Brytyjska monarchia wciąż przyciąga uwagę świata. Choć współcześnie pozbawiona realnej władzy, niezmiennie fascynuje, budzi ciekawość, a czasem złość poddanych. Nic dziwnego, że o brytyjskich koronowanych głowach powstał niejeden film i wiele seriali. W tym zestawieniu znajdziecie najlepsze z nich. Poznajcie najciekawsze sceny z historii brytyjskich królów i królowych w filmowym wydaniu.
Śmierć brytyjskiej królowej, Elżbiety II, i koronacja na króla Karola III na nowo rozbudziły zainteresowanie brytyjską monarchią. Choć współcześnie ród Windsorów pełni jedynie funkcje reprezentacyjne i symboliczne, to w przeszłości brytyjscy króle i królowe sprawowali realną władzę. Zarówno wtedy, jak i dziś rodzina królewska cieszyła się dużym zainteresowaniem opinii publicznej. Wszystko za sprawą skandali, romansów, zdrad czy nietypowych zainteresowań jej członków. W przeszłości dochodziły do tego także wojny i decyzje polityczne, często budzące niemałe kontrowersje. Nie powinien zatem dziwić fakt, że o brytyjskiej monarchii powstało dziesiątki filmów i sporo seriali. Wszystkie starają się zgłębić meandry dworu, zależności władzy czy miłosne sekrety monarchii.
Z setek produkcji filmowych i telewizyjnych o brytyjskiej monarchii wyłoniłam 13 najlepszych z nich. Wszystkie oferują ciekawy i realistyczny wgląd w życie władców Królestwa Brytyjskiego.
Przeczytaj także: TOP 15: Najlepsze filmy historyczne wszech czasów
TOP 13: Najlepsze filmy o brytyjskiej monarchii
13. Kochanica króla (The Other Boleeyn Girl, 2008)
Zestawienie najlepszych filmów o monarchii brytyjskiej otwiera film „Kochanica króla”, który przenosi widzów do XVI-wiecznej Anglii. Wówczas król Henryka VIII nie mógł się doczekać potomka od swej żony Katarzyny Aragońskiej. W fakcie tym zwietrzyli okazję na zwiększenie swoich wpływów seniorzy rodu Boleyn. Dwie siostry z tej rodziny – Anna i Maria – zaczynają zabiegać o względy króla. W tamtych czasach status królewskiej kochanki był wiele wart. Rywalizacja o serce króla jest więc rywalizacją o wpływy i władzę. Warto dodać, że jest to historia fikcyjna, jednak wprawnie wpleciona w faktyczną biografię króla Henryka VIII, który zasłynął z powołania do życia kościoła anglikańskiego oraz szóstką małżeństw.
12. Maria, królowa Szkotów (Mary Queen of Scots, 2018)
W historii monarchii brytyjskiej nie brakowało ambitnych kobiet. Film „Maria, królowa Szkotów” opowiada historię dwóch z nich. Pierwszą jest tytułowa Maria. Chodzi konkretnie o Marię Stuart, której żywot przypada na XVI wiek. W wieku 16 lat została królową Francji, a dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia i wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. W sąsiednim królestwie, Anglii, władała ambitna Elżbieta I. Obie musiały przejść wiele, aby utrzymać się u władzy. Ich relacja nie była łatwa, w końcu z łatwością jedna mogła zagrozić drugiej. Film doskonale obrazuje złożoność polityki tamtych czasów, i to jak kształtowała się walka o władzę.
11. Szaleństwa króla Jerzego (The Madness of King George, 1994)
Kolejny film w zestawieniu przenosi na angielski dwór końca XVIII wieku, kiedy to na tronie zasiadał Jerzy III. Był on władcą szalenie inteligentnym, ale i nerwowym. Kiedy za jego panowania dochodzi do buntu amerykańskich kolonii, mocno odbija się to na stanie jego zdrowia psychicznego. Król zaczyna się zachowywać co najmniej dziwnie. Nic dziwnego, że po królestwie rozlewają się plotki o jego szaleństwie. Lekarze jednak nie są w stanie postawić jednoznacznej diagnozy, choroba psychiczna wydaje się jednak pewna. Nieszczęście króla postanawia wykorzystać jego syn — Książę Walii. Chce przejąć tron. Aby ratować sytuację, na dwór zostaje sprowadzony doktor Willis. Swoimi niesztampowymi metodami on pomóc władcy.
