostaje zabity przez syna rosyjskiego mafiosa, nasz bohater przeprowadza krwawą zemstę. Z pewnością każdy z filmów trzyma w napięciu, a scen walk i strzelanin jest co nie miara.  
14. Szklana pułapka


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiKolejny przykład filmu, który zyskał tak dużą popularność publiki, że powstawały kolejne części. A pierwsza zadebiutowała w 1988 roku i dziś uchodzi za klasyka kina akcji. Film z Brucem Willisem w oryginale nazywa się “Die Hard”. W pierwszej części John McClane stara się powstrzymać terrorystów przed rabunkiem z biurowca kilku milionów dolarów. Wszystko rozgrywa się w czasie przyjęcia bożonarodzeniowego firmy, na którym jest była żona McClane’a. Oczywiście policjant staje na wysokości zadania. W kolejnych filmach z serii podejmuje równie ryzykowne akcje.
13. Szybcy i wściekli


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiKolejny film na liście, który zapoczątkował całą serią. W pierwszym z serii obrazie wnikamy w świat gangów, które rywalizują o prymat, ścigając się na ulicach miast. Trzeba dodać, że są to wyścigi niebezpieczne i o duże pieniądze. W struktury gangu przenika młody policjant Brian (Paul Walker). Poza szybkimi samochodami, gangsterskimi porachunkami mamy tu także wątki miłosne, czyli wszystko co ważne w filmach akcji.
12. Mission Impossible


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiTym razem w rolę nieustraszonego agenta wciela się Tom Crusie, który stoi przed misją niemożliwą. Niesłusznie oskarżony o zdradę musi odkryć i zdemaskować prawdziwego szpiega. Nie jest to zadanie łatwe, ale dzięki temu nie brakuje widowiskowych scen. Agent Hunt imponuje sprytem i sprawnością fizyczną.
11. Mr. & Mrs. Smith


Filmy akcji. Najlepszy film akcji

Wśród filmów akcji zdecydowanie dominują opowieści o agentach. Nie inaczej jest i tutaj. Główni bohaterowie to małżeństwo agentów, jednak żadne nie wie o prawdziwej profesji drugiego. Muszą więc ciągle przed sobą udawać, co prowadzi do kryzysu małżeńskiego. Gdy w końcu prawda wychodzi na jaw, chcą się pozabijać, i to bardzo dosłownie. Utrzymany w znakomitym tempie film.
10. Baby Driver


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiNapady na banki to temat wielu filmów. W tym poznajemy historię z perspektywy młodego chłopaka, który zadaje się w niewłaściwymi ludźmi. Jest on kierowcą gangu napadającego na banki. Kiedy chce zerwać ze swoją profesją, jest szantażowany przez bossa mafii i wrobiony w napad z góry skazany na niepowodzenie.
9. Kingsman


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiBrytyjczycy są bardziej znani z komedii niż z filmów akcji, a jednak i ten gatunek wychodzi im znakomicie. Zresztą w Kingsmanie wątków komediowych jest całkiem sporo. A jest to historia o tajnych agentach, ale wyjątkowo szykownych. Mają ściśle określony etos, styl i sposób zachowania. Gdy w ich szeregi wkracza młoda krew, nadchodzi powiew świeżości, ale i nieprzewidywalności.
8. Atomic Blonde


Filmy akcji. Najlepszy film akcji

Filmy akcji, w których bohaterkami są kobiety to rzadkość. Chlubnym wyjątkiem jest „Atomic Blonde”. Film rozgrywa się w czasach zimnej wojny w podzielonym Berlinie. Do miasta przybywa amerykańska agentka, która musi rozwikłać kilka spraw. Charlize Theron odnajduje się w tej roli znakomicie.7. Mad Max: Na drodze gniewu


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiSłynna seria „Mad Max” to znakomite kino akcji, które pokazuje alternatywną wizję świata. Najnowszy film z cyklu jest zdecydowanie najlepszy, ale i najodważniejszy ze wszystkich. Napięcie nie schodzi o ton nawet na chwilę. Jesteśmy uczestnikami pościgu za uciekającym skazanym. Znakomita rola Toma Hardy’ego.
6. Infiltracja


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiW historiach o policjantach i gangsterach najciekawsze jest to, że nigdy do końca nie wiadomo, kto tak naprawdę gra, do której bramki. Tajny policjant w szeregach grupy przestępczej i informator mafii w bostońskiej jednostce dochodzeniowej toczą ze sobą śmiertelną rozgrywkę. Ten film akcji ogląda się jak na tykającej bombie, wciąż czuje się bowiem atmosferę napięcia.
5. Salt


Filmy akcji. Najlepszy film akcji

W Polsce o „Salt” zrobiło się głośno dzięki roli Daniela Olbrychskiego. Jednak to Angelina Jolie jest prawdziwą gwiazdą. Wcieliła się w podwójnego szpiega, który ucieka po zdemaskowaniu. Zaczyna się ukrywać i walczy z wrogami. Z tym, że nie do końca wiadomo, kto tak naprawdę jest wrogiem. To sprawia, że akcja jest tak wciągająca.
4. Strażnicy Galaktyki


Filmy akcji. Najlepszy film akcji„Strażnicy Galaktyki” to nie tylko znakomity film science fiction, ale także znakomity film akcji. Na ekranie dzieje się naprawdę wiele, już od pierwszych chwil widzowie są wciągnięci w środek akcji, która z minuty na minutę się rozkręca. Wszystko to w rytm przebojów z lat 80. i 90.
3. Kill Bill


Filmy akcji. Najlepszy film akcjiPłatna zabójczyni zwana Czarną Mambą po czterech latach wybudza się ze śpiączki z zamiarem krwawej zemsty na ludziach, którzy próbowali ją zabić. „Kill Bill” to jeden z tych filmów, za które uwielbiamy Quentina Tarnatino. Głównym atutem są tutaj widowiskowe sceny walki i pojedynków, które zyskały status kultowych.
2. Ścigany


Filmy akcji. Najlepszy film akcji„Ścigany” to jeden z klasycznych filmów akcji, który nie nudzi się po latach. Szanowany chirurg Richard Kimble zastaje w domu swoją żonę martwą. Zostaje oskarżony o jej morderstwo i skazany na śmierć. Gdy w drodze do więzienia wydarza się wypadek, Kimble wykorzystuje okazję i ucieka. Jego śladem rusza szeryf Samuel Gerard. Rozpoczyna się wyścig o przetrwanie i o prawdę.
1. Trylogia Bourne’a


Filmy akcji. Najlepszy film akcji„Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a” to słynna trylogia o losach agenta Jasona Bourna. Jest to seria filmów, które wyjątkowo trzymają w napięciu. Tytułowy bohater był tajnym agentem trenowanym w specjalnym programie CIA. W uproszczeniu można powiedzieć, że został poddany praniu mózgu, do tego nabył zestaw szczególnych umiejętności, które uczyniły go nadzwyczaj dobrym agentem. Te filmy zaskakują i od pierwszych minut trzymają w napięciu.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.