Jak wysoka powinna być wyspa w kuchni?

Wyspa kuchenna to szalenie wygodne i praktyczne rozwiązanie szczególnie w otwartych kuchniach. Dostarcza dodatkowego miejsca roboczego i na spożywanie posiłków. Żeby jednak była funkcjonalna, musi być dobrze zaprojektowana. Jakie powinna mieć wymiary, przede wszystkim wysokość?

Wyspa kuchenna

 

Jak wysoka powinna być wyspa kuchenna, to jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby planujące wprowadzić ją do swojej kuchni. Ustalenie odpowiednich wymiarów wyspy jest kluczowe, aby była funkcjonalna i żebyśmy mogli w pełni wykorzystać jej potencjał. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co chcemy robić na wyspie. Jedni stawiają ją jedynie dla zaakcentowania przejścia między kuchnią a salonem w otwartych przestrzeniach. Inni umieszczają na wsypach zlew i płytę grzewczą. Można też korzystać z niej, jako miejsce na spożywanie posiłków. To, która rola wyspy będzie dominująca, powinno przesądzać o jej wysokości.

Przeczytaj także: Lampy nad wyspę kuchenną. Oświetlenie do kuchni w różnych stylach


Najlepsza wysokość wyspy kuchennej

Standardowa wysokość szafek kuchennych razem z blatem to 85 cm, czasem 90 cm. Dla osób średniego wzrostu jest to optymalna wysokość. Mogą wygodne pracować przy blacie. Dlatego w wielu kuchniach stawia się wyspy o właśnie takiej wysokości. Sprawdzą się one, szczególnie gdy montowane są w nich zlewozmywaki. Jednolita wysokość wszystkich blatów daje też wrażenie porządku, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.

Zdecydowanie częściej spotyka się jednak wyższe wsypy w kuchni. Można wówczas przy nich postawić stołki barowe, do tego wielu osobom lepiej się pracuje przy wyżej zamieszczonym blacie. Wielkość wysp razem z blatem można podzielić na:

  • Wysokie: 100-110 cm – oznacza wysokość stołka barowego na poziomie 80-85 cm.
  • Średnie: 90-100 cm – stołki wysokie na 70-75 cm.

Wyższe wyspy będą wyglądać nieproporcjonalnie i masywnie. Można jednak wprowadzić wyspę o dwóch poziomach blatów. Jest to dobry sposób na ukrycie kuchennego bałaganu oraz wydzielenie na wyspie strefy do pracy i do spożywania posiłków. Wówczas część wsypy, ta od strony kuchennej zabudowy jest niższa, równa z wysokością szafek, a część od salonu wyższa, średnio o 15-30 cm. Przy wyższej części stawia się stołki barowe.

Z pewnością wyższe osoby będą się lepiej czuły przy wyższej wyspie kuchennej i na odwrót. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto popracować przy blacie kuchennym o standardowej wysokości 85-90 cm i wówczas ocenić empirycznie, czy jest to dla nas wygodne czy nie.

Oczywiście wysokość wyspy kuchennej to niejedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę w jej projektowaniu. Jednak to właśnie on najbardziej przesądza o funkcjonalności tego rozwiązania, dlatego warto nieco głębiej pochylić się nad tematem.

Wyspa kuchennaWyspa kuchennaWyspa kuchenna

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.