Jak odnowić meble kuchenne?

Meble kuchenne mają decydujący wpływ na wygląd kuchni. Co jednak zrobić, gdy nie mamy funduszy na ich wymianę? Są sposoby na odnowienie mebli kuchennych niewielkim kosztem. Można je lekko odświeżyć bądź przeprowadzić całkowitą metamorfozę. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić.

Oklejanie szafek kuchennych Fot. dekornik.pl

Spójrzmy prawdzie w oczy, meble kuchenne kupujemy raz na lata. Szczególnie przy większych kuchniach całkowita wymiana umeblowania to spory wydatek. Dlatego, gdy meble nie są już pierwszej świeżości, czasem lepiej się pokusić o odnowienie dotychczasowych niż zakup nowych. Tylko jak to zrobić?

Mebel kuchenne odgrywają kluczową rolę w aranżacji kuchni. Żeby wyglądały jak nowe, należy odświeżyć fronty. Można to zrobić na dwa sposoby poprzez malowanie bądź oklejanie. Malowanie daje wiele możliwości. Nie musimy w końcu malować szafek na ten sam odcień co wcześniej. Najkorzystniej w kuchni prezentują się jasne kolory – biel, szarości, beże. One też są łaskawe dla niewprawionych malarzy – przy jasnych odcieniach farby ewentualne smugi są mniej widoczne niż przy ciemnych. Intensywniejsze kolory wymagają większej precyzji.

Przeczytaj także: Koniec białych kuchni? Nadchodzi moda na ciemne szafki kuchenne

Jak pomalować kuchenne szafki?

Malować można drewniane szafki kuchenne. Zanim chwycisz za pędzel, sprawdź ich stan. Wszelkie ubytki w drewnie należy wypełnić szpachlą do drewna. Z frontów lakierowanych należy usunąć stary lakier przed malowaniem. Podobnie należy postąpić przy meblach laminowanych – laminat należy usunąć, szczególnie jeśli ma ubytki. Nie jest to co prawda łatwe, ale warto podjąć trud. Najłatwiej to zrobić, przyprasowując folię gorącym żelazkiem i ścierając powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Przed malowaniem szafki należy odtłuścić i usunąć starą farbę papierem ściernym.

 

Malowanie mebli kuchennych

 

Czas na malowanie! Do tego najlepsza będzie wodorozcieńczalna emalia akrylowa do drewna lub emalia rozpuszczalnikowa alkidowa, która jest bardziej odporna. Dzięki tym farbom można uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię. Najlepiej malować natryskowo, jednak bardziej dostępne narzędzia to wałki malarskie i pędzle, którym dobrze jest malować zagłębienia i rozmaite załamania. Dla uzyskania efektu postarzenia można użyć farby kredowej. Za jej pomocą można uwidocznić usłojenie drewna i stworzyć efekt przecierania.

Inne sposoby na odnowienie mebli kuchennych

Czy można odnowić szafki bez malowania? Alternatywna opcja to oklejenie szafek. Z pewnością zajmie to mniej czasu. Aczkolwiek tak jak przy malowaniu, tak i tu najpierw trzeba fronty dokładnie umyć i odtłuścić, żeby okleina dobrze się trzymała. Jednokolorowe folie meblowe samoprzylepne kosztują od kilkunastu złotych za rolkę. Można też zamówić indywidualne wzory, co jednak podnosi koszt renowacji, ale za to będziemy mieć niepowtarzalną kuchnię.

 

Okleiny mebloweOkleiny meblowe. Fot. newmedia-art.pl

Co jeszcze można zrobić, żeby szafki kuchenne wyglądały lepiej? Przede wszystkim warto wymienić uchwyty, szczególnie, jeśli już zadaliśmy sobie trud malowania lub oklejania frontów. Wtedy przemiana będzie kompletna.

 

Gałki do mebli

1. Gałka meblowa Humbug, Lovely Home, 25 zł. 2. Szklany uchwyt do mebli Głęboka Woda, Ohho Glass/DaWanda.pl, 21,17 zł. 3. Gałka Diamond, home&you, 15 zł.

Inna opcja? Często szafki kuchenne opierają się na przykręcanych nóżkach, które od frontu są zasłonięte listwą maskującą. Można warto rozważyć jej usunięcie? Meble zyskają wówczas zupełnie nowy wygląd. Prawdopodobnie jednak nóżki trzeba będzie wymienić na nowe.

Ciekawym, ale wymagającym odwagi pomysłem na odświeżenie górnych szafek, jest usunięcie drzwiczek. Zamieniamy tym samym szafki na otwarte półki. Należy wtedy usunąć także zawiasy i zaszpachlować pozostałe dziury, a następnie całość pomalować na jednolity kolor. Tak przerobione szafki z pewnością będą wyglądać oryginalnie, a cała zabudowa kuchenna nabierze lekkości.

Mniej inwazyjny sposób na przerobienie górnych szafek to odmienienie ich wnętrz. Jest to dobry pomysł, gdy drzwi szafek są przeszklone. Wnętrza można pomalować na intensywny kolor bądź je wykleić.

To, jaki sposób odnowienia mebli wybierzemy zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć i warunków w naszej kuchni. Ważne, żeby nie bać się odważnych rozwiązań.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Bardzo ciekawy i przydatny post 🙂 pozdrawiam

  2. Ten pomysł z okleinami meblowymi może się świetnie sprawdzić w przypadku osób, których nie stać na generalny remont 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.