Szare kuchnie stały się równie popularne, co białe. Stanowią silny trend w aranżacji wnętrz. Przy czym należy pamiętać, że szarość w kuchni to nie tylko fronty szafek, ale także płytki, ściany, blaty czy dekoracje. Kuchnia może być jasno, jak i ciemnoszara. Zobacz projekty wnętrz w tym kolorze.
Szara kuchnia to znakomita alternatywa dla białej. Jeszcze do niedawna to właśnie biel była numerem jeden w przestrzeniach kuchennych. Teraz szarości robią im solidną konkurencję. Szara kuchnia jest równie uniwersalna, co biała – w zależności od materiałów i wykończeń może być elegancka, rustykalna, nowoczesna bądź tradycyjna. Jest też neutralna – nie dominuje i nie przytłacza. W pomieszczeniu, w którym dzieje się równie dużo, co w kuchni jest to niezwykle istotne. Kolor szary może mieć setki odcieni od jasnego, gołębiego, przez szaroniebieski, po głęboki antracyt. Można więc z jego pomocą wykreować bogate i wielowymiarowe wnętrze. W końcu szarości w kuchni można stosować na ścianach, meblach kuchennych, blatach, dodatkach czy tkaninach. Jest to barwa, która znakomicie współgra z innymi kolorami. W zależności od tego, z jakimi odcieniami ją połączymy kuchnia może nabrać delikatności, wyrazistości, a nawet pazura. Nie ulega wątpliwości, że szary to kolor idealny do kuchni.
Jak stosować szary w kuchni?
Kolor szary wbrew obiegowym opiniom nie jest smutny ani nijaki. Wręcz przeciwnie, choć neutralny to jednocześnie jest wyrafinowany, a nawet wyszukany. Wybierając szary do kuchni, należy pamiętać o kilku rzeczach:
- W kuchni warto połączyć co najmniej dwa odcienie szarego. Jeśli fronty kuchenne są ciemnoszare, to blaty niech będą jasne. Zagwarantuje to wrażenie głębi i różnorodności.
- Zawsze w szarej kuchni powinny być białe powierzchnie. Biel ma doskonały wpływ na szarości. Podkreśla ich odcień, dodaje świetlistości i głębi. Jeśli o tym zapomnimy, kuchnia „zgaśnie”.
- Kolor szary w kuchni może być zarówno tłem, jak i graczem pierwszoplanowym.
- Im mniejsza kuchnia, tym jaśniejsze odcienie szarego warto wybrać.
- Kolor szary lubi towarzystwo naturalnego drewna.
Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do szarego we wnętrzach?
Szara kuchnia: projekty
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szare szafki kuchenne, szare ściany, czy inne elementy, jak płytki i podłogi, pamiętajmy, że kolor nie determinuje stylu kuchni. Z pewnością jednak szarość nadaje swoistego współczesnego wyrazu. Warto prześledzić to na konkretnych przykładach kuchni.
Jasna i szara kuchnia
Pierwsza szara kuchnia to projekt prosty, nowoczesny i przytulny. Głównym elementem wystroju są jasnoszare fronty kuchenne. Ich wyszukany odcień nie jest oczywisty, przez co się nie nudzi. Dzięki zestawieniu z bielą ścian i blatów nabrał świetlistości. Biała jest także lodówka w duchu retro od marki SMEG. Tego samego producenta są także widoczne na blacie robot kuchenny, toster i czajnik elektryczny. Ważnym elementem wystroju jest pokrycie ściany między szafkami kuchennymi. Tutaj zastosowano bardzo ciekawe, przypominające marmur kafelki w jodełkę. Mają one również szary kolor, ale w innym odcieniu niż fronty kuchenne. Całość uzupełniają drewniane akcenty i miedziane, które ocieplają szarą kuchnię.
Szara i nowoczesna kuchnia
Drugi projekt kuchni jest utrzymany w zdecydowanie nowocześniejszej stylistyce z domieszką glamour. Szare fronty szafek kuchennych są na wysoki połysk. Dzięki temu, mimo iż ciemne, nie sprawiają wrażenia ponurych, mają w sobie bowiem świetlistość. W tej kuchni szare są także ściany i sufit, które imitują beton. Dla rozjaśnienia aranżacji kuchni wprowadzono białe blaty, stołki barowe i drobne wykończenia. Jak widać szara kuchnia może się prezentować szykownie i nowocześnie.
Kuchnia szara i przytulna
W zupełnie innym klimacie utrzymana jest ta kuchnia. Tutaj zastosowano bardzo jasny odcień szarości na frontach kuchennych. Ten delikatny i subtelny odcień wydaje się ciepły i przyjazny. Do tego zestawiono go z dużą ilością bieli na ścianach i blatach. Dzięki temu wydaje się jeszcze bardziej stonowany. Do tego mamy jeszcze ciemnoszarą podłogę i wiele elementów drewnianych. Wszystko składa się na aranżację kuchni przytulną, tradycyjną, ale z dążeniem ku nowoczesności. Ta szara kuchnia jest więc zupełnie inna od eleganckiej poprzedniczki.
