Salon z aneksem kuchennym. Nowoczesna kuchnia z salonem, o jakiej marzysz

Salon z aneksem kuchennym to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w małych wnętrzach. Połączenie salonu z kuchnią daje wrażenie większej przestrzeni oraz dostarcza wielu możliwości aranżacyjnych. Jak urządzić idealny salon z aneksem kuchennym? Sprawdzone sposoby.

Salon z aneksem kuchennymfot. Grundig

Aneks kuchenny w salonie to połączenie, które widzimy coraz częściej zarówno w małych mieszkaniach w bloku, dużych apartamentach, jak i wolno stojących domach. Z jednej strony taki podział przestrzeni spopularyzowali deweloperzy, pozwala bowiem na oszczędność miejsca, a co za tym idzie zmieszczenie większej liczny mieszkań w budynku oraz pieniędzy – mniej ścian działowych do stawiania. Z drugiej strony jest to rozwiązanie spopularyzowane przez amerykańskie kino. W USA salon z kuchnią są tak powszechne, jak telewizory w salonach. Niezależnie od źródła popularności, salon z aneksem kuchennym stały się popularne także w Polsce. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze wydaje się zdecydowanie większe. Nabiera przestronności, staje się lżejsze i nowoczesne w wyrazie. Taki układ nie oznacza jednak, że kuchnia musi być w pełni wyeksponowana, a cały kuchenny bałagan widoczny. Warto sięgnąć po jedno z wielu rozwiązań aranżacyjnych pozwalających na wizualne oddzielenie kuchni od salonu.

Przeczytaj także: Zmywarka pod zabudowę czy wolnostojąca? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym sprawdza się szczególnie, gdy mamy zamkniętą, ciemną i ciasną kuchnią, która jest zlokalizowana przy salonie. Można wówczas wyburzyć ścianę działową i otworzyć przestrzeń. Jest to także dobre rozwiązanie dla większych rodzin z małymi dziećmi. Wówczas rodzice mogą mieć maluchy cały czas na oku. Połączenie kuchni z salonem lubią również osoby, które po prostu często gotują i zapraszają gości. Natomiast nie poleca się łączyć salonu z kuchnią osobom, które z kuchni korzystają tylko po to, żeby zagotować wodę na herbatę.

Salon z aneksem kuchennymfot. Design Whit

Najważniejszym wyzwaniem stojącym przy łączeniu pomieszczeń w mieszkaniu, jest nadanie aranżacji wnętrza spójnego wyrazu. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zarówno w salonie, jak i aneksie kuchennym wprowadzić to samo pokrycie podłogi i spójną kolorystykę. Warto też rozważyć zbliżone w wyrazie fronty meblowe w obu częściach pomieszczenia. To dodatkowo sprawi, że cała przestrzeń wyda się większa. Aranżacja części kuchennej nie powinna być krzykliwa ani dominująca. Dlatego często w otwartych kuchniach stosuje się zabudowę bez górnych szafek i otwartych półek, bądź zwartą zabudowę o gładkich frontach.  W salonie z kolei można sobie pozwolić na większą swobodę i wprowadzenie bardziej wyrazistych elementów.

Przeczytaj także: Aranżacje kuchni bez górnych szafek

Jak oddzielić salon od kuchni?

To, że mówimy o otwartych na salon kuchniach, nie oznacza, że nie powinno być między nimi żadnej granicy. Wręcz wskazane jest wizualne wydzielenie stref, co wprowadza do wnętrza porządek. Granicę między kuchnią a salonem mogą wyznaczać: wyspa kuchenna, barek, półwysep, stół bądź inny mebel. Wiele osób stawia dodatkowe filary, inni wprowadzają drzwi przesuwane, np. szklane, które dają możliwość całkowitego zamknięcia przestrzeni. Można jeszcze zaakcentować przejście z kuchni do salonu innym pokryciem podłogi, jednak to rozwiązanie warto wprowadzić przy większej powierzchni.


Salon z aneksem kuchennym: Co robić, a co nie?

  • Urządzając otwarta kuchnię, należy pamiętać, żeby nie zastawiać blatów. Im mniej się na nich znajdzie tym lepiej. Do tego nawet dodatki powinny być w tej samej kolorystce co reszta wyposażenia, żeby zbytnio nie przyciągały wzroku.
  • W aneksach kuchennych świetnie się sprawdza AGD w zabudowie – jest dyskretniejsze niż wolno stojące i pozwala na lepszą organizację przestrzeni.
  • Dobry okap to podstawa. W otwartej kuchni wszystkie zapachy zdecydowanie łatwiej roznoszą się po mieszkaniu. Dlatego inwestycja w silny, a przy tym cichy okap jest konieczna.
  • Warto też postawić na efektowne, wysokiej jakości blaty, które będą nie tylko służyć, ale i zdobić całe wnętrze.
  • A może dywan w części kuchennej? To rozwiązanie często stosowane w amerykańskich domach. Nadaje kuchni przytulności i pomoże wizualnie zintegrować aneks kuchenny z salonem.
  • Salon połączony z kuchnią to zazwyczaj duże pomieszczenie, które wymaga kilku źródeł światła. Przy takim układzie pomieszczenia konieczne są dwie lampy sufitowe, oraz oświetlenie blatu, sofy i światła boczne.
  • Jeśli to możliwe, nie stawiaj sofy zbyt blisko kuchni. Im bliżej niej będzie stać, na tym większe będzie narażona zabrudzenia.

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym:

Salon z aneksem kuchennym

fot. Main Street Stockholm

Salon z aneksem kuchennym fot. Main Street Stockholm

Salon z aneksem kuchennymfot. therichersonic.com

Salon z aneksem kuchennymfot. 4 Better Home

Salon z aneksem kuchennymfot. Max Kuchnie

Salon z aneksem kuchennymfot. Modern Minimalist House

Salon z aneksem kuchennymfot. Modern Minimalist Hose

Salon z aneksem kuchennym

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Lumines Lighting

    Kuchnia połączona z salonem pozwala na uzyskanie nowoczesnej strefy w każdym mieszkaniu czy domu. Polecamy to rozwiązanie skomponowane z nowoczesnym oświetleniem, które usprawni pracę w kuchni i sprawi, że salon stanie się miejscem, w którym będziemy przyjemnie spędzać czas. Polecamy poradnik http://lumines.pl/blog/nowoczesne-oswietlenie-kuchni/ – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.