Folia samoprzylepna na płytki ceramiczne – sposób na kafle jak nowe

Folia samoprzylepna na płytki ceramiczne to prosty i tani sposób na odświeżenie wyglądu kafelków w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu. Nowoczesne naklejki są trwałe, odporne na wilgoć i dostępne w szerokiej gamie wzorów.

Naklejki na płytki ceramiczne

Co zrobić, gdy już nie satysfakcjonuje nas wygląd kafelków ceramicznych w łazience czy każdym innym pomieszczeniu? Ich wymiana wiąże się z uciążliwym i kosztownym remontem. Nie zawsze możemy sobie na niego pozwolić i nie zawsze chcemy zwalać sobie na głowę takie obciążenie. Inna opcja to popularne ostatnio malowanie płytek przeznaczonymi do tego farbami. Z pewnością jest to opcja tańsza. Jednak jeśli efekt nas nie zadowoli, nie ma drogi odwrotu. Czeka nas już prawdziwy remont. Na szczęście jest wyjście trzecie – naklejki na płytki ceramiczne.

Przeczytaj także: Płytki w kształcie rybiej łuski do łazienki i kuchniFolia samoprzylepna na płytki jest rozwiązaniem stosunkowo mało rozpowszechnionym, a posiadającym wiele zalet. Przede wszystkim zastosowanie naklejek na kafelki nie jest kłopotliwe – nie wymaga remontu, ani nie zabiera zbyt wiele czasu. Nie trzeba też posiadać specjalnych umiejętności. Folię na płytki może nakleić każdy przy zachowaniu wymaganej staranności. Do tego nowoczesne naklejki są wykonane z niezwykle trwałych materiałów, co oznacza są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Na jednym z forów, posiadaczka takiej folii w swojej łazience, zauważyła pierwsze odklejenia dopiero po sześciu latach. Nawet jeśli jakaś naklejka zostanie uszkodzona wcześniej, łatwo można ją usunąć i przykleić nową. Folia samoprzylepna na płytki ma jeszcze tę zaletę, że na rynku jest dostępna szeroka oferta gotowych wzorów, można też zamówić naklejki z samodzielnie zaprojektowanym deseniem bądź ze zdjęciem. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne w łazience czy kuchni.

Naklejki na płytki ceramiczne fot. BPC Living

Jakie naklejki na płytki wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zakup folii samoprzylepnej, pamiętaj, że każdy kafelek wykleja się osobno. Dlatego metoda ta bywa uciążliwa przy małych, drobnych płytkach. Nie poleca się także naklejania czegokolwiek na płytki ze strukturą. Kafelki powinny być zupełnie gładkie. Przed rozpoczęciem naklejania należy dokładnie umyć płytki, w razie potrzeby odtłuść, a następnie dobrze osuszyć. Naklejanie najlepiej zacząć w miejscach mniej widocznych, żeby mieć czas na nabranie wprawy. A w przypadku błędu w klejeniu, pamiętaj, że zawsze można usunąć naklejkę i zastąpić ją nową.

Naklejki na płytki ceramiczneProducenci naklejek odradzają stosowania matowych folii samoprzylepnych w łazience i nad blatem kuchennym, gdyż łatwiej ulegają uszkodzeniom i wciera się w nie brud. Do płytek w tych pomieszczeniach najlepsza będzie folia błyszcząca. Najlepiej folię zabezpieczyć dodatkowo laminatem, dzięki któremu łatwiej się klei i jest trwalsza. Lepsze są też wzorzyste naklejki niż gładkie, gdyż lepiej się wtapiają w ścianę, a ewentualne niedoskonałości pozostają niewidoczne.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić fugi w łazience? Sprawdzone sposoby

Na koniec warto pamiętać, że nie sam wzór płytek decyduje o wyglądzie ściany. Równie ważne są fugi. Jeśli więc te są już nie do odratowania, to znak, że same naklejki nie pomogą. Warto jednak poeksperymentować z folią na płytki ceramiczne. Dzięki niej można całkowicie odmienić pomieszczenie. Poniżej zebrała kilka przykładów wnętrz, gdzie płytki ozdobiono naklejkami.

Naklejki na płytki ceramicznefot. DecoPrint.pl

Naklejki na płytki ceramiczne fot. DecoPrint.pl

Naklejki na płytki ceramiczne Fot. Bonami

Naklejki na płytki ceramiczne fot. AliExpress.com

Naklejki na płytki ceramiczne fot. AliExpress.com

Naklejki na płytki ceramicznefot. DecoPrint.pl

Naklejki na płytki ceramicznefot. DecoPrint.pl

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.