Malowanie płytek ceramicznych. Farby i malowanie krok po kroku

Malowanie płytek stało się ostatnio popularnym sposobem na odświeżenie kuchni czy łazienki bez gruntowanego i kosztownego remontu. Faktycznie można sporo zaoszczędzić, o ile zrobi się to prawidłowo. Jak zatem malować płytki i jakie farby są do tego potrzebne? Podpowiadam.

Malowanie płytek ceramicznych

O malowaniu płytek ceramicznych mogliście usłyszeć już wielokrotnie. Wraz z pojawieniem się na polskim rynku przeznaczonych do tego farb i prowadzonych przez ich producentów działań promocyjnych, o malowaniu płytek zrobiło się naprawdę głośno. Stanowią one wszak ciekawe rozwiązanie na problem wielu osób – jak wymienić starą glazurę w kuchni czy łazience szybko i niedrogo. Skuwanie i układanie nowych płytek to proces żmudny, uciążliwy i bardzo kosztowny. Natomiast farby pomagają radykalnie skrócić i uprościć ten proces oraz, co nie mniej ważne, zaoszczędzić tysiące złotych.

Przeczytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o farbach strukturalnychDo malowania płytek ceramicznych potrzebne są specjalne farby oparte na żywicach epoksydowych. Oferuje je coraz więcej producentów. Najpopularniejsze są firm – V33, Tikkurila, Noxan. Ceny? Przykładowo za 2 l pojemnik farby V33 zapłacimy ok. 120-130 zł. Farby do płytek są bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć, detergenty i ścieranie. Dzięki temu sprawdzają się właśnie w kuchniach i łazienkach, gdzie jest wilgotno, a wręcz mokro i powierzchnie są narażone na uszkodzenia. Farbami maluje się całe płytki razem w fugami.

Przeczytaj także: Folia samoprzylepna na płytki ceramiczne – sposób na kafle jak nowe

Przygotowanie do malowania płytek

Tak jak każde podłoże, tak i płytki ceramiczne należy odpowiednio przygotować do malowania. Jeśli malujesz łazienkę z płytek usuń silikon, a ubytki w fugach uzupełnij. Czasem warto też płytki odkamienić przeznaczonym do tego środkiem. Następnie dokładnie umyj i odtłuść glazurę, aby zapewnić farbom maksymalną przyczepność. Po myciu płytki należy obficie spłukać wodą i dokładnie osuszyć. Śliskie płytki oraz w miejscach o szczególnie dużej wilgotności, np. wokół wanny, warto pomalować najpierw podkładem, najlepiej tej samej marki co farby. Wszystkie elementy, które mają pozostać niezamalowane należy bardzo dokładnie zakleić – farby nie da się zmyć. Do malowania przygotuj wałek z krótkim włosiem i mały pędzelek niegubiący włosia do malowania fug. Teraz już czas na malowanie.

Malowanie płytek ceramicznych

Malowanie płytek ceramicznych

Przed malowaniem przeczytaj dokładnie instrukcję i trzymaj się jej! Dlaczego? Większość tego typu farb utrzymuje swoje właściwości tylko przez dwie godziny od momentu zmieszania z wodą (w proporcjach wskazanych na opakowaniu), należy więc malować szybko – odpowiednie przygotowanie jest zatem konieczne. Płytki maluje się zazwyczaj dwa razy. Malowanie zacznij od kąta, przemieszczając się w kierunku wyjścia z pomieszczenia. Po malowaniu ostrożnie zdejmij taśmy, bo gdy farba na nich wyschnie, będzie to bardzo trudne. Przed położeniem drugiej warstwy należy odczekać minimum 24 godziny, zaleca się jednak dłużej ok. 36, i powtórzy cały proces. Drugą warstwę zazwyczaj kładzie się już bez rozcieńczania farby. Pomalowane po raz drugi płytki ceramiczne muszą dokładnie wyschnąć. Trwa to ok. 3-4 dni i lepiej nie skracać tego czasu. Teraz dopiero można nałożyć usunięty przed malowaniem sylikon i korzystać z łazienki.

Malowanie płytek ceramicznych

Farby do malowania płytek – opinie

Większość użytkowników tych farb narzeka na skomplikowaną procedurę. Niektórzy żałują nawet, że nie powierzyli malowania profesjonalistom. Jeśli chodzi natomiast o wytrzymałość, to jest chwalona w toaletach i na kuchennych ścianach. Jest łatwa do czyszczenia i nie odpada. Wyjątek stanowią wypukłe elementy na kafelkach, tutaj użytkownicy raportują, że z nich farba może schodzić. Natomiast farby te już gorzej sobie radzą w intensywnie użytkowanych, narażonych na wodę łazienkach. Problemy z zarysowaniami i odpryskami opisała Marta na swoim blogu Pani Woźna. Jedna z użytkowniczek tych farb, powiedziała mi o łuszczeniu się farby w kabinie prysznicowej, szczególnie na półeczce. Jednocześnie jednak pojawia się sporo pozytywnych opinii.

Czy zatem warto malować płytki?

Każdy musi rozważyć swój przypadek indywidualnie. Z pewnością jest to znakomita alternatywa i sposób na niskobudżetowy remont. Zazwyczaj farby te wytrzymują bez większych uszkodzeń 2-3 lata normalnego użytkowania, co jest bardzo dobrym wynikiem. Oczywiście w bardzo mokrym pomieszczeniu, intensywnie użytkowanym i przy płytkach z licznymi wypukłościami sytuacja może się już prezentować inaczej. Dlatego właśnie należy rozważyć malowanie w zależności od miejsca i naszego sposobu użytkowania danych powierzchni.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. I jak tam po roku? Zwłaszcza przy wannie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.