10. Młoda Wiktoria (The Young Victoria, 2009)
Królowa Wiktoria to bez wątpienia jedna z najbardziej osławionych członków monarchii brytyjskiej. Wystarczy wspomnieć, że od jej imienia nazwano całą epokę w historii Wielkiej Brytanii — wiktoriańską. Nic dziwnego, że o jej życiu powstało wiele filmów. „Młoda Wiktoria” porusza stosunkowo mało znany wątek z życia królowej, który rozgrywał się na początku jej panowania. Wiktoria została koronowana w wieku zaledwie 18 lat. Już od pierwszych dni panowania jej dojrzałość była wystawiana na liczne próby. Gdy na jej drodze stanął niemiecki książę Albert, młoda królowa wiedziała, że musi zawalczyć o swoje szczęście. Tradycyjny romans nie wchodził tu w grę.
9. Powiernik królowej (Victoria and Abdul, 2017)
Kolejny w zestawieniu najlepszych filmów o brytyjskiej monarchii obraz jest także poświęcony królowej Wiktorii. „Powiernik królowej” opowiada o nietypowej przyjaźni, jaką Wiktoria zawarła pod koniec swojego życia. Przez ostatnich 15 lat panowania jej najwierniejszym towarzyszem był bowiem Abdul Karim. Poddany z Indii przybył na brytyjski dwór jedynie na chwilę, a został na kilkanaście lat. Szybko rozbudził ciekawość królowej, a z czasem zdobył jej zaufanie i przyjaźń. To dzięki niemu Wiktoria zaczęła się uczyć nowych języków i uczyć o kulturze Indii. Ten nietypowy duet nie był jednak w smak otoczeniu królowej. Zarówno Wiktoria jak i Abdul musieli opierać się wielu naciskom, aby ocalić swoją przyjaźń.
8. Spencer (2021)
Księżna Diana do dziś pozostaje ulubienicą tłumów. Tragicznie zmarła, nie przestaje fascynować. Nic dziwnego, że o jej życiu powstało wiele filmów. Ostatnia produkcja jest zarazem jedną z najbardziej udanych. W księżną wcieliła się Kirsten Stewart, za co też otrzymała nominację do Oscara. „Spencer” koncentruje się na trzech dniach z życia Diany poprzedzających decyzję o rozwodzie z księciem Karolem. A jest to bożonarodzeniowy weekend w gronie rodziny królewskiej. Film nie próbuje rekonstruować tamtych dni, a w zamian oddać uczucia zamknięcia i osaczenia, z jakimi zmagała się księżna.
7. Król (The King, 2019)
Kolejny film o monarchii brytyjskiej przenosi nas w czasy średniowiecza. Wówczas nawet dla ludzi na szczytach władzy życie nie było usłane różami. Tytułowy król to Henryk V. Poznajemy go jeszcze zanim objął tron. Jako książę nie pałał żądzą władzy, stronił od dworskich intryg i po prosu chciał się dobrze bawić. Jednak po śmierci swojego ojca, nie bardzo miał wyjście — został królem. Musiał szybko dorosnąć do nowej roli i odnaleźć się w świecie bezpardonowej polityki i wojennej pożodze. W Henryka V wcielił się jak zawsze znakomity i charyzmatyczny, Timothée Chalamet.
6. Królowa (The Queen, 2006)
Głośny film „Królowa” z Helen Mirren w roli Elżbiety II to powrót do współczesnej monarchii brytyjskiej. Właśnie świat obiegła wiadomość o tyle tragicznej co nagłej śmierci Diany. Na zamku Balmoral przebywa cała rodzina królewska, jednak ozy wszystkich są zwrócone w stronę królowej. To ona ma podjąć decyzję — czy potraktować Dianę jako zwykłego obywatela, czy zapewnić jej pochówek z królewskim ceremoniałem. Musi przy tym wziąć pod uwagę nie tylko dworski protokół, ale także uczucia swoich wnuków, którzy właśnie stracili matkę, jak i zdanie zrozpaczonej opinii publicznej. „Królowa” oferuje niezwykle intymny portret kobiety, monarchini, babci i człowieka.
