Jak ukryć brzydkie ściany w mieszkaniu?

Zastanawiasz się jak ukryć brzydkie ściany? Co zrobić, gdy zwykłe malowanie nie wystarcza? Ten problem można rozwiązać na kilka sposobów. Wszystko zależy od budżetu i stylu w jakim mamy urządzone całe wnętrze.

Panele ścienne 3DFot. Fluffo

Ściany to podstawa i punkt wyjścia każdego wnętrza. W nowych budynkach zazwyczaj są proste, gładkie i równe. Gorzej sytuacja wygląda w starszych blokach, domach i kamienicach. Ściany mogą być bardzo nierówne, mieć mocno zaokrąglone kąty, mieć ubytki bądź miliony warstw farby, którą trudno zeskrobać. Jak sobie z tym poradzić?

Jak to często bywa najwięcej zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Im jest on wyższy na tym wymyślniejsze i ciekawsze dekoracje możemy sobie pozwolić, a nawet na remont, który pozwoli je całkowicie odnowić. Poniżej zebrałam kilka najciekawszych propozycji, które nie tylko skutecznie zasłonią brzydkie ściany, ale staną się także prawdziwą ozdobą wnętrza.Sposób na brzydkie ściany – okładziny 3D

Wszelkie okładziny ścienne o wyrazistej strukturze, a najlepiej z efektem 3D pomogą skutecznie ukryć brzydkie ściany. Okażą się zbawienne szczególnie, gdy są one pełne nierówności – okładziny niwelują ten efekt. Wypukłe struktury powodują załamywanie światła i igrają z naszym wzrokiem. Na rynku mamy coraz więcej paneli dekoracyjnych wykonanych z różnych materiałów – betonu, drewna a nawet tkanin. Najpopularniejsze wydają się z tego pierwszego materiału. Przybierają one najróżniejsze, często fantazyjne kształty.

Dekor 3D z betonu architektonicznego Dekor 3D z betonu architektonicznego Kryształ, Concrete Art

Najmniej kłopotliwe w montażu są natomiast okładziny materiałowe. Ich dodatkową zaletą są właściwości wygłuszające pomieszczenie. Ściany pokryte takimi strukturami zamiast szpecić zaczną zdobić wnętrze. Nie będą już wymagać jakichkolwiek dekoracji.

Panele ścienne 3DPanele ścienne 3D Hexago, ZD Design

Tańsza alternatywą na okładziny 3D są nieco powszechniejsze okładziny imitujące cegłę. Są one bardzo popularne, a te od dobrych firm wyglądają niezwykle realistycznie. Również ukrywają niedoskonałości i świetnie wpisują się we wnętrza w różnych stylach.

Cegła z fugąCegła z fugą Vintage, Stones

Sposób na brzydkie ściany – niskim kosztem

Co jednak, gdy nie mamy środków na – jakby nie było – dość drogie okładziny ścienne? Wciąż mamy sporo możliwości. Ciekawie prezentują się ściany obite deskami, nie chodzi jednak o boazerię rodem z PRL-u. Drewno znów wraca na ściany i cieszy się sporym powodzeniem. Można tu wykorzystać stosunkowo niedrogie panele ścienne, najlepiej w białym kolorze, bądź samodzielnie pomalowane na biało. Tak ozdobiona ściana świetnie wpisuje się w styl skandynawski oraz kreuje ciepłą i przytulną atmosferę.

Drewno na ścianie

Brzydką ścianę można także obić deskami z palet lub ze skrzynek po owocach. Nie bądźcie sceptyczni! Taka ściana będzie wyglądać rustykalnie i oryginalnie, i to wszystko za grosze. Jeśli natomiast dysponujemy deskami równej długości, warto je ułożyć we wzór francuskiej jodełki – chevron.

Gdy mamy problem ze ścianą, na której jest okno. Można ją całkowicie zasłonić zasłoną sięgającą od sufitu do samej podłogi. To bardzo proste rozwiązanie, ale jak najbardziej skuteczne. Trzeba zainwestować jednak w nowy karnisz mocowany do sufitu i zasłony. Przy dużej ścianie powinny być

DelightFULLFot. DelightFULL

A jak ukryć rury na ścianie? To najtrudniejsze wyzwanie. Czasem zamiast ukrywać lepiej wyeksponować, np. malując w kontrastowym kolorze. Wówczas wady zamieniamy w zaletę.

Na problematycznej ścianie można też zaplanować zabudowę meblową, która przysłoni problem. Jeśli zdecydujemy się zabudować absolutnie całą ścianę, nie może to być zabudowa głęboka, bo przy okazji zmniejszymy sobie pokój. Warto za to postawić na system z licznymi półkami, które dodadzą całości lekkości.

Zabudowa meblowaZabudowa meblowa, Everest

Sposób na brzydkie ściany – niewielkie uszkodzenia

Gdy ściana nie jest pofalowana i pełna ubytków pojawia się znacznie więcej możliwości aranżacyjnych. Jeśli problem tkwi, np. w trudnych do zamalowania zabrudzeniach można wprowadzić tapety bądź fototapety. Nowoczesne wzory są wyjątkowej urody i pomogą stworzyć unikatowe wnętrze.  Z kolei gdy zmagamy się z drobnymi ubytkami w różnych częściach ściany, można na niej zaaranżować galerię zdjęć lub obrazów. Zasłonią one najgorzej wyglądające miejsca. Podobną funkcję mogą spełnić sztukaterie czy odpowiednio zawieszono półki. Zawsze też przy niewielkich uszkodzeniach ścian można po prostu spróbować je zagipsować i pomalować.

fototapeta, Wallsauce.comFototapeta, Wallsauce.com


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.