Filmy historyczne cieszą się ogromną popularnością zarówno filmowców, jak i widzów. Nie tylko przybliżają rozmaite wydarzenia z historii, ale także nadają im ludzki wymiar. W większości przypadków znamy je bowiem jedynie z podręczników. Na ekranie natomiast ożywają. Oto najlepsze filmy historyczne.
Życie pisze najlepsze scenariusze i nie ma w tym truizmie ani odrobiny przesady. Na kartach historii pełno jest wydarzeń, w które aż trudno uwierzyć, że miały miejsce w rzeczywistości. Wydają się wręcz nieprawdopodobne i pisane z takim rozmachem niczym najlepsza powieść. Nic dziwnego, że właśnie do historii filmowcy odwołują się tak często i tak chętnie.
Filmy historyczne to dość szeroki gatunek. Akcja może się toczyć w niemal dowolnym momencie dziejów, może to być kameralna produkcja bądź epickie widowisko, film wojenny bądź biograficzny. Wszystko zależy od podejmowanego tematu. Ze względu na tą różnorodność, nie było łatwo wyłonić najlepsze filmy historyczne wszech czasów. Szczególnie ważnym kryterium okazało się umiejętne budowanie napięcia i wywoływanie emocji. Większość filmowanych historii jest wszak dobrze znana, a jednak filmowcy stają przed zadaniem opowiedzenia ich na tyle ciekawie, żeby mimo z góry znanego zakończenia, widzowie doznawali niekłamanych emocji. W tym rankingu znajdziecie zarówno mało znane epizody z historii, jak i te wydawałoby się powszechnie znane.
15 NAJLEPSZYCH FILMÓW HISTORYCZNYCH
15. Wyrok w Norymberdze (Judgment at Nuremberg, 1961)
Zestawienie otwiera film przedstawiający jeden z najważniejszych momentów współczesnej historii. Wszyscy wiemy, jakie okropności zgotowali światu naziści. Po zakończeniu wojny przyszedł czas na rozliczenie z popełnionych zbrodni. A ich skala do dziś przyprawia o zawrót głowy. Na sędziach i prokuratorach spoczywałą ogromna odpowiedzialność i moralny ciężar. Film Stanleya Kramera doskonale to oddaje.
14. Apollo 13 (1995)
Na wyprawę Neila Armstronga na Księżyc z zapartym tchem patrzył cały świat. Kolejne loty kosmiczne nie wzbudzały już takiego zainteresowania opinii publicznej. Tymczasem w kosmosie sporo się działo, szczególnie w feralnej wyprawie Apollo 13. Film o właśnie takim tytule pokazuje emocjonującą walkę o życie trójki kosmonautów. W ich wyprawie wszystko co mogło pójść nie tak, szło nie tak. To jeden z moich ulubionych filmów z Tomem Hanksem.
13. Krwawa niedziela (Bloody Sunday, 2002)
To co się działo w Irlandii Północnej w latach 1968-1998 brytyjski rząd nazwał ledwie „kłopotami”. Tymczasem prawda jest taka, że w tym zakątku Zjednoczonego Królestwa toczyła się regularna wojna, która pochłonęła wiele ofiar. Rząd jednak ukrywał przed światową opinią publiczną skalę wydarzeń, gdyż nie chciał dopuścić do ingerencji obcych państw. Film „Krwawa niedziela” pokazuje jeden z najbardziej wstrząsających epizodów konfliktu, który naznaczył Irlandię Północną na 30 długich i wyniszczających lat. Poruszający.
12. Jack Strong (2014)
Współczesna historii Polski również jest pełna ekscytujących wydarzeń, które przypominają rasowy film szpiegowski. Film „Jack Strong” pokazuje jeden z epizodów, który do dziś pobudza wyobraźnię wielu. Tytułowy Jack Strong to pseudonim pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Ten w samym środku zimnej wojny, w sercu komunistycznego reżimu przekazywał CIA tajne informacje. Ryzykując życie swoje i rodziny, być może pomógł uniknąć kolejnego wielkiego konfliktu, jaki mógł się rozlać po świecie.
11. Hotel Ruanda (2004)
Historia Afryki nie mieści się w programie szkolnym, a szkoda. Burzliwe dzieje tego kontynentu są pełne dramatycznych zwrotów akcji. „Hotel Ruanda” obrazuje epizod z historii Ruandy z 1994 roku mający miejsce podczas krwawej wojny między walczącymi o władzę plemionami. Gdy wybucha konflikt, dyrektor tytułowego hotelu udziela schronienia uchodźcom. Że ryzykuje dużo, to mało powiedziane. Ten tak nieodległy czasowo konflikt miał porażającą skalę.
10. Czas mroku (Darkest Hour, 2017)
II wojna światowa to jeden z ulubionych tematów filmowców. Jej rozmiary i dramatyzm do dziś trudno objąć rozumem. „Czas mroku” pokazuje ją z wydawałoby się bezpiecznej perspektywy Wielkiej Brytanii. Tymczasem wchodzimy za kulisy politycznych rozgrywek i tego jak Winston Churchill musiał przez ten ciężki czas przeprowadzić swój kraj. Świetna rola Gary’ego Oldmana.
