Aranżacje kuchni bez górnych szafek

Aranżacje kuchni bez górnych szafek zyskują wciąż na popularności, szczególnie wśród posiadaczy otwartych kuchni. Jakie takie rozwiązanie  ma wady, a jakie zalety? I jak poprawnie urządzić taką przestrzeń, żeby wyglądała harmonijnie i wszystko się zmieściło? Tutaj znajdziesz wszystko o kuchniach bez górnych szafek.

Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Standardowe umeblowanie kuchni to rząd dolnych i górnych, wiszących szafek. Wszystko po to, żeby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, a wszyscy wiemy, że w kuchni potrzeba sporo miejsca na przechowywanie. Od jakiegoś czasu nasila się jednak trend na aranżację kuchni bez górnych szafek. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w kuchniach otwartych na salon, dzięki czemu część kuchenna nie dominuje nad całym pomieszczeniem. Co jeszcze przemawia za tym rozwiązaniem?

Kuchnia bez górnych szafek

Jeśli zastanawiamy się nad aranżacją kuchni bez górnych szafek, należy wziąć pod rozwagę kilka czynników. Pierwszy i zasadniczy, to czy mamy wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie? Częściej w mniejszych kuchniach może to stanowić problem, dlatego właśnie na rezygnację z górnej zabudowy przeważnie decydują się posiadacze większych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że bez górnych szafek kuchnia będzie wyglądać na większą. Może więc warto rozważyć tę opcję nawet w mniejszych wnętrzach.

Przeczytaj także: Jak odnowić meble kuchenne?

Druga rzecz, którą należy uwzględnić, to odsłonięta ściana, która teraz będzie najbardziej zwracać uwagę. Jeśli jest na niej okno, mamy mniejszy problem. Ale jeżeli jest to pusta ściana, trzeba dobrze przemyśleć, jak ją zagospodarować. Opcji jest wiele. Ciekawym pomysłem jest położenie na całej wysokości ściany kuchennej płytek, najlepiej klasycznych, np. typu metro. Wtedy ściana nabierze elegancji. Można ją też pomalować na wyszukany, intensywny kolor, np. burgund albo głęboką zieleń. Ciekawym pomysłem jest fantazyjne ułożenie płytek nad blatem i wykończenie reszty ściany farbą. Warto też rozważyć oryginalną fototapetę, czy ścienną okładzinę. Interesująco się prezentują drewniane okładziny, np. marki Stegu, bądź wykonane z modnego betonu architektonicznego, np. marki Concraft. Możliwości jest naprawdę wiele. Jedną z mniej polecanych są otwarte półki zamiast szafek.

Otwarte półki w kuchni, choć wyglądają interesująco i przytulnie, to jednak stanowią zbytnią pokusy dla gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Do tego to wylęgarnia kurzu i brudu. Osadzają się na nich typowo kuchenne osady i opary, które nam dostarczają tylko więcej pracy. Jeśli już to jedna półka w zupełności wystarczy.

Jak będzie wyglądać kuchnia bez górnej zabudowy?

Z pewnością bez górnych szafek kuchnia wyda się większa. Nabierze powietrza i przestronności. Nabierze też bardziej współczesnego wyrazu. Prawdopodobnie odbierzemy jej też nieco “kuchennego” wyrazu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Reszta już zależy od nas i od tego, jak zagospodarujemy wyeksponowaną ścianę, czy wprowadzimy dodatkowo wsypę i co postawimy na blacie. Warto jednak zaryzykować, bo aranżacje kuchni bez górnych szafek mogą wnieść sporo świeżości do twojego wnętrza.

 

Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 

Kuchnia w stylu Hampton

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. Jest pewna liczba przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania kuchni. Wcale nie jest duża. Kolejne szafki rozmnażają nam niepotrzebne przedmioty, bądź takie, których potrzebujemy np. raz na rok i rzadziej. Pamiętam, że w kuchni moich rodziców stała potężna sokowirówka, użyta może dwa razy w życiu.

  2. Ja wynajmowałam kilka mieszkań, w tym jedno właśnie bez górnych szafek kuchennych. I co najlepsze, okazało się, że wcale ich nie potrzebuję! Wszystkie te zbędne rzeczy po prostu zapychały przestrzeń, a na dobrą sprawę nie były prawie wcale (o ile w ogóle) używane. Założę się, że wiele osób ma dokładnie tak samo. Warto sobie przemyśleć temat, bo może niepotrzebnie ograniczamy siebie i „zagracamy” przestrzeń. Do zyskania jest sporo – wystarczy spojrzeć na te inspiracje i jaki efekt można osiągnąć.

  3. Czy wiedzą Państwo co to za płytki ta ‘jodełka’ przy tych miedzianych stołkach i marmurowym blacie? Wszędzie szukam takich i nie mogę znaleźć.
    Pozdrawiam

  4. W zasadzie to górne szafki w kuchni pojawiają się już coraz rzadziej. To raczej element kojarzący się nadal z postPRLowską aranżacją. 🙂 Jak sama pokazałaś – można sobie bez nich doskonale poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.