Wymiana okien w bloku. Jakie okna wybrałam do swojego mieszkania?

Moje nowe mieszkanie wymaga kapitalnego remontu, w tym wymiany okien w dwóch pomieszczeniach. W salonie okna rozciągają się na całą szerokość jednej ze ścian, zajmując sporą powierzchnię. Nie mogłam więc sobie pozwolić na przypadkowy wybór.

Wymiana okna w mieszkaniu w bloku

 

Okna to naprawdę ważny element wnętrza, i to niezależnie od ich rozmiaru. W domach jednorodzinnych można sobie pozwolić na dużą dowolność w doborze ich form, rozmiarów, wykończeń i kolorów. W mieszkaniach w blokach sprawa nie jest już tak prosta. Wymiary są z góry narzucone, musimy też trzymać się stylu całego budynku. Jeśli wszędzie są okna w białym ramach to i u nas też takie powinny być. W niektórych przypadkach pojawiają się dodatkowe regulacje.

W moim mieszkaniu okna zajmują sporą powierzchnię, wpuszczając mnóstwo światła, co jest niewątpliwą zaletą. Poprzedni właściciele wymienili wszystkie okna poza kuchennym, które wymagało szybkiej wymiany.

Przeczytaj także: Parapety granitowe – eleganckie na zewnątrz i wewnątrz domu


Nowe okno do kuchni w bloku

Okno w kuchni było stare, sfatygowane i nieszczelne. Zdarzyło się też kilkakrotnie, że otworzyło się za sprawą silniejszego podmuchu wiatru. Jakby tego było mało, nie wpuszczało wystarczająco dużo światła, co przy niezbyt dużej kuchni z jednym oknem miało wielkie znaczenie.

Przeczytaj także: Przewodnik po oknach dachowych: jak wybrać, zainstalować i dbać o okna dachowe?

Wymiana okna w mieszkaniu w bloku

Oferta rynkowa okien jest naprawdę spora. Ja szukałam przede wszystkim modelu o wąskich profilach, które wpuszczają maksymalną możliwą ilość światła. Kolejnym ważnym czynnikiem był nowoczesny wygląd, który współgrałby z oknami w pozostałych pomieszczeniach (niestety ich pochodzenia nie byłam w stanie stwierdzić). Mając na uwadze, jak wiało od starego okna, istotna była też termoizolacyjność. Te wszystkie cechy odnalazłam w oknie Pixel rodzimej marki Oknoplast.

Pixel to jeden z flagowych produktów Oknoplastu. Wyróżniają go smukłe i eleganckie profile ramy. Jak się dowiedziałam, uformowanie owych profili sprawia, że do pomieszczenia wpada do 22 proc. więcej światła słonecznego. To był dla mnie argument nie do przecenienia. Do tego okna po prostu prezentują się dobrze – nowocześnie, dyskretnie, a jednocześnie stylowo. Widać w jego formie dbałość o szczegóły.

Okno Pixel Oknoplast

Wybór okna Pixel do kuchni wydawałam mi się wręcz oczywisty. Nieoczekiwanie jednak miał się pojawić także w innym pomieszczeniu.

Okno Pixel Oknoplast

Niespodzianka w salonie – kolejne okno do wymiany

Jak to przy remontach bywa, szczególnie tak rozległych, zdarzają się niespodzianki. Przedstawiciel firmy zajmującej się wymianą okien przyjechał, aby zdjąć wymiary okna kuchennego. Przechodząc przez salon, zauważył zacieki pod tamtejszym oknem. Choć sama widziałam je wcześniej, założyłam, że to po prostu wynik zaniedbań poprzednich właścicieli. Okazało się jednak, że po wymianie okien przez poprzednich właścicieli, budynek był ocieplany. Ocieplenie zostało położone poprawnie, ale bez dbałości o szczegóły. Zalepiono między innymi specjalne otwory do oprowadzania wody deszczowej. W efekcie zamiast na zewnątrz ściekała do środka pod oknem. Jedynym sposobem na zażegnanie problemu była wymiana okna także w salonie. Z jednej strony nie byłam zbyt szczęśliwa z tego faktu, a z drugiej wdzięczna przedstawicielowi Oknoplastu, że to wychwycił.

Wymiana okna w mieszkaniu w bloku

Do salonu wybrałam dokładnie ten sam model okna – Pixel. Była to bardzo prosta decyzja i jak najbardziej słuszna.

Nowe okna już są! Z uwagi na toczący się dalej remont ochronne folie dalej są na ramach. No i trudno w pełni ocenić efekt, kiedy dookoła wciąż mamy plac budowy. Niemniej dla mnie zmiana już teraz jest ogromna. W obu pomieszczeniach okna wydają się większe niż były, mimo że ich wymiary nie uległy zmianie. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć poglądowych. Kiedy już uporam się ze ścianami, z pewnością jednak powrócę do tematu, aby pokazać wam nowe okna w pełnej krasie. Przy odświeżonych ścianach i podłogach będą się prezentować wyjątkowo.

Wymiana okna w mieszkaniu w blokuWymiana okna w mieszkaniu w blokuWymiana okna w mieszkaniu w bloku

 

 

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

5 Comments

 1. Czy możesz napisać, czy jesteś zadowolona z akustyki tego okna? Rozważam „następcę”, czyli Prismatic Oknoplastu, bo są to rzeczywiście piękne, zgrabne okna, do tego z chyba najładniejszymi klamkami na rynku. Ale trochę się boję, czy są wystarczające przy ruchliwej ulicy…

  • Anna Oporska

   Tak. Nie mogę narzekać. Nie mieszkam co prawda w szalenie ruchliwym miejscu. Za to mam niedaleko boisko szkolne i po zamknięciu okna odgłosy rozgrywanych meczów nie dochodzą 🙂

   • Bardzo dziękuję 🙂 Niezwykle trudno uzyskać jakaś poradę u sprzedawców w tej kwestii, każdy się zasłania różnymi upodobaniami ludzi.

 2. też wybrałam okna pcv do mieszkania, ale w opcji holenderskiej (choć firma u której je zamawiałam jest polska 😉 ), najważniejsze jednak że tobie się one podobają i przede wszystkim będą pasowały do mieszkania. wiele osób wybiera pierwsze lepsze okna i drzwi, nie patrząc na parametry, a potem za pięć lat je wymieniają bo są do niczego :/

 3. Witam w klubie! Ja też wybrałem okna pixel do swojego mieszkania. Ten profil spodobał mi się od razu jak przeglądałem katalog Oknoplast na ich stronie, a później jak znalazłem ich salon w moim mieście to udałem się tam, by to okno zobaczyć. Tam się tylko upewniłem. Teraz mam już okna zamontowane i wnętrza nabrały innego charakteru. Jestem bardzo zadowolony i fajnie, że Ty też. Wielu znajomych na parapetówce pytało mnie skąd okna, także rzucają się w oczy ale pod względem technicznym co najważniejsze są na prawdę super, ciepłe i mają parametry na odpowiednim poziomie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.