Białe kuchnie nie wychodziły z mody przez ostatnich kilka lat. Wydawało się, że są nie do zdetronizowania. W końcu jednak pojawiła się konkurencja. Obserwujemy rozwój nowego trendu na ciemne szafki kuchenne – grafitowe, granatowe i czarne. Kuchnie urządzone w ciemnych kolorach mają tę przewagę nad białymi, że niemal zawsze wyglądają stylowo i elegancko.
Białe szafki kuchenne mają wiele zalet – optycznie powiększają kuchnię, wyglądają świeżo i dobrze wpisują się w różne style. Przy zazwyczaj małych polskich kuchniach sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Jednak teraz nadchodzi nowy trend: w opozycji do białych, popularne stają cię ciemne kuchnie. Zupełnie jakbyśmy chcieli uciec na przeciwny biegun, upowszechniają się kolory czarny, grafitowy i granatowy. Podobnie jak biel są to barwy ponadczasowe i można je zestawiać z wieloma innymi kolorami. Nie da się jednak ukryć, że ciemne szafki kuchenne najlepiej się prezentują w dużych pomieszczeniach i w towarzystwie bieli na ścianach jak i na blatach. Mimo wszystko obserwuję ten trend z dużym zainteresowaniem.
Czarne kuchnie pełne elegancji
Trzeba przyznać, że kuchnie z ciemnymi szafkami mają w sobie dużo klasy i szyku. Do tego takie wnętrza od razu się wyróżniają. Gładkie, połyskujące fronty w ciemnych odcieniach dobrze się sprawdzą w nowoczesnych aranżacjach kuchni. Z kolei matowe, drewniane pasują do bardziej klasycznych stylów. W dużych kuchniach można sobie pozwolić na czarną aranżację w wersji total look – od szafek w tym kolorze przez sprzęty AGD po baterie kuchenne, a nawet zlewy. Jednak taka kuchnia, o ile nie jest zalana naturalnym światłem, może by trudna do zniesienia.
Warto dać czarnej barwie szansę w kuchni. Jeśli jednak obawiamy się, że będzie sprawiała wrażenie zbyt ponurej, warto ograniczyć się tylko do ciemnych dolnych szafek. A jeśli dodatkowo zestawimy je z dużymi, białymi powierzchniami ścian i podłóg, to ciemne szafki sprawdzą się nawet w małej kuchni. Wszak, wszystko jest kwestią odpowiednich proporcji. Blasku czarnym czy granatowym szafkom dodadzą srebrne bądź złote uchwyty. Szlachetności nabiorą przy jasnych blatach kuchennych, najlepiej kamiennych z marmuru. Z kolei blaty drewniane dodadzą im ciepła i pomogą wykreować bardziej przytulną aranżację.
Decydując się na czarną kuchnię, należy szczególną uwagę zwrócić na światło. Ciemne kolory pochłaniają światło. Nawet przy błyszczących powierzchniach trzeba zadbać o lepsze oświetlenie. Kolejna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę to utrzymanie czystości. Z samymi frontami nie powinno być kłopotu, jednak na ciemnych blatach zabrudzenia będą bardziej widoczne niż na jasnych. To kolejny argument za tym, żeby ciemne szafki zestawiać z jasnymi blatami.
Wybrałam kilka aranżacji kuchni z ciemnymi szafkami, którymi warto się inspirować.
W połączeniu z bielą są super, ale wszystkie szafki w czerni póki co jakoś do mnie nie przemawiają..