Jak zaprojektować spójne wnętrze?

Najczęściej popełnianym błędem w urządzaniu wnętrz jest myślenie o każdym z pokoi jako osobnym bycie. Przez to wystrój mieszkania traci spójność i zwyczajnie staje się mniej atrakcyjny. Spójność aranżacji jest tym, co wyróżnia najlepiej zaprojektowane domy. Podpowiadam, jak ją osiągnąć.

Jak zaprojektować spójne wnętrze?
fot. Norsu Interiors

Gdy oglądając zdjęcia z poszczególnych pomieszczeń w domu, trudno znaleźć w nich elementy wspólne i każdy pokój wygląda jak z innej bajki, to znak, że coś poszło nie tak. Spójność aranżacji mieszkania to coś, co wyróżnia najlepiej zaprojektowane przestrzenie. Dzięki temu nawet skromnie i niedrogo zaaranżowane mieszkanie od razu nabierze bardziej szykownego wyrazu. Spójna aranżacja wnętrz nie tylko wygląda lepiej, sprawia wrażenie bardziej szykownej, przemyślanej, jakby zaprojektowanej przez projektanta, to jeszcze zwyczajnie sprawia, że osoby w niej przebywające czują się w niej lepiej. Wówczas przechodząc z pokoju do pokoju, zmysły nie są atakowane nowymi bodźcami. Aranżacja całego domu jest bardziej harmonijna.

Przeczytaj także: Czy warto montować okna dachowe 3 szybowe?

Jak zaprojektować spójne wnętrze?

Wbrew pozorom spójność wystroju wcale nie jest aż tak łatwa do osiągnięcia, jakby się mogło wydawać. Często wynika to z czynników prozaicznych, jak rozciągnięcie urządzania mieszkania w czasie, przez co zmienia się koncepcja, standard wyposażenia i gusta. Niejednokrotnie w grę wchodzą finanse. Bywa, że na początku remontu i urządzania wnętrza nie pilnujemy budżetu i idziemy na całość w aranżacji np. kuchni, a oszczędzamy na całej reszcie, idąc na całą masę kompromisów, co odbija się na spójności aranżacji. A czasem zwyczajnie nie dbamy o to, żeby wystrój całego mieszkania był harmonijny.

Przeczytaj także: Jak stworzyć harmonijną przestrzeń mieszkalną? 5 porad dekoracyjnych

Żebyśmy nie zapomnieli o spójności aranżacji wnętrza, warto trzymać się kilku zasad i zastosować kilka trików aranżacyjnych. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich.

Spójne wnętrze: Zmień myślenie o mieszkaniu

Kluczowe jest odpowiednie podejście do projektowania wnętrz. Wyobraź sobie otwartą przestrzeń, w której jest aneks kuchenny, część jadalniana, wypoczynkowa i strefa wejściowa. Na takie wnętrze patrzymy całościowo, bo wszystko widać z jednego miejsca. Co ciekawe, gdybyśmy podzielili tę samą przestrzeń ścianami, nasze myślenie o niej całkowicie uległoby zmianie. W naszej świadomości nie byłoby już jedności, a oddzielne byty. Dlatego projektując wnętrze, warto wyobrazić sobie, że ścian nie ma. Ten mentalny zabieg zmieni całe nasze myślenie o aranżacji wnętrz.

Jak zaprojektować spójne wnętrze?
fot. AllPress inc

Spójne wnętrze:

Elementy wspólne w aranżacji wnętrza

Powyższy zabieg przekłada się na kolejny. Gdy spojrzymy na mieszkanie jako całość bez ścian, nie wprowadzimy różnych posadzek do każdego pokoju, a jedną, góra dwie. Analogicznie będzie z kolorami, materiałami i dodatkami. Nawet, jeśli nie będą takie same we wszystkich pomieszczeniach, to z pewnością będą ze sobą korespondować.

Elementy aranżacji wnętrza, o których spójność warto zadbać przede wszystkim to:

  • Podłogi. Jednolite posadzki to najlepsza rzecz jaką możemy zrobić dla utrzymania spójności wystroju. Szczególnie dotyczy to niewielkich mieszkań, w których każda zmiana pokrycia podłóg wprowadza wizualne zakłócenie i sprawia, że wnętrza wydają się mniejsze. Oczywiście w pełni uzasadnione jest wprowadzenie innych posadzek do kuchni i łazienki.
  • Drzwi i ościeżnice. Jednakowe skrzydła drzwiowe i framugi w całym domu to najlepszy wybór. Pod względem powierzchni są to w końcu znaczące elementy, dlatego powinny wyglądać tak samo, szczególnie w obrębie jednego korytarza. Przy czym można je różnicować kolorystycznie, ale tylko tam gdzie jest to aranżacyjnie uzasadnione. Zasada takich samych drzwi nie obejmuje drzwi przesuwnych, czy też francuskich, np. między salonem a jadalnią – te powinny zachować swój charakter.
  • Listwy przypodłogowe. To jeden z tych elementów wykończeniowych, na który nie patrzymy w pierwszej kolejności, ale ma duży wpływ na wrażenie spójności. Daje sygnał, że aranżacja została przemyślana.
  • Osprzęt elektryczny. Wydawało by się, że łączniki i kontakty to detale. Nic bardziej mylnego. W końcu korzystamy z nich codziennie, często wielokrotnie, a do tego są zazwyczaj montowane w wyeksponowanych miejscach na ścianie. Dlatego warto wybrać do całego mieszkania osprzęt z tej samej linii.
  • Przesłony okienne. Podobnie jak drzwi tak i okna zajmują sporą powierzchnię, dlatego mocno rzucają się w oczy. Dlatego warto do wszystkich okien w domu wybrać ten sam rodzaj rolet, żaluzji czy zasłon. Co prawda w danym pokoju rolety można uzupełnić np. o zasłony, ale podstawa we wszystkich pokojach powinna być taka sama bądź podobna.
  • Oświetlenie. To jest dość trudny podpunkt do realizacji, gdyż każde pomieszczenie ma inne wymogi co do oświetlenia. Poza tym lampy mają też duże znaczenie dekoracyjne. Dlatego tutaj bardziej chodzi o to, aby zachować spójność stylistyczną, wybierając oświetlenie do całego mieszkania.
Jak zaprojektować spójne wnętrze?
fot. The Fine Cotton Company

Spójne wnętrze: Dobrze przemyślane kolory

Jedną z najskuteczniejszych broni w walce o spójne wnętrza są kolory. Spójność kolorystyczna jest zresztą jedną z cech dobrego projektu wnętrza. Istnieje tu kilka zasad, które mogą się okazać pomocne. Przede wszystkim zaleca się, aby kolorystykę wnętrza zawęzić do trzech podstawowych kolorów i jednego, który będzie stosowany jako akcent. Z kolei owe trzy barwy powinno się stosować w proporcji 60/30/10. Gdy dodajemy kolejne kolory, w szczególności mocne i na dużych powierzchniach, łatwo doprowadzimy do zaburzenia harmonii. Warto jeszcze zwrócić uwagę, aby kolor, którego będzie we wszystkich pomieszczeniach najwięcej był w miarę możliwości neutralny — biały, popielaty czy taupe.

Henley Embroidered  Detail White Cotton Sateen Luxury Bed Linen
fot. Essential Home

Spójne wnętrze: Powtarzające się materiały

Nieważne bambus, rattan, miedź, bielone drewno czy sznurek. Powtarzające się materiały we wszystkich pomieszczeniach dodają aranżacji spójności. Od razu widać, że ktoś pochylił się nad projektem. Warto przy tym pamiętać, że chodzi tu także o spójność materiałową drobnych elementów, np. nóżek meblowych, podstaw lamp czy parapetów.

Spójne wnętrze: Stylistyczna zgoda

Kolejna kwestia dotyczy stylu wnętrza. Nic tak nie uspójnia aranżacji, jak wystrój w jednym stylu. Jest to dość proste rozwiązanie, jednak współcześnie coraz rzadziej spotykane. W końcu już nie chcemy jednorodnych stylistycznie, a co za tym idzie przewidywalnych, a nawet – do pewnego stopnia — nudnych przestrzeni. Jak zatem w tym kontekście zadbać o spójność stylów? Na pewno odradzam wprowadzania do wnętrz każdego mebla z innej bajki np. stolika z PRL, lustrzaną komodę w duchu glamour i do tego rattanowy fotel. Za to można wprowadzać różnorodne meble, ale posiadające wspólne czynniki — skalę, kolorystykę, materiały, detale. Zwróćmy uwagę na nóżki mebli, to czy są matowe, czy połyskujące, a także na ich głębokość i detale.

Jak zaprojektować spójne wnętrze?
fot. The Headboard Workshop

Spójne wnętrze: Siła dodatków

Na koniec warto zwrócić uwagę na dodatki. Dzięki nim można nie tylko uspójnić wnętrze, ale też dodać mu charakteru. Zwróćmy tutaj uwagę na takie rzeczy jak ramy obrazów i plakatów warto, żeby były takie same bądź podobne. Poduszki i inne tekstylia dekoracyjne powinny mieć takie same tekstury, powtarzające się kolory czy detale. To samo dotyczy dywanów. Gdy w jednym pomieszczeniu zdecydujemy się na model długowłosy, powinniśmy się tego trzymać w pozostałych (o ile nie jest to kuchnia i przedpokój).

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.