9. Jak zostać królem (The King’s Speech, 2010)
Bohaterów „wielkiej historii”, jak monarchów czy generałów znamy często tylko z suchych dat i faktów, zapominając, że byli tak samo jak my zwyczajnymi ludźmi. Mieli swoje małe ułomności. Słabością króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II, było jąkanie. Być może błahostka, ale gdy nieoczekiwanie zostaje się królem, a na horyzoncie czai się wojna, trudno pokrzepić serca podwładnych, gdy nie jest się w stanie płynnie powiedzieć „dzień dobry”. Jerzy musiał pokonać własne ograniczenia i przejść ogromną przemianę wewnętrzną, żeby sprostać zadaniu, na jakie został wystawiony.
8. Elizabeth (1998)
Kolejna postać z historii Anglii, tym razem kobieca. Film „Elisabeth” to opowieść o niezwykłej kobiecie, z której wykuła się monarchini. Jak wiadomo na szczytach władzy nie jest łatwo. A w tamtych czasach kobiecie było ekstremalnie trudno. Elżbieta podjęła się tego zadania i postanowiła mu sprostać. Znakomita rola Cate Blanchett.
7. Dunkierka (Dunkirk, 2017)
Kolejny epizod z historii II wojny światowej, który postanowił zrekonstruować na ekranie Christopher Nolan. Słowo rekonstrukcja nie jest tu przypadkowe. Nolan bowiem chciał pozostać tak wierny przekazom o ewakuacji alianckich żołnierzy z plaży w Normandii, jak to tylko możliwe. A było to wielkie przedsięwzięcie, wydawałoby się, że z góry skazane na niepowodzenie. Prawie 400 tys. mundurowych zostało odciętych przez niemieckie wojska na francuskiej plaży. Czasu było coraz mniej, a jedyną drogą ewakuacji było morze. Film niezwykle realistyczny i przemawiający do wyobraźni.
6. Wszyscy ludzie prezydenta (All the President’s Men, 1976)
„Wszyscy ludzie prezydenta” to film o jednej z najbardziej znamiennej w skutkach aferze politycznej w historii USA. Zostało w nim pokazane dziennikarskie śledztwo, które doprowadziło do ujawnienia tego, co dziś znamy jako afera Watergate. W jej następstwie prezydent Richard Nixon został zmuszony do ustąpienia z urzędu. Świetny film o tym, jaka powinna być rola prasy we współczesnym świecie.
5. Braveheart – Waleczne Serce (Braveheart, 1995)
To jeden z najlepiej znanych filmów historycznych wszech czasów. Melowi Gibsonowi udało się w porywający sposób opowiedzieć o losach szkockiego bohatera narodowego. Choć wielu wskazuje na nieścisłości i oderwanie od realiów historycznych na rzecz hollywoodzkiego show, takie są prawa filmu. Niemniej gdyby nie „Braveheart”, świat nigdy nie poznałaby tak dobrze szkockiego wojownika.
4. Ostatni król Szkocji (The Last King of Scotland, 2006)
Tym razem przenosimy się do Ugandy, czyli w kolejny niespokojny rejon świata. Poznajemy go oczami szkockiego lekarza, który działa w Afryce na misji. Zamiast biednych zostaje lekarzem miejscowego dyktatora Idi Amina. Najpierw poznaje go od tej „dobrej” strony. Jednak szybko dostrzega prawdziwe oblicze przywódcy. Okazuje się, że ten za nic ma życie ludzkie i sprzyja terrorystom. Relacja lekarza i dyktatora została zarysowana na tle słynnej operacji Entebbe.
3. Zniewolony (12 Years a Slave, 2013)
Wszyscy wiemy o niewolnictwie w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się ono jednak problemem niemal abstrakcyjnym, dopiero przedstawione na konkretnym przykładzie odsłania całe swe okrucieństwo i zwyrodnienie. „Zniewolony” to głośny film oparty na wspomnieniach czarnoskórego, wolnego człowieka, który został porwany i sprzedany jako niewolnik. Trafił do domu okrutnego plantatora. Minęło 12 lat zanim udało mu się uciec i dać świadectwo światu, jak naprawdę wygląda niewolnictwo i niedola czarnoskórych. Bardzo mocny film.
2. Lista Schindlera (Schindler’s List, 1993)
Filmy znajdujące się na podium zdominowała tematyka holocaustu. Steven Spilberg w swojej słynnej „Liście Schindlera” sportretował tytułowego przedsiębiorcę, który pomógł uciec w czasie II wojny światowej ponad 1100 żydom. To poruszający film, w którym horror wojny osładza dobro, które, jak się okazało, nie umarło we wszystkich ludziach.
1. Pianista (The Pianist, 2002)
Na szczycie znalazł się film Romana Polańskiego. Nagrodzony Oscarami „Pianista” to historia Władysława Szpilmana, wybitnego pianisty żydowskiego pochodzenia, którego II wojna światowa zastała w Warszawie. Dzięki pomocy dobrych ludzi udaje mu się uciec z getta. Przez kolejne lata ukrywa się w Warszawie o krok od śmierci głodowej. To wyjątkowy obraz o ludzkim duchu, który umiera jako ostatni.
Lista zacna. Zastanawiam się nad tym czy pasowałby tam również Gladiator? Choć również warto dodać coś co opisuje średniowiecze. Może mały update będzie niebawem?
Tak!!!!! Gladiator i Król Artur zamiast okropnej dunkierki