Dekoracje do kuchni na ścianę. Najciekawsze ozdoby kuchenne

Dekoracje do kuchni na ścianę bywają dość oklepane. Co wybrać, żeby wybić się ponad przeciętność i jednocześnie nie zakłócić funkcjonalności wnętrza? Wybrałam najciekawsze dekoracje na kuchenną ścianę, które sprawdzą się we wnętrzach w różnych stylach.

Dekoracje na ścianę w kuchni

 

Z dekoracjami do kuchni jest ten kłopot, że powinny nie tylko zdobić, ale i służyć. W kuchni wiele się dzieje, dlatego tak ważne jest, żeby była pomieszczeniem urządzonym funkcjonalnie. Coś co ma jedynie zdobić, jest zazwyczaj zbędne. Mowa przede wszystkim o wszelkiego typu figurkach, puzderkach, szkatułkach, świecznikach, kwietnikach itp. Blaty zwyczajnie powinny być wolne od ozdóbek, bo jedynie zajmują miejsce i można je łatwo potrącić i przewrócić w ferworze pracy. Dlatego na blatach rzeczy użytkowe jednocześnie pełnią funkcje dekoracyjne – pojemniki na jedzenie, ekspres do kawy, dzbanek na wodę czy stojak na noże. Inaczej jest ze ścianami, szczególnie w aranżacji kuchni bez górnych szafek. Ściana w kuchni to niemal jedyne miejsce, gdzie możemy bezkarnie wprowadzić przedmioty o znaczeniu czysto dekoracyjnym. Jednak oferta ściennych dekoracji do kuchni nie jest zbyt szeroka, a to co się pojawia w sklepach często jest oklepane. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się temu tematowi bliżej i mam dla was kilka propozycji.


Jakie dekoracje do kuchni na ścianę wybrać?

Dekoracje, które sprawdzą się na kuchennej ścianie, to przede wszystkim plakaty, kalendarze, zegary, tablice kredowo-magnetyczne, makatki. Są to formy płaskie, więc nawet zawieszone blisko ciągu roboczego nie będą przeszkadzać, a do tego część z nich przy okazji spełnia funkcje praktyczne. Ważne, żeby wybierać dekoracje o powierzchni łatwej do utrzymania w czystości, w końcu w kuchni wszystko brudzi się szybciej. Rolę dekoracji ściennej w kuchni mogą także pełnić półeczki na przyprawy i listwy magnetyczne, do których przykładamy noże, czy niewielkie pojemniki z przyprawami. Ściana w kuchni to dobre miejsce, żeby wyeksponować kolekcję talerzy, rondli czy innych przedmiotów kojarzących się z tym miejscem. Lepiej natomiast unikać wiklinowych dekoracji, może i wyglądają efektownie, ale szybko się tu brudzą. Kuchnia nie jest też najlepszym miejscem na eksponowanie rodzinnych zdjęć.

Przeczytaj także: 10 najpiękniejszych kuchni z filmów. Zainspiruj się

Motywy dekoracyjne, które najlepiej pasują na kuchenną ścianę to oczywiście wszelkie przedstawienia związane z kulinariami, roślinami i gastronomią. Popularne są motywy kawy, zdjęcia potraw i ich składników, ale też naczyń etc. Niezależnie od tego co wybierzemy pamiętajmy, że w miejscach związanych z jedzeniem nikt nie chce patrzyć na przedstawienia okrutne, związane z krwią, wnętrznościami etc.

15 dekoracji na kuchenną ścianę

 
1. Plakat do kuchni, 50 x 70, 100 zł, DaWanda
Plakat do kuchni
 
2. Talerze. Na kuchennej ścianie świetnie się sprawdzą wyeksponowane talerze. Na zdjęciu talerze z kolekcji Renesans zaprojektowanej dla Manufaktury w Bolesławcu przez Dorotę Koziarę.

Dekoracje na ścianę w kuchni
 
3. Garnki na relingach. Jeśli masz kolekcję ładnych rondli, np. miedzianych, warto je wyeksponować na relingach. Jest to prosty pomysł, który wygląda szalenie efektownie.

Dekoracje na ściany w kuchni
 
4. Plakat Przelicznik kuchenny, 35 zł, Fabryka Form

Plakat do kuchni Przelicznik kuchenny Follygraph
 
5. Doniczka ścienna Trigg S 2 szt., 108 zł, Fabryka Form

Dekoracje ścienna do kuchni
 
6. Zegar ścienny Bella Mirror, 899 zł, Galeria Limonka

Dekoracja na ścianę do kuchni
 
7. Tablica do planowania Malarma, 129zł, IKEA

Tablica kuchenna
 
8. Kalendarz ścienny na PCV, 80 zł, DaWanda

Dekoracja ścienna
 
9. Tablica Vintage Metalowa – Kuchnia otwarta 24/7, 25 zł, smieszneprezenty.com.pl

Tablica Vintage Metalowa - Kuchnia otwarta 24/7
 
10. Organizer ścienny Present Time Grid, 289 zł, Bonami

Dekoracje na ścianę w kuchni
 
11. Plakat 120 beers you have to try, 89 zł, Fabryka Form

Plakat 120 beers you have to try
 
12. Półka też może być znakomitą dekorację w kuchni, a przy okazji praktyczną. Półka Geometrix Rectangular, 169 zł, sfmeble.pl

Dekoracje ścienne do kuchnia

 

13. Napis 3D na ścianę Kuchnia jest sercem domu, 45 zł, moderat.pl

Dekoracja do kuchni
 
14. Półka domek. Projekt DIY abeautifulmess.com

dekoracja ścian w kuchni
 
15. Tablica perforowana
to nietypowa ozdoba kuchennej ściany. Jednak można dzięki niej wyeksponować różne kuchenne utensylia.

Dekoracje na kuchenną ścianę

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.