„The Crown”: Szkocka posiadłość, która zagrała zamek Balmoral

Serial „The Crown” odtwarzający losy brytyjskiej monarchii podbił serca publiczności na całym świecie. Poza dramaturgią wyróżniają go także efektowne kostiumy i scenografia. W czwartym sezonie mieliśmy okazję zajrzeć do ulubionej posiadłości królowej Elżbiety II – zamku Barmolral.

"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
mat. prasowe

W czwartym sezonie „The Crown” na Netflixie Olivia Colman powróciła jako królowa Elżbieta II, Gillian Anderson brawurowo wcieliła się w Margaret Thatcher, a Emma Corrin zadebiutowała jako Lady Diana Spencer. Drugi odcinek serii został nazwany „Test barmolarski”, od nazwy ulubionej posiadłości królowej – zamku Barmolral. To właśnie tam zostają wezwane na spotkanie z Elżbietą nowa premier kraju i młoda Diana. Jednej z pań udało się zrobić wrażenie na rodzinie królewskiej, drugiej poszło na tyle źle, że przerwała wizytę. Cichym bohaterem tego epizodu jest Barmoral. Z oczywistych względów ekipa filmowa nie mogła nagrywać w prawdziwej posiadłości królowej, dlatego w zamek wcielił się inny budynek, dla którego bynajmniej nie był to ekranowy debiut.„The Crown”: gdzie filmowano Barmoral?

Widoczny w „The Crown” budynek grający Barmoral to tak naprawdę inna szkocka posiadłość – Ardverikie House. Budynek został wzniesiony w XIX wieku w regionie Highlands. Jego styl reprezentuje lokalną odmianę neogotyku zwaną Scottish baronial, co można przetłumaczyć jako szkocki styl magnacki.

"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
fot. Dallas.Epperso (cc-by-sa-2.0)

Do tej pory bardziej niż z serialu „The Crown” posiadłość Ardverikie, była znana z serii BBC „Pan na dolinie”. Tam nazywano ją Glenbogle. Ale w tym szkockim gmachu gościło znacznie więcej ekip filmowych, głównie brytyjskich.

"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
Kard z czołówki serialu „Pan w dolinie”

W nim kręcono m.in. kryminał na podstawie prozy Agathy Christie, „Morderstwo odbędzie się…” (1985), film „Mrs. Brown” (1997) z Judi Dench, „Połów szczęścia w Jemenie” (2011) czy „Król wyjęty spod prawa” (2018). Kilka scen serialu „Outlander” również zostało nakręconych w Ardverikie. Podobno w posiadłości powstało także kilka scen najnowszego filmu o Jamesie Bondzie, „Nie czas umierać”.

„The Crown”: wnętrza Barmoral

Twórcy serialu „The Crown” wykorzystali nie tylko fasadę Ardverikie House, jako posiadłość Barmoral, ale także jej wnętrza. Te prezentują się spektakularnie. Ich historyczny charakter został niemal całkowicie zachowany. Szczególne wrażenie robi oryginalne snycerka.

"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral

Warto dodać, że prawdziwy Barmoral, został wzniesiony w tym samym stylu co Ardverikie House. Przy czy królewska posiadłość została zbudowana na bazie już istniejącej konstrukcji, której początki sięgają XV w. XIX-wieczna przebudowa i rozbudowa odbyła się dla królowej Wiktorii. Dziś Barmoral jest znany przede wszystkim jako ulubione miejsce Elżbiety II.

"The Crown" Gdzie kręcono filmowy Barmoral
Barmoral. fot. Stuart Yeates (CC BY-SA 2.0)


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.