Przeszklone ściany wewnętrzne. Nowoczesne i modne rozwiązanie

Przeszklone ściany działowe to od kilku sezonów jeden z najgorętszych trendów w urządzaniu wnętrz. Niezależnie od metrażu chcemy, żeby nasze mieszkania wydawały się bardziej przestronne i pełne światła. Ściany ze szkła to umożliwiają, dlatego robią tak zawrotną karierę. Kiedy i jakie sprawdzą się najlepiej?

Przeszklone ściany działowe

 

Szklane ściany działowe nie są konceptem nowym. Są już obecne we wnętrzach od całkiem dawna. Jednak do tej pory kojarzyły się przede wszystkim z przestrzeniami biurowymi. Dopiero kilka sezonów temu projektanci wnętrz zaczęli je popularyzować także w przestrzeniach mieszkalnych. Przeszklenia zamiast typowych ścian powodują, że wnętrza wydają się większe, pełne powietrza, bardziej przestronne, nowoczesne. Co jednak ważniejsze, pozwalają na lepszą dystrybucję światła. Ma to istotne znaczenie szczególnie w małych mieszkaniach, kawalerkach, gdzie często mamy do czynienia z pokojami bez okien, np. ślepą kuchnią, a nawet sypialnią. Ściana ze szkła pozwala te pokoje doświetlić bez poczucia stłoczenia. Jednak takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością także w dużych mieszkaniach, w których brak światła nie jest problemem. Szklane ściany mają wówczas znaczenie czysto dekoracyjne.

Przeczytaj także: 10 kreatywnych sposobów wykorzystania przesuwnych ścianek działowych w małych przestrzeniachSzklane ściany działowe

Należy pamiętać, że przeszklone ściany mają tylko funkcję działową. Nie mogą pełnić funkcji nośnej. Można się na nie zatem zdecydować tam, gdzie konstrukcja budynku na to pozwala. Szczególnie poleca się je w mieszkaniach, w których chce się wydzielić sypialnię bądź pokój bez okna. Wówczas przestrzeń jest zdefiniowana, ale nie odcinamy się od światła. Jeśli potrzebujemy więcej intymności, można zamontować wzdłuż szklanych ścian zasłony lub rolety. Mogą one zresztą stać się dodatkowym elementem aranżacyjnym. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się nieprzepuszczające światła kotary o kolorze zbliżonym do odcienia ścian. Powinno się je zamontować na możliwie dyskretnych karniszach. Dzięki zasłonom w nocy zyskujemy intymność i mamy całkowicie zamkniętą przestrzeń, a za dnia odpowiednio doświetlone pomieszczenie.

Przeczytaj także: Szkło na wymiar – z czego i jak powstaje oraz jakie są rodzaje i zastosowanie?

Przeszklone ściany działowe

Przeszklone ściany działowe mogą być zupełnie gładkie, wtedy nikną niemal całkowicie, bądź ze szprosami. To drugie rozwiązanie cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Szkło ze szprosami ma więcej charakteru i nie kojarzy się tak bardzo z estetyką biurową, jak gładkie. Czarne szprosy nawiązują nieco do stylu industrialnego, a jednocześnie wydają się bardzo uniwersalne. Co nie mniej istotne, nie pozostawiają nikomu wątpliwości, że w danym miejscu jest ściana.

Przykłady przeszklonych ścian w mieszkaniach

W widocznym na poniższym zdjęciu mieszkaniu zastosowano przeszkloną ścianę działową między salonem a sypialnią. Jest to niewielka przestrzeń, która przy tradycyjnej ścianie wydawałaby się jeszcze mniejsza, stłoczona. Szkło natomiast daje poczucie przestrzeni i otwartości.

Przeszklone ściany działowe W następnym mieszkaniu przeszklonymi ścianami wydzielono sypialnię bez okna. Za dnia jest w niej wystarczająca ilość światła, a w razie potrzeby można zasłonić aneks sypialniany widocznymi zasłonami. Szkło dodaje także przestronności małemu salonikowi.

Przeszklone ściany działowe Poniżej kolejny przykład, gdzie z długiego pokoju możliwe było wydzielenie osobnej sypialni dzięki przeszklonym ścianom działowym. Gdyby owa ściana była pełna, powstały pokój były ciemny i mroczny, zdecydowanie nie zachęcałby do odpoczynku i relaksu.

Przeszklone ściany działowe Poniżej problemem nie był brak światła, a miejsca. Metraż pokoju nie pozwalał na podzielenie go na dwa mniejsze, a jednocześnie wygodne pokoiki. Gospodarze jednak nie chcieli spać na rozkładanej kanapie. Zależało im na pełnowymiarowym łóżku. Wydzielenie przestrzeni sypialnianej szkłem pozwoliło im stworzyć minisypialnię bez wrażenie zatłoczenia i zaburzania części salonowej.

Przeszklone ściany działowe Ostatni przykład to długie i wąskie mieszkanie z kuchnią po środku. Żeby zapewnić jej odpowiednią ilość naturalnego światła, została otwarta na salon. Z koli ściana oddzielająca ją od sypialni została całkowicie przeszklona. Kuchnia zyskała zdecydowanie więcej światła, a całe wnętrze stało się bardziej wyraziste w stylu.

Przeszklone ściany działowe

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.