Szara kuchnia w dwóch odcieniach
W tej szarej kuchni zastosowano bardzo modne ostatnio rozwiązanie – szafki w dwóch kolorach. Dolne fronty są kolorze ciemnoszarym, zbliżonym do antracytu. Z kolei górne są jasnoszare z błękitnym podtonem. Zróżnicowanie odcieni szarości okazało się w tej kuchni strzałem w dziesiątkę. Wnętrze prezentuje się stylowo i nowocześnie. Aranżację rozświetlają białe, lekko połyskujące płytki w jodełkę. Natomiast szare meble kuchenne ocieplają drewniane akcenty. To kolejny przykład potwierdzający, ze szarość i drewno to duet doskonały.
Szara kuchnia w stylu nowojorskim
Następny przykład projektu szarej kuchni pochodzi z filmu „Praktykant”. Jeśli go jeszcze nie widzieliście, to obejrzyjcie koniecznie. Jest to idealny film dla każdego miłośnika pięknych wnętrz. Głowna bohaterka mieszka wraz z mężem i córką w domu na Brooklynie. Jej kuchnia to esencja stylu nowojorskiego. W tym duchu została także zaprojektowana kuchnia. Stąd mamy płytki typu metro na ścianach, stalowe AGD i szare szafki kuchenne. Szare fronty znakomicie się komponują z marmurowymi blatami i drewnianymi półkami oraz podłogą. Kolor szary w tej kuchni ma wyjątkowo stylowe i przyjazne oblicze.
Kuchnia z szarą wyspą kuchenną
Czas na projekt kuchni w bardziej tradycyjnym wydaniu. Tutaj kolor szary wprowadzono jedynie na wyspie kuchennej, co dało wspaniały efekt. Pozostałe meble są białe, dzięki temu wyspa został zaakcentowana. Cały wystrój jest utrzymany w dość tradycyjnym wydaniu. Można powiedzieć, że kuchnia prezentuje styl transitional, czyli płynny miks elementów klasycznych ze współczesnymi. Warto zauważyć, że kolor szary na wyspie kuchennej został połączony z białym blatem oraz zlewem, a także złotymi uchwytami meblowymi.
Kuchnia z szarymi dodatkami
Pamiętajmy, że szara kuchnia, wcale nie musi mieć szarych mebli. Czasem ściany i dodatki w tym kolorze w zupełności wystarczą. Tak właśnie jest tutaj. Meble są w odcieniu naturalnego drewna, natomiast ściana jest jasnoszara. Do tego mamy jeszcze dodatki w kolorze antracytu, są to przede wszystkim puszki na przybory kuchenne i dekoracje.
Szara kuchnia w dobrym stylu
Ten projekt kuchni ma mnóstwo szyku i stylu. Paletę kolorystyczną tego pomieszczenia oparto na szarościach, od jasnych na ścianach, po ciemne na frontach. Szare tony pobrzmiewają także w marmurowych blatach, a nawet w obrazie na ścianie. W tej szarej kuchni jest sporo eklektyzmu. Dość tradycyjne szafki, połączono z marmurem o luksusowym wyrazie, drucianymi stołkami o mosiężnym odcieniu z futrzanymi siedziskami. Daje to miks luzu, szyku i klasyki podanych w odpowiednich proporcjach. Ta szara kuchnia ma w sobie to „coś”.
Szara i minimalistyczna kuchnia
Kolejny projekt kuchni w szarościach prezentuje nowoczesną, minimalistyczną stylistykę. Dolne szafki mają gładkie, jasnoszare fronty. W niemal identycznym kolorze są ściany. Dzięki temu kuchnia w ogóle nie rzuca się w oczy, jest niemal niewidoczna. Jest to zaletą w kuchniach otwartych na salon. Natomiast szafki górne są pokryte białym, abstrakcyjnym wzorem. Przypominają bardziej obraz współczesny niż meble. Całość tworzy minimalistyczną aranżację kuchni.
Kuchnia szara, nowoczesna i przytulna
Na koniec kolejny przykład kuchni nowoczesnej w szarościach, ale z dużą dozą przytulności. W tej aranżacji kuchni szarości jest naprawdę dużo. Szare są fronty kuchenne, blaty, podłogi, a nawet ściany. Do tego mamy też sporo czerni, która dodaje kuchni głębi. Mogłoby się wydawać, że jest to przepis na chłodne i nieprzystępne wnętrze. Jednak dzięki drewnianym elementom, których też jest dużo, kuchnia nabrała przytulności. A drewno pojawia się na wyspie kuchennej, stołkach barowych oraz meblowej zabudowie na jednej ścianie. To wszystko sprawia, że ta szara kuchnia się wyróżnia.
Super, że kolor powoli wchodzi do naszych domów. Biel jest piękna, ale nie zawsze sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ostatnia aranżacja jest piękna.
Mi najbardziej podoba się połączenie szarości z mocnymi odcieniami. Ja w kuchni połączyłam szarość z limonką i efekt jest świetny 🙂
Czyżbyś miała ochotę na szarą kuchnię? Ja też o tym kolorze myślałam, bo czarna, choć bardzo mi się podoba nie sprawdziła się, wszystko na niej widać…
Tak 🙂 Wybór będzie między białą a szarą. A czarne meble nie w kuchni, a w salonie mam teraz i potwierdzam – wszystko na nich widać…
Ja chciałam zmienić coś w swojej kuchni i przemalowałam szafki właśnie na szaro. Efekt naprawdę mnie zaskoczył! Kuchnia, jak nowa!