Czy warto montować okna dachowe 3 szybowe?

Budując lub remontując dom, inwestorzy muszą zdecydować o wyborze okien. Jeśli chodzi o okna instalowane w ścianach, standardem są te z 3 szybami. Nieco inaczej wygląda to wtedy, kiedy trzeba wybrać okna dachowe. W tym przypadku w dalszym ciągu króluje okna z pakietem 2 szybowym, które są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne. Istnieje jednak dla nich alternatywa.

Nieco droższa, ale oferująca także nieporównywalnie więcej zalet. Są to okna dachowe 3 szybowe, które coraz częściej są wybierane przez rozważnych i świadomych inwestorów. Chcesz poznać najważniejsze różnice pomiędzy oknami dachowymi z 2 i 3 szybami? Jeśli tak, jesteś w odpowiednim miejscu.

Czym się różnią okna dachowe 3 szybowe od 2 szybowych?

Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest ilość szyb, a co z tego wynika, właściwości izolacyjne i akustyczne. Zastosowanie w drewnianych oknach dachowych pakietu 3 szybowego sprawia, że okno jest znacznie cieplejsze, dzięki czemu nie występują tak duże straty ciepła, nie pojawia się zjawisko kondensacji wilgoci, a pomieszczenia są jeszcze lepiej wygłuszone.

Ciepłe okna dachowe z 3 szybami

Dziś każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym zagadnieniem jest ciepły, energooszczędny, a nawet pasywny dom. Im większa efektywność energetyczna budynku, tym mniejsze koszty trzeba ponosić zimą na jego ogrzewanie. Jak można taki efekt uzyskać? Stosując odpowiedniej grubości ocieplenie ścian, dachu, a także stolarkę okienną, która minimalizuje straty ciepła. Pomaga w tym większa niż dotychczas liczba szyba, czyli wspomniany pakiet 3 szybowy. Hermetycznie wykonane pakiety wypełnione są gazem szlachetnym, który stanowi dodatkowy izolator. W rezultacie zimą okna izolują ciepłe mieszkanie do chłodu na zewnątrz, natomiast latem nie pozwalają ciepłu promieni słonecznych przenikać do środka. W takim mieszkaniu przez cały rok panuje komfortowa dla człowieka temperatura.

Cisza dzięki oknom z 3 szybami

Każdy, kto mieszkał lub przebywał w mieszkaniu na poddaszu, na pewno wie, jak poważnym problemem może być hałas. Zarówno ten dobiegający z ulicy, parkingu, podwórka, jak i powstający w czasie rzęsiście padającego deszczu. Problem w bardzo prosty sposób można rozwiązać, decydując się na okna dachowe 3 szybowe zamiast zwykłych 2 szybowych. Ta prosta decyzja pozwoli znacznie podwyższyć komfort mieszkania na poddaszu, ciesząc się świetnie wyciszonymi i ciepłymi wnętrzami. Docenią to zarówno osoby wrażliwe na wszelakie hałasy, jak i te, które prowadzą intensywne życie towarzyskie i nie chcą uprzykrzać wypoczynku swoim sąsiadom.

Suche okna dachowe 3 szybowe

Miałeś kiedykolwiek do czynienia z mokrymi od strony mieszkania szybami okiennymi? Zjawisko to pojawia się na skutek dużej różnicy temperatur, przez co znajdująca się w powietrzu wilgoć skrapla się na chłodniejszej od niego powierzchni szyb okiennych. W przypadku permanentnego występowania takiego stanu rzeczy może to prowadzić do wielu groźnych sytuacji, włącznie z uszkodzeniem drewnianej ramy okna, skapywaniu kropel wody na podłogę, co jest niebezpieczne dla paneli i parkietu, a także zawilgacaniu płyt gipsowo-kartonowych oraz przenikaniu pod nie, w głąb wełny mineralnej.

Okna z 3 szybami mogą być nie tylko drewniane

Przyzwyczailiśmy się do tego, że okna dachowe są najczęściej oknami drewnianymi. Ostatnie lata przynoszą nam jednak zupełnie nowe rozwiązania, które mogą okazać się przełomowe w branży budowlanej. Chodzi mianowicie o pojawiające się w sprzedaży okna dachowe PVC oraz drewniano-poliuretanowe. Jakie korzyści można uzyskać, zamieniając tradycyjne ramy drewniane na wykonane z tworzywa? Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo, w tym:

  • mniejsza waga pojedynczego okna;
  • większa wytrzymałość dzięki specjalnej komorowej konstrukcji;
  • lepsza izolacyjność termiczna;
  • wysoka odporność na działanie wilgoci.

Szczególnie ten ostatni parametr zasługuje na nieco większą uwagę, szczególnie jeśli szukacie okien dachowych do łazienki. Podwyższony poziom wilgotności panujący w tych pomieszczeniach sprawia, że okna drewniane są bardziej narażone na zniszczenie. Jeśli dojdzie od uszkodzenia zewnętrznej powłoki impregnującej, wilgoć może wsiąkać w głąb drewna, prowadząc do stopniowego gnicia i zmiany koloru. Okna PVC pozbawione są tego ryzyka.

Także mając na uwadze przyszłe koszty związane ze zużyciem energii, okna dachowe 3 szybowe stanowią dobry wybór dla większości inwestorów. Płacąc na samym początku inwestycji nieco większą cenę za ich zakup, w przyszłości będzie można cieszyć się znacząco niższymi rachunkami za ogrzewanie zimą, a latem unikniemy podwyższonych kosztów z tytułu klimatyzacji. Jeżeli chodzi o trwałość tego typu rozwiązań, to jest ona wyższa od okien 2 szybowych. Dodatkowa 3 szyba stanowi wzmocnienie i usztywnienie całej konstrukcji okna, czyniąc go bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia oraz warunki atmosferyczne. Niewątpliwie zakup i montaż okna dachowego z 3 szybami jest słuszny ze względu na komfort, poczucie bezpieczeństwa i ogólne koszty utrzymania mieszkania.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.