Kuchnia bez górnych szafek zyskuje na popularności, szczególnie wśród posiadaczy otwartych kuchni. Jakie takie rozwiązanie ma wady, a jakie zalety? I jak poprawnie urządzić taką przestrzeń, żeby wyglądała harmonijnie i wszystko się zmieściło? Tutaj znajdziesz wszystko o kuchniach bez górnych szafek.
Standardowe umeblowanie kuchni to rząd dolnych i górnych, wiszących szafek. Wszystko po to, żeby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, a wszyscy wiemy, że w kuchni potrzeba sporo miejsca na przechowywanie. Od jakiegoś czasu nasila się jednak trend na aranżację kuchni bez górnych szafek. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w kuchniach otwartych na salon, dzięki czemu część kuchenna nie dominuje nad całym pomieszczeniem. Co jeszcze przemawia za tym rozwiązaniem?
Kuchnia bez górnych szafek: wady i zalety?
Zalety kuchni bez górnych szafek:
- Aranżacja kuchni nabiera lekkości.
- Wnętrze wydaje się większe – unikamy efektu stłoczenia.
- Kuchnia wydaje się bardziej otwarta.
- Pomieszczenie traci typowo „kuchenny” wyraz”.
- Uwalniamy ściany, które możemy dowolnie zaaranżować.
Jednak kuchnia bez górnych szafek to też wyzwania. Pierwsze i zasadnicze, to miejsce na przechowywanie. W górnych szafkach zazwyczaj trzymamy szklanki i naczynia. Gdy z nich zrezygnujemy trzeba wygospodarować dla nich miejsce gdzie indziej. Dlatego właśnie na rezygnację z górnej zabudowy przeważnie decydują się posiadacze większych kuchni. Warto jednak pamiętać, że bez górnych szafek kuchnia będzie wyglądać na większą. Może więc warto rozważyć tę opcję nawet w mniejszych wnętrzach.
Przeczytaj także: Jak odnowić meble kuchenne?
Co na ścianę w kuchni bez górnych szafek?
W kuchni bez górnych szafek na znaczeniu nabiera odsłonięta w ten sposób ściana. To ona będzie nadawać ton całej aranżacji, jako najbardziej wyeksponowana powierzchnia w pomieszczeniu. Jeśli jest na niej okno, mamy mniejszy problem. Ale jeżeli jest to pusta ściana, trzeba dobrze przemyśleć, jak ją zagospodarować. Opcji jest wiele.
Najczęstsze odpowiedzi na pytanie, co na ścianę w kuchni bez górnych szafek to:
- Płytki na całą wysokość ściany. Tutaj najlepiej sięgnąć po klasyczne płytki metro, marokańskie zellige, gres o strukturze betonu lub marmuru etc. Są to rozwiązania, które z jednej strony nadadzą charakter przestrzeni, a z drugiej nie przytłoczą wnętrza, jak płytki we wzory.
- Wyszukany kolor na ścianie. Burgund albo butelkowa zieleń na pewno przyciągną uwagę i nadadzą ton kuchni. Zaletą tego rozwiązania jest też łatwość modyfikacji – zawsze ścianę można przemalować.
- Fantazyjne ułożenie płytek nad blatem i wykończenie reszty ściany farbą. Pamiętajmy, że płytki nie muszą być ułożone pod linijkę. Przykładowo wybierając kafelki o kształcie sześcianu można spróbować ułożyć strukturę na wzór plastra miodu.
- Fototapeta. Gdy w kuchni nie ma górnych szafek zyskujemy miejsce na fototapetę. Mamy ich niezwykle szeroką ofertę. Przy pustej ścianie sprawdzi się nawet odważny wzór, zupełnie nie kuchenny.
- Okładzina ścienna. Pozwalają na wprowadzenie wyrazistej faktury, dlatego często są wybierane do kuchni loftowych. Interesująco się prezentują drewniane okładziny, np. marki Stegu, bądź wykonane z modnego betonu architektonicznego, np. marki Concraft.
- Otwarte półki. Stanowią wybór tak dekoracyjny, jak i praktyczny. Stanowią rekompensatę utraconego miejsca na przechowywanie, ale też zdobią. Wszak wcale nie trzeba na nich stawiać szklanek i talerzy, a w zamian można ozdoby
UWAGA! Otwarte półki w kuchni, choć wyglądają interesująco i przytulnie, to jednak stanowią zbytnią pokusy dla gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Do tego to wylęgarnia kurzu i brudu. Osadzają się na nich typowo kuchenne osady i opary, które nam dostarczają tylko więcej pracy. Warto mieć to na uwadze.
Oświetlenie kuchni bez górnych szafek
W typowych kuchnia oświetlenie blatu jest montowane pod górne szafki, gdy ich brakuje pojawia się problem. Możemy wówczas:
- Zamontować nad blatem kinkiety.
- Zamontować w suficie bezpośrednio nad blatem oświetlenie punktowe (nadtynkowe bądź podtynkowe).
- Zamontować nad blatem oświetlenie szynowe.
Aranżacja kuchni bez górnych szafek
Kuchnia bez górnych szafek t rozwiązanie tak do kuchni otwartych jak i zamkniętych. Najczęściej rozwiązanie to jest wybierany do aranżacji w stylach: nowoczesnym, loftowym, minimalistycznym, skandynawskim, transitional i eklektycznym. Zdecydowanie gorzej kuchnia bez górnych szafek sprawdza się w stylach takich jak glamour, angielski, klasyczny i prowansalski. Są to style dość tradycyjne, stąd wymagają tradycyjnej czyli pełnej zabudowy.
Warto jednocześnie pamiętać, że w niektórych kuchniach rezygnacja z górnych szafek może być wymuszona, np. przez skosy, okna czy inne przeszkody architektoniczne. Wówczas to co wydawało się wady, można obrócić w zaletę.
Poniżej znajdziesz przykłady aranżacji kuchni bez górnych szafek. Stanowią one znakomite źródło inspiracji.
Jest pewna liczba przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania kuchni. Wcale nie jest duża. Kolejne szafki rozmnażają nam niepotrzebne przedmioty, bądź takie, których potrzebujemy np. raz na rok i rzadziej. Pamiętam, że w kuchni moich rodziców stała potężna sokowirówka, użyta może dwa razy w życiu.
Ja wynajmowałam kilka mieszkań, w tym jedno właśnie bez górnych szafek kuchennych. I co najlepsze, okazało się, że wcale ich nie potrzebuję! Wszystkie te zbędne rzeczy po prostu zapychały przestrzeń, a na dobrą sprawę nie były prawie wcale (o ile w ogóle) używane. Założę się, że wiele osób ma dokładnie tak samo. Warto sobie przemyśleć temat, bo może niepotrzebnie ograniczamy siebie i „zagracamy” przestrzeń. Do zyskania jest sporo – wystarczy spojrzeć na te inspiracje i jaki efekt można osiągnąć.
Czy wiedzą Państwo co to za płytki ta 'jodełka’ przy tych miedzianych stołkach i marmurowym blacie? Wszędzie szukam takich i nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam
proszę sprawdzić dunin herringbone
W zasadzie to górne szafki w kuchni pojawiają się już coraz rzadziej. To raczej element kojarzący się nadal z postPRLowską aranżacją. 🙂 Jak sama pokazałaś – można sobie bez nich doskonale poradzić.