„The Crown” to jedyny serial w zestawieniu, bez którego lista ta byłaby niekompletna. Na przestrzeni pięciu sezonów odtwarza on historię brytyjskiej monarchii od czasu śmierci króla Jerzego VI i tym samym objęcia tronu przez Elżbietę II. Pokazuje nie tylko dworskie romanse, intrygi, ale także powiązania dworu z polityką. W końcu kamera równie często zagląda na Downing Street 10, co do pałacu Buckingham. Obserwujemy wydarzenia, które wielu z nas pamięta, jak i intymne momenty z życia brytyjskiej monarchii. Wszystko to składa się na fascynujący obraz świata na co dzień niedostępnego dla zwykłych ludzi.
4. Henry V (1989)
Kolejny w zestawieniu najlepszych filmów o monarchii brytyjskiej obraz, który opowiada o życiu króla Henryka V. Ta produkcja jest jednak starsza od wcześniej wymienianego „Króla”. W tytułowego bohatera, ale także reżysera i scenarzystę wcielił się Kenneth Branagh. Wysiłek się opłacił, gdyż zgarnął za ten obraz aż dwie nominacje do Oscara — za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz reżyserię. W swoim filmie koncentruje się na wojnie, jaką Henryk V wypowiedział Francji. Krwawy konflikt król okupił wielkim poświęceniem i licznymi rozterkami wewnętrznymi. Kulminacyjnym momentem filmu jest pamiętna bitwa pod Agincourt.
3. Jak zostać królem (The King’s Speech, 2010)
Podium najlepszych filmów o brytyjskiej monarchii otwiera utytułowany „Jak zostać królem?”. Film zdobył bowiem cztery Oscary w tak kluczowych kategoriach, jak najlepszy film roku, reżyseria, scenariusz oryginalny i najlepsza męska rola pierwszoplanowa. Produkcja przenosi nas do 1939 roku. Świat stoi w obliczu hitlerowskiej agresji. Tymczasem na brytyjskim tronie zasiada Jerzy VI (ojciec Elżbiety II), który ma nietypowy problem. Otóż jąka się i zacina w trakcie mówienia. Nie trzeba chyba dodawać, że w stresie problem się jedynie nasila. W obliczu wielkiej wojny król nie może milczeć. Jego zadaniem jest zjednoczenie narodu i podtrzymanie jego ducha. Dlatego król zwraca się o pomoc do pewnego ekscentrycznego logopedy. Jest to fascynująca opowieść o walce z własnymi słabościami.
2. Elżbieta (Elizabeth, 1994)
Trzeba przyznać, że Anglia miała szczęście do wybitnych królowych. Nie oznacza to jednak, że kobietom w brytyjskiej monarchii było łatwo czy choćby łatwiej niż męskim członkom rodu. Wręcz przeciwnie. Film „Elżbieta” to zapis zmagań młodziutkiej królowej o utrzymanie władzy i królewskiego autorytetu. Nie tylko musiała walczyć z intrygami i spiskowcami, ale także wyrzec się miłości, aby ocalić tron. Cate Blanchett — tytułowa Elżbieta — sugestywnie pokazała duchową i fizyczną przemianę bohaterki, która dorasta do bycia królową. Warto także wspomnieć, że obraz ten doczekał się równie dobrej kontynuacji w postaci filmu „Elisabeth: Złoty wiek”.
1. Faworyta (The Favourite, 2018)
Na szczycie zestawienia najlepszych filmów o monarchii brytyjskiej uplasowała się „Faworyta”. Głośny film zdobył aż 10 nominacji do Oscara, ale tylko jedną statuetkę. Dramat opowiada nieco mniej znaną historię z dziejów brytyjskiej monarchii. Jest początek XVIII wieku i na tronie Anglii zasiada schorowana królowa Anna. Na dworze jasne jest, że wielki wpływ na królową ma jej bliska przyjaciółka, lady Sarah. Jednak tylko najlepiej poinformowani wiedzą, że kobiety są dla siebie czymś znacznie więcej. Być może dlatego Sarah jako jedyna jest w stanie zapanować nad wybuchową i rozkapryszoną królową. Wkrótce jednak realcja tej dwójki ulegnie radykalnej zmianie. Wszystko za sprawą nowej ambitnej służącje, Abigail.