Szafki kuchenne z naturalnego drewna – to jest modne w kuchni

Szafki kuchenne o naturalnych drewnianych frontach to wielki hit w kuchniach. Powracają w wielkim stylu. We współczesnym wydaniu są na poły rustykalne, na poły nowoczesne z odrobiną niezobowiązującego luzu. Zobaczcie aranżacje kuchni z szafkami z naturalnego drewna.

Kuchnia naturalne drewniane szafki fot. IKEA

Szafki kuchenne z naturalnego, niemalowanego drewna można coraz częściej spotkać w ofertach producentów mebli i nowych aranżacjach wnętrz. Wydaje się, że są sposobem na odreagowanie po długiej dominacji nowoczesnych mebli do kuchni na wysoki połysk. Ponownie zatęskniliśmy za naturalnością i autentyzmem w tym pomieszczeniu. A jeszcze niedawno fronty kuchenne z naturalnego drewna były zarezerwowane niemal wyłącznie dla kilku stylów wnętrzarskich – rustykalnego, wiejskiego czy Aspen. Teraz mogą równie dobrze wyglądać surowo, jak i bardzo nowocześnie – wszystko zależy od kontekstu i formy mebli. Zawsze jednak szafki z naturalnego drewna wnoszą do kuchni naturalność i charakter. Nie tylko tęsknota za naturą przyczyniły się do ich renesansu. Stały się modne na fali popularności minimalizmu, japońskiej estetyki wabi sabi i holenderskiego designu, w którym surowe drewno jest niezwykle cenione.

Przeczytaj także: Zmywarka pod zabudowę czy wolnostojąca? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?Naturalne drewno w nowoczesnej kuchni

Naturalne drewno na kuchennych szafkach ma tę zaletą, że jest ozdobą samą w sobie. Jego wybarwienie, układ słojów, faktura są zawsze niepowtarzalne i na tyle dekoracyjne, że nie potrzebują innych zdobień. Z tego względu przeważnie są zupełnie gładkie, bez żadnych wgłębień, rowków itp. Takie fronty meblowe świetnie wypadają w towarzystwie czystej bieli oraz czarnych, matowych wykończeń. Z drugiej strony w nowoczesnych aranżacjach kuchni mogą być zestawianie na zasadzie kontrastu z gładkimi, lśniącymi powierzchniami, np. płytkami ceramicznymi, polerowanym kamieniem czy stalą. Często też można je spotkać w sąsiedztwie betonu i szkła. Popularną praktyką stało się w nowoczesnych kuchniach wprowadzanie tylko jednego ciągu szafek (górnych bądź dolnych) z frontami z naturalnego drewna. Drugi ciąg pozostaje wówczas przeważnie zupełnie gładki, najczęściej biały i minimalistyczny w wyrazie. Jest to kompromisowe rozwiązanie dla osób, które nie chcą ryzykować całej kuchni w drewnie.

Naturalne drewno w kuchnifot. Verpan

Pielęgnacja drewnianych szafek kuchennych

Zazwyczaj gotowe meble drewniane do kuchni są już odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniami, najczęściej odpowiednimi woskami. Żeby na długo zachowały ładny wygląd, należy je regularnie czyścić przy użyciu preparatów przeznaczonych do mycia drewna. Należy natomiast unikać detergentów żrących czy mocno ścierających powierzchnię. Po nich meble będą wyglądać jedynie gorzej. Prawidłowa i regularna pielęgnacja pozwoli cieszyć się drewnianymi frontami w kuchni przez długie lata. Miejmy jednak na uwadze, że drewno jest materiałem, który pracuje. Więc zmiany w jego wyglądzie z biegiem lat są nieuniknione.

Aranżacje kuchni z drewnianymi frontami

Poniżej zebrałam ciekawe aranżacje kuchni z szafkami z naturalnego drewna z Instagrama.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Judith Balis Interiors (@judith_balis)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Victoria Balson Interiors (@victoriabalsoninteriors)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez OH HOME ? Caro & Micka (@oh.home)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Madera Hardwood Emporium (@maderahe)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bowers Construction Halifax (@bowersconstruction)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Sara home decor (@sarah_home_decor)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kitchen Line (@sakitchenline)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Interior (@haus_von_innen)

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.