Aranżacje kuchni bez górnych szafek

Kuchnia bez górnych szafek zyskuje na popularności, szczególnie wśród posiadaczy otwartych kuchni. Jakie takie rozwiązanie  ma wady, a jakie zalety? I jak poprawnie urządzić taką przestrzeń, żeby wyglądała harmonijnie i wszystko się zmieściło? Tutaj znajdziesz wszystko o kuchniach bez górnych szafek.

Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Standardowe umeblowanie kuchni to rząd dolnych i górnych, wiszących szafek. Wszystko po to, żeby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, a wszyscy wiemy, że w kuchni potrzeba sporo miejsca na przechowywanie. Od jakiegoś czasu nasila się jednak trend na aranżację kuchni bez górnych szafek. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w kuchniach otwartych na salon, dzięki czemu część kuchenna nie dominuje nad całym pomieszczeniem. Co jeszcze przemawia za tym rozwiązaniem?Kuchnia bez górnych szafek: wady i zalety?

Zalety kuchni bez górnych szafek:

 • Aranżacja kuchni nabiera lekkości.
 • Wnętrze wydaje się większe – unikamy efektu stłoczenia. 
 • Kuchnia wydaje się bardziej otwarta. 
 • Pomieszczenie traci typowo „kuchenny” wyraz”. 
 • Uwalniamy ściany, które możemy dowolnie zaaranżować. 

Jednak kuchnia bez górnych szafek to też wyzwania. Pierwsze i zasadnicze, to miejsce na przechowywanie. W górnych szafkach zazwyczaj trzymamy szklanki i naczynia. Gdy z nich zrezygnujemy trzeba wygospodarować dla nich miejsce gdzie indziej. Dlatego właśnie na rezygnację z górnej zabudowy przeważnie decydują się posiadacze większych kuchni. Warto jednak pamiętać, że bez górnych szafek kuchnia będzie wyglądać na większą. Może więc warto rozważyć tę opcję nawet w mniejszych wnętrzach.

Przeczytaj także: Jak odnowić meble kuchenne?

Co na ścianę w kuchni bez górnych szafek?

W kuchni bez górnych szafek na znaczeniu nabiera odsłonięta w ten sposób ściana. To ona będzie nadawać ton całej aranżacji, jako najbardziej wyeksponowana powierzchnia w pomieszczeniu. Jeśli jest na niej okno, mamy mniejszy problem. Ale jeżeli jest to pusta ściana, trzeba dobrze przemyśleć, jak ją zagospodarować. Opcji jest wiele.

Najczęstsze odpowiedzi na pytanie, co na ścianę w kuchni bez górnych szafek to:

 • Płytki na całą wysokość ściany. Tutaj najlepiej sięgnąć po klasyczne płytki metro, marokańskie zellige, gres o strukturze betonu lub marmuru etc. Są to rozwiązania, które z jednej strony nadadzą charakter przestrzeni, a z drugiej nie przytłoczą wnętrza, jak płytki we wzory. 
 • Wyszukany kolor na ścianie. Burgund albo butelkowa zieleń na pewno przyciągną uwagę i nadadzą ton kuchni. Zaletą tego rozwiązania jest też łatwość modyfikacji – zawsze ścianę można przemalować. 
 • Fantazyjne ułożenie płytek nad blatem i wykończenie reszty ściany farbą. Pamiętajmy, że płytki nie muszą być ułożone pod linijkę. Przykładowo wybierając kafelki o kształcie sześcianu można spróbować ułożyć strukturę na wzór plastra miodu. 
 • Fototapeta. Gdy w kuchni nie ma górnych szafek zyskujemy miejsce na fototapetę. Mamy ich niezwykle szeroką ofertę. Przy pustej ścianie sprawdzi się nawet odważny wzór, zupełnie nie kuchenny. 
 • Okładzina ścienna. Pozwalają na wprowadzenie wyrazistej faktury, dlatego często są wybierane do kuchni loftowych. Interesująco się prezentują drewniane okładziny, np. marki Stegu, bądź wykonane z modnego betonu architektonicznego, np. marki Concraft.
 • Otwarte półki. Stanowią wybór tak dekoracyjny, jak i praktyczny. Stanowią rekompensatę utraconego miejsca na przechowywanie, ale też zdobią. Wszak wcale nie trzeba na nich stawiać szklanek i talerzy, a w zamian można ozdoby

UWAGA! Otwarte półki w kuchni, choć wyglądają interesująco i przytulnie, to jednak stanowią zbytnią pokusy dla gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Do tego to wylęgarnia kurzu i brudu. Osadzają się na nich typowo kuchenne osady i opary, które nam dostarczają tylko więcej pracy. Warto mieć to na uwadze. 

Oświetlenie kuchni bez górnych szafek

W typowych kuchnia oświetlenie blatu jest montowane pod górne szafki, gdy ich brakuje pojawia się problem. Możemy wówczas:

 • Zamontować nad blatem kinkiety.
 • Zamontować w suficie bezpośrednio nad blatem oświetlenie punktowe (nadtynkowe bądź podtynkowe). 
 • Zamontować nad blatem oświetlenie szynowe. 

Aranżacja kuchni bez górnych szafek

Kuchnia bez górnych szafek t rozwiązanie tak do kuchni otwartych jak i zamkniętych. Najczęściej rozwiązanie to jest wybierany do aranżacji w stylach: nowoczesnym, loftowym, minimalistycznym, skandynawskim, transitional i eklektycznym. Zdecydowanie gorzej kuchnia bez górnych szafek sprawdza się w stylach takich jak glamour, angielski, klasyczny i prowansalski. Są to style dość tradycyjne, stąd wymagają tradycyjnej czyli pełnej zabudowy. 

Warto jednocześnie pamiętać, że w niektórych kuchniach rezygnacja z górnych szafek może być wymuszona, np. przez skosy, okna czy inne przeszkody architektoniczne. Wówczas to co wydawało się wady, można obrócić w zaletę. 

Poniżej znajdziesz przykłady aranżacji kuchni bez górnych szafek. Stanowią one znakomite źródło inspiracji. 

Kuchnia bez górnych szafek

Kuchnia bez górnych szafek

Original BTC – Hatton 3 pendants – kitchen lighting, landscape – lifestyle – Portrait

Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 

Kuchnia w stylu Hampton

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 
Aranżacje kuchni bez górnych szafek

 About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

5 Comments

 1. Jest pewna liczba przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania kuchni. Wcale nie jest duża. Kolejne szafki rozmnażają nam niepotrzebne przedmioty, bądź takie, których potrzebujemy np. raz na rok i rzadziej. Pamiętam, że w kuchni moich rodziców stała potężna sokowirówka, użyta może dwa razy w życiu.

 2. Ja wynajmowałam kilka mieszkań, w tym jedno właśnie bez górnych szafek kuchennych. I co najlepsze, okazało się, że wcale ich nie potrzebuję! Wszystkie te zbędne rzeczy po prostu zapychały przestrzeń, a na dobrą sprawę nie były prawie wcale (o ile w ogóle) używane. Założę się, że wiele osób ma dokładnie tak samo. Warto sobie przemyśleć temat, bo może niepotrzebnie ograniczamy siebie i „zagracamy” przestrzeń. Do zyskania jest sporo – wystarczy spojrzeć na te inspiracje i jaki efekt można osiągnąć.

 3. Czy wiedzą Państwo co to za płytki ta 'jodełka’ przy tych miedzianych stołkach i marmurowym blacie? Wszędzie szukam takich i nie mogę znaleźć.
  Pozdrawiam

 4. W zasadzie to górne szafki w kuchni pojawiają się już coraz rzadziej. To raczej element kojarzący się nadal z postPRLowską aranżacją. 🙂 Jak sama pokazałaś – można sobie bez nich doskonale poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.