Jak wysoka powinna być wyspa w kuchni?

Wyspa kuchenna to szalenie wygodne i praktyczne rozwiązanie szczególnie w otwartych kuchniach. Dostarcza dodatkowego miejsca roboczego i na spożywanie posiłków. Żeby jednak była funkcjonalna, musi być dobrze zaprojektowana. Jakie powinna mieć wymiary, przede wszystkim wysokość?

Wyspa kuchenna

 

Jak wysoka powinna być wyspa kuchenna, to jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby planujące wprowadzić ją do swojej kuchni. Ustalenie odpowiednich wymiarów wyspy jest kluczowe, aby była funkcjonalna i żebyśmy mogli w pełni wykorzystać jej potencjał. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co chcemy robić na wyspie. Jedni stawiają ją jedynie dla zaakcentowania przejścia między kuchnią a salonem w otwartych przestrzeniach. Inni umieszczają na wsypach zlew i płytę grzewczą. Można też korzystać z niej, jako miejsce na spożywanie posiłków. To, która rola wyspy będzie dominująca, powinno przesądzać o jej wysokości.

Przeczytaj także: Lampy nad wyspę kuchenną. Oświetlenie do kuchni w różnych stylach


Najlepsza wysokość wyspy kuchennej

Standardowa wysokość szafek kuchennych razem z blatem to 85 cm, czasem 90 cm. Dla osób średniego wzrostu jest to optymalna wysokość. Mogą wygodne pracować przy blacie. Dlatego w wielu kuchniach stawia się wyspy o właśnie takiej wysokości. Sprawdzą się one, szczególnie gdy montowane są w nich zlewozmywaki. Jednolita wysokość wszystkich blatów daje też wrażenie porządku, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.

Zdecydowanie częściej spotyka się jednak wyższe wsypy w kuchni. Można wówczas przy nich postawić stołki barowe, do tego wielu osobom lepiej się pracuje przy wyżej zamieszczonym blacie. Wielkość wysp razem z blatem można podzielić na:

  • Wysokie: 100-110 cm – oznacza wysokość stołka barowego na poziomie 80-85 cm.
  • Średnie: 90-100 cm – stołki wysokie na 70-75 cm.

Wyższe wyspy będą wyglądać nieproporcjonalnie i masywnie. Można jednak wprowadzić wyspę o dwóch poziomach blatów. Jest to dobry sposób na ukrycie kuchennego bałaganu oraz wydzielenie na wyspie strefy do pracy i do spożywania posiłków. Wówczas część wsypy, ta od strony kuchennej zabudowy jest niższa, równa z wysokością szafek, a część od salonu wyższa, średnio o 15-30 cm. Przy wyższej części stawia się stołki barowe.

Z pewnością wyższe osoby będą się lepiej czuły przy wyższej wyspie kuchennej i na odwrót. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto popracować przy blacie kuchennym o standardowej wysokości 85-90 cm i wówczas ocenić empirycznie, czy jest to dla nas wygodne czy nie.

Oczywiście wysokość wyspy kuchennej to niejedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę w jej projektowaniu. Jednak to właśnie on najbardziej przesądza o funkcjonalności tego rozwiązania, dlatego warto nieco głębiej pochylić się nad tematem.

Wyspa kuchennaWyspa kuchennaWyspa kuchenna

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.