Przewodnik po oknach dachowych: jak wybrać, zainstalować i dbać o okna dachowe?

Okna dachowe to nie tylko funkcjonalny element dachu, ale również ważny detal, który wpływa na wygodę, estetykę i energooszczędność domu. Wybór odpowiednich okien dachowych, ich właściwa instalacja oraz regularna konserwacja są kluczowe dla zapewnienia optymalnego działania tych elementów.

Jak wybrać odpowiednie okno dachowe?

Okna dachowe występują na rynku w bardzo wielu rodzajach. Przy wyborze należy kierować się pewnymi kryteriami, z których najważniejszym jest wielkość i kształt. Dostępne są zarówno okna w klasycznym, prostokątnym kształcie i o standardowych wymiarach, jak i zupełnie nietypowe modele. Ważne jest, by dostosować te dwa parametry zarówno do dostępnej przestrzeni na dachu, jak i do architektury i stylu całego budynku. Ponadto, przy wyborze okna dachowego warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest ono wykonane. Okna mogą być wykonane z drewna, jak również z PVC, aluminium czy drewna połączonego z aluminium. Trudno powiedzieć jednoznacznie, który materiał jest najlepszym wyborem, jednak pod względem łatwości w użytkowaniu i konserwacji zdecydowanie wygrywają okna dachowe z PVC.
Decydując się na zakup okna dachowego, należy zwrócić uwagę na jego właściwości izolacyjne. Są one kluczowe, jeżeli mowa o komforcie termicznym i akustycznym we wnętrzu. Spore znaczenie ma tutaj współczynnik przenikalności cieplnej. Im jego wartość jest niższa, tym izolacyjność jest lepsza. Okna dachowe różnią się od siebie również rodzajem otwierania- dostępne są okna uchylne, obrotowe, jak i przesuwne czy kolankowe. Wybór sposobu otwierania najczęściej podyktowany jest dostępną przestrzenią. Czasami dobrze sprawdzi się system uchylny, a czasem w grę wchodzi jedynie system przesuwny ze względu na niewielką ilość dostępnego miejsca.

Jakie zalety mają okna dachowe?

Okna dachowe Fakro to rozwiązanie o wielu zaletach. Przede wszystkim, cechują się one doskonałą termoizolacyjnością, która nie tylko spełnia wszystkie wymogi techniczne, ale także zapewnia pełen komfort wewnątrz budynku. Ponadto, okna dachowe Fakro są dostępne w trzech kolorach oblachowania, dzięki czemu możliwe jest ich precyzyjne dobranie do reszty budynku. Okna dachowe stanowią doskonale zabezpieczenie antywłamaniowe, a do tego stanowią ochronę przeciwpożarową. Mówiąc o zaletach okien dachowych, nie sposób nie wspomnieć o przepuszczalności światła, które z łatwością wpada do pomieszczenia. Wnętrze z zamontowanym oknem dachowym od razu staje się jaśniejsze i przyjemne. To z kolei pociąga za sobą spore oszczędności na oświetleniu sztucznym. Ponadto okna dachowe wyglądają bardzo atrakcyjnie i estetycznie, dodają stylu i charakteru całemu wnętrzu, jak i zewnętrznej części budynku. Montaż okna dachowego umożliwia łatwe wietrzenie pomieszczeń, co umożliwia prawidłową i efektywną cyrkulację powietrza.

Jak dbać o okna dachowe?

Okna dachowe, aby zachować estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność, wymagają pewnego rodzaju konserwacji. Podstawą jest oczywiście regularne czyszczenie zarówno po zewnętrznej, jak i po wewnętrznej stronie. Na szybach i ramie odkłada się kurz, brud czy inne zanieczyszczenia, które sprawiają, że okno staje się nieestetyczne. Bardzo istotnym elementem konserwacji okna dachowego jest regularna kontrola szczelności zarówno podczas otwierania okna, jak i podczas jego zamykania. Jeżeli szczelność nie zostanie zachowana, możliwe jest przeciekanie wody do wnętrza podczas deszczu czy np. topnienia śniegu. Elementem konserwacji jest również smarowanie i konserwowanie okuć okien, czyli zawiasów, zamków czy klamek. Bardzo dobrym pomysłem jest wyposażenie okna w specjalną roletę zewnętrzną bądź wewnętrzną, która pozwoli na uniknięcie przegrzewania się pomieszczenia. Warto też wspomnieć o konieczności częstego wietrzenia. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na komfort mieszkańców, ale także ze względu na unikanie gromadzenia się nadmiaru wilgoci i powstawania pleśni czy grzybów.

Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja okna dachowego zapewni jego długotrwałą żywotność. Sposoby konserwacji są ściśle związane z materiałem, z jakiego okno jest wykonane. Najłatwiej jest zadbać o okna z PVC — wystarczy przecierać je regularnie miękką szmatką z delikatnym detergentem. Konserwacja okien drewnianych wymaga już stosowania nieco innych środków konserwacyjnych, które zapewnią ochronę przed niekorzystnymi skutkami zmiennych warunków atmosferycznych, np. mrozu czy bardzo wysokich temperatur.

Dlaczego warto wybrać okna dachowe Fakro?

Okna dachowe marki Fakro to przede wszystkim gwarancja doskonałej jakości, a także wyjątkowo szeroki wybór. Klienci mogą przebierać wśród różnych rozmiarów okien, kształtów czy kolorów. Każde okno tworzone jest zgodnie z aktualnymi wymogami, zapewniając idealną cyrkulację, a także doskonałą termoizolację. Wybierając okna marki Fakro, mamy pewność, że wybieramy jakość i oszczędność na lata, a inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Jeżeli szukacie Państwo niezawodnych okien dachowych na długie lata, okna Fakro sprawdzą się w tej roli doskonale